7 НАСТАНОВИ ДЛЯ СПОЖИВАЧА

Настанови, що їх надають споживачеві, повинні відповідати розділу 5 EN 292-2:1991 і, особли­во, 5.1 зазначеного стандарту, в якому надано відомості про ризик залишкової енергії, як визначено у попередніх розділах цього стандарту.

  1. Настанова з експлуатації

    1. Розділ 1. Сфера застосування

Будь-які обмеження типу харчового продукту, для обробляння якого сконструйовано машину, на­приклад, незаморожений харчовий продукт.

  1. Розділ 5. Заходи безпеки

Наближення до зон механічної небезпеки та посудин, які можуть бути чинниками токсичної, фізич­ної або теплової небезпеки під час очищання, технічного обслуговування, усування блокування процесу та подальшого повторного монтажу є настільки широко розповсюджені у харчовій промисловості, що конструктор обладнання повинен приділити особливу увагу забезпечуванню безпечних та зручних спо­собів виконування цих операцій. На додаток до вимог, викладених в EN 292, для обладнання харчо­вої промисловості цим стандартом встановлено запобіжні засоби, які повинні гарантувати, що опера­тор, що виконує технічне обслуговування або очищання, не повинен наражатися на небезпеку, на­скільки це можливо досягнути за сучасного рівня розвитку техніки. Однак, використовування таких засобів безпеки є тільки частина всієї системи безпеки роботи, якою повинен оволодіти споживач. Тому виробник обладнання у настанові з експлуатації повинен чітко вказати, яким чином ці можливості повинні бути забезпечені обладнанням, яке навчання та інструкції потрібно, вказати відповідні операції, необхідний порядок виконування етапів роботи і правильне вибирання інструментів та речовин.

  1. Пункт 5.1.1.4: Визначено операції з безпеки та гігієни під час знімання та транспортуван­ня різального інструменту.

  2. Пункт 5.2.1. Виробник повинен точно визначити, чи запроектовано обладнання або кожух електрообладнання на те, щоб миття виконувати поливанням зі шланга або зануренням у воду, і точно визначити небезпеку, обумовити запобіжні пристрої і заходи, яких вживають під час занурювання, щоб уникнути ризику ураження електричним струмом.

  3. Пункт 5.3.2. Виробник повинен точно визначити, як можна уникнути операцій, які вимага­тимуть входу до небезпечного гарячого середовища, або яких безпечних систем роботи потрібно до­тримуватися.

  4. Пункт 5.5.1.1. Виробник повинен навести результати перевіряння викидів та умови пере­віряння.

  5. Пункти 5.5.1.2 і 5.5.1.4. Якщо посудини містять речовини, які можуть призвести до зато­ру, або можуть містити не прийнятне для дихання повітря, конструктор повинен точно визначити, як можна виконувати операції з ліквідації блокування та з очищання без входу до посудини, наприклад, дистанційні пристрої для очищення та ліквідації затору. Де вхід до обладнання необхідний або це дає виграш у часі, то у настанові потрібно точно визначити, які енергетичні джерела та джерела руху по­трібно від’єднати, як їх можна підтримувати у цьому безпечному стані, і що чітко викладений «дозвіл до роботи» споживачеві гарантує, що входу не буде до від’єднання джерел енергії та руху, як оціни­ти безпечність робочого місця та яким чином буде гарантовано, що джерела енергії та руху не можуть бути під’єднані до того часу, поки не буде безпечно це зробити. Де це доречно, у настановах необхі­дно викласти процедури, яких потрібно дотримуватися, охоплюючи очищання та вентиляцію, якщо вхід може бути ризикований через небезпечні речовини або недостатність кисню, та/або засвідчення того, що спеціалістові входити безпечно, або, як альтернатива, безпечно з апаратом для дихання та за умо­ви відповідних рятувальних заходів.

Якщо у разі входу в установку та обладнання може виникати фізична небезпека (наприклад, бути засипаним речовиною), яку не можна усунути, у настанові потрібно точно визначити вимоги щодо ви­бирання прийнятних систем безпеки, що охоплюють оснащення для рятування, враховуючи механічні лебідки та системи зв'язку, а також апаратуру для реанімації та рятування.

Пункт 5.5.4. Якщо є потреба, то настанова для споживача повинна визначати заходи гігієни для захисту оператора додатково до тих, що захищають споживача харчового продукту

.


    ДОДАТОК А (довідковий)



    ПОКАЖЧИК СТАНДАРТІВ ЩОДО НЕБЕЗПЕКИ ОБЛАДНАННЯ
    ДЛЯ ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ. БІБЛІОГРАФІЯ

    А.1 Загальне

    А. 1.1 Захисні пристрої

    EN 292 Безпечність обладнання. Основні поняття. Принципи конст­руювання

    А.1.2 Визначення

    А.1.3 Оцінювання ризику

    (ТС 114/WG3) Безпечність обладнання. Словник. Визначення понять prEN1050 (ТС 114/WG) Оцінювання ризику



    А.2 Небезпека

    А.2.1 Технічна

    EN 294:1992 Безпечність обладнання. Безпечні відстані для запо­бігання можливості досягнення небезпечних зон руками prEN 811 Безпечність обладнання. Безпечні відстані для запобігання можливості досягнення небезпечних зон ногами prEN 953 Безпечність обладнання. Захист обладнання. Захисні при­строї стаціонарні та пересувні

    prEN 954-1 Безпечність обладнання. Безпека щодо частин систем керування. Частина 1. Загальні принципи конструювання prEN 1088 Безпечність обладнання. Блокувальні пристрої з/без захистом/у блокування. Загальні принципи конструювання prEN 50100-1 Безпечність обладнання. Електрочутливі захисні при­строї. Частина 1. Визначання загальних вимог

    А.2.2 Електрична

    А.2.3 Теплова

    EN 60204-1 Безпечність обладнання. Електричне оснащення машин prEN 563 (TC/122/WG13) Безпечність обладнання. Температура поверхонь, до яких можливе доторкання. (ТС 122/) Клімат на робо­чому місці

    А.2.4 Шум

    (ТС 211/) Поради розробникам С-стандартів норм і правил вимі­рювання шуму

    А2.5 Вібрація

    А2.6 Радіаційна

    А.2.7 Від речовин

    prEN 31200 (ТС 231) Вібрація

    Вимірювання випромінювання (враховуючи мікрохвильове)

    Токсичні (ТС 114/WE 15) Зменшення, вимірювання та контролювання виділяння пилу, випарів та газів обладнанням

    Пожежна та небезпека вибуху

    А.2.8 Ергономіка та дизайн

    prEN 1127-1 (ТС 114/WE 16) Пожежа та вибух

    prEN 547-1 Ергономіка. Визначання розмірів людського тіла. Части­на 1. Принципи визначання розмірів, необхідних для отворів, які забезпечують доступ до обладнання

    prEN 547-2 Частина 2. Взаємозв’язок між конструкцією обладнання і робочими завданнями

    prEN 614-1 Ергономіка. Принципи ергономіки. Частинаї. Термінологія та загальні принципи

    ДОДАТОК НА
    (довідковий)

    ПЕРЕЛІК ОСНОВНИХ НАЦІОНАЛЬНИХ НОРМАТИВНЫХ
    ДОКУМЕНТІВ ЩОДО БЕЗПЕКИ ОБЛАДНАННЯ
    ДЛЯ ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ

    ГОСТ 12.0.003-74 ССБТ. Опасные и вредные производственные факторы. Классификация

    ГОСТ 12.1.003-83 ССБТ. Шум. Общие требования безопасности

    ГОСТ 12.1.005-88 ССБТ. Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны

    ГОСТ 12.1.012-90 ССБТ. Вибрационная безопасность. Общие требования

    ГОСТ 12.1.019-79 ССБТ. Электробезопасность. Общие требования и номенклатура видов защиты

    ГОСТ 12.1.030-81 ССБТ. Электробеэопасность. Защитное заземление, зануление

    ГОСТ 12.1.041-83 ССБТ. Пожаровзрывобезопасность горючих пылей. Общие требования

    ГОСТ 12.2.003-91 ССБТ. Оборудование производственное. Общие требования безопасности

    ГОСТ 12.2.032-78 ССБТ. Рабочее место при выполнении работ сидя. Общие эргономические тре­бования

    ГОСТ 12.2.033-78 ССБТ. Рабочее место при выполнении работ стоя. Общие эргономические тре­бования

    ГОСТ 12.2.049-80 ССБТ. Оборудование производственное. Общие эргономические требования

    ГОСТ 12.2.124-90 ССБТ. Оборудование продовольственное. Общие требования безопасности

    ГОСТ 14254-96 (МЭК 529-89). Степени защиты, обеспечиваемые оболочками (код IP)

    ДСТУ 2817-94 (ГОСТ 12.2.007.6-93) ССБП. Апарати электрйчні комутаційні на напругу до 1000 В. Вимоги безпеки67.260

    Ключові слова: обладнання для харчової промисловості, види небезпеки, вимоги щодо безпе­ки, заходи безпеки, контролювання вимог безпеки, контролювання заходів безпеки, настанови для спо­живача.