Відповідність сировини, матеріалів та покупних виробів для виготовляння ЗО пожежника вимогам чинних нормативних документів на них підтверджують висновком державної санітарно- епідеміологічної експертизи, сертифікатом відповідності та результатами вхідного контролювання, які подають на приймально-здавальні та сертифікаційні випробовування.

  1. Перевіряння показників надійності

Перевірку показників довговічності ЗО пожежника проводять збиранням та опрацьовуванням інформації, яку отримують в умовах підконтрольного експлуатування ЗО пожежника згідно з ДСТУ 3004.

  1. Порядок проведення експлуатувальних випробовувань

    1. Експлуатувальні випробовування ЗО пожежника проводять в підрозділах оперативно- рятувальної служби під час гасіння пожеж та пожежно-рятувальних робіт.

Експлуатувальним випробовуванням піддають не менше 5 дослідних зразків ЗО пожежника, що відібрані методом випадкового відбирання.

    1. Збір необхідних даних щодо визначання експлуатувальних характеристик ЗО пожеж­ника, який надано на експлуатувальні випробовування, проводять анкетування практичних робіт­ників оперативно-рятувальної служби. Пояснення щодо мети роботи, характеристики анкети та пояснення до способу заповнювання анкети повинна містити пояснювальна записка, яку обов’яз­ково додають до анкети. Зразок анкети щодо збирання відомостей стосовно експлуатувальних характеристик ЗО пожежника та пояснювальної записки до неї наведено у додатку Д.

    2. Результати випробовувань оформлюють протоколом, який повинен містити дані згідно з 5.2.5.1. та базуватись на даних, які містять анкети щодо збирання відомостей стосовно експ­луатувальних характеристик ЗО пожежника.

  1. Порядок проведення полігонних випробовувань

    1. Засоби випробовувань

Камера тепла з такими технічними характеристиками:

  • довжина, м, не менше — 2;

  • ширина, м, не менше — 2;

  • висота, м, не менше — 2;

  • діапазон температур від 50 °С до 350 °С;

  • похибка регулювання температури ± 10 °С.

Термоелектричний перетворювач (не менше 4 шт.) з класом точності 2 в діапазоні темпе­ратур від 0 °С до 1200 °С.

Температурний перетворювач (7 шт.) з похибкою вимірювання ± 0,5 °С в діапазоні темпе­ратур від 18 °С до 50 °С.

Контрольно-вимірювальний прилад з класом точності 0,5.

Модельні вогнища пожежі (не менше 2 шт.).

Вимірювальний перетворювач теплового потоку з діапазоном вимірювання від 0 кВт/м2 до 50 кВт/м2 та відносною похибкою ± 10 % (не менше ніж 2 шт.).

Засіб вимірювання часу з похибкою вимірювання + 1 с.

Манекен з параметрами виміру зросту від 170 мм до 176 мм , обхвату грудей від 88 мм до 92 мм, обхвату талії від 68 мм до 72 мм виготовлений з важко-або негорючого матеріалу (дерево, яке оброблене антипіренами; кераміка тощо).

  1. Готування до випробовувань

    1. Випробовуванням піддають 3 зразки готових виробів ЗО пожежника, що пройшли перевіряння зовнішнього вигляду згідно 5.1.

    2. Перед проведенням випробовувань зразки ЗО пожежника мають бути кондиційовані (витримані) протягом 24 год за температури (20 ± 3) °С та відносної вологості не більше ніж 60 %.

  2. Проведення випробовувань

    1. Перевіряння ергономічних показників

      1. Перевіряння ергономічних показників проводять під час тренувальних занять: одя­гання випробовувачів в ЗО пожежника та виконання фізичних вправ для адаптації випробову- вачів (присідання, нахили тулуба вперед та вбік, змінні махові рухи руками та ногами, ходіння). При цьому звертають увагу на зручність надягання і знімання ЗО пожежника, зручність викорис­товування та надійність фурнітури.

За допомогою секундоміра вимірюють тривалість одягання випробовувана в ЗО пожежника за нормативний час.

  1. Під час перевіряння ергономічних показників визначають можливість виконування в ЗО пожежника різних видів робіт від легкої до важкої, які містять такі її різновиди: відкривання та закривання вентилів (засувок) на трубопроводах, розбирання будівельних конструкцій, ева­куацію (рятування) випробовувана з небезпечної зони, роботу з різними видами пожежно-технічного оснащення.

Обов’язковим є виконання робіт, що пов’язані з подоланням сходових маршів, підйомів та спусків по переносних драбинах, містках та саморятування за допомогою рятувальної мотузки.

    1. Під час перевіряння ергономічних показників звертають увагу на зручність вико­нання таких вправ: піднімання вантажу, підіймання ніг та рук, повертання голови, ходіння, біг, а також різних рухів, що імітують роботу з різними видами пожежно-технічного оснащення.

    2. Після тренувальних занять здійснюють опитування випробовувачів про їхнє суб’єк­тивне відчуття та проводять візуальне оглядання виробів.

    3. Перелік виконаних робіт та суб’єктивне оцінювання випробовувачів щодо випро­бовування виробів заносять до протоколу випробовувань.

  1. Випробовування ЗО пожежника в тепловій камері

    1. Перед випробовуванням на поверхні манекена закріплюють температурні пере­творювачі з похибкою вимірювання ± 0,5 °С. Розташування температурних перетворювачів на ма­некені здійснюють згідно зі схемою додатка Е.

    2. На манекен одягають натільну білизну, костюм військовий польовий (штани або напівкомбінезон та куртка, які виготовлені з бавовняної або напівбавовняної тканини).

    3. Після цього на манекен одягають комплект ЗО пожежника, який випробовують.

    4. Перед встановлюванням манекена в теплову камеру в ній задають температуру повітря (75 ± 5) °С і витримують ЇЇ протягом (ЗО ± 1) хв.

    5. Після завершення прогрівання теплової камери манекен, одягнений у ЗО пожеж­ника, встановлюють в ній так, щоб відстань між манекеном та кожною стінкою теплової камери становила не менше ніж 0,7 м.

    6. Температуру повітря в тепловій камері підвищують до значення згідно з 3 таб­лиці 1 залежно від виконання ЗО пожежника (ЗОЗП або ТЗОЗТ) та витримують манекен протя­гом (60 ± 1) с.

    7. Під час випробовувань контролюють температуру на поверхні манекена. У разі досягнення температури на поверхні манекена вище 45 °С випробовування зупиняють.

    8. У разі отримування позитивних результатів, випробовування продовжують. Після вилучання манекена з теплової камери перевіряють візуально зовнішній вигляд ЗО пожежника. Результати випробовувань заносять до протоколу.

  2. Вогневі випробовування ЗО пожежника.

    1. Вогневі випробовування ЗО пожежника проводять за схемою, яку наведено у до­датку Ж. В робочій зоні випробовувань створюють такі умови випробовувань:

  • теплове випромінювання з поверхневою густиною потоку від 5 кВт/м2 до 7 кВт/м2;

  • підвищена температура від 150 °С до 200 °С.

  1. Після створювання в робочій зоні умов випробовувань манекен, екіпірований згідно з 5.21.3.2.1 — 5.21.3.2.3, встановлюють в робочій зоні, де він перебуває не менше ніж 5 хв.

  2. Під час випробовувань контролюють температуру на поверхні манекена.

  3. У разі досягнення температури на поверхні манекена вище 45 °С випробовування зупиняють. У разі отримання позитивних результатів подальші випробовування здійснюють ви­пробовувані.

  4. Випробовувані, у кількості трьох чоловік, по черзі заходять в робочу зону і пере­бувають там від 3 хв до 5 хв.

  5. Під час перебування в робочій зоні випробовувані виконують комплекс фізичних вправ: присідання, нахиляння тулуба вперед і вбік, змінні махові рухи руками і ногами, ходіння, підіймання і перенесення вантажу та рухи, що імітують роботу з різними видами пожежно-техніч­ного оснащення.

  6. Після виходу з робочої зони випробовувані знімають ЗО пожежника.

  7. Проводять опитування випробовувачів про їх самопочуття, умови роботи в ЗО пожеж­ника, суб'єктивні оцінювання і відчуття, а також перевіряють візуально зовнішній вигляд виробів.

Результати випробовувань, опитування випробовувачів та перевіряння зовнішнього вигляду виробів заносять до протоколу випробовувань.ПОКАЗНИКИ ЯКОСТІ ЗО ПОЖЕЖНИКА ТА
ПРОГРАМИ ВИПРОБОВУВАНЬ

Таблиця А.1

Показники якості та види випробовувань

Приймальні

Приймально- здавальні

Періодичні

Сертифі­каційні

Вимоги згідно 3

Метод випробо­вувань згідно 3

1 Зовнішній вигляд

+

+


+

4.5.1 — 4.5.6, 4.5.10 — 4.5.13, 4.5.16, 4.5.17,

4.8

5.1

2 Маса та розміри

+

+

+

+

16 таблиці 1, 4.5.10

5.2

3 Тривкість до дії теплового випромінювання

+


+

1 таблиці 1

5.3

4 Тривкість до дії відкритого полум’я

+

+

+

2 таблиці 1

5.4

5 Теплотривкість

+

+

+

3 таблиці 1

5.5

6 Тривкість до контакту з нагрітими до 400 °С твердими поверхнями

+


+

+

4

таблиці 1

5.6

7 Водонепроникність

+


+

+

5 таблиці 1

5.7

8 Тривкість до дії розчинів поверхнево-активних речовин

+

+

+

6 таблиці 1

5.8

9 Питомий поверхневий електричний опір

+

-

+

+

7 таблиці 1

5.16

10 Зусилля на розрив верху матеріалу

+

+

+

+

8

таблиці 1

5.9

11 Зусилля на розрив шва

■ +

+

+

+

9 таблиці 1

5.9

12 Зусилля на роздирання верху матеріалу

+

+

+

+

10 таблиці 1

5.10

13 Зміна лінійних розмірів після мокрого обробляння

+

+

+

+

11 таблиці 1

5.11

14 Зміна лінійних розмірів після теплового впливу

+

-

+

+

12 таблиці 1

5.5

15 Тривкість до багаторазо­вого згинання

+

+

+

13 таблиці 1

5.12



Кінець таблиці А.1

Показники якості та види випробовувань

Приймальні

Приймально- здавальні

Періодичні

Сертифі­каційні

Вимоги

ЗГІДНО 3

Метод випробо­вувань ЗГІДНО 3

16 Холодотривкість

+

+

+

14 таблиці 1

5.13

17 Тривкість до проникнення кислот та лугів

+


+

+

15 таблиці 1

5.14

18 Жорсткість під час згину

+


+

+

17 таблиці 1

5.18

19 Паропроникність

+

+

+

18 таблиці 1

5.15

20 Коефіцієнт передавання тепла

+

+

19 таблиці 1

5.3

21 Тривалість світіння сиг­нальних смуг

+

+

+

+

4.5.4

5.17

22 Відповідність сировини, матеріалів та покупних виробів

+

+

+


4.6

5.19

23 Експлуатувальні випробо­вування

+




4.5

5.21

24 Полігонні випробовування

+


4.5

5.22

Примітка. Знак « + » — випробовування проводять; знак « - » — випробовування не проводять.

СХЕМА ПРИСТРОЮ З ВИЗНАЧАННЯ ТРИВКОСТІ
МАТЕРІАЛУ ВЕРХУ ЗО ПОЖЕЖНИКА ДО КОНТАКТУ
З НАГРІТОЮ ДО 400 °С ТВЕРДОЮ ПОВЕРХНЕЮ

1 — випробовувальний зразок матеріалу верху; 2 — керамічна пластина;

З — тримач; 4 — термоелектричний перетворювач.СХЕМА ПРИСТРОЮ З ВИЗНАЧАННЯ ВОДОНЕПРОНИКНОСТІ
МАТЕРІАЛІВ ЗО ПОЖЕЖНИКА МЕТОДОМ
ОПОРУ ГІДРОСТАТИЧНОМУ ТИСКУ



1 —лінійка; 2 — резервуар з водою, який створює тиск на зразок; 3 — трубка для вимірювання тиску на зразок;

4 —кріплення трубки з лінійкою до резервуара; 5 — кран подавання води до випробовувальної камери;

6 — трубка для видаляння повітря з випробовувальної камери під час її заповнювання водою; 7 — випробовувань' ний зразок матеріалу; 8 — кільце затискування зразка; 9 — гумові кільця-ущільнювачі; 10 — випробовувальна камера; 11 —основа випробовувальної камери; 12— затискачі; 13 — кран трубки для видаляння повітря з випро­бовувальної камери; 14 — зливний кран.

Рисунок В.1СХЕМА ПРИСТРОЮ З ВИЗНАЧАННЯ ВОДОНЕПРОНИКНОСТІ
ТА ТРИВКОСТІ ДО ДІЇ РОЗЧИНІВ ПОВЕРХНЕВО-АКТИВНИХ РЕЧОВИН
МАТЕРІАЛІВ ЗО ПОЖЕЖНИКА МЕТОДОМ КОШЕЛЯ