1. Мішені чутливості до зміни густини

Вони складаються з областей (10 х 10) мм2, які розташовані у центрі блоків (40 х 40) мм2та ма­ють густини, що незначно відрізняються. Використовують два ряди блоків, один ряд блоків з оптич­ною густиною D = 2,00 на фоні з D = 1,95. Другий ряд блоків матиме D = 3,5 при фоновій D ~ 3,40. Зміна відносної густини важливіша, ніж зміна абсолютної густини. Ці два ряди блоків розміщено на шести об­ластях стандартної контрольної плівки.

  1. Мішені східчастої густини

Ці мішені мають використовувати для визначання діапазону густини, чутливості до зміни густи­ни і ФПМ. Вони складаються з рядів блоків (10 х 10) мм2 із густинами від D = 0,5 до D = 4,5. Це 13 блоків, які розташовані в ряді з приблизно такими густинами:

4,50; 4,02; 4,00; 3,50; 3,02; 3,00; 2,50; 2,02; 2,00; 1,5; 1,02; 1,00 і 0,5.

Ці блоки згруповано у вісім областей на стандартній плівці.

Всі зовнішні кути мішеней східчастої густини повинні мати гострі краї (нечіткість <10 мкм) для оцінювання нерізкості цифрового перетворювача та ФПМ (див.4.2.2 і 4,2.3).

  1. Мішені просторової лінійності

Ці мішені представляють собою елементи розміром 25,4 мм. їх потрібно розташовувати у горизон­тальних І вертикальних напрямках. Просторові лінійні мішені або вимірювальна шкала ділить стандартну плівку на три окремі області розмірами (200 х 250) мм2, (280 х 350) мм2, (350 х 430) мм2.

  1. Мішень паралельної пари ліній

Ця мішень представляє собою калібр із паралельними парами ліній Із просторовим інтервалом, що починається з 0,5 пл/мм і зростає до інтервалу не менше ніж 20 пл/мм і зміною густини ДО = 2,5 ± 0,5 за максимальної густини D = 0,5 яскравих ліній. Вона розташована біля центру області розміром (200 х 250) мм2 на стандартній контрольній плівці.



Рисунок 2 — Стандартна контрольна плівка



  1. Додаткові мішені

Додаткові мішені можна розташовувати на стандартній плівці, якщо вони не заважають мішеням, описаним в 5.2.1—5.2.5.

  1. Виготовляння стандартної плівки

Стандартну контрольну плівку виготовляють з високоякісної радіографічної плівки, яку просвічу­ють видимим світлом для зменшення зернистості мішеней густини. Оптичні густини, описані в 5.2 цього стандарту, визначають за допомогою каліброваного денситометричного устатковання і поставляють на стандартній контрольній плівці. Оптичні густини записують у центрі кожної мішені східчастої густини.

Похибка підчас вимірювання оптичної густини з = 0,02; 0,05 і 0,1 у тестових мішенях згідно з 5.2.2 і 5.2.3 повинна бути ± 0,005.

Густини повинні бути у межах ±0,15 значень, установлених в 5.2.2 і 5.2.3. Дійсні значення густин повинні бути записані та відповідати значенням на стандартній контрольній плівці.

Фонова густина, де немає мішеней, повинна мати оптичну густину D = 3± 0,5.

Стандартна контрольна плівка повинна мати унікальну ідентифікацію, що зберігається у зобра­женні після оцифровування.

  1. Зберігання та обробляння стандартної контрольної плівки

    1. Зберігання

Радіографічна плівка може зношуватися, рватися у процесі обробляння та використання. Три­валість, протягом якої зображення згодом погіршується, є функцією умов зберігання, обробляння та кількості використань. Плівку потрібно захищати від світла, нагрівання та забруднення.

  1. Обробляння

Стандартна контрольна плівка згодом може втратити якість зображення. Тому щораз перед вико­ристанням плівку потрібно перевіряти на зношування і розрив, включаючи подряпини, абразивне зно­шування, плями і т. д. Стандартну контрольну плівку, що має ознаки надмірного зношування та роз­ривів, треба замінити, оскільки це може вплинути на результати оцінювання.

  1. Документація щодо стандартної контрольної плівки

Постачальник стандартної контрольної плівки повинен її постачати з сертифікатом відповідності цьому стандарту, що містить такі дані:

  • серійний номер плівки та сертифіката;

  • штрихові позначення та оптичні густини кожного східця;

  • інструкції з використання, зберігання та обробляння;

  • дату сертифікації і строк використання;

Примітка. Сертифікат стандартної плівки дійсний протягом трьох років, починаючи з дати першого використання.

  • відхили від цього стандарту, якщо такі є;

  • сертифікат повинен бути з підписом.

  1. КОНТРОЛЬ ЯКОСТІ ТА ДОВГОСТРОКОВА СТАБІЛЬНІСТЬ

СИСТЕМИ ОЦИФРОВУВАННЯ

  1. Звичайна перевірка

Користувач повинен перевіряти в заданому діапазоні такі параметри системи оцифровування, що визначені згідно з:

  1. мішенями збіжної просторової роздільної здатності — максимальне значення просторової ча­стоти (Гс);

  2. мішенями густини (з поділом AD = 0,02; 0,05 і 0,1) — чутливість до зміни густини (окремі мішені або поза монітором);

  3. мішенями просторової лінійності — стабільність вимірювання за кількістю пікселів для конт­рольної довжини та ширини (тобто, у напрямку х і у);

  4. мішенями східчастої густини — визнаний діапазон густини (максимальна і мінімальна густина).

Метод перевірки може використовувап-и програмний модуль, що генерує дані від оцифровано'!1 стан­дартної контрольної плівки, або, альтернативно, переглядає оцифровану стандартну контрольну плівку на моніторі, здатному відображати чутливість і роздільну здатність зображення, а також вимірювальні програмні інструменти. У цьому випадку можна використовувати регулювання контрасту та яскравості.

  1. Розширена перевірка

Розширена перевірка містить всі процедури, описані в 4.1—43.

Перевірку мають проводити за максимальної роздільної здатності, що її визначено для системи оцифровування, і в усіх робочих режимах, які використовують.

Розширену перевірку потрібно проводити для підтвердження того, що мінімальні вимоги до системи оцифровування виконують відповідно до EN 14096-2. Розширена перевірка визначає клас системи оцифровування (згідно з EN 14096-2).

  1. Періодичність контролю та довгострокова стабільність

Розширену перевірку мають виконувати відразу ж після установлення та-ремонту системи оциф­ровування. Результати потрібно документувати для перевірок довгострокової стабільності. Періоди звичайних і розширених перевірок, а також рівні їх має визначати система гарантії якості.

Код УКНД 01.040.19; 01.040.37; 19. 100; 37.040.25

Ключові слова: кількісні виміри, контроль якості, стандартна контрольна плівка, цифрові радіо­графічні плівкові системи, якості зображення.

Редактор Н. Жердецька
Технічний редактор О. Марченко
Коректор Т. Нагорна
Верстальник С. Павленко

Підписано до друку 06.04.2009. Формат 60 х 84 1/8.

Ум. друк. арк. 1,39. Зам. Ціна договірна.

Виконавець
Державне підприємство «Український науково-дослідний і навчальний центр
проблем стандартизації, сертифікації та якості» (ДП «УкрНДНЦ»)
вул. Святошинська, 2, м. Київ, 03115

Свідоцтво про внесення видавця видавничої продукції до Державного реєстру
видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції від 14.01.2006 р., серія ДК, № 1647