1. Неруйнівне контролювання

    1. Труби категорії випробовування II піддають неруйнівному контролюванню для вияв­ляння поздовжніх дефектів (див. 9.9.8.1).

    2. Якщо було узгоджено з замовником, труби категорії випробовування II можна також піддавати неруйнівному контролюванню на наявність поперечних дефектів (див. 9.9.8.2).

    3. Якщо не було узгоджено під час замовляння, труби з товщиною стінки більше ніж 40 мм можна також піддавати неруйнівному контролюванню кінців для виявляння розшаровувань (див. 9.9.8.3).

  2. Методи та результати випробовування

    1. Хімічний аналіз

      1. Якщо узгоджено під час замовляння, контролюють хімічний склад (див. 9.3.1 і 9.3.2).

      2. Хімічні елементи визначають згідно з методами, передбаченими у відповідних стан­дартах.

Допустиме застосування спектрографічного методу.

Національна примітка

Можливе застосування, за згодою між покупцем і виробником, методів контролювання хімічного складу згідно з ГОСТ 12344, ДСТУ ГОСТ 12345, ГОСТ 12346 (ИСО 439, ИСО 4829-1), ГОСТ 12347, ГОСТ 12348 (ИСО 629), ГОСТ 12350, ГОСТ 12352, ГОСТ 12354, ГОСТ 12356, ГОСТ 12359 (ИСО 4945), ГОСТ 12360, ГОСТ 12361.

  1. Результати повинні відповідати значенням, зазначеним у таблиці 1, з урахуванням граничних відхилів за таблицею 2.

Національна примітка

Результати контролю хімічного складу металу труб із вітчизняних марок сталі повинні відповідати значенням, указаним в таблиці НА. 1.

    1. У разі розбіжностей, які пов’язані з застосуванням аналітичних методів, хімічний склад визначають згідно з методами, рекомендованими в ISO/TR 9769.

  1. Випробовування на розтяг

    1. За кімнатної температури

      1. Випробовування на розтяг проводять за кімнатної температуріи згідно зі стандартом ISO 6892 ( див. 9.4.1.3 і 9.4.1.5.1).

Національна примітка

Дозволено проводити випробовування згідно з ДСТУ EN 10002-1.

  1. Тимчасовий опір під час розтягування (Rm), умовні границі плинності Rp02 і Rpi,o і видовження після розриву (А) визначають під час випробовування на розтяг.

Видовження після розриву у відсотках визначають відносно розрахункової довжини зразка 5,65a/S0, де So — вихідна площа поперечного перетину. Якщо використовують інші розрахункові довжини зразків, відповідне видовження відносно розрахункової довжини зразка 5,65^/S0 визна­чають за стандартом ISO 2566-2.

  1. Результати випробовувань на розтяг зазначені у таблиці 3 для відповідних марок сталі.

Національна примітка

Результати випробовувань на розтяг металу труб із вітчизняних марок сталі повинні відповідати значенням, указаним в таблиці НА. 2.

  1. За підвищеної температури

    1. Якщо погоджено з замовником, випробовування на розтяг за підвищеної темпера­тури проводять (див. 9.4.2) згідно з ISO 783.

Національна примітка

Дозволено проводити випробовування згідно з ДСТУ EN 10002-5.

    1. Умовні границі плинності Rp02 і Rpi,o визначають під час випробовування на розтяг.

    2. Результати випробовування на розтяг повинні відповідати значенням, вказаним в таблиці 4 за вибраної температури.

  1. Випробовування на сплющування або на згинання, або на розтяг кільцевого зразка

    1. Загальні зауваги

Для труб із зовнішнім діаметром, більшим або рівним 200 мм, за вибором виробника прово­дять випробовування за кімнатної температури (див. 9.4.1.3) на сплющування, або на згинання, або на розтяг кільцевого зразка. Для труб із зовнішнім діаметром, меншим ніж 200 мм і більшим або рівним 152,4 мм, зазвичай проводять випробовування на сплющування або на розтяг кільце­вого зразка. Для труб з зовнішнім діаметром, меншим ніж 152,4 мм, зазвичай проводять тільки випробовування на сплющування.

  1. Випробовування на сплющування

    1. Випробовують на сплющування згідно з ISO 8492.

В

ш 1 + К т

Н = =- х Т,
к+-

ідрізок труби або кінець труби сплющують під пресом до відстані Н між сплющувальними площинами, яку визначають за такою формулою:

(1)

D

де Н — відстань між сплющувальними площинами, яку вимірюють під навантагою, мм;

D заданий зовнішній діаметр, мм;

Т — задана товщина стінки, мм;

К — постійний коефіцієнт деформації на одиницю довжини (див. таблицю 3).

  1. Після випробовування зразок не повинен мати тріщин або надривів. Проте неве­ликі тріщини, які утворюються на краях, не є бракувальною ознакою.

У разі випробовування труб з низьким відношенням D/Т, якщо воно менше 10, тріщини на внутрішній поверхні через занадто велику деформацію в місцях «6 год» і «12 год» не є браку­вальною ознакою.

  1. Випробовування на згин

    1. Випробовування на згин (див. 9.4.1.3) проводять згідно з ISO 7438. Зразок для випробовування згинають за кімнатної температури в напрямку вихідної кривизни до кута 180° навкруги оправки діаметром ЗТ.

    2. Після випробовування зразок не повинен мати тріщин або надривів. Проте неве­ликі тріщини, які утворюються на краях, не є бракувальною ознакою.

  2. Випробовування кільцевого зразка на розтяг

    1. Випробовують кільцевий зразок на розтяг тільки з зовнішнім діаметром більшим або рівним 152,4 мм.

Це випробовування проводять відповідно до ISO 8496.

    1. Відрізок труби (див. 9.4.1.5.4) піддають деформації в поперечному напрямку до руйнування.

    2. Після випробовування зразок не повинен мати тріщин, які видно без застосуван­ня збільшувальних приладів.

  1. Випробовування на роздавання

    1. Випробовування на роздавання проводять згідно з ISO 8493.

Випробовування на роздавання проводять на трубах з зовнішнім діаметром до 150 мм і товщиною стінки до 9 мм.

Відрізок труби (див. 9.4.1.5.4) піддають роздаванню на конічній оправці до збільшення зовнішнього діаметра труби до значення, вказаного в таблиці 3 для відповідної марки сталі.

Національний відхил

Результати випробовування на роздавання металу труб із вітчизняних марок сталі повинні відповідати значен­ням, наведеним у таблиці НА.2.

  1. Після випробовування зразок не повинен мати тріщин або надривів, проте, невеликі тріщини, які утворюються на крайках, не є бракувальною ознакою.

  2. Випробовування на роздавання кільцевого зразка

Випробовування на роздавання кільцевого зразка проводять згідно з ISO 8495.

Зразок для випробовувань піддають роздаванню до руйнування та оглядають. Випробову­вання проводять до 40 % роздавання по відношенню до внутрішнього діаметра.

  1. Випробовування на ударний вигин

    1. За кімнатної температури

      1. Якщо під час замовляння була укладена угода та якщо товщина стінки труби більша або рівна 6 мм, випробовування на ударний вигин за кімнатної температури проводять (див. 9.4.1.5.5) згідно з ISO 148. Приймають середнє значення, одержане на трьох зразках.

Національна примітка

Дозволено проводити випробовування згідно з ДСТУ EN 10045-1.

  1. Вимога цього стандарту вважається виконаною, якщо середнє значення трьох випробних зразків відповідає мінімальному значенню за таблицею 3 для відповідної марки сталі; тільки одне значення може бути менше зазначеного на ЗО %.

  2. Якщо середнє значення трьох випробних зразків нижче заданого мінімального значення або якщо одне значення менше зазначеного більше ніж на ЗО %, тоді додатково відби­рають три випробних зразки від тієї самої труби та піддають випробовуванню згідно з ISO 148.

Національна примітка

Дозволено проводити випробовування згідно з ДСТУ EN 10045-1.

    1. Середнє значення всіх шести випробних зразків повинно відповідати мінімально­му значенню за таблицею 3 для відповідної марки сталі; з шести окремих значень тільки два можуть бути нижче мінімального значення, та з цих двох тільки одне може бути нижче мінімаль­ного більше ніж на ЗО %.

  1. За зниженої температури

    1. Якщо під час замовляння була укладена угода та якщо товщина стінки труби більша або рівна 6 мм, випробовування на ударний вигин за зниженої температури проводять (див. 9.4.3) згідно з ISO 148 за температури, яка обрана з додатка В, і узгоджена між зацікавленими сторо­нами під час замовлення. Приймають середнє значення, одержане на трьох зразках.

Національна примітка

Дозволено проводити випробовування згідно з ДСТУ EN 10045-1.

  1. Вимога цього стандарту вважається виконаною, якщо середнє значення трьох випробних зразків відповідає погодженим значенням, зазначеним у додатку В для відповідної марки сталі; тільки одне значення може бути менше зазначеного на ЗО %.

  2. Якщо середнє значення трьох випробних зразків нижче заданого мінімального значення або якщо одне значення менше зазначеного більше ніж на ЗО %, тоді додатково відби­рають три випробних зразки від тієї самої труби та піддають випробовуванню згідно з ISO 148.

Національна примітка

Дозволено проводити випробовування згідно з ДСТУ EN 10045-1.

    1. Середнє значення всіх шести випробних зразків повинно відповідати мінімально­му, зазначеному в додатку В для відповідної марки сталі; з шести окремих значень тільки два можуть бути нижче мінімального значення, та з цих двох тільки одне може бути нижче мінімаль­ного більше ніж на ЗО %.

  1. Випробовування на тривкість до міжкристалітної корозії

Якщо не погоджено інше, випробовування на тривкість до міжкристалітної корозії проводять згідно з ISO 3651-1 або ISO 3651-2.

Національний відхил

    1. Визначають величину зерна для труб за особливими вимогами зі сталі марки 08Х18Н10Т згідно з ГОСТ 5639.

    2. Визначають вміст нітридів і карбонітридів титану для труб за особливими вимогами зі сталі марки 08Х18Н10Т згідно з ГОСТ 1778 (ИСО 4967).

  1. Випробовування на герметичність

    1. Гідравлічне випробовування

Якщо для випробовування на герметичність застосовують гідравлічний тиск, випробовуваль- ний тиск повинен відповідати визначеному за такою формулою, але не більше ніж 80 бар.

де Pt — випробовувальний тиск, бар;

D заданий зовнішній діаметр, мм;

Т — задана товщина стінки, мм;

S — напруга, яка відповідає 80 % мінімального значення Rp02 (див. таблицю 3) для відпо­відної марки сталі, Н/мм2.

Випробовувальний тиск потрібно підтримувати протягом не менше ніж 5 с.

Труба повинна витримувати випробовування без протікання або деформації за границі розмірних відхилів.

Національний відхил

За згодою між покупцем і виробником можливе проведення випробовування на герметичність тільки гідравлічним тиском і застосування методу гідравлічного випробовування згідно з ГОСТ 3845.

  1. Неруйнівне контролювання

Якщо трубу не піддають гідравлічному випробовуванню згідно з пунктом 9.9.7.1, її піддають неруйнівному контролюванню (див. 9.5.2), а саме:

  1. електромагнітному контролюванню згідно з ISO 9302; або

  2. ультразвуковому контролюванню згідно з ISO 10332; або

  3. спеціальному методу контролювання, який є або

1)тиск повітря під водою — випробовувальний тиск 6 бар. Випробовувальний тиск підтри­мують протягом 5 с; або

  1. тиск повітря з застосуванням піноутворювального засобу — випробовувальний тиск 0,3 бар.

  1. Неруйнівне контролювання

    1. Труби категорії випробовування II піддають ультразвуковому контролюванню для виявляння поздовжніх дефектів згідно з ISO 9303, з рівнем приймання L 2.

Національна примітка

Дозволено проводити випробовування згідно з ДСТУ EN 10246-7.

  1. За згодою між покупцем і виробником труби категорії випробовування II можна також піддавати ультразвуковому контролюванню для виявляння поперечних дефектів згідно з ISO 9305, з рівнем приймання L 2.

Національна примітка

Дозволено проводити випробовування згідно з ДСТУ EN 10246-6.

  1. За згодою між покупцем і виробником труби з товщиною стінки більше 40 мм можна також піддавати ультразвуковому контролюванню для виявляння розшаровувань згідно з ISO 11496.

Національна примітка

Дозволено проводити випробовування згідно з ДСТУ EN 10246-14.

  1. Перевіряння марки сталі

Для перевіряння марки сталі застосовують відповідний метод.

  1. Недійсні випробовування

Див. ISO 404.

  1. Повторні випробовування

Див. ISO 404.

  1. Сортування або повторне обробляння

Див. ISO 404.

  1. МАРКОВАННЯ

    1. Марковання, яке застосовують

Марковання наносять або у вигляді тексту або у вигляді штрихового коду, залежно від розміру труб, або на ярлик, який прикріплюють до пакета чи ящика з трубами, або безпосередньо на труби фарбою, яка не змивається.