• приймати схему спирання та навантажування, яка відрізняється

від зазначеної у проектній документації (за умови, що

співвідношення зусиль у розрахункових перерізах будуть таки­

ми самими, як при розрахунку конструкцій);

  • за наявності у проектній документації двох схем випробувань

для контролю різних граничних станів проводити відповідні випробування на одному виробі при виконанні необхідного поси­лення по місцю руйнування після випробування за першою схе­мою руйнування.

  1. Випробування виробів слід передбачати, як правило, у то­му положенні, в якому вони будуть експлуатуватися в конструкціях будинків чи споруд.

При проведенні випробувань за погодженням з проектною ор- ганізацією-розробником проектної документації на вироби допус­кається випробовувати вироби під кутом 90 град. або 180 град. до їх робочого положення за умови,що в них не з'являються тріщини до навантажування. При цьому слід відповідно змінити напрямок наван­таження, що прикладається, та врахувати вплив навантаження від власної маси виробу та маси завантажувальних пристроїв.

  1. Балки, ферми, плити, зазначені на схемах випробувань та в поясненнях до них, як однопрольотні вільно обперті, що пра­цюють в одному напрямку, слід опирати при випробуваннях на дві шарнірні лінійні опори, розташовані на кінцях виробу, одна з яких повинна бути нерухомою, а інша - рухомою, що допускає переміщен­ня виробу вздовж прольоту.

Вироби, які на схемах випробувань та в поясненнях до них заз­начені як консолі або із защемленням по кінцях, слід випробовува­ти із забезпеченням відповідного защемлення кінцевих ділянок ви­робу.

Плити, які на схемах випробувань та в поясненнях до них заза- начені як вільно оперті, що працюють у двох напрямках та спи­раються по чотирьох кутах, слід опирати на чотири шарнірні опори, розташовані у кутах виробу. При цьому у двох протилежних по діа­гоналі кутах виробу встановлюються шарнірні шарові опори, що до­пускають поворот у двох взаємно перпендикулярних напрямках: одна рухома опора, друга нерухома, а у двох останніх кутах виробу встановлюються шарнірні лінійні рухомі опори, що допускають пово­рот в одному з взаємно перпендикулярних напрямків.

Плити, які на схемах випробувань та в поясненнях до них зазна­чаються як вільно оперті, що працюють у двох напрямках та спи­раються по чорирьох сторонах, слід опирати на шарнірні опори, розташовані по контуру виробу. При цьому по контуру виробу вста­новлюються шарнірні рухомі шарові опори, а посередині трьох сторін виробу - шарнірні рухомі лінійні опори, дві з яких, розта­шовані на протилежних сторонах, допускають поворот в одному нап­рямку, а третя, розташована на стороні, що примикає, допускає по-

ДСТУ Б В.2.6-7-95 (ГОСТ 8829-94) Стр. 6 ворот у протилежному напрямку.

Плити, які на схемах випробувань та в поясненнях до них зазна­чені як такі, що спираються по трьох сторонах, слід опирати на шарнірні шарові та лінійні опори, розташовані по трьох сторонах виробу так само,як для плит, опертих по чотирьох сторонах.

Ребристі плити, які на схемах випробувань та в поясненнях до них заначені як оперті по чотирьох кутах, що працюють у поздов­жньому напрямку, слід опирати таким чином, щоб забезпечити мож­ливість повороту плити на опорах та переміщення плити у поздов­жньому напрямку, а також запобігання переміщенню ребер плити у поперечному напрямку.

  1. У випадках, коли вільному переміщенню виробів, що підля­гають випробуванню, вздовж прольоту перешкоджають завантажувальні пристрої, опори повинні бути рухомими.

  2. При проведенні випробувань виробів у горизонтальному по­ложенні силами, що спрямовані горизонтально, виріб повинен бути укладений на часто розташовані шарові рухомі опори, що виклю­чають його вигин у вертикальній площині від власної маси.

  3. Як шарнірні рухомі шарові та лінійні опори слід застосо­вувати сталеві шари та котки, що вільно укладаються між сталеви­ми плитами. Нерухомі опори можуть бути одержані шляхом запобіган­ня вільному переміщенню таких самих шарів чи котків, а також ви­користанням нерухомо закріплених сталевих профілів.

  4. Розташування та розміри опор виробів, що підлягають вип­робуванню, повинні при випробуваннях відповідати зазначеним на схемах випробувань та в поясненнях до них або визначатися в за­лежності від даних, прийнятих при розрахунку виробів.

  5. Спирання виробу, що підлягає випробуванню, на шарнірні опори повинно здійснюватись через сталеві плити, симетрично роз­ташовані відносно осі опори.

Площу сталевих опорних плит приймають такою, що дорівнює мінімальній площі спирання, передбаченій у проектній

документації. При цьому розмір плит у напрямку прольоту прий­мають таким, що дорівнює мінімальній довжині спирання, а товщину

плит - не менше 1/6 цього розміру.

На опорні плити перед установленням на них виробу, що підлягає

випробуванню, повинен бути укладений вирівнювальний шар цементно­го розчину, міцність якого повинна бути достатньою для прийняття

навантаження на опорах.

  1. ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ВИПРОБУВАНЬ

    1. При контрольних випробуваннях вироби слід доводити до ви­черпання несучої спроможності (до зруйнування), що характери­зується такими ознаками:

  1. при випробуваннях у гідравлічних та пневматичних установках: безперервне наростання прогинів, розвиток та розкриття тріщин у бетоні при практично незмінному досягнутому максимальному на­вантаженні або різке зниження навантаження після досягнення його

максимального значення, при якому виникає розрив арматури, прос-

лизання її в бетоні чи роздроблення бетону стиснутої зони;

  1. при випробуваннях навантаженням штучними вантажами:

різке наростання прогинів, розвиток та розкриття тріщин при останньому етапі навантаження, розрив арматури, прослизання арма­тури у бетоні або роздроблення бетону.

ДСТУ Б В.2.6-7-95 (ГОСТ 8829-94) Стр. 7

  1. У процесі випробувань слід реєструвати:

  • значення навантаження та відповідний прогин, при якому з'яв­

  • яються поперечні та похилі тріщини у бетоні;

  • величину прогину та ширину розкриття тріщин при досягненні

контрольних значень навантажень;

  • значення навантаження та віповідний прогин при зруйнуванні та характер зруйнування виробу.

  1. Значения навантажень у процесі випробувань повинні

реєструватися або за показаннями приладів та пристосувань, вста­

новлених на випробувальному обладнанні (див. 6.3), або за масою штучних вантажів, що використовуються для навантаження.

  1. Навантажування виробів, що підлягають випробуванню, повин­но відповідати схемам випробувань, наведеним у стандартах чи проектній документації на ці вироби. За погодженням з проектною організацією-розробником робочих креслень виробів допускається

зазначене на схемах випробувань рівномірно розподілене наванта­

ження заміняти еквівалентними навантаженнями, створеними рівними зосередженими силами.

Зосереджені сили утворються за допомогою системи важелів та розподільних балок, які передають на виріб, що підлягає випробу­ванню, навантаження від домкратів чи платформ з вантажами.

  1. При навантажуванні виробів штучними вантажами треба дотри­

муватись таких правил:

  • для балочних виробів довжина вантажів у напрямку прольоту не

повинна перевищувати 1/6 прольоту;

  • навантажування слід виконувати у напрямку від опор до сере­дини, симетрично відносно середини прольоту;

  • поміж штучними вантажами по всій висоті рядів повинні бути зазори не менше 50 мм.

  1. При навантажуванні сипкими матеріалами, що засипаються у

ящики без дна, розташовані на згинальних виробах, що підлягають

випробуванню, вздовж прольоту слід встановлювати не менше двох ящиків, а на виробах, що працюють у двох напрямках, - не менше чотирьох ящиків. Поміж ящиками по всій висоті повинні бути зазо- ри не менше 0,1 прольоту виробу, що підлягає випробуванню, але не менше 250 мм.

  1. Послідовність навантажування виробів, що підлягають випро­буванню, повинна бути зазначена у проектній документації, а при відсутності такої вказівки випробування необхідно проводити з урахуванням таких вимог:

  1. визначити розрахунком чи прямим зважуванням навантаження від власної маси виробу;

  2. навантаження слід прикладати поетапно ступенями(частками), кожна з яких не повинна перевищувати 10 % контрольного наванта­ження при перевірці міцності та тріщиностійкості та 20 % кон­трольного навантаження при перевірці жорсткості;

  3. при випробуванні виробів, у яких згідно з вказівками у проектній документації не допускаються тріщини у стадії експлуа­тації, після прикладання навантаження, що складає 90 % кон­трольного за міцністю або за тріщиностійкістю, кожна наступна частка навантаження повинна складати не більше 5 % цього наванта­ження;

  4. при кожному етапі навантажування навантаження в усіх точ­ках його прикладання повинне зростати пропорційно величинам на­вантажень, що прикладаються у відповідності зі схемою випробу-

ДСТУ Б В.2.6-7-95 (ГОСТ 8829-94) Стр. 8 вань на відповідних ділянках виробу, що підлягає випробуванню;

  1. при випробуванні конструкцій вертикальними та горизон­тальними силами у заданому співвідношенні на початку випробуван­ня необхідно прикласти горизонтальну силу, що складає потрібне співвідношення з навантаженням від власної маси конструкції.

  1. Після прикладання кожної частки навантаження виріб, що підлягає випробуванню, слід витримувати під навантаженням не мен­ше 10 хвилин.

Після прикладання контрольного навантаження при контролі жор­сткості слід витримувати виріб під цим навантаженням неменше ЗО хвилин. Вироби, в яких не допускаються тріщини у стадії експлуа­тації, після прикладання контрольного навантаження по утворенню тріщин повинні витримуватись під цим навантаженням протягом ЗО хв., після чого слід продовжувати поетапне навантажування.

  1. Під час витримування під навантаженням слід виконувати ре­тельний огляд поверхні виробу, фіксувати у журналі випробувань величину навантаження, тріщини, що з'явились, результати вимірю­вань прогину, осідання опор, ширини розкриття тріщин та зміщення арматури відносно бетону на торцях виробу. Контрольовані показни­ки слід фіксувати на початку та наприкінці кожного витримування.

Безпосереднє вимірювання прогинів та ширини розкриття тріщин дозволяється виконувати до досягнення рівня навантаження, що складає 80 % контрольного руйнівного навантаження. При наванта­женнях, що перевищують цей рівень, спостереження за приладами слід здійснювати на безпечній відстані від виробу, що підгягає випробуванню, з використанням оптичних приладів (біноклів, нівелірів, теодолітів).

  1. У згинальних виробах ширину розкриття тріщин, нормальних до поздовжньої осі виробу, слід вимірювати на рівні нижнього ря­ду арматури, а ширину розкриття тріщин, похилих до поздовжньої осі виробу, - на рівні нижнього ряду поздовжньої арматури та в місцях перетину похилими тріщинами хомутів, а також відігнутих стержнів.

У позацентрово стиснутих виробах ширину розкриття тріщин слід визначати на рівні найбільш навантаженого ряду розтягнутої арма­тури.

Для поліпшення фіксації моменту появи тріщин у бетоні поверхні виробу перед випробуванням повинні бути покриті рідким розчином крейди або вапна.

  1. При перевірці жорсткості згинальних виробів, які спи­раються по кінцях, слід вимірювати прогини у середині прольоту та осідання опор, а виробів, що працюють як консоль, - прогини вільного кінця консолі, а також осідання та поворот опори.

Дійсний прогин виробу, що спирається по кінцях, слід визнача­ти як різницю між значенням прогину, виміряного у прольоті, та

напівсумою значень осідання опор, а для виробу, що працює як кон­соль, - з урахуванням осідання та повороту опор.

У плоских плитах, опертих по двох сторонах, прогини слід вимірювати по середині ширини виробу та по протилежних краях ви­робу у середині його прольоту, приймаючи за значення прогину се­

реднє арифметичне цих вимірів.

У ребристих плитах повинні вимірюватись значення прогинів кож­ного поздовжнього ребра та поперечних ребер у середині прольоту, при цьому за значення прогину конструкції приймають середнє ариф­метичне прогинів поздовжніх ребер, а прогини поперечних ребер вимірюють відносно поздовжніх ребер.

ДСТУ Б В.2.6-7-95 (ГОСТ 8829-94) Стр. 9

У плитах, опертих по контуру або по чотирьох кутах, прогини

вимірюються у центрі плити.

У плитах, опертих по трьох сторонах, вимірюють прогини середи­

ни вільного краю.

  1. Зміщення кінців арматурних стержнів відносно бетону на торцях виробу при контрольному навантаженні за міцністю слід вимірювати при випробуванні попередньо напружених виробів з са- моанкеруючою арматурою без додаткових анкерів на торцях виробу. Зміщення кінців арматури слід вимірювати не менше ніж на 10 %

стержнів, але не менше ніж на двох стержнях кожного виробу. Вимірювання виконують індикатором переміщень, прикріпленим на торці виробу, що підлягає випробуванню, який упирається в армату­ру, або який закріплений на стержні та упирається в торець виробу.

  1. Під час проведення випробування необхідно вживати за­ходів щодо забезпечення безпеки робіт.

Випробування повинні проводитись на спеціально відведеній ділянці, куди забороняється доступ стороннім особам.