Значні периферійні спотворення мають місце на зображеннях за межами кола зору; зображення здається неповним тому, що довжина, ширина та висота не відповідають притаманним їм пропорційним співвідношен­ням (див. рисунок 9).

Об’єкт може бути зображений майже без спотворення, якщо промені зору утворюють пучок променів, нахилених під кутом не більшим ніж 30° по відношенню до головно­го проеціювального променя. Під таким апер­турним кутом конус зору забезпечує тільки незначні спотворення на картинній площині. Головний проеціювальний промінь повинен бути направлений на візуально важливу ча­стину зображуваного об’єкта таким чином, щоб об’єкт розміщувався в межах мінімаль­ного конуса зору.

Рисунок 9 — Об’єкт, вписаний в проеційний куб, у межах та поза межами кола зор

у6.3 Відстані

Різні відносні відстані впливають на розмір та вид зображення. Коли відстань між об’єктом та кар­тинною площиною є фіксованою, а центр проеціювання і об’єкт розташовані по різні сторони картин­ної площин, то зростання відстані (d) між центром проеціювання та картинною площиною збільшує зображення і робить його плоским. Якщо відстань (d) фіксують, а об’єкт і центр проеціювання лежать по різні сторони картинної площини, то зростання відстані між об’єктом і площиною проеціювання дає зменшені та плоскі зображення.

  1. ПРАВИЛА ТА СПОСОБИ ЗОБРАЖЕННЯ

    1. Спосіб перетинання (piercing method)

У разі способу перетинання точки перетину променів зору з картинною площиною можуть бути виз­начені графічно або розрахунком (див. рисунок 10).

Спосіб перетину в центральній проекції дає змогу легко показувати складні об’єкти (округлі фор­ми, гелікоїди тощо).

Рисунок 10 — Проеційна модель з видом збоку, одержаного способом перетину



  1. Слід точки — способи точок збігу

Застосовуючи слід точки — способи точок збігу, контури та грані зображуваного об’єкта показу­ють, виходячи з предметної площини та вертикальної проекції.

  1. Слід точки — спосіб точок збігу А (спеціальне положення об’єкта)

У способі А одна вертикальна грань об’єкта паралельна до вертикальної картинної площини (спе­ціальне положення об’єкта відносно картинної площини), тому точку збігу ребер, паралельних картинній площині, розміщують у нескінченності, а точка збігу ребер, перпендикулярних до картинної площини, є головною точкою (див. рисунок 11)

.



  1. С лід точки — спосіб точок збігу В (окреме положення об’єкта)

У способі В горизонтальні грані об’єкта перпендикулярні до вертикальної картинної пло­щини (окреме положення об’єкта відносно кар­тинної площини), тому лінії зображують їх слідами на картинній площині та їх точкою збігу (див. рисунок 12).

  1. Спосіб дистанційної точки (спеціаль­не положення об’єкта)

Спосіб дистанційної точки дає центральну проекцію об’єкта без його предметної площини за допомогою створення перспективної сітки ко­ординат. Контури та грані є паралельними чи перпендикулярними до картинної площини (спеціальне положення). Дистанційна точка має ту саму відстань від головної точки, як і центр проеціювання від картинної площини. Всі гори­зонтальні лінії нахилені під кутом 45° до картин­ної площини на рівні дистанційної точки. Точка збігу ліній глибини сітки є головною точкою (див. рисунок 13).



Рисунок 12 — Об'єкт, вписаний у проеційний куб (позначений штрихово-двопунктирними лініями), в окремому положенні відносно картинної площини згідно зі способом В



Р

Рисунок 13 — Об’єкт, вписаний в проеційний куб (позначений штрихово-двопунктирною лінією), у спеціальному положенні відносно картинної площини

исунок 11 — Об’єкт, вписаний у проеційний куб (позначений штрихово-двопунктирними лініями), у спеціальному положенні відносно картинної площини згідно зі способом А



  1. Спосіб масштабної точки (окреме положення об'єкта)

Для будь-якої точки збігу існує відповідна масштабна точка. За допомогою масштабних точок певні розміри зображуваного об’єкта можуть бути перенесені з лінії основи в картинній площині на лінію гли­бини (див. рисунок 14). За допомогою предметної площини можна встановлювати точне співвідношення між перспективним зображенням об’єкта та самим об’єктом.

Рисунок 14 — Об’єкт, вписаний у проеційний куб

(позначений штрихово-двопунктирною лінією), в окремому положенні відносно картинної площини



  1. Спосіб сліду точки на нахиленій картинній площині

    1. Нахилена картинна площина під кутом р < 90°

Внаслідок нахилу картинної площини до площини горизонту точка збігу вертикальних ліній об’єкта, що зображують, переміщується з нескінченності до конкретного положення. Кут р, тобто кут нахилу кар­тинної площини до площини горизонту, визначає положення точки збігу над горизонтом. Вертикальні лінп об’єкта зображують у вигляді нахилених ліній, які дають оптичне спотворення конусоподібної форми (див. рисунок 15).



Рисунок 15 — Об'єкт, вписаний у проеційний куб

(позначений штрихово-двопунктирною лінією), перед картинною площиною, нахиленою у напрямку до центра проеціювання



  1. Нахилена картинна площина під кутом р > 90°.

Внаслідок відхилення від центра проеціювання точка збігу вертикальних ліній зображуваного об’єк­та переміщується з нескінченності до конкретного положення нижче лінії горизонту, забезпечуючи оп­тичне спотворення конусоподібної форми (див. рисунок 16).

Рисунок 16 — Об’єкт, вписаний в проеційний куб

(позначений штрихово-двопунктирною лінією), перед картинною площиною, нахиленою від центра проеціювання



  1. Спосіб перетинання координат

Спосіб перетинання координат базується на простих пропорціях, в яких кожну точку перетинання променя зору в картинній площині визначають не кресленням, а за допомогою розрахунку. В основі спо­собу лежить поділ простору на чотири квадранти двома додатковими площинами (одна — горизонталь­на, а друга — вертикальна), кожна з яких перпендикулярна до картинної площини: їх спільною лінією є головний проеціювальний промінь. Спільні лінії горизонтальної і вертикальної додаткових площин з картинною площиною визначають осі X і Y відповідно в прямокутній декартовій системі координат, яку розміщують у картинній площині з початком у головній точці. Промінь зору ОР точки Р перетинає картинну площину в точці Р' (X,Y).

Координати X та Y точки Р' можуть бути визначені, виходячи із рівності відстаней РАї = В^ і РВ, = A-jC-i точки Р від додаткових площин. Вважаючи, що відстань до об’єкта D = ОС! а відстань d = ОС, визначаємо:

X = ВА ■ d/D та Y = АД d/D

Розраховані значення X та Y для усіх точок зображуваного об’єкта переносять на систему коор­динат для одержання зображення об’єкта. Потрібні розміри для розрахунку В^ А^ і D беруть





Рисунок 17 — Спосіб перетинання координат



з

Рисунок 18— Звичайне розташовання (зображення розміщено над лінією основи X)

предметної площини, вертикальної проекції, виду збоку і інших видів об’єкта, тому ці проекції можуть бути накреслені в різних масштабах. По­дібним способом зображення може бути зменшено чи збільшено множен­ням координат X та Y на масштабний коефіцієнт (див. рисунок 17).

Примітка 1. В1С1 — додатна (від’ємна) величина, коли В, розташовано праворуч (ліво­руч) від головного проеціювального променя; А1С1 —додатна (від'ємна) величина, коли А, розташовано вище (нижче) головного проецію­вального променя.

  1. ОДЕРЖАННЯ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ПРОЕКЦІЇ

Повертаючи предметну площину до суміщення з картинною площиною (див. рисунок 1), можна подати зобра­ження предметної площини на по­верхні кресленика, та на підставі цього створити повне зображення із розмі­рами, взятими із вертикальної про­екції. Існують два різних способи по­вертання предметної площини.

  1. Повертання предметної пло­щини зверху донизу

Точку стояння (Sp) розміщують на відстані d від С', нижче лінії осно­ви (X). Зображення розташоване вище, а предметна площина — нижче лінії основи; вони не перекривають одна одну. Це розташовання назива­ють звичайним розташованням, воно дає найкращий вигляд, але вимагає значного простору на поверхні крес­леника (див. рисунок 18).



  1. Повертання картинної площини зверху донизу

Лінія основи стає віссю симетрії. Цей найбільш вживаний спосіб повертання забезпечує економію простору на кресленику і називається раціональним (економним) (див. рисунок 19).

Рисунок 19 — Раціональне розташовання (перспективне зображення, розташоване нижче лінії основи X)



ДОДАТОК А
(довідковий)

ПОРІВНЯННЯ

РІЗНИХ СПОСОБІВ ЗОБРАЖЕННЯ

Рисунки А.1 — А.17 ілюструють деякі способи зображування, описані в розділі 7.

Рисунок А.1 — Просторове зовнішнє (екстер’єрне) зображення; проекція з однією точкою збігу (фокусом); спіральні сходи, зображені відповідно до способу, описаного в 7.1

Рисунок А.2 — Просторове інтер'ерне зображення;

центральна проекція спіральних (і'винтових) сходів відповідно до способу, описаного в 7.1


Рисунок А.З — Зовнішнє інтер'ерне просторове зображення; проекція з однією точкою збігу (фокусом)












































Рисунок А.4 — Екстер’єрне просторове зображення,
центральне проеціювання з двома точками збігу
(фокусами) із спотворенням внаслідок застосовування
способу, описаного в 7.2.2




Рисунок А.5 Екстер’єрне просторове зображення;
проеціювання з нахиленою картинною площиною
і трьома точками збігу (фокусами) відповідно
до способу, описаного в 7.5.1



Рисунок А.6 — Інтер’єрне просторове зображення, проеціювання виконано відповідно до способу, описаного в 7.2, з різними точками збігу та із зображенням нахилених площин





Рисунок А.7 — Інтер’ерне просторове зображення,
так званий фронтальний переріз
з однією точкою збігу (фокусом)



Рисунок А.8 — Інтер’ерне просторове зображення; проеціювання
з однією точкою збігу та різними точками збігу
для нахилених площин (сходів)




Рисунок А.9 — Інтер’єрне просторове зображення; проеціювання з нахиленою картинною площиною та трьома точками збігу (фокусами) відповідно до способу, описаного в 7.5.2



Рисунок А.10 — Екстер’єрне просторове зображення; проеціювання виконано
відповідно до способу, описаного в 7.6 (проста модель
з дротяної сітки та двома точками збігу (фокусами))




Рисунок А.11 — Екстер’єрне просторове зображення; проеціювання виконано відповідно
до способу, описаного в 7.6 (модель дротяної сітки з подальшим
детальним розроблянням та двома точками збігу (фокусами))



Рисунок А. 12 — Екстер'єрне просторове зображення:
збільшені деталі рисунка А.11















Рисунок А.13 — Екстер’єрне просторове зображення навколишнього середовища;
проеціювання з нахиленою картинною площиною

та точками збігу відповідно до способу, описаного в 7.5.2




Ь

а) Ортогональні зображення

) Проеціювання з нахиленою картинною площиною

Рисунок А.14 — Екстер’єрне просторове зображення;

навколишнього середовище та допоміжні елемент

и



Рисунок А.15 — Екстер'єрне просторове зображення житлового кварталу; проеціювання з трьома точками збігу (фокусами)



Рисунок А. 16 — Екстер’єрне просторове зображення

(вигляд з пташиного польоту);

проеціювання з нахиленою картинною площиною


Рисунок А.17 — Приклад зображення колінчастого вала в диметричній аксонометрії



ДОДАТОК В
(довідковий)

БІБЛІОГРАФІЯ

1 ISO 841:1974 Numerical control of machines — Axis and motion nomenclature

2 ISO 1503:1977 Geometrical orientation and directions of movements

3 ISO 5456-1:1996 Technical drawings — Projection methods — Part 1: Synopsis

4 ISO 5456-2:1996 Technical drawings — Projection methods — Part 2: Orthographic representations

5 ISO 5456-3:1996 Technical drawings — Projection methods — Part 3: Axonometric representations

6 ISO 10209-1:1992 Technical product documentation — Vocabulary — Part 1: Terms relating to technical drawings: general and types of drawings.

Код УКНД 01.100.01

Ключові слова: графічне проеціювання, графічні методи, кресленики, технічні кресленики.

Редактор С. Ковалець
Технічний редактор О. Касіч
Коректор Т. Нагорна
Верстальник С. Павленко

Підписано до друку 07.11.2008. Формат 60 х 84 1/8.

Ум. друк. арк. 2,79. Зам.^ДО^ Ціна договірна.

Виконавець

Державне підприємство «Український науково-дослідний і навчальний центр
проблем стандартизації, сертифікації та якості» (ДП «УкрНДНЦ»)
вул. Святошинська, 2, м. Київ, 03115

Свідоцтво про внесення видавця видавничої продукції до Державного реєстру
видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції від 14.01.2006 р., серія ДК, № 1647