У знімних ізоляторах короткого замикання знімна частина повинна бути помаркована відпо­відно до а), Ь), с) і е), а база повинна бути помаркована принаймні відповідно до с) (а саме, повинна бути позначена модель) і d).

Якщо у маркованні використовують символи і скорочення незагальноприйнятого використо­вування, тоді їх повинно бути роз’яснено в супровідній документації, надаваній разом із пристроєм.

Марковання повинно бути видиме під час установлювання ізолятора короткого замикання та доступне під час обслуговування.

Марковання не треба розміщувати на ґвинтах чи інших легкознімних деталях.

  1. Примітка. У випадку коли ZA.3 містить таку саму інформацію, що і цей пункт, тоді вимогу цього пункту вважають виконаною.Дані

Ізолятори короткого замикання треба постачати із супровідною документацією з достатнім обсягом технічних даних, даних з інсталювання та обслуговування, що забезпечує їхнє правиль­не встановлювання і функціювання1. Якщо всі ці дані не містяться у супровідній документації на кожний пристрій, то повинне бути надане посилання на відповідну документацію з цими даними у маркованні на кожному пристрої, або у супровідній документації, надаваній з кожним пристроєм.

Принаймні, такі дані необхідні для проведення випробовувань, зазначених у цьому стандарті: а) максимальна напруга в лінії (Утах);

  1. мінімальна напруга в лінії (/тіп) (тобто, без короткого замикання або часткового короткого замикання);

  2. максимальний тривалий струм замкненого ізолятора за умов замкненого стану ізолятора (/Стах);

  3. максимальний струм перемикання (тобто, за умов короткого замикання) (/Smax);

  4. максимальний струм витоку (/Lmax) за умов розімкненого ізолятора (розімкнений стан);

  5. максимальний перехідний опір замкненого стану (ZCmax);

  6. діапазон параметрів для кожного сигналу, який, як заявляє виробник, спричинить зміну стану ізолятора короткого замикання з замкненого на розімкнений;

  7. діапазон параметрів для кожного сигналу, який, як заявляє виробник, спричинить зміну стану ізолятора короткого замикання з розімкненого на замкнений.

Примітка. Залежно від виду продукції та її функціювання для підтвердження відповідності вимогам цього стан­дарту може знадобитися додаткова інформація.

  1. Додаткові вимоги щодо програмнокерованих ізоляторів короткого замикання

    1. Загальні положення

Програмнокеровані ізолятори короткого замикання для відповідності вимогам цього стандарту повинні задовольняти вимоги 4.9.2, 4.9.3 і 4.9.4.

  1. Документація на програмне забезпечення

    1. Виробник повинен подати на розгляд документацію, що містить короткий опис струк­тури програмного забезпечення. Ця документація повинна бути досить детальною для перевірян­ня її відповідності цьому стандарту і повинна містити принаймні:

— функційний опис основної програми (наприклад, блок-схему програми або структурограму), а також:

  1. короткий опис модулів програми та виконуваних ними функцій;

  2. спосіб взаємодії модулів програми;

  3. повну ієрархію програми;

  4. спосіб взаємодії програмного та апаратного забезпечення ізолятора короткого замикання;

  5. спосіб викликання модулів програми, а також будь-яке обробляння переривання;

  6. опис областей пам’яті, використовуваних для різних цілей (наприклад, програм, специфіч­них даних об’єкта і поточних даних);

д) познаки, за допомогою яких можна однозначно ідентифікувати програмне забезпечення та його версію.

4.9.2.2 Виробник повинен також підготувати детальну документацію на програмне забезпечен­ня, яка надається, у разі потреби, у випробовувальну організацію. Вона повинна містити принаймні:

  1. короткий опис конфігурації пристрою, а також усі компоненти програмного забезпечення і апаратної частини;

  2. опис кожного модуля програми, а також принаймні:

  1. назву модуля;

  2. опис виконуваних задач;

  3. опис інтерфейсів, а також спосіб передавання даних, діапазон допустимих значень та їхнє перевіряння;

  1. текст програми у вигляді друкованої копії або у формі машинного коду (наприклад, у коді ASCII), а також усі використані глобальні і локальні змінні, константи і мітки, а також достатні ко­ментарі для визначання послідовності виконування програми;

  2. детальні описи будь-яких програмних засобів, використаних на стадіях проектування та впровадження (наприклад, засоби CASE, компілятори тощо).

Національна примітка.

ASCII — скорочення від American standard code for information interchange (Американський стандартний код об­міну інформацією)

CASE — скорочення від computer-aided software engineering (автоматизоване проектування та створення програм).

  1. Побудова програмного забезпечення

Для гарантії надійної роботи ізолятора короткого замикання треба виконувати такі вимоги щодо побудови програмного забезпечення:

  1. програмне забезпечення повинно мати модульну структуру;

  2. побудова інтерфейсів для ручного або автоматичного формування даних не повинна до­зволяти, щоб некоректні дані спричинили помилку в роботі програми;

  3. програмне забезпечення повинно бути розроблене так, щоб унеможливити зависання програми.

  1. Збереження програми і даних

Для відповідності цьому стандарту, програму та всі попередньо встановлені дані, такі як на­стройки виробника, треба зберігати в енергонезалежній пам’яті. Записування інформації в область пам’яті, що містить цю програму і дані, повинне бути можливе лише у разі використовування спеці­ального інструмента або коду і не повинне бути можливе під час нормальної роботи ізолятора короткого замикання.

Специфічні дані об’єкта повинні міститися в пам’яті, яка буде зберігати дані протягом, при­наймні, двох тижнів без зовнішнього електроживлення ізолятора короткого замикання, за винят­ком, коли забезпечується автоматичне відновляння даних протягом 1 год із моменту відновлення електроживлення після його вимкнення.

5 ВИПРОБОВУВАННЯ

  1. Загальні положення

    1. Атмосферні умови під час випробовування

Якщо методика випробовування не встановлює інше, то випробовувати треба після того, як випробний зразок стабілізувався за нормальних атмосферних умов для випробовування згідно з ІЕС 60068-1, що є такі:

температура — від 15 °С до 35 °С;

відносна вологість — від 25 % до 75 %;

атмосферний тиск — від 86 кПа до 106 кПа.

Примітка. Якщо зміна цих параметрів має значне впливання на вимірювання, то такі зміни необхідно звести до мінімуму під час ряду вимірювань, виконуваних як частина одного випробовування на одному зразку.

  1. Стан ізолятора під час випробовування

Якщо відповідно до методики випробовування зразок повинен бути у робочому стані, то його треба підімкнути до відповідного устатковання електроживлення і контролювання, характеристи­ки якого відповідають технічним даним виробника. Якщо інше не зазначено в методиці випробо­вування, параметри електроживлення зразка повинні знаходитися у межах діапазону(-ів), встанов- леного(-их) виробником і повинні лишатися незмінними протягом випробовування. Величина, обрана для кожного з параметрів, повинна, зазвичай, мати номінальне або середнє значення за­значеного діапазону. Ізолятор короткого замикання повинен бути переведений у замкнений стан та устатковання електроживлення і контролювання повинно мати можливість відображати ймо­вірну зміну стану.

  1. Установлювання

Зразок треба установлювати за допомогою його штатних засобів кріплення відповідно до вка­зівок виробника. Якщо в інструкціях зазначено більше ніж один спосіб установлювання, то для кож­ного випробовування треба обирати спосіб, який вважають найнесприятливішим.

  1. Допустимі відхили

Якщо не зазначено інше, допустимі відхили параметрів для випробовування на впливання довкілля повинні відповідати наданим у базових стандартах на визначений вид випробовування, на яке є посилання (наприклад, відповідна частина ІЕС 60068).

Якщо вимога або методика випробовування не визначає допустимі відхили або межі відхилу, то їх треба вважати рівними ± 5 %.

  1. Функційне випробовування

    1. Мета випробовування

Довести правильну роботу ізоляторів короткого замикання згідно з даними виробника та підтвердити їхню стабільну роботу після, або, коли це необхідно, під час випробовувань на впли­вання довкілля та EMC.

  1. Методика випробовування

Функційне випробовування повинно підтвердити, що ізолятор короткого замикання функціює згідно з даними виробника. Функційне випробовування повинно підтвердити принаймні нижчена- ведене для кожної сторони ізолятора короткого замикання.

  1. Підтвердити, що кожний керувальний сигнал, за визначенням виробника, спричинить зміну стану ізолятора короткого замикання із замкненого на розімкнений.

  2. Підтвердити, що ізолятор короткого замикання може перемкнутися за максимально зазна­ченого струму комутації (/Smax)-

  3. Підтвердити, що присутній певний струм витоку розімкненого стану (/[_), коли з однієї сто­рони ізолятора є в наявності коротке замикання.

  4. Підтвердити, що кожний керувальний сигнал, за визначенням виробника, спричинить зміну стану ізолятора короткого замикання з розімкненого на замкнений.

  5. Підтвердити певне значення опору замкненого стану (Zc) за умов максимального номіналь­ного тривалого струму (/Стах). Якщо Zc не може бути виміряним за умов /Стах у зв’язку зі зміною стану ізолятора із замкненого на розімкнений до досягнення /Стах, Т°Ді Zc повинен бути виміряний лише перед зміною стану ізолятора на розімкнений.

  6. Підтвердити, що ізолятор реагує з відповідної сторони на появу короткого замикання.

Приклади функційних випробовувань наведено у додатку А.

  1. Забезпечення випробовувань

Для проведення випробовувань на відповідність цьому стандарту треба забезпечити:

  1. чотирнадцять зразків потрібно для проведення випробовувань, як відображено у плані ви­пробовувань, див. 5.1.7. Ці зразки потрібно пронумерувати у довільному порядку від 1 до 14;

  2. технічні дані, зазначені у 4.8 та 4.9.

Надані для випробовування зразки треба розглядати як продукцію серійного виробництва відносно конструкції і настроювання.

  1. План випробовування

Зразки треба випробовувати відповідно до наведеного нижче плану (див. таблицю 1).

Таблиця 1 — План випробовувань

Випробовування

Підрозділ

№ зразка

Відтворність

5.2

Усі зразки

Зміни параметрів електроживлення

5.3

1

Сухе тепло (за умов функціювання)

5.4

2

Холод (за умов функціювання)

5.5

3

Вологе тепло, циклічний режим (за умов функціювання)

5.6

4

Вологе тепло, постійний режим (тривале впливання)

5.7

5

Корозійне впливання діоксиду сірки (SO2) (тривале впливання)

5.8

6

Поштовх (за умов функціювання)

5.9

7

Кінець таблиці 1

Випробовування

Підрозділ

№ зразка

Удар (за умов функціювання)

Вібрація синусоїдна (за умов функціювання)

Вібрація синусоїдна (тривале впливання)

Електростатичний розряд (за умов функціювання)

Випромінювані електромагнітні поля (за умов функціювання)

Кондуктивні завади, спричинені електромагнітними полями (за умов функціювання)

Пачки короткочасних перехідних імпульсів (за умов функціювання)

Повільні кидки напруги великої енергії (за умов функціювання)

5.10

5.11

5.12

5.13

5.13

5.13

5.13

5.13

8

9

9

101)

111>

121)

131)

141>

1) 3 метою спрощення випробовування дозволено використовувати той самий зразок для декількох випробову­вань за EMC. У такому випадку проміжні функційні випробовування на зразках, використовуваних для більше ніж одного випробовування, можна вилучити, та функційне випробовування треба проводити наприкінці такої серії випробовувань. Однак, варто відмітити, що у випадку відмови може не бути можливості визначити, яке саме ви­пробовування спричинило цю невідповідність (див. розділ 4 EN 50130-4).



  1. Відтворність

    1. Мета випробовування

Довести, що кожний зразок відповідає технічним даним виробника.

  1. Методика випробовування

Функційне випробовування повинно бути проведено на кожному зразку відповідно до 5.1.5.

  1. Вимоги

Кожний зразок повинен правильно функціювати згідно з технічними даними виробника.