Порівняно з іншими галузями промисловості у харчовій промисловості існує підвищений ризик, зумовлений більш частим наближенням людини до обладнання, щоб сприяти потокові продукту, усу­вати затори, розсипання та очищати.

Перелік видів небезпеки наведено згідно з порядком нумерації таблиці A EN 414, тому вимагаєть­ся дати необхідні пояснення положень EN 292 щодо їх застосовування до обладнання для харчової про­мисловості.

  1. Технічна небезпека

Усі технічні види небезпеки, наведені у додатку A EN 414 можуть бути наявні в обладнанні для харчової промисловості, але зазначений тут значний ризик потребує більшої деталізації, ніж у EN 292.

  1. Механічна небезпека

У харчовій промисловості операторам потрібно більш часто наближатися до небезпечних зон, ніж в інших галузях промисловості, для очищення обладнання, усунення затору та сприяння потокові про­дукту (особливо останніх частин проходження продукту).

  1. Накопичена енергія

Для більшості обладнання для харчової промисловості доступ для роботи або очищання, техніч­ного обслуговування містить можливу небезпеку тілесного ушкодження від сил накопиченої енергії, а саме: пари, гідравлічного або пневматичного тиску, вакууму або стисненого повітря. Небезпека може виникнути від раптового вивільнення такої накопиченої енергії (наприклад, викид пари), якщо дверцята люку можна відчинити до того, як ця енергія буде автоматично зменшена.

Національна примітка. Накопичену енергію можна зменшити також за допомогою механічного пристрою.

  1. Небезпека ковзання, спотикання та падіння

Властивості та стан багатьох харчових продуктів, олій і жирів, використовуваних у харчовій тех­нології', а також вологий характер деяких технологічних процесів роблять ковзання на слизьких поверх­нях особливою небезпекою у харчовій промисловості, якщо конструкція обладнання дає змогу речо­вині розливатися, переливатися або витікати іншим чином. Спускання води і мийних засобів у про­цесі очищання може також зробити поверхні слизькими. Тому в харчовій промисловості порівняно з іншими галузями промисловості найбільша кількість тілесних ушкоджень внаслідок ковзання.

  1. Електрична небезпека

    1. Ураження електричним струмом

Крім електричної небезпеки, що є спільна для більшості обладнання і охоплена EN 60204, небез­пека від електричних джерел внаслідок потрапляння води та інших речовин як під час очищання (коли часто використовують шланги, установки для миття під тиском і парові очищувачі), так і під час тех­нологічного процесу (який спричиняє сирість, вологу або запилену атмосферу) є особливо важлива щодо обладнання для харчової промисловості і обмежує застосовування діапазону розповсюдженості EN 60204.

  1. Статична електрика

Небезпека може виникнути внаслідок статичної електрики, яку створює потік продукту.

  1. Теплова небезпека

    1. Небезпека від гарячих та холодних поверхонь, твердих тіл, рідин та газів

На додаток до небезпеки від перегрітих поверхонь, визначеної у prEN 563 (Температура повер­хонь), небезпеку можуть створювати тверді тіла, гази та холодні поверхні під час охолоджування та заморожування.

    1. Особлива небезпека виникає тоді, коли оператори працюють з обладнанням для харчової промисловості у гарячому або холодному середовищі, наприклад, біля печей або у холодильних складах.

  1. Радіаційна небезпека

Якщо разом з харчовими продуктами використовують негерметичні радіоактивні джерела, то існує небезпека радіоактивного забруднення як для оператора, так і для харчового продукту.

Корозія або механічне пошкодження герметичних радіоактивних джерел також можуть спричинити небезпеку радіоактивного забруднення.

  1. Небезпека від контакту або вдихання матеріалів або речовин

    1. Небезпека від сировини

      1. Алергічні реакції

Особливою небезпекою, яка виникає від дії пилу або випарів багатьох харчових продуктів (наприк­лад, від борошна), які обробляють, є реакція підвищеної чутливості алергічного типу, а саме: профе­сійна астма. Така реакція може бути, навіть якщо обладнання створює незначну концентрацію такого пилу, і тому необхідні дуже високі критерії щодо контролювання виділяння пилу.

  1. Ферментація

Оскільки харчовий продукт під час обробляння інколи є живим організмом, він може бродити (ви­діляти діоксид вуглецю) і дихати (споживати кисень). Ці ефекти можуть бути джерелом підвищення небезпеки, особливо через непридатну для дихання атмосферу.

  1. Запахи

Небезпека для здоров'я може з'явитись від виникнення неприємних запахів від деяких харчових матеріалів (наприклад, побічні продукти обробляння тварин).

  1. Небезпека внаслідок засипання і задушення

Існує небезпека бути засипаним і задихнутися у матеріалах, що їх зберігають і обробляють. Ка­мери можуть мати повний або частковий доступ. Поряд з небезпекою від накопиченої енергії, впли­вом токсичних речовин, механічними видами небезпеки та браком атмосфери, придатної для дихан­ня, яка спричинена згаданими раніше причинами, існує небезпека бути засипаним матеріалом, який зберігають. Така небезпека виникає, коли зроблено вхід у камери або бункери з матеріалом (наприк­лад, цукром або зерном), коли матеріал, що лежить по стінках, обвалюється вниз або коли матеріал, що робітник сприймає як перекриття, обвалюється з подальшою небезпекою для робітника бути за­сипаним і задихнутися.

  1. Небезпека, спричинена очищанням

Небезпека може виникнути від процесу очищання або від речовин, якими проводять очищання.

  1. Пожежна небезпека та небезпека вибуху

Багато харчових продуктів, що є органічними речовинами і часто порошкоподібними за своєю природною формою або у кінці подрібнення, як частини способу обробляння, створюють небезпеку по­жежі або вибуху. Процеси можна також спричинити під час використовування займистих рідин і газів. Окиснювальні речовини, використовувані для обробляння харчових продуктів і для очищання, ство­рюють небезпеку займання і небезпеку отруєння.

  1. Біологічна і мікробіологічна небезпека

Речовини, що їх транспортують або обробляють, можуть через свою природу або через наявні домішки створити мікробіологічну небезпеку для робітників під час звичайної роботи і під час техніч­ного обслуговування та очищання.

  1. Ергономічна небезпека

Може виникати внаслідок:

  • часто повторюваного руху, такого, як під час обгортання та пакування;

  • завантажування харчових продуктів в обладнання;

  • роботи у холодному середовищі або біля холодних поверхонь та у вологому середовищі.

  1. Небезпека від накопичення продукту

Велика кількість обладнання для харчової промисловості працює, в основному, у безперервно­му виробництві, і потік продукту, запущений один раз, не можна зупинити, якщо під час процесу ви­никли порушення роботи. Якщо якісь частини обладнання безперервної дії потрібно зупинити, то може бути неможливо зупинити усі частини обладнання, що розміщено далі у послідовності операцій — наприк­лад, оброблювані харчові продукти не можна залишати у печі, оскільки може виникнути небезпека по­жежі. Тому інші частини обладнання повинні продовжувати працювати, але це може бути причиною накопичення продукту. Таке накопичення може створити небезпеку внаслідок властивостей продукту (наприклад, нагріватись, виділяти токсичні речовини, вибуховий газ, пару або пил) або внаслідок його нагромадження, або внаслідок того, що його наявність може ініціювати подальшу небезпеку (наприк­лад, він може перегрітись і запалитись) або може спричинити небезпеку ковзання. Це види небезпе­ки, які виникають під час неправильної роботи і створюють ризик під час обробляння, подальшого очищання і проведення технічного обслуговування. Такі ситуації можуть виникати внаслідок механіч­них ушкоджень, проблем у роботі обладнання, перебоїв у подаванні енергії або у керуванні. Небезпе­ку, що виникає внаслідок таких ушкоджень і накопичення продукту, розглядають у цьому стандарті у пунктах, що стосуються цієї специфічної небезпеки.

  1. ВИМОГИ ТА/АБО ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ

У цьому розділі докладно розглянуто мету безпеки, якої потрібно досягнути, та доцільні технічні рішення відносно небезпеки, встановленої розділом 4, таким чином, як це пояснення необхідно для EN 292. Дотримано нумерацію таблиці А і розділу 4, викладеному вище.

  1. Технічна небезпека

    1. Механічна небезпека. Вибирання охоронних та запобіжних пристроїв

      1. Механічну небезпеку потрібно усувати; якщо це неможливо, то потрібно застосовувати достатню кількість охоронних та запобіжних пристроїв згідно з 4.1 EN 292-2. Застосовуючи 4.1 EN 292-2 до обладнання для харчової промисловості, поняття «нормальна робота» повинно охоплювати тип очищання, наглядання за потоком продукту та очищання від нагромаджень продукту, яке трапляєть­ся під час передбачуваного використовування протягом робочої зміни. Очищання такого типу повинні охороняти запобіжні пристрої, визначені у 4.1.3 та докладно описані у 5.1.1.2. Таке очищання «під час зміни» повинно відрізнятися від повного очищання типу «в кінці зміни», яке вимагає, щоб обладнан­ня було розібрано. Запобіжні заходи, зазначені у 4.1.4 EN 292-2, «коли потрібно очищання небезпеч­ної зони», для обладнання для харчової промисловості прийнятні тільки у випадку останнього типу — повного очищання обладнання «в кінці зміни», що докладно описано у 5.1.1.3.

      2. Нормальна робота очищання «під час зміни»

Внаслідок доведеного великого ризику травматизму від обладнання для харчової промисловості, потрібно вибирати тільки запобіжні пристрої з 4.1.3 EN 292-2, який пропонує найвищі норми безпеки (наприклад, пристрої керування не для двох рук).

У зонах небезпеки не прийнятні стаціонарні огородження через необхідність частого доступу в зону харчового продукту протягом нормальної роботи. Блоковані огородження є прийнятні. Для того, щоб уникнути помилок під час ремонту, які можуть виникнути у результаті зняття огороджень, такі ого­родження повинні бути переважно на петлях, а не знімні. Огородження і системи керування потрібно вибирати згідно з prEN 954. Для більшості обладнання для харчових продуктів прийнятна категорія 1. Однак, для деякого обладнання потрібно виконувати рівень категорії 2 або 3 залежно від оцінки ризику, що докладно викладено у С-стандартах на конкретне обладнання. Якщо перемикачі потрібні у зоні хар­чового продукту або у зоні бризок, то з міркувань гігієни вони повинні бути повністю закритої конструкції. Блокування огороджень на обладнанні для харчової промисловості не повинно допускати легкого ро­з'єднування — необхідно використовувати варіанти конструкцій, щоб уникнути роз'єднування, викла­дено у EN 1088. Усі джерела подавання енергії, що здатні створювати небезпеку, повинні мати пристрій блокування.

  1. Доступ у зону небезпеки для повного очищання «в кінці зміни»

Вибираючи запобіжні пристрої згідно з 4.1.4 EN 292-2, конструктор обладнання повинен проана­лізувати види небезпеки під час виконування повного очищання після вимкнення обладнання і пога­шення енергії або під час використовування наявних пристроїв охорони «звичайного використовуван­ня», де це можливо, або під час дотримування письмових інструкцій для користувачів цих методів.

Для невеликого і легкого обладнання безпечним методом є переміщення обладнання руками, коли живлення від’єднано. У такі машини повинні бути вбудовані пристрої для переміщення обладнання руками або засоби з ручними маховичками або подібні.

Якщо за незнятих огороджень не можна провести регулювання, очищання заторів, ремонт або по­вне очищання, тоді оцінка ризику показує, що обладнання повинне бути оснащено одним чи більше з таких пристроїв:

  • засоби для штовхання обладнання під час ручного пересування, коли живлення від'єднано;

  • запобіжні пристрої, визначені у 3.7.9 і 3.7.10 EN 292-2, які відносять до «системи керування очищанням/технічним обслуговуванням», що докладно викладено у 3.23.4 і 3.23.8 EN 292-1.

Крім того:

  • «систему керування очищанням/технічним обслуговуванням», згадану вище, потрібно встанов­лювати як частину обладнання, в якому необхідно виконувати цю роботу, і там, де можна наглядати за місцями доступу до будь-якої зони небезпеки. Така система керування повинна тільки блокувати запобіжні пристрої для цієї частини. Таку «систему керування очищанням/технічним обслуговуванням» потрібно встановлювати на окремому пульті керування або прикріпляти поруч спереду. Вона повинна містити:

  • пристрій керування переміщенням, дія якого призводить до того, що обладнання робить виз­начене обмежене переміщення і потім зупиняється, для подальшого переміщення потрібен додатко­вий окремий рух пристрою керування;

або

  • пристрій, що обмежує число обертів разом із збереженням контролювання над обертанням, який дає змогу машині обертатись тільки з дуже повільною швидкістю.

Використовувати «систему керування очищанням/технічним обслуговуванням» повинна обмежена кількість уповноважених осіб, які користуються окремим ключем.

    1. На великій кількості обладнання для харчової промисловості різальні леза потрібно пе­ріодично знімати. Леза гострі і, якщо є ризик доторкання до них, потрібно вживати спеціальних за­ходів. Для таких лез конструктори повинні передбачити засоби для прикріплення леза до інструмен­ту, щоб уникнути ручного контакту, і коробку або чохол для захисту від гострих країв лез під час пере­міщування.

    2. Може виникати потреба передбачити допоміжні засоби для завантаження продукту, наприк­лад, штовхач. їх потрібно сконструювати так, щоб дозволити безпечне подавання, та їх потрібно постачати прикріпленими до обладнання.

  1. Накопичена енергія