З 4 Гранично-допустимі рівні напруг дотику та струмів — згідно ГОСТ 12.1.038; захисне заземлення і занулення — згідно з ГОСТ 12.1.030; рівні іонізуючих випромінювань при зварюванні торованими електродами не повинні перевищувати допустимих, згідно з нормами радіаційної безпеки НРБ 76/87.

    1. Сигнальні кольори та знаки безпеки — згідно з ГОСТ 12.4.026.

  1. Вимоги до технологічних процесів

  1. Вимоги безпеки встановлюються у нормативно-техиічиїй документації згідно з ГОСТ 3.1120 і повинні відповідати цьому стандарту.

  2. При створенні технологічних процесів дугового і електрошлакового зварювання металів слід передбачати максимально можливу механізацію та автоматизацію процесу зварювання і його окремих елементів і застосування засобів колективного захисту від впливу шкідливих виробничих факторів.

  3. Під час вибирання матеріалів для дугового і електрошлакового зварювання, необхідно віддавати перевагу електродам, зварювальним дротам, флюсам, захисним газам та їх сумішам, застосування яких супроводжується мінімальним утворенням шкідливих речовин згідно з СП № 1042. Не дозволяється застосування матеріалів, що не мають нормативних документів, затверджених в установленому порядку і узгоджених з Міністерством охорони здоров’я.

  4. Устаткування, яке використовується для дугового і електрошлакового зварювання, повинно відповідати вимогам ГОСТ 12.2.003, ГОСТ 12.2.049, ГОСТ 12.2.007.8, «Правилам устройства электроустановок», «Правилам технической эксплуатации электроустановок потребителей» і «Правилам техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей».

  5. Під час дугового і електрошлакового зварювання в приміщенні необхідно застосувати пристрої місцевої витяжної вентиляції з очисткою видаленого повітря від твердої і газоподібної фази зварювального аерозолю у відповідності з вимогами СНиП 2.04.05 і ОНД-86.

Механізоване зварювальне обладнання повинно мати вмонтовані повітроприймачі.

  1. Не допускається проведення зварювання за недіючої місцевої витяжної вентиляції.

  2. Вимоги безпеки до ручного дугового зварювання

    1. Зварювання виробів середніх і малих розмірів в стаціонарних умовах слід виконувати в спеціально обладнаних кабінах. Кабіна повинна мати відкритий верх та виготовлятися з негорючих матеріалів. Між стінкою та підлогою кабіни необхідно залишати зазор, висота якого визначається видом зварювання. Площа кабіни повинна бути достатньою для розміщення зварювального устаткування, стола, пристрою місцевої витяжної вентиляції, зварюваного виробу, інструменту.

    2. Кількість повітря, необхідного для видаляння шкідливих домішок до рівня ГДК, необхідно приймати в залежності від застосованих електродів у відповідності з вимогами СП № 1009.

    3. Розміщення постів зварювання в захисних газах повинно виключати можливість витікання та проникання захисного газу в суміжні та розташовані нижче приміщення.

    4. Під час дугового зварюваним вольфрамовими торованими електродами подавання захисного газу повинно припинятися через 20-30 с, після закінчення зварювання.

  3. Вимоги безпеки до механізованого дугового зварювання в захисних газах

    1. Місцевими повітроприймачами необхідно видаляти повітря:

  • під час дугового зварювання в СО2 — не менше ніж 50 м3 /год;

  • під час дугового зварювання в інертних газах та сумішах газів, під час автоматичного зварювання в СО2 — не менше ніж 150 м3/год.

    1. Експлуатація балонів, контейнерів зі стиснутим і зрідженим газом, рамп повинна здійснюватись у відповідності з «Правилами устройства и безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давленнем».

  1. Вимоги безпеки до дугового зварювання під флюсом

    1. Дугове зварювання під флюсом на стаціонарних установках повинне здійснюватись при наявності пристроїв для механізованого подавання флюсу у зварювальну ванну, флюсовідсмоктувача з бункером-накопЬчувачем та фільтра.

    2. При дуговому зварюванні під флюсом напівавтоматами та автоматами повинні застосовуватись пересувні або переносні флюсовідсмоктувальні апарати.

    3. Під час видалення шлаку працюючий повинен бути забезпечений необхідними засобами індивідуального захисту згідно з ГОСТ 12.4.011.

  2. Вимоги безпеки до електрошлакового зварювання

    1. Під час електрошлакового зварювання не дозволяється керування одним і тим же параметром режиму з різних пультів одночасно.

    2. Під час проведення електрошлакового зварювання необхідно забезпечити щільне прилягання поверхні водоохолоджуваних повзунів, пластин, прокладок та інших пристроїв до зварюваного виробу, щоб запобігти витіканню розплавленого металу та шлаку.

    3. Для захисту працюючих від шкідливих факторів під час електрошлакового зварювання необхідно застосовувати екрани, піддашки, кабіни та інші захисні пристрої.

    4. Під час електрошлакового зварювання виробів з підігріванням робочі місця операторів належить розміщувати у термоізольованих кабінах, які забезпечують кондиціонування повітря та оснащені пультами дистанційного керування процесом.

    5. . Не допускається знаходження оператора та іншого персоналу в процесі електрошлакового зварювання під повзунами та пластинами, поблизу шва.

    6. 10.6 Підготовчі роботи (плавлення флюсу, заливання рідкого шлаку) повинні виконуватись з урахуванням вимог до ручного розливання металу об’ємом від 5 до 6 л.

    7. Зони зварювальної ванни та розплавлення флюсу повинні бути обладнані місцевими витяжними пристроями.

    8. Під час проведення електрошлакового зварювання необхідно забезпечити герметичність системи водяного охолодження повзунів водяних шлаків, що прилягають до них, а також передбачити контроль наявності в них потоку охолоджувальної води за допомогою реле тиску.

5 Вимоги до виробничих приміщень

  1. Виробничі приміщення для проведення дугового і електрошлакового зварюваня повинні відповідати вимогам СН № 245.

  2. Колірне оброблення інтер’єрів приміщень та устаткування в складально- зварювальних цехах повинно відповідати вимогам СН № 181.

  3. Робочі місця для дугового зварювання повинні захищатися стаціонарними або переносними світлонепроникними огорожами з неспалимих матеріалів, висота яких повинна бути не менше ніж 2,5 м і забезпечувати надійність захисту.

  4. Відстань між устаткуванням, від устаткування до стін та колон приміщення, інших споруд, ширина проходів та проїздів повинні відповідати чинним будівельним нормам, нормам технологічного проектування заготівельно — зварювальних цехів та ГОСТ 12.3.002.

  5. Ширина проходів по периметру робочого стола, стенда, зварюваного виробу повинна бути не менше 1 м.

  6. Підлоги виробничих приміщень для виконання дугового і електрошлакового зварювання повинні бути неспалимими, мати малу теплопровідність, рівну нековзьку поверхню, а також задовольняти санітарно-гігієнічним вимогам у відповідності зі СНиП- 11-В.8.

  7. Виробничі приміщення повинні бути обладнані загальнообмінною припливно — витяжною вентиляцією, відповідно до СНиП 2.04.05.

  8. . Повітрообмін зварювальних цехів належить розраховувати на розбавления шкідливих речовин, невловлених місцевими витяжними пристроями, до рівнів ГДК. При цьому кількість повітря, що поддається припливними системами, повинна розраховуватися у відповідності з СП № 1009.

  9. Видалене повітря з виробничих приміщень в атмосферу повинне проходити фільтрацію (очистку) від шкідливих речовин до концентрацій, що не перевищують допустимих рівнів викидлннм, V відповідності з СНиП 2.04.05, ОНД-86.

  10. Подавання припливного повітря треба здійснювати в робочу зону або у напрямку робочої зони.

Температура повітря, що подається вентиляційними установками, повинна бути не нижче +20 °С, згідно з СН № 4088.

  1. У випадку відсутності місцевого або загальноцехового вентилювання повітря до рівнів ГДК (дугове зварювання всередині виробів з антикорозійним покриттям слід передбачати примусове подавання чистого повітря під маску зварника в об’ємі гід 6 до 8 м3/год, підігрітого в холодну пору року до температури не нижче +18 °С, згідно з СН № 4088.

  2. За інтенсивності теплового опромінення працюючих, що перевищує СН № 4088, слід передбачати спеціальні засоби захисту: екранування джерела, повітряне душовання, засоби індивідуального захисту.

  3. Освітлення цехів, площадок і робочих місць, де проводяться роботи з дугового і електрошлакового зварювання, повинно відповідати СНиП 11-4.

  4. Освітлення під час виконання дугового зварювання всередині замкнутих і важкоприступних просторів (ємкостей, корпусів, відсіків) повинно здійснюватися зовнішніми джерелами світла спрямованої дії чи місцевим освітленням з напругою не більше 12 В, при цьому освітленість робочої зони повинна становити не менше 30 лк.

  5. Для працюючих всередині виробничих приміщень повинні бути передбачені санітарно-побутові приміщення та пристрої згідно з СНиП 2.09.04, групи виробничих процесів 2в, 26; для працюючих на відкритому повітрі належить передбачати побутові приміщення пересувного або контейнерного типу, групи виробничих процесів 1 в, 1б, 1г.

  1. Вимоги до вихідних матеріалів, заготовок, їх зберігання та
    транспортування

    1. Зберігання зварювальних матеріалів і заготовок повинно здійснюватись в складах, які обладнані й утримуються згідно з вимогами ОНТП 24.

    2. Під час зберігання зварювальних матеріалів, заготовок і готової продукції не повинні виникати перешкоди освітленню, вентиляції, проїзду, проходу, використанню пожежного обладнання та засобів захисту працюючих.

    3. Транспортування вихідних матеріалів і готової продукції — згідно з ГОСТ 12.3.020.

    4. Зварювальні матеріали, що використовуються для дугового і електрошлакового зварювання, повинні бути сухими, не забрудненими сторонніми речовинами, в т.ч. маслами, іншими горючими і вибухонебезпечними домішками, і зберігати їх необхідно по групі умов зберігання, згідно з ГОСТ 15150.

    5. Сушіння та прогартовування флюсу, дрота, електродів слід провадити в спеціально призначеному для цього устаткуванні.

    6. Двоокис вуглецю (вуглекислий газ) повинен подаватися до зварювальних постів: газоподібний — трубопроводами, рідкий — у балонах.

    7. Балони із стиснутими газами, які використовуються під час дугового зварювання, повинні зберігатися в окремих одноповерхових складських приміщеннях, без підвальних і горищних приміщень, або на площадках з навісом.

    8. Підготовка торованих електродів повинна виконуватись на обладнанні, встановленому в окремому приміщенні, яке повинно бути оснащене місцевими фільтровентиляційними системами.

Абразивний пил повинен збиратися в герметичні металеві ємкості та видалятися в збірник твердих радіоактивних відходів.

    1. Роботи з оброблення поверхні зварюваних заготовок (очищення від окалини, мастила, іржі, оброблення розчинами тощо) під час серійного виробництва повинні бути механізовані. Підготовлсння зварювальної поверхні слід провадити розчинами, на які є нормативні документи, затверджені в установленому порядку.

    2. Під час виконання дугового і електрошлакового зварювання у складально- зварювальних цехах в холодну пору року температура заготовок та виробів повинна бути не нижча температури повітря в цеху.

    3. Відпрацьовані матеріали (недогарки електродів та дроту, шлакова кірка, технологічні зразки, відходи обезжирювання, тощо) повинні збиратися в металеві ємкості та утилізуватися.

  1. Вимоги до експлуатації зварювального устаткування

    1. Під час дугового електрошлакового зварювання необхідно застосовувати зварювальне, технологічне, механічне і допоміжне устаткування, яке відповідає вимогам ГОСТ 12.2.003. ГОСТ 12.2.007.0 та СП № 1042

    2. Пристрої, які використовують для дугового зварювання, повинні задовольняти вимогам ГОСТ 12.2.007.8.

    3. Підключення та вимкнення мережі живлення устаткування для дугового і електрошлакового зварювання, спостереження за його справним станом, а також ремонт повинен провадити електротехнічний персонал, що має групу допуску не нижче Ш.

    4. Джерела живлення повинні підмикатися до розподільних електричних мереж з напругою не вище 600 В.

    5. Безпосереднє живлення зварювальної дуги від силової, освітлювальної та контактної мережі не допускається.Пересувні джерела живлення на час їх переміщення необхідно відключати від мережі.

    6. Біля роз’ємів (затискачів) для підмикання джерел дугового і електрошлакового зварювання повинен бути напис: «МЕРЕЖА!».

    7. На видному місці корпуса джерела живлення повинен бути напис: «БЕЗ ЗАЗЕМЛЕННЯ НЕ ВМИКАТИ!».

    8. Металеві частини всіх видів зварювального устаткування, які в процесі експлуатації можуть опинитись під напругою, повинні бути надійно заземлені.

    9. Кожна одиниця зварювального устаткування повинна мати окремий провід заземлення, який приєднується до магістралі заземлення.

    10. Вимоги до виконання захисного заземлення на всіх видах зварювального устаткування — згідно з ГОСТ 12.2.007.0.

    11. Допуск осіб до виконання зварювальних робіт повинен здійснюватися після ознайомлення їх з технічною документацією і проведення інструктажу з експлуатації устаткування та охороня праці.

    12. В процесі експлуатації напруга холостого ходу джерел живлення для дугового зварювання не повинна перевищувати:

  • 80 В — для джерел змінного струму:

  • 100 В — для джерел постійного струму.

    1. Установки ручного дугового зварювання повинні забезпечуватися обмежниками напруги холостого ходу.

    2. Обмежник повинен бути забезпечений світловою сигналізацією про наявність небезпечної напруги в зварювальному колі, заземлений окремим провідником, а також забезпечувати зниження напруги холостого ходу не вище 12 В і не пізніше чим через 1 с після розмикання зварювального кола.

    3. З’єднування джерел живлення із зварювальними установками при дуговому зварюванні повинно здійснюватися кабелями.

    4. Під час дугового зварювання повинні бути передбачені щитки, обладнані вольтметром та сигнальною лампочкою, які вказують на наявність або відсутність напруги у зварювальному колі.

    5. Для ручного дугового зварювання повинні застосовуватися електродотримачі згідно з ГОСТ 14651.

    6. Приєднання зварювальних кабелів до електродотримача, виробу та зварювальної установки повинно бути надійним і здійснюватися механічними затискачами.

    7. Схема приєднання декількох джерел живлення під час роботи на одну зварювальну дугу повинна виключати можливість виникнення між виробом та електродом напруги, що перевищує найбільшу напругу холостого ходу одного з джерел живлення.

    8. Під час експлуатації устаткування для електрошлакового зварювання повинна бути забезпечена надійність закріплення зворотних та бокових роликів ходового механізму.

    9. Устаткування для дугового і електрошлакового зварювання повинно регулярно, перед початком кожної зміни, підлягати перевірці на відсутність замикання, оголених струмоведучих частин, справність ізоляції, проводів та кабелів живлення, цілісність провода та справність блокіровок.

  1. Вимоги до організації робочих місць

    1. Організація улаштування та оснащення робочих місць для дугового і електрошлакового зварювання повинні відповідати ГОСТ 12.2.061.

    2. Робочі місця для виконання робіт з дугового і електрошлакового зварювання можуть бути стаціонарними, нестаціонарними, постійними і непостійними (тимчасовими).