1. Інші отвори

Розміри отворів у панелях і підлозі приміщення мають бути мінімальними за своєю при- значеністю.

Щоб убезпечити від падіння предметів через отвори, розташовані наверху шахти, зокрема через отвори для електричних кабелів, застосовують патрубки, які виступають над панелями або підлогою не вище ніж 50 мм.

  1. Вентиляція

Машинне приміщення має бути з відповідною вентиляцією. Треба врахувати, що шахта вен­тилюється через машинне приміщення. Задушливе повітря з інших частин будинку не повинно потрапляти в машинне приміщення. Двигуни й устатковання, а також електрокабелі тощо мають бути якнайкраще захищені від пилу, шкідливого випару та вологи.

  1. Освітлення і розетки

Машинне приміщення має бути зі стаціонарним електричним освітленням інтенсивністю не менше ніж 200 люксів на рівні підлоги. Електроживлення для цього освітлення має бути відповідно до 13.6.1.

Вимикач розташовують усередині поблизу входу до точки(-ок) доступу на відповідній висоті для контролювання освітлення в приміщенні.

Має бути встановлена не менше ніж одна розетка (13.6.2).

  1. Переміщення устатковання

У стелі або на балках має бути встановлено одну чи більше металевих опор або гаків з указівкою безпечного робочого навантаження (15.4.5), зручно розташованих для підіймання важкого устатко­вання (див. 0.2.5 і 0.3.14).

  1. Механізми усередині шахти

    1. Загальні положення

      1. Несівні механізми та робочі зони усередині шахти мають витримувати навантаження та зусилля, передбачені під час експлуатації.

      2. ЗУ разі, якщо частково закриті шахти розташовані поза будинками, механізми мають бути у відповідний спосіб захищені від впливів навколишнього середовища.

      3. Вільна висота для переміщення всередині шахти від одної робочої зони до іншої має бути не менше ніж 1,80 м.

    2. Розміри робочих зон усередині шахти

      1. Розміри робочих зон усередині шахти мають забезпечувати просту і безпечну роботу з устаткованням.

Зокрема, вільна висота у робочих зонах має бути не менше ніж 2 м, і:

  1. вільна горизонтальна робоча зона не менше ніж 0,50 м х 0,60 м для технічного обслугову­вання й огляду частин у тих місцях, де це необхідно;

  2. вільний горизонтальний простір перед пультами керування та шафами визначають як:

  1. глибину, виміряну від зовнішньої поверхні, не менше ніж 0,70 м;

  2. ширину, більшу з двох величин: 0,50 м або повну ширину шафи або пульта.

  1. Вільна вертикальна відстань над обертовими частинами машини має бути не менше ніж 0,30 м. Якщо відстань менше ніж 0,30 м, має бути відповідно до 9.4.1а).

Див. також 5.7.1.1.

  1. Робочі зони в кабіні або на даху кабіни

    1. За потреби технічного обслуговування (огляду) механізмів у кабіні або на даху кабіни і якщо будь-який неконтрольований або непередбачений рух кабіни від проведення технічного обслуговування (огляду) може становити небезпеку для людей, застосовують:

  1. механічний пристрій для відвернення будь-якого небезпечного руху кабіни;

  2. будь-який рух кабіни має зупинятися за допомогою електричного пристрою безпеки відповідно до 14.1.2, тільки якщо механічний пристрій у неробочому положенні;

  3. якщо механічний пристрій у робочому положенні, має бути можливість безпечно проводити технічне обслуговування та залишати робочу зону.

  1. Необхідні пристрої для аварійного керування та динамічних випробовувань (таких як випробовування уловлювачів, випробовування буферів, випробовування розривного клапана тощо) мають бути розташовані так, щоб можна було працювати з ними поза шахтою відповідно до 6.6.

  2. Якщо оглядові двері (люки) розташовано в стінах кабіни, вони мають:

  1. бути достатніх розмірів для виконання необхідної роботи через двері (люки);

  2. бути, наскільки це можливо, малими для запобігання падінню в шахту;

  3. не відкриватися за межами кабіни;

  4. бути забезпечені замком із ключем, який може замикати і відмикати ззовні;

  5. бути забезпечені електричним пристроєм безпеки відповідно до 14.1.2 , який перевіряє стан зачиненого положення;

  6. бути неперфорованими та відповідати вимогам щодо механічного зусилля, як і стіни кабіни.

  1. Якщо необхідно перемістити кабіну з відчиненими зсередини оглядовими дверима (люком), треба застосовувати таке:

  1. пост керування огляду відповідно до 14.2.1.3 доступний до оглядових дверей (люка);

  2. пост керування огляду в кабіні має вплинути на електричний пристрій безпеки, що не діє, відповідно до 6.4.3.3 е);

  3. пост керування огляду в кабіні має бути доступний тільки уповноваженим особам і розташо­ваний так, щоб його не можливо було використовувати для керування кабіною в разі перебування на даху кабіни, наприклад, розміщати його за оглядовими дверима (люком);

  4. якщо найменший розмір отвору перевищує 0,20 м, вільна горизонтальна відстань між зовнішнім краєм отвору в стіні кабіни й устаткованням, установленим у шахті перед тим отвором, має бути не менше ніж 0,30 м.

  1. Робочі зони в приямку

    1. За потреби технічного обслуговування або огляду механізмів із приямка і якщо під час цієї роботи необхідний рух кабіни або ця робота може призвести до неконтрольованого або не­передбаченого руху кабіни, застосовують таке:

  1. на постійно встановлюють пристрій, що механічно зупиняє кабіну з будь-яким навантаженням до номінального і з будь-якою швидкістю до номінальної швидкості для утворення вільної відстані не мен­ше ніж 2 м між підлогою робочої зони і найнижчими частинами кабіни, за винятком частин, зазначених у 5.2.3.3 Ь) 1) і 2). Затримка механічних пристроїв, інших, ніж уловлювачі, призначених для номінальної швидкості (9.8.2), не повинна перевищувати час гальмування, створеного буферами (10.4);механічний пристрій має утримувати зупинену кабіну;

  2. механічним пристроєм можна керувати вручну або автоматично;

  3. за потреби перемістити кабіну від приямка пост керування огляду відповідно до 14.2.1.3 має бути доступний для використовування в приямку;

  4. відчинення будь-яких дверей із використовуванням ключа для доступу має бути перевірено електричним пристроєм відповідно до 14.1.2, який перешкоджає подальшому руху ліфта. Рух має бути можливим тільки згідно з вимогами, наданими в д) нижче;

  5. будь-який рух кабіни має бути зупинений за допомогою електричного пристрою безпеки відповідно до 14.1.2, тільки якщо механічний пристрій у неробочому положенні;

д) якщо механічний пристрій у робочому положенні, що перевірено за допомогою електричного пристрою безпеки відповідно до 14.1.2, електрично керований рух кабіни має бути можливим тільки з поста керування перевірки;

h) повернення ліфта до робочого стану має бути тільки електричним пристроєм відновлення, розташованим поза шахтою, наприклад усередині замкнутої шафи, і тільки уповноваженими осо­бами, що мають допуск.

  1. Якщо кабіна перебуває в положенні відповідно до 6.4.4.1 а), має бути можливість без­печно залишити робочу зону.

  2. Необхідні пристрої для аварійного керування і для проведення динамічних випробову­вань (наприклад, випробовування уловлювачів, буферів, розривного клапана чи тиску тощо) мають бути підготовлені так, щоб можна було працювати з ними поза шахтою відповідно до 6.6.

  1. Робочі зони на платформі

    1. За потреби технічного обстеження або перевірки механізмів із платформи вона має бути:

  1. встановлена стаціонарно, і

  2. складена, якщо вона перебуває на шляху руху кабіни чи балансувального вантажу.

  1. За потреби технічного обслуговування або оглядання машин із платформи, розташованої на шляху руху кабіни чи балансувального вантажу:

  1. кабіна має бути закріплена за допомогою механічного пристрою відповідно до 6.4.3.1 а) і б), або

  2. якщо треба перемістити кабіну, рух кабіни має бути обмежений пересувними зупинками так, щоб кабіна була зупинена:

  • не менше ніж 2 м над платформою, якщо кабіна рухається в напрямку до платформи;

  • нижче від платформи відповідно до 5.7.1.1 Ь), с) і d), якщо кабіна рухається в напрямку від платформи.

  1. Платформа має бути:

  1. здатна витримувати в будь-якому положенні вагу щонайменше двох осіб, із навантаженням 1000 Н на площі 0,20 м х 0,20 м без залишкової деформації. Якщо платформа призначена для ро­боти з важким устаткованням, враховують розміри і платформа має бути механічно стійкою, щоб витримувати передбачені навантаження і зусилля (див. 6.4.10);

  2. забезпечена балюстрадою відповідно до 8.13.3;

  3. обладнана засобами, що гарантують:

  1. зазор між настилом платформи і рівнем доступу не більше ніж 0,50 м.

  2. унеможливлення проходження кулі діаметром 0,15 м через будь-який зазор між плат­формою і краєм оглядового люка.

  3. будь-який зазор, виміряний горизонтально між повністю відчиненою панеллю дверей шах­ти і краєм платформи, не перевищує 0,15 м, тільки якщо не впроваджено додаткових засобів для убезпечення від падіння в шахту.

  1. Додатково до 6.4.5.3 будь-яка платформа, що складається, має бути:

  1. відповідно до 14.1.2 забезпечена електричним пристроєм безпеки, що перевіряє повністю складене положення;

  2. забезпечена засобами для приведення в робоче положення або виходу з нього. Це має бути можливим з приямка чи в разі засобів, розташованих ззовні шахти і доступних тільки уповно­важеним особам.

Коли вихід на платформу не через поверхові двері, відімкнення оглядового люка має бути не­можливим, якщо платформа в неробочому положенні, або, інакше, мають бути впроваджені засоби убезпечення від падіння в шахту.

  1. У випадку 6.4.5.2 b) пересувні зупинки мають бути автоматично керовані, коли плат­форма знижена. Це забезпечують:

  1. буферами відповідно до 10.3 і 10.4;

  2. електричним пристроєм безпеки відповідно до 14.1.2, який дозволяє рух кабіни, тільки якщо обмежувачі є в повністю стиснутому положенні;

  3. електричним пристроєм безпеки відповідно до 14.1.2, який дозволяє рух кабіни тільки з платформою під нею, якщо обмежувачі є в повністю розсунутому положенні:

  1. Якщо необхідно перемістити кабіну від платформи, пост огляду відповідно до 14.2.1.3 має бути доступний для використовування на платформі.

Коли пересувна зупинка(-и) в робочому положенні, електрично керований рух кабіни має бути можливий тільки від поста керування оглядом.

    1. Необхідні пристрої для аварійного керування і динамічних випробовувань (таких як випробовування уловлювача, буферів, розривного клапана тощо) мають бути розташовані так, щоб можна було працювати з ними поза шахтою відповідно до 6.6.

  1. Робочі зони поза шахтою

Якщо механізми розташовані в шахті і треба проводити технічне обслуговування (перевірку) ззовні шахти, не дотримуючи вимог 6.1, робочі зони відповідно до 6.3.3.1 і 6.3.3.2 можуть бути впроваджені ззовні шахти. Доступ до цього устатковання має бути можливий тільки через двері/ люк відповідно до 6.4.7.2.

  1. Двері і люки

    1. Робочі зони усередині шахти мають бути доступні через двері в огорожі шахти. Двері мають бути або дверима шахти, або дверима, що задовольняють такі вимоги. Вони мають:

  1. бути мінімальної ширини 0,60 м і мінімальної висоти 1,80 м;

  2. не відчинятися усередину шахти;

  3. бути обладнані замком із ключем, що можуть бути повторно зачинені та замкнені ззовні;

  4. відчинятися зсередини шахти без ключа, навіть коли замкнені;

  5. бути забезпечені електричним пристроєм безпеки відповідно до 14.1.2, який перевіряє по­ложення зачинення;

  6. бути без отворів, задовольняти ті самі вимоги до механічної міцності, що і двері шахти та відповідати вимогам щодо протипожежного захисту для відповідних будинків.

  1. Доступ до механізмів усередині шахти від робочої зони ззовні шахти має:

  1. бути розмірів, достатніх для роботи через двері/люк;

  2. бути якнайменш сприятливим щодо падіння в шахту;

  3. не відчинятися усередину шахти;

  4. бути обладнаний замком із ключем, що може повторно бути зачинений і замкнений ззовні;

  5. бути забезпечений електричним пристроєм безпеки відповідно до 14.1.2, який перевіряє положення зачинення;

  6. бути без отворів, задовольняти ті самі вимоги з механічної міцності, що і двері шахти, та відповідати вимогам щодо протипожежного захисту для відповідних будинків.

  1. Вентиляція

Машинний простір має бути належним чином вентильований. Електричне устатковання машин має бути ефективно і достатньо захищено від пилу, шкідливих випарів і вологи.

  1. Освітлення і розетки

Робочі зони і машинні простори мають бути з постійним електричним освітленням інтенсивністю не менше ніж 200 люкс на рівні підлоги. Електричне живлення для цього освітлення має відповідати 13.6.1.

Примітка. Це освітлення може бути частиною освітлення шахти.

Вимикач має бути доступний тільки для уповноважених осіб і установлений поблизу входу до робочої зони на відповідній висоті для контролювання освітлення робочих зон і просторів.