1

(53)

(54)

Рисунок 33 — Розміри піднутрення

,3YS

13-0,6.

v _ 1,3Ysa
/ Sag г=



1

чинно ДЛЯ 0 <

,3-0,6.Р-

Вплив піднутрення для шліфування менший ВІД ТОГО, що зазначений у формулі (53) або (54), коли піднутрення зна­ходиться понад контактною точкою 30-градусної дотичної.

Ysg і Vsag також враховують зменшення товщини ніжки зуба.

Глибокі піднутрення в перехідних кривих поверхнево-прогартованих стальних зубчастих коле­сах серйозно зменшують міцність на згинання їх зубців.

  1. Поправковий коефіцієнт напружень Yst стандартних базових випробуваних

. зубчастих коліс6*

Граничні значення напруження згинання для матеріалів, які наведені в ISO 6336-5, були ви­ведені з результатів випробувань стандартних базових випробовуваних зубчастих коліс, для яких Yst = 2,0, або результати випробувань були перераховані до цієї величини.

  1. КОЕФІЦІЄНТ, ЩО ВРАХОВУЄ ВПЛИВ ПЕРЕКРИТТЯ ЗУБЦІВ Уе

Yc треба визначати тільки для номінального напруження згинання ofo-c, використовуючи метод С.

Напруження розраховують, використовуючи коефіцієнт форми зуба YFa і поправковий кое­фіцієнт напружень Ysa за прикладення навантаження на вершині зуба, перетворюють за допомо­гою Ye приблизно до того значення, що властиве визначальному положенню прикладення наван­таження, тобто зовнішній точці однопарного зачеплення6*.

  1. Графічні значення величини

Ye можна взяти з рисунка 34 як функцію коефіцієнта торцевого перекриття єа і кута нахилу лінії зуба р.

s> POchner, О; Kamenski, A. Spannungskonzentration von Kerben іт Kerbrand, Konstruktion 24 (1972), pp. 127—134.

e) Будь-яке зменшення коефіцієнта перекриття внаслідок зрізання вершин або зняття фасок знехтуване. Див. 5.3.1.1 щодо подальшої Інформації.

Коефіцієнт торцевого перекриття єа

Рисунок 34 — Коефіцієнт, що враховує вплив перекриття зубців (згинання) Ус для ап = 20°



  1. Визначання розраховуванням

К =0,25 + ^, (55)

Є от

де Єап виведено 3 формули (21).

  1. КОЕФІЦІЄНТ, ЩО ВРАХОВУЄ ВПЛИВ НАХИЛУ ЛІНІЇ ЗУБА Ур

Напруження згинання еквівалентної прямозубої передачі, розраховане як попереднє значення, перетворюється за допомогою коефіцієнта нахилу Ур в напруження, що відповідає косозубій пере­дачі. За цим способом враховується похила орієнтація ліній контакту зачеплення (менше напру­ження згинання).

  1. Графічні значення величин

Ур можна взяти з рисунка 35 як функцію кута нахилу лінії зуба р і коефіцієнта осьового пере­криття Єр.

  1. Визначання розраховуванням

Коефіцієнт Ур можна розрахувати, використовуючи формулу (56), яка узгоджується з кривими, проілюстрованими на рисунку 35.

^=1-є₽^' <56)

де р — ділильний кут нахилу лінії зуба, в градусах.

Значення 1,0 підставляється для єр, коли єр > 1,0, і 30° підставляється для р, коли р > 30°.

Рисунок 35 — Коефіцієнт нахилу лінії зуба



  1. БАЗОВЕ НАПРУЖЕННЯ ЗГИНАННЯ

Див. 4.2 щодо загальних приміток з визначення граничних значень напружень згинання. Ме­тод А узгоджується з визначенням базового напруження згинання, як описано в 4.2.1 а).

  1. Базове напруження зі значеннями oFiimі oFE для методів В, С і (D)

Див. 4.2.1 Ь) і 4.2.2 щодо інформації. Див. формулу (4) для визначення aF[irn і ofe- ISO 6336-5 подає інформацію, виведену з результатів випробовування стандартних базових зубчастих коліс, про значення oF)іт і oFe для найбільш застосовних матеріалів зубчастих коліс, процесів термооб- робляння і впливу якості матеріалу на значення цих величин. ISO 6336-5 охоплює також вимоги до ступенів якості ML, MQ, ME і MX, що стосуються матеріалу і термообробляння. Звичайно для зубчастих передач вибирають ступінь якості матеріалу MQ, якщо Інакше не обумовлено.

  1. Базове напруження зі значеннями ok|imі ар(ітдля методів Bk, Ск, (Dr) і Вр, Ср і (Dp)

Звертайтесь до 4.2.1 d) і е) щодо інформації про значення цих величин. Значення напруження згинання Окііт і Орит виводяться із результатів випробувань на пульсаторі згинання зразків з піднут- ренням або гладеньких, або можуть бути знайдені в літературі.

  1. КОЕФІЦІЄНТ ДОВГОВІЧНОСТІ yNT

Коефіцієнт довговічності Ynt враховує найвище напруження згинання, яке може бути допус­тиме для обмеженої довговічності (кількості циклів навантаження) в порівнянні з допустимим на­пруженням при 3-Ю8 циклах.

Головні чинники впливу:

  1. матеріал і термооброблення (див. ISO 6336-5);

  2. кількість циклів навантаження (строк служби) /VL;

  3. критерії відмови;

  4. необхідна плавність роботи;

  5. чистота матеріалу зубчатого колеса;

  6. пружність матеріалу й ударна в’язкість;

д) залишкове напруження.

Для цілей цієї частини стандарту кількість циклів навантаження /VL визначено як кількість контактів зачеплення під навантаженням зуба аналізованого зубчастого колеса. Допустимі зна­чення напруження встановлюються для 3-Ю8 циклів навантаження зуба за 99-відсоткової надій­ності.

Значення Ynt, що дорівнює одиниці, можна використовувати, якщо це виправдано досвідом, понад 3-10® циклів. Проте повинно бути обмірковане використання оптимальної якості матеріалу і виготовлення з вибором придатного коефіцієнта безпеки.

  1. Коефіцієнт ДОВГОВІЧНОСТІ Ynt= метод А

Крива S—N або крива пошкоджень, виведена з точних копій фактичного зубчастого колеса, визначальна для встановлення обмеженої довговічності. Через те, що за таких обставин коефі­цієнти YgreiT, Yr геї т і Yx в дійсності вже включені в криві S—N або пошкоджень, то значення 1,0 підставляється для цих коефіцієнтів під час розраховування допустимого напруження.

  1. Коефіцієнт довговічності YNt: метод В

Для цього методу коефіцієнт довговічності YNt стандартного базового випробуваного зубча­стого колеса використовується як допомога в оціненні допустимого напруження для обмеженої довговічності або ймовірності відмови (див. 4.2).

  1. Графічні значення величин

Ynt можна взяти з рисунка 36 для статичного напруження і базового напруження як функцію матеріале й термооброблення. Значення з великої кількості випробувань представлені як типові криві пошкоджень, або криві початкової тріщини для поверхневопрогартованих і азотованих ста­лей, або криві напружень, що обумовлюють текучість для конструкційних і наскрізнопрогартова- них сталей.

  1. Визначання розраховуванням

Дані Ynt для статичного й базового напруження можна взяти з таблиці 1. Познаки, що пред­ставляють матеріали, наведені на рисунку 36.

Коефіцієнт довговічності Ynt для напруження обмеженої довговічності визначають за допо­могою інтерполяції між значеннями для базового і статичного граничних напружень, як визначено в 4.2.2. Оцінення коефіцієнта довговічності YNt описане в 4.2.3.

Примітка. Рівнів напружень понад допустимі для 103 циклів потрібно уникати через те, що напруження в цьому діапа зоні можуть перевищити межу пружності зуба передачі.


St: Сталь (ав< 800 Н/мм2)

V: Наскрізнопрогартована сталь (ав> 800 Н/мм2)

GG:

Сірий чавун

GGG (perl., Ьаі., ferr.):

GTS (perl.):

Чавун з кулястим графітом (перлітна, бейнітна, феритна структура) Чорний чавун з лускоподібним графітом (перлітна структура)

Eh:

IF:

Поверхневопрогартована сталь

Сталь і чавун GGG, загартування полум’ям або індукційне

NT (nitr ):

Азотована сталь

NV (nitr.):

Наскрізнопрогартована і поверхневопрогартована сталь, азотована сталь

NV (nitrocar.):

Наскрізнопрогартована і поверхневопрогартована сталь, нітроцементована сталь

Рисунок 36 -- Коефіцієнт довговічності (для стандартних базових випробуваних зубчастих коліс)



Таблиця 1 — Коефіцієнт довговічності yNT

Матеріал1

Кількість циклів навантаження NL

Коефіцієнт ДОВГОВІЧНОСТІ Ynt

V GGG (регі. Ьаі.), GTS (perl.)

A/L < 104, статичне

2,5

Л4 = 3-10в

1,0

Л/и = 1О10

Оптимальні умови;

матеріал, виготовлення і досвід

0,85

1,0

Eh, IF (ніжка)

Nl 103, статичне

2,5

/VL = 3-10e

1,0

nl = ю10

Оптимальні умови;

матеріал, виготовлення і досвід

0,85

1,0

St, NT, NV (nitr.), GG, GGG (ferr.)

/VL 2 103, статичне

1,6

WL = 3-106

1,0

/VL=1O10

Оптимальні умови;

матеріал, виготовлення і досвід

0,85

1,0

NV (nitrocar.)

NL< 103, статичне

1,1

WL = 3-10®

1,0

NL=10’°

Оптимальні умови;

матеріал, виготовлення і досвід

0,85

1.0

1)Див. рисунок 36 для пояснення вживаних скорочень.



11 КОЕФІЦІЄНТИ ЧУТЛИВОСТІ У8, У5Т, у І ВІДНОСНІ КОЕФІЦІЄНТИ ЧУТЛИВОСТІ ДО НАДРІЗУ Убгеіт> у8 ге. к

  1. Основні використання

Ступінь, до якого, як вважають, розраховане напруження згинання спричинить втому або злом зуба від перенавантаження, перевищить відповідну межу напруження матеріалу, позначають кое­фіцієнтом динамічної або статичної чутливості Ys. Він характеризує чутливість до надрізу матері­алу, і його значення залежать від матеріалу і градієнту напруження. Його значення для динаміч­них напружень відрізняються від його значень для статичного напруження.

Вищезазначене застосовується в У відносно злому випробуваного зразка з надрізом і в У8т відносно злому зуба стандартного базового випробуваного зубчастого колеса.

Вищезазначене застосовується також до відносних коефіцієнтів чутливості, які пов’язують чутливість розглядуваного зубчастого колеса зі стандартним базовим випробуваним зубчастим колесом (Убгеїт) або випробуваним зразком з надрізом (У8гвік).

  1. Визначання коефіцієнтів чутливості

У правилах застосовуються коментарі до цих коефіцієнтів, що наведені в 4.2.

  1. Метод А

  2. Границі напруження згинання визначаються випробовуванням точних копій розглядуваного зубчастого колеса (або найближче подібних випробуваних зубчастих коліс), у цьому випадку віднос­ний коефіцієнт чутливості дорівнює 1,0. Методика, за допомогою якої встановлюють відносний коефіцієнт чутливості для відповідного матеріалу і відповідної форми зуба, має бути узгоджена.Метод В

Коли граничні значення базових і граничних напружень отримують за методом В, використо­вуючи випробувані зубчасті передачі з параметрами піднутрення qsT = 2,5, коефіцієнт Ysгеі т> відпо­відний до границь базових і статичних напружень будь-якого зубчастого колеса, рідко значно відхи­ляється від 1,0. Це тому, що значення qST = 2,5 знаходиться в середньому діапазоні загальних конструкцій зубчастих коліс Базове значення величини YgreiT = 1,0 для стандартного базового ви­пробуваного зубчастого колеса збігається з поправковим коефіцієнтом напружень Ys = 2,0 (див. рисунки 38 і 40)

  1. Методи С і D

Метод С виведений із методу В. Як показано на рисунку 38, значення 1,0 можна підставити замість YgreiT для загальновживаних сталей і процесів термооброблення в широкому діапазоні па­раметра надрізу. Значення величин, розраховані з цією підстановкою, порівняно безпечні для малих перехідних кривих, коли qs > 2,5, але надмірні для великих перехідних кривих. Наприклад, коли qs менше від 2,5, то значення У5геіт для сталі буде надто високе, вище на 5 %

Вищезазначене застосовується тільки до розрахунків статичного напруження для вузького діапазону поправкових коефіцієнтів напружень Ys близько значення 2,0. Значення YgreiT, отрима­не за методом С, загалом використовується, коли пов’язаний поправковий коефіцієнт напружень , також отриманий за методом С, тобто коефіцієнт Ysa. Значення добутку YSa і 1,3 можна викорис­товувати як середнє значення Ys, яке може тоді бути використане, щоб отримати з рисунка 38 » значення Ygi-еіт, пропорційне YSa.

В методі D постійне значення 1,0 підставляється в У5 геі т, за таких обставин розраховані зна­чення порівняно безпечні

  1. Методи Вк і Ск

Через те, що за методами Ви і Ск значення міцності матеріалу виведені із випробувань зразків з надрізом, чим ближче значення qsk зразка з надрізом наближається до такого значення розгля­дуваного зубчастого колеса, тим ближче значення Y8reik наближається до 1,0. Отже в методі С можливо за даних обставин підставити постійну в Ygreik Це особливо правильно у випадку розра­хунків базового напруження