1. Випробовування та план приймального контролювання

План забезпечення якості випробовування на сумісність має містити план випробовування та перевіряння. У цьому плані визначено випробовувальне устатковання на всіх етапах випробовування:

  • що будуть перевіряти, випробовувати та реєструвати;

  • ціль випробовування та перевіряння;

  • методики та стандарти, яким мають відповідати перевіряння, випробовування та реєстрування;

  • очікувані результати перевірок та випробувань;

  • хто виконував перевіряння, випробовування та реєстрування.

Випробовувальна установа має забезпечити правильне та вчасне виконання зазначеного у плані випробовування та перевіряння.

Випробовувальна установа має зазначити всі контрольні, допоміжні точки та точки огляду у планах випробовування та перевіряння.

Є декілька методів визначити контрольні або допоміжні точки. Ініціатор випробовування на сумісність або його представник може бути присутній під час проведення випробовування та перевіряння. Також є можливість переглянути відповідні документи щодо якості, наприклад контрольні переліки, документи щодо перевіряння та контролювання. Це переглядання може відбуватися як у випробовувальній установі під час виконання випробовувань або перевірянь, або в установі ініціатора. У такому випадку випробовувальна установа має надавати всю відповідну документацію для ініціатора.

Усі контрольні та допоміжні точки мають бути зазначені випробовувальною установою за наперед визначений час перед їх встановленням. Рекомендований строк — не менше одного тижня; залежно від часу, потрібного, щоб організувати доставления та наявність необхідних ресурсів.

  1. Запит аудитів ініціатором

Ініціатор випробовувань на сумісність має право проводити аудит згідно з системою якості випробовувальної установи та її постачальників. Випробовувальна установа має надавати доступ до всіх приладів, які випробовують на сумісність. Право ініціатора перевіряти якість випробовування на сумісність не звільняє випробовувальну установу від її обов’язків.

Перевіряння та випробовування на сумісність мають відбуватися у взаємоузгоджений час або в офісах, або на заводах випробовувальної установи і за погодженням третіх осіб і постачальників.

  1. Випробовування

    1. Загальні положення

Випробовування на сумісність має бути уточнено для кожного випробовуваного приладу і базуватися на можливостях, визначених у PICS, РІХІТ і MICS, що надані виробником. У разі постачання приладів на випробування, має бути забезпечено такі пункти:

  • прилад, готовий до випробовування;

  • PICS, також відомі як проформа PICS (див. додаток А ІЕС 61850-7-2);

  • висновок РІХІТ;

  • MICS;

  • інструкції щодо експлуатування, де ґрунтовно описано встановляння та експлуатування приладу.

Вимоги до випробовування на сумісність поділяють на дві категорії:

  1. вимоги щодо сумісності у частині статики (визнають вимоги, які походять від використо­вуваного протоколу для певної реалізації);

  2. вимоги щодо сумісності у частині динаміки (визнають вимоги, які походять від вико­ристовуваного протоколу для певної реалізації).

Статичні та динамічні вимоги сумісності має бути визначено в PICS. PICS служить трьом цілям:

  1. вибір відповідного набору випробовувань;

  2. забезпечування того, що виконані випробування відповідають цілі сумісності;

  3. забезпечують основу для огляду статичної сумісності.

Стандартні PICS має бути забезпечено.

Конкретні PICS мають бути такі, як визначено для SCSM.

Має бути надано MICS, в яких деталізовано елементи моделі об’єкта даних, підтримуваних системою або приладом. MICS зреалізовано у файлі SCD (опис конфігурації підстанції) відповідно до ІЕС 61850-6.

На додаток до PICS потрібно надати РІХІТ.

Процес оцінювання сумісності наведено на рисунку!.

PICS


MICS


РІХІТ



Вибір
і параметризація


Динамічні випробовування


Випробовування базового
взаємозв'язку
Випробовування на відповідність
Випробовування характеристики


Аналіз результатів


Оцінювання статичної сумісності





ІЕС 598/05


Підсумок оцінювання сумісності Синтез і висновок Звіт про випробування продукції

Рисунок 1 — Концептуальний процес оцінювання сумісності


► Потік керування

-► Потік інформації

  1. Використання файлів SCL

DUT має поставлятися з файлом ICD.

Випробовувальна установа повинна згенерувати з файлу ICD відповідний SCD файл, базований на конфігурації випробовувальної системи. Якщо випробовувальна установа наполягає на тому, що ініціатор випробовування на сумісність також має надавати файл SCD, то випробовувальна установа має надати файл SSD і SCD файли.

  1. Випробовування приладу

Прилад має бути перевірено на відповідність тестовому примірнику.

Примітка. Випробовування приладу може потребувати генератор базового навантаження. Визначання базового навантаження не є предметом розгляду цього стандарту. Використовування пріоритетів відповідно до ІЕС 61850-8-1 та ІЕС 61850-9-2 спрощує моде­лювання базового навантаження для обміну інформацією, критичною до часу передавання, наприклад GSE і обміну дискретними значеннями.

Випробовування на сумісність проводять за переліком, наведеним нижче:

  • перевіряння документації та версії керування приладом (ІЕС 61850-4);

  • випробовування файлу конфігурації приладу на стандартизований синтаксис (схема) (ІЕС 61850-6);

  • випробовування файлу конфігурації приладу на об’єктну модель, що стосується приладу (ІЕС 61850-7-4, ІЕС 61850-7-3);

  • випробовування реалізації комунікаційного стеку на використовуване SCSM (ІЕС 61850-8-1, ІЕС 61850-9-1, ІЕС 61850-9-2);

  • випробовування реалізованих сервісів ACSI на визначання ACSI (ІЕС 61850-7-2);

  • випробовування розширень визначеного пристрою згідно з серією стандартів ІЕС 61850.

5.5 Документація звіту про випробовування на сумісність

Звіт про випробування на сумісність має охоплювати таку інформацію:

  • довідковий перелік усіх документів, які описують або встановлюють кваліфікаційні випробування, що були проведені. Ці документи можуть охоплювати процедури стандартного функціювання й випробовувальні процедури постачальника, і галузеві, національні та міжнародні стандарти. У разі посилання на міжнародні стандарти має бути зазначено індекс документа, рік, структурний елемент. Посилання на інші документи мають ідентифікатор документа. Повне і контекстуально точне резюме або витяг документа можуть бути долучені для зручності;

  • перелік будь-якого спеціалізованого випробовувального устатковання чи комп’ютерних програм, використовуваних для проведення випробувань на сумісність;

  • назва та адреса постачальника;

  • назва та адреса ініціатора випробувань на сумісність (якщо відрізняється від назви виробника);

  • назва випробуваного приладу;

  • усі варіанти (устатковання, прошивки тощо) випробовуваного приладу;

  • назва та адреса випробовувального підприємства;

  • дата видачі звіту про випробування;

  • прізвище та підпис випробувача;

  • унікальний ідентифікаційний номер;

  • перелік випробувальних завдань для перевіряння сумісності;

  • коментарі та наявні проблеми;

  • для кожного випробувального завдання наведені нижче питання мають бути задокументовані:

  • опис випробовувальних завдань, процедур, методів випробовування та очікуваний результат;

  • посилання на частину, розділ та підрозділ стандартів серії ІЕС 61850;

  • унікальний ідентифікатор кожного випробувального завдання;

  • результат випробовування: пройдено, не пройдено, безрезультатно, не застосовано або <порожньо> = не випробовувано;

  • порівняння результатів випробувань з очікуваними результатами.

Зміни або модифікації в приладі, виконані під час випробовування, зокрема, щоб усунути недоліки випробувань, має бути повністю описано. Наслідки й потребу повторного випробовування серверного приладу, за потреби, має бути визначено у відповідних планах випробовування та звітах випробувань.

Документацію стосовно випробувань на сумісність має бути надано ініціатору.

6 ВИПРОБОВУВАННЯ СУМІСНОСТІ, ЩО СТОСУЮТЬСЯ ПРИЛАДУ

  1. Загальні основні принципи

    1. Методика випробовування

Комунікаційні випробовування потребують, як мінімум, два пристрої, які мають зв’язок один з одним. Повні випробовування можливості взаємодії всіх продуктів нездійсненні. Отже, концепція випробувань має містити прилади випробувань, конфігурації випробувань, і сценарії випробувань

.


Динамічну характеристику функціювання має бути перевірено за допомогою чітко визначених сукупних даних випробування.

Примітка. Повідомлення має бути згенеровано для випробовування можливостей комунікації. Апаратні керівні впливи (контакти, напруги, струми тощо) і керівні впливи, які надходять по лінії послідовного передавання даних, потрібно використову­вати. якщо це доречно.

Особливу увагу потрібно приділяти комунікаційному устаткованню, такому як зірки-муфти, вимикачі тощо, які мають задовольняти всі вимоги стандарту, але не створювати непередбачених подій і обмежень. Вплив комунікаційного методу (клієнт-сервер, GOOSE, GSSE тощо), викори­стовуваного DUT, має бути належним чином враховано у методиці випробувань. Перевіряння функційних використовувань (використовування GOOSE повідомлень) не є частиною випробовування на сумісність навіть тоді, коли випробовувані засоби можуть забезпечити таке аналізування.

  1. Архітектури систем випробування

Для того щоб мати можливість виконати випробовування приладу, потрібно мати схему випробовування (див. рисунок 2, що зображає схему для шини станції, шини процесу та DUT). Крім DUT, потрібен прилад (наприклад симулятор), який виступає як клієнт і сервер для ініціації та генерування повідомлень та записування й обробляння підсумкової інформації. Фонове навантаження в мережі може бути забезпечено додатковим імітатором навантаження, яке може також містити задавач часу для синхронізування за часом (задавач часу синхронізування). Необов’язковий ЛМІ в мережі може бути використано для незалежного відстежування (моніторингу) системи випробовування. Необов’язковий НМІ може містити засоби моніторингу мережі та проекту­вальне програмне забезпечення на рівні системи та рівні приладу. Мережеві аналізатори має бути використано для моніторингу системи на наявність помилок під час випробовування.

Повідомлення


Двійковий аналоговий!'. ' . с * DUT 1



^Повідомлення


Двійковий
аналоговий


'• Імітатор навантаження Синхронізатор часу


Повідомлення ВІД і — фонового потоку І — синхронізації часу’


Головний пристрій випробовування Реєстратор випробовування


Шина електростанції


Двійковий
аналоговий


НМІ
реєстратор


Використовування

—— системи


передавання інформації


DUT2


Двійковий
аналоговий



і Імітатор навантаження | ' випробовувальної ; і синхронізації


І НМІ

І реєстратор


Шина процесу



1DUT3*



чDUT 4Д

Системним конфігуратор

Файли конфігурації

Рисунок 2 — Концептуальна архітектура системи випробувань

ІЄС 599/05


У разі випробовувань приладів із функціями клієнт-сервер, система випробувань має забез­печувати точки з’єднання для приладів серверів, для приладів клієнтів та для приладів, що вико­нують обидві функції.

Випробовувальна система має містити документацію про таке:

  • конфігурація апаратного забезпечення випробовувальної системи;

  • конфігурація програмного забезпечення випробовувальної системи;

  • імітатор випробовування або імітатор фонового навантаження, або задавач часу для син­хронізування за часом.

6.2 Методика випробовування на сумісність

  1. Загальні положення

Цей підрозділ описує вимоги до методики випробовування, структуру випробовування, контрольні приклади (що має бути випробувано), формат і кілька прикладів методик випробовування (як випробувати), які наведено в додатку А.

  1. Вимоги до методики випробовування

Вимоги до методики випробовування такі:

  • контрольні приклади описують те, що має бути випробувано, методики випробовування описують як інженер-випробувач або випробовувальна система мають проводити випробовування;

  • контрольні приклади містять посилання на відповідний розділ(и) в документах, на які є посилання;

  • результати випробувань мають бути відтворені в тій самій випробувальній лабораторії та в інших випробувальних лабораторіях;

  • підтримування автоматичного випробовування з мінімальним втручанням людини, наскільки це можливо;

  • випробовування має зосереджуватися на ситуаціях, які не можуть бути легко перевірені протягом, наприклад виробничих або приймально-здавальних випробовувань на місці встановлення, і унеможливити ризики, що пов’язані з можливістю взаємодії, наприклад:

  • перевірити характеристику функціювання приладу у разі затриманих, втрачених, дубльо­ваних та непридатних пакетів,

  • конфігураційних, реалізаційних, робочих ризиків,

  • розбіжність імен, параметрів, настроювання або типів даних,

  • перевищення певних меж, діапазонів або затримок,

  • створювати ситуацію для випробовування негативних відповідей,

  • перевірити всі (керівні) шляхи машинного стану, і

  • визвати одночасні керівні дії від кількох клієнтів.

  • випробовування ACSI зосереджуються на прикладному рівні (відображення);

  • DUT вважають чорною скринькою. Прилади введення/виведення і комунікаційний інтерфейс використовують для випробовування;

  • випробовування охоплює випробовування версій, моделі даних і файл конфігурації, а також використовує термінологію, відповідну стандартам серії ISO 9646.