Примітка. Щодо вибору матеріалів і методів випробовування див. додаток J.

Вимоги щодо гребінок зазначено в 5.7.3.

  1. Конфігурація східців, пластин і стрічок

    1. Східці ескалаторів, розміщених біля посадкових майданчиків, має бути направлено так, щоб передні краї східців поза гребінкою і тильні краї східців, що входять у гребінку, рухалися горизон­тально на відстані не менше ніж 0,80 м від точки Ц (див. рисунок 2 і деталь X).

За номінальної швидкості не менше ніж 0,50 м/с і не більше ніж 0,65 м/с або для висоти Л13 більше ніж 6 м ця довжина, виміряна від точки Ц, має бути не менше ніж 1,20 м (див. рисунок 2 і деталь X).

У номінальних швидкостях понад 0,65 м/с ця довжина, виміряна від точки Ц, має бути не менше ніж 1,60 м (див. рисунок 2 і деталь X).

Дозволено вертикальний відхил 4 мм на рівні між двома послідовними східцями на цій ділянці.

  1. Для ескалаторів радіус кривизни у верхньому переході від нахилу до горизонталі має бути: — не менше ніж 1,00 м для номінальної швидкості v < 0,5 м/с (нахил не більше ніж 35°);

  • не менше ніж 1,50 м для номінальної швидкості 0,5 м/с < v< 0,65 м/с (нахил не більше ніж 30°);

  • не менше ніж 2,60 м для номінальної швидкості v> 0,65 м/с (нахил не більше ніж 30°).

Радіус кривизни в нижньому переході від нахилу до горизонталі ескалатора має бути не менше ніж 1,00 м за номінальної швидкості 0,65 м/с і не менше ніж 2,00 м за номінальної швидкості 0,65 м/с.

  1. Для стрічок рухомих доріжок радіус кривизни на переході від нахилу до горизонталі має бути не менше ніж 0,40 м.

Для пластин рухомих доріжок не обов’язково визначати радіус кривизни, тому що через макси­мально допустиму відстань між двома послідовними пластинами (див. 5.3.5) він завжди буде достатнім.

  1. Біля верхніх посадкових майданчиків рухомих доріжок з кутом нахилу більше ніж 6° плас­тини або стрічка довжиною не менше ніж 0,40 м мають рухатися під кутом не більше ніж 6° перед входженням або після вийдення з гребінки.

Так само як у 5.7.2.1 для пластини рухомих доріжок визначено: передній край пластини, що ви­ходить із гребінки, і задній край пластини, що входить у гребінку, мають рухатися, не змінюючи кут нахилу, на довжині не менше ніж 0,40 м.

  1. На ділянці гребінок має бути забезпечено правильне (див. 5.7.3.3) зачеплення зубів гре­бінки з канавками поверхонь східців.

Стрічку потрібно утримувати на цій ділянці будь-яким можливим способом, наприклад за допо­могою барабанів, роликів, пластин ковзання.

Якщо будь-яка частина східця або пластини прогинається так, що пристрій безпеки більше не під­тримує зачеплення гребінок відповідно до j) таблиці 6, ескалатор або рухома доріжка має зупинятися. Цей пристрій безпеки потрібно встановити перед кожною лінійною ділянкою руху на достатній відстані від лінії перетину гребінки, щоб гарантувати, що східець або пластина, які прогнулися, не виходили на лінію перетину гребінки (див. гальмівний шлях згідно з 5.4.2.1.3.2 і 5.4.2.1.3.4). Контрольний пристрій може контролювати будь-яку точку східця або пластини.

  1. Гребінки

    1. Загальні вимоги

Гребінки має бути встановлено на обох посадкових майданчиках для безпечного сходження (захо­дження) пасажирів. Гребінки мають бути легко замінними.

  1. Конструкція

    1. Зуби гребінок мають входити в зачеплення з канавками східців, пластин або стрічок (див. 5.7.3.3). Ширина зубів гребінки, виміряна на поверхні східця, має бути не менше ніж 2,5 мм (див. рисунок 2, деталь X).

    2. Кінці гребінок має бути закруглено і вони мають бути такої форми, щоб мінімізувати ри­зик затиснення між гребінкою і східцями, пластинами або стрічкою.

Радіус кінців зубів має бути не більше ніж 2 мм.

      1. Зуби гребінки мають бути такої форми і мати нахил, щоб уникати ризику травмування ніг пасажирів, що сходять з ескалатора або рухомої доріжки. Кут Ь, показаний на деталі X рисунка 2 має бути не більше ніж 35°.

      2. Гребінки або їхню тримальну конструкцію має бути відрегульовано для правильного зачеплення (див. рисунок 2, деталь X).

      3. Гребінки мають бути такої конструкції, щоб у разі заклинювання будь-яких предметів, їхні зуби відхилялися і залишалися в зачепленні з канавками східців, пластин або стрічки, в іншому разі їх буде зламано.

      4. У разі заклинювання предметів, які неможливо витягти, згідно з 5.7.3.2.5 та у разі ризи­ку зламання східців, пластин або стрічки, ескалатор або рухому доріжку має бути автоматично зупи­нено (див. д) таблиці 6).

    1. Гпибина зачеплення гребінок із канавками

      1. Глибина зачеплення гребінок із канавками h8 (див. рисунок 2, деталь X) має бути не менше ніж 4 мм.

      2. Проміжок h8 (див. рисунок 2, деталь X) має бути не більше ніж 4 мм.

  1. Машинні простори, приводна і натяжна станції

    1. Загальні вимоги

Ці приміщення або простори використовують тільки для розміщення потрібного для роботи устат­кований, технічного обслуговування й огляданння ескалатора або рухомої доріжки.

Системи пожежної сигналізації, устатковання для безпосереднього гасіння пожежі та розбризку- вач рідини, розміщені в цих приміщеннях для захисту від пошкодження, не спричинюють додаткового ризику для осіб під час технічного обслуговування.

Примітка. Див. 7.4.1 d) щодо вимог з технічного обслуговування й оглядання.

Відповідно до розділу 5 EN ISO 12100-2:2003 має бути забезпечено ефективний захист і огорожі для рухомих і обертальних частин, якщо вони у зоні досягання і небезпечні, зокрема:

  1. шпонки і ґвинти на валах;

  2. ланцюги, стрічки;

  3. зубчаста передача, зубчасте колесо, зірочки;

  4. виступні вали двигунів;

  5. не огороджені обмежувачі швидкості;

  6. пристрої для реверсу східців і пластин на приводній і/або натяжній станціях під час їхнього об­слуговування;

д) ручний штурвал і гальмівний барабан.

  1. Відстані й устатковання

    1. У машинних просторах і натяжних станціях має бути достатньо місця для стояння, вільно­го від фіксованих частин будь-якого походження. Розміри місця для стояння мають бути не менше ніж 0,30 м2 і менший бік має бути не менше ніж 0,50 м.

    2. Якщо шафу контролера можна переміщати або підіймати для технічного обслуговування, для цього має бути відповідний пристрій, наприклад болт, ручка.

    3. Якщо головний привод або гальмо встановлено між пасажирською стороною східців, плас­тин або стрічки і поворотною лінією, має бути місце для стояння в робочій зоні площею не менше ніж 0,12 м2. Мінімальний розмір має бути не менше ніж 0,30 м.

Ця площа для стояння може бути постійною або знімною.

Примітка. Щодо машинних просторів див. також А.3.

  1. Освітлення і розетки

    1. Електричне освітлення і розетки мають отримувати живлення від машин окремим кабелем або відгалуженим кабелем, з’єднаним з головним вимикачем ескалатора або рухомої доріжки. Має бути можливість вимикати постачання всіх фаз окремим головним вимикачем (див. 5.11.4.1).

    2. Установлене електричне освітлення усередині приводних і натяжних станцій, і машинних просторів має бути стаціонарним або переносним за допомогою переносної лампи з доступом до од­ного з цих місць. У кожному з цих місць має бути не менше від одної розетки.

Інтенсивність освітлення робочих місць має бути не менше ніж 200 лк.

  1. Розетки мають бути:

  1. типу 2 Р+РЕ (2 полюси + уземлення), 250 В, з безпосереднім живленням від мережі, або

  2. типу, що призначений для роботи в низьковольтних ланцюгах відповідно до HD 60364-4-41.

  1. Вимикач зупинення для технічного обслуговування і ремонту

На приводній та натяжній станціях мають бути вимикачі зупинення.

На ескалаторах і рухомих доріжках з приводом, установленим між пасажирською стороною схід­ців, пластин або стрічки і лінією повернення, або поза натяжною станцією, мають бути додаткові ви­микачі для зупинення на ділянці, на якій розташовано привод.

Натискання на такий вимикач має від'єднати живлення привода і задіяти гальмо для зупинення ескалатора або рухомої доріжки.

Вимикачі мають відповідати категорії зупинення 0 згідно з EN 13850.

Активування вимикача має зупиняти ескалатор або рухому доріжку.

Позиції перемикання мають бути чітко і довговічно марковані.

У разі нетипових умов: вимикач для зупинення не потрібний у машинному просторі, якщо в ньому встановлено увідний пристрій відповідно до 5.11.4.

  1. Протипожежний захист

Протипожежний захист і будівельні норми в кожній країні різні й до цього часу одні з одними їх не узгоджено. Тому цей стандарт не може містити специфічні вимоги для протипожежних та буді­вельних норм.

Проте рекомендовано, наскільки це можливо, ескалатори і рухомі доріжки виготовляти з матеріа­лів, які не створюють додаткову небезпеку у разі пожежі.

Зовнішня і внутрішня обшивки, ферми, пластини або східці, система руху мають відповідати кла­су С згідно з 11.5 EN 13501-1:2007.

  1. Транспортування

Повністю складені ескалатори і рухомі доріжки або їхні компоненти, що не можна перенести вручну, має бути:

  1. обладнано пристосованням для транспортування підіймальними пристроями або транспорт­ними засобами;або

  2. спроектовано так, що ці пристосовання можна легко встановлювати (наприклад, нарізеві отвори); або с) спроектовано так, щоб підіймальні пристрої або транспортні засоби легко кріпилися.




Основні розміри

Пункт

Основні розміри

Пункт

Ь7 від 5 мм до 7 мм (поверхня східця і пластини)

5.3.2.2.5

/7д 2 4 ММ

5.7.3.3.1

Ь7 від 4,5 мм до 7 мм (стрічки)

5.3.2.3.2

/)13— прогин


bs від 2,5 мм до 5 мм (поверхня східця і пластини)

5.3.2.2.7

Ц — корінь зуба гребінки


Ь8 від 4,5 мм до 8 мм (стрічки)

5.3.2.3.4

L-2 лінія гребінки


hi від 0,90 м до 1,10 м

5.5.2.1

її — відстань між опорами


Л3 від 0,10 м до 0,25 м

5.6.4.1

/2 2 0,60 м

5.5.4.1

Л4 2 2,30 м

А.2.1

/3 21 0,30 м

5.5.4.2

2 0,30 м

А.2.4

/4 2 0,30 м

5.6.4.2

4 мм

5.7.3.3.2

а — кут нахилу


/?7> 10 мм (поверхня східця і пластини)

5.3.2.2.6

Р < 35°

5.7.3.2.3

h7і 5 мм (стрічки)

5.3.2.3.3





Рисунок 2 — Ескалатор (вертикальна проекція), основні розміри

Примітка. Цей рисунок виконано не у масштабі. Його наведено тільки для ілюстрації вимог.




Умовні познаки:

1

З — внутрішня панель (5.5.2.4);

4 — зовнішня панель (5.2.1.2);

5 — настил балюстради (5.5.2.2)

— фартух (5.5.3);

2а — нижній внутрішній настил (5.5.2.6);

2Ь — нижній зовнішній покрив (5.5.2.2);

Основні розміри

Пункт

Основні розміри

Пункт

Основні розміри

Пункт

by S z2 + 0,45 м

5.6.3

£>6’ + Ье~ < 8 мм

5.6.2.1

z2 = Zy + 7 мм; відстань між фартухом

5.5.5.1

£>2 від 70 мм до 100 мм

5.6.2.2

Ьу2 25 мм

А.2.2

Р3 < 0,12 м (якщо у менше ніж 45°)

5.5.2.6.2

hy від 0,90 м до 1,10 м

5.5.2.1

£>4 < ЗО мм

5.5.2.6.1

h2 £ 25 мм

5.5.3.1

у >25°

5.5.2.6

Р5< 50 мм

5.5.2.3

/?з від 0,10 м до 0,25 м

5.6.4.1



Примітка. Цей рисунок виконано не у масштабі. Його наведено тільки для ілюстрації вимог.



Рисунок 3 — Ескалатор або рухома доріжка (деталізування), основні розміри






























Умовні познаки:

1 — пристрій, що перешкоджає влізанню на балюстраду (5.5.2.2);

2 — пристрій обмеження доступу (5.5.2.2);

З — пристрій проти ковзання (5.5.2.2);

4 — вертикальний дефлектор (А.2.4)

.

Основні розміри

Пункт

Основні розміри

Пункт

^13. Ь14, б15, Ь16

5.5.2.2

й10 від 25 мм до 150 мм

55.2.2

Ь17 > 100 мм

5.5.2.2

Лц > 20 мм

5.52.2

he, > 0,30 м

А.2.4

/5> 1000 мм

5.5.2.2

h$ = (1000 ± 50) мм

5.5.2.2