Розміри місць для встановлення медичної аптечки та вогнегасника повинні відповідати вимогам ДСТУ UN/ЕСЕ R 52-01 або ДСТУ UN/ЕСЕ R 36-03

Примітка. Автобус повинен бути оснащений щонайменше двома медичними аптечками та двома вогнегасниками відповідно до п.5.7.10 цього стандарту.

  1. Проходи в салоні автобуса

    1. У салоні автобусів виконань 1, 2 та 3 проходи повинні відповідати вимогам ДСТУ UN/ЕСЕ R 52-01 для автобусів класу В або ДСТУ UN/ЕСЕ R 36­03 для автобусів ІІІ класу.

    2. У салоні автобуса виконання 4 проходи повинні відповідати вимозі 4.14.4 цього стандарту щодо ширини.

  2. Сидіння (див. додаток Б)

    1. Пасажирські сидіння для школярів та простір для школярів, які сидять у автобусах виконання 1

      1. Відстань (Н) між передньою поверхнею спинки сидіння і задньою поверхнею спинки сидіння, розташованого спереду, заміряна по горизонталі в проміжку від горизонтальної площини, дотичної до поверхні подушки сидіння, до горизонтальної площини, розміщеної на висоті 55 см над ділянкою підлоги для ніг школяра, який сидить, повинна бути не менше ніж 60 см.

      2. Ширина подушки та спинки одномісного сидіння (2F) повинна бути не менше ніж 34 см.

      3. Ширина вільного простору (G) одномісного сидіння в кожний бік від середньої вертикальної площини місця для сидіння по горизонталі вздовж спинки сидіння на висоті від 20 см до 60 см над нестиснутою подушкою сидіння, повинна бути не менше ніж 20 см.

      4. Ширина подушки дво- і багатомісних сидінь повинна визначатися з урахуванням величин F і G, зазначених у 4.13.1.2 та 4.13.1.3.

      5. Глибина подушки (К) сидіння повинна бути не менше ніж 35 см.

      6. Висота подушки сидіння в нестиснутому стані відносно рівня підлоги (I), на якій розміщено ноги школяра, повинна бути така, щоб висота горизонтальної площини, дотичної до поверхні подушки сидіння, над цією ділянкою становила від 35 см до 40 см.

      7. Решта вимог до сидінь - згідно з ДСТУ UN/ECE R 52-01 для автобусів класу В або ДСТУ UN/ECE R 36-03 для автобусів І класу.

    2. Розміри пасажирських сидінь для школярів та простір для школярів, які сидять у автобусах виконання 2 повинні відповідати вимогам

ДСТУ UN/ECE R 52-01 для автобусів класу В або ДСТУ UN/ECE R 36-03 для автобусів І класу.

  1. Розміри пасажирських сидінь для школярів та простір для школярів які сидять у автобусах виконання 3 - відповідно до 4.13.1 (для школярів

молодших класів) та 4.13.2 (для школярів середніх та старших класів).

    1. Пасажирські сидіння та простір для осіб, які супроводжують школярів, повинні відповідати вимогам ДСТУ UN/ECE R 36-03 для автобусів класу І.

    2. Усі пасажирські сидіння повинні бути обладнані інтегрованими підголівниками згідно з ДСТУ UN/ECE R 25-03.

    3. З боку проходу сидіння повинні мати підлокітники (можна відкидні) на висоті В від 16 см до 20 см від подушки сидіння.

    4. Усі пасажирські сидіння повинні бути обладнані поясовими ременями безпеки згідно з вимогами ДСТУ UN/ECE R 16-04 та місцями кріплення для них згідно з вимогами ДСТУ UN/ECE R 14-03.

    5. Незалежно від пасажиромісткості автобуса та його виконання міцність усіх сидінь та їх кріплень повинна відповідати вимогам ДСТУ UN/ECE R 80-00 на які він поширюється.

  1. Технічні вимоги до автобусів виконання 4 згідно з ДСТУ ГОСТ 30478 та додатковими вимогами цього стандарту.

    1. Перевозити в спеціалізованих автобусах школярів з обмеженою здатністю до пересування безпосередньо в кріслах-колясках не дозволено.

    2. У салоні автобуса повинно бути передбачено місця для розташування крісел-колясок (у розкладеному та/або складеному стані) розміром не менше ніж 120 см х 70 см на одну коляску, а також передбачені пристрої для їхнього фіксування, що унеможливлюють горизонтальне і вертикальне зміщення колясок.

    3. Двері, через які потрапляють школярі з обмеженою здатністю до пересування в кріслах-колясках в автобус, повинні бути розташовані на правій боковій стінці кузова автобуса в базі або задньому звисі чи в задній стінці кузова автобуса.

    4. Ширина дверей (службових і аварійних) та проходів у автобусі, призначених для переміщування крісел-колясок, повинна бути не менше ніж 90 см.

    5. Двері, через які потрапляють школярі з обмеженою здатністю до пересування в кріслах-колясках в автобус, повинні мати конструкцію, що забезпечує стабільність вказаної в 4.14.4 ширини проходу у дверній проймі під час експлуатування.

    6. Двері, через які потрапляють школярі з обмеженою здатністю до пересування в кріслах-колясках в автобус, повинні бути позначені відповідним написом чи піктограмою. Написи чи піктограми повинні бути висотою не менше ніж 25мм і нанесені:

  • ззовні автобуса безпосередньо на дверях або на панелях зовнішнього облицювання в зоні до 300 мм від кромок дверної пройми на висоті від 70 см до 150 см від поверхні дороги;

  • у салоні автобуса на панелях внутрішньої оббивки над дверною проймою.

  1. У салоні автобуса навпроти дверей, призначених для потрапляння в автобус школярів з обмеженою здатністю, для пересування у кріслах-колясках, повинна бути передбачена вільна площа (коло оберту) діаметром не менше ніж 140 см. Центр кола оберту повинен розташовуватися в точці перетину осей проходу салону і проходу до дверей.

  2. Вимоги до пасажирських сидінь для школярів з обмеженою здатністю до пересування згідно з ДСТУ ГОСТ 30478.

  3. Автобуси виконання 4 повинні бути обладнані пристроями (трап, ліфт тощо.) для безперешкодного руху крісла-коляски та (або) її завантажування та вивантажування.

    1. Трап.

      1. Ширина трапу повинна бути не менше ніж 80 см.

      2. Похил або підіймина трапу в напрямку руху крісла-коляски, в чи з автобуса не повинна перевищувати 12 % відносно горизонтальної площини.

Похил трапу поперек руху крісла-коляски, в чи з автобуса не повинен перевищувати 3 % відносно горизонтальної площини.

  1. Конструкція трапу повинна дозволяти легко в’їжджати та з’їжджати з нього кріслу-колясці з школярем з обмеженою здатністю пересування.

  2. Поверхня трапу повинна бути вкрита матеріалом, який перешкоджає ковзанню.

  3. Трап повинен мати бічну відбортовку висотою не менше ніж 5 см, яка унеможливлює бічне зміщення крісла-коляски під час її руху, а також фіксувальні пристрої, які забезпечують нерухомість і стійкість трапу під час руху по ньому крісла-коляски зі школярем з обмеженою здатністю пересування.

  4. Конструкція трапу повинна витримувати навантаження до 350 кг.

  5. Конструкція і вага трапу повинні дозволяти одній людині встановлювати і прибирати його. Зусилля, необхідне для підіймання (опускання) трапу не повинно перевищувати 400 Н.

  6. Автобус повинен бути обладнаний механізмом, який унеможливлює початок руху, якщо трап перебуває не в транспортному положенні і двері автобуса не зачинені.

На робочому місці водія повинна бути світлова сигналізація про положення трапа.

  1. Ліфт чи пристрій для підіймання школяра з обмеженою здатністю пересування в кріслі-колясці (пристрій підіймання).

    1. Розміри платформи пристрою підіймання повинні бути:

  • довжина - не менше ніж 130 см;

  • ширина - не менше ніж 80 см.

  1. Вантажопідіймальність пристрою підіймання повинна бути не менше ніж 350 кг.

  2. Швидкість підіймання (опускання) платформи пристрою

підіймання повинна бути від 0,10 м/с до 0,15 м/с.

  1. Підіймання (опускання) платформи пристрою підіймання з кріслом-коляскою з школярем з обмеженою здатністю пересування повинно здійснюватися плавно без ривків.

  2. Конструкція платформи пристрою підіймання повинна дозволяти легко в’їжджати та з’їжджати кріслу-колясці зі школярем з обмеженою здатністю пересування.

  3. Зазор між краєм платформи пристрою підіймання і підлогою салону повинен бути не більше ніж 3 см. Різниця висот між верхнім краєм підлоги автобуса в дверній проймі і верхнім краєм платформи пристрою підіймання в піднятому положенні не повинна перевищувати 3 см.

  4. Конструкція платформи пристрою підіймання не повинна допускати довільне скочування з нього крісла-коляски під час підіймання або опускання.

Похил площини поверхні платформи пристрою підіймання від горизонтальної площини в крайніх положеннях та під час підіймання (опускання) не повинен перевищувати:

  • у напрямку руху крісла-коляски, в чи з автобуса 8 % ;

  • поперек руху крісла-коляски, в чи з автобуса 3 %.

  1. Платформа пристрою підіймання з обох боків повинна бути обладнана поручнями або мати огорожу. Поручні або огорожа повинні бути розташовані на висоті від 75 см до 90 см від платформи пристрою підіймання та мати таку конструкцію, що дозволяє триматися за неї дітям що сидять у кріслі- колясці підчас підіймання (опускання). Довжина будь якого поручня чи огорожі за яку може триматися дитина повинна бути не менше ніж 30 см, а будь який розмір його січення повинен бути не менше ніж 2 см і не більше ніж 3,5 см.

  2. Керування пристроєм підіймання повинно здійснюватися лише з пульта, розташованого біля пристрою підіймання.

  3. Автобус повинен бути обладнаний механізмом, який унеможливлює початок руху, якщо пристрій підіймання знаходиться не в транспортному положенні і двері автобуса не зачинені.

На робочому місці водія повинна бути світлова сигналізація про положення пристрою підіймання.

  1. Органи керування, розташовані на пульті керування пристроєм підіймання, повинні бути обладнані та розташовані так, щоб у випадку необхідності, ними міг маніпулювати школяр з обмеженою здатністю пересування в кріслі-колясці, встановленій на платформі пристрою підіймання.

Крім того, у разі виникнення аварійної ситуації будь-яка інша людина повинна мати можливість зупинити процес підіймання чи опускання.

  1. У разі зняття рук з органів керування рух платформи пристрою підіймання повинен негайно припинитися.

  2. Привід пристрою підіймання повинен бути обладнаний кінцевими вимикачами, які вимикають його в крайніх положеннях платформи.

  3. У приводі пристрою підіймання повинна бути передбачена можливість ручного підіймання (опускання) платформи пристрою підіймання у випадку відмови основного приводу.

Зусилля на руків’ї ручного приводу пристрою підіймання не повинно перевищувати 100 Н.

  1. У місцях, призначених для розміщення школярів з обмеженою здатністю до пересування на сидіннях, повинні бути передбачені сигнальні кнопки: « Прохання про зупинку». Висота встановлення кнопок повинна складати від 80 см до 120 см від рівня підлоги.

  2. На вимоги замовника може бути поєднано виконання 4 з іншими виконаннями.

Конструкція автобуса повинна забезпечити умови, за яких крісла-коляски та засоби їхнього завантажування і транспортування не будуть погіршувати безпеку перевезення школярів та буде дотримано вимоги 4.14.

У цьому разі сидіння, спеціально призначені для школярів з обмеженою здатністю до пересування повинні бути помічені символом або написом, висотою не менше ніж 25 мм: « місце для інваліда» та розміщені в частині автобуса, яка щонайбільше придатна для посадки. Ці сидіння повинні бути сконструйовані так, щоб забезпечувати достатній простір, мати зручно спроектовані і розміщені поручні з тим, щоб можна було легко сідати на сидіння і вставати з нього і забезпечувати зв'язок між пасажиром, який сидить, і водієм у разі необхідності.

    1. Салон автобуса повинен бути обладнаний табличками з символами, що інформують про маршрути пересування крісел-колясок та місця для перевезення крісел-колясок. Біля місць для перевезення крісел-колясок повинні бути чіткі інструкції щодо користування пристроями фіксування крісел-колясок.

    2. Кількість місць для школярів з обмеженою здатністю до пересування, спосіб завантажування - розвантажування крісел-колясок, кількість місць для осіб, які супроводжують школярів, а також і школярів з обмеженою здатністю до пересування, вимоги щодо планування салону потрібно визначати на вимоги замовника та вони не повинні суперечити технічним можливостям автобуса.

  1. Службові двері

    1. Кількість, розміри до службових дверей та запасних виходів згідно з ДСТУ UN/ЕСЕ R 52-01, ДСТУ UN/ЕСЕ R 36-03

    2. Службові двері повинні бути розташовані в правій боковій стінці кузова автобуса. Двері для завантажування та розвантажування крісел-колясок, яке водій здійснює, перебуваючи безпосередньо біля них, можуть бути розташовані в задній стінці автобуса.

    3. Автобус повинен бути обладнаний світильником (світильниками) для освітлювання сходинок службових дверей та майданчика для посадки. вказаний пристрій повинен автоматично вмикатися під час відчиняння дверей, коли габаритні вогні ввімкнено.

Величина освітленості лампами розжарювання всіх сходинок та майданчика для посадки, довжина якого дорівнює ширині першої сходинки, а ширина - 40 см і який розташовано впритул до горизонтальної проекції крайки першої сходинки на поверхню дороги, повинна бути не менше ніж 10 лк.

    1. Службові двері повинні бути обладнані дистанційним урухомником, яким керують із місця водія, та пристроєм, що унеможливлює защемлення пасажирів у дверях. Для ручного урухомника дверей цей пристрій не обов’язковий.

  1. Сходинки

    1. Висота першої сходинки службових дверей не повинна перевищувати 30 см, решта розмірів сходинок - згідно з ДСТУ UN/ECE R 52-01 для автобусів класу А або ДСТУ UN/ECE R 36-03 для автобусів І класу.