Інші умови експлуатації такі:

  1. середнє значення температури навколишнього повітря, виміряне протягом 24 год, не по­винно перевищувати 35 °С;

  2. необхідно враховувати сонячну радіацію до рівня 1000 Вт/м2 (ясний день опівдні);

  3. можливе забруднення навколишнього повітря пилом, димом, корозійним газом, парами або сіллю.

Ступені забрудненості зазначено в таблиці 8;

  1. тиск повітря не повинен перевищувати 700 Па (відповідає швидкості вітру 34 м/с);

  2. необхідно враховувати наявність конденсату чи опадів.

  1. Спеціальні умови експлуатації

Якщо трансформатори напруги можна застосовувати за умов, що відрізняються від нормаль­них умов, зазначених у 4.1, то вимоги споживачів повинні відповідати наведеним нижче стандар­тизованим даним.

  1. Висота над рівнем моря

Для пристроїв, призначених для роботи на висоті над рівнем понад 1000 м, розрядну відстань за стандартизованих базових атмосферних умов треба визначати множенням витримуваної напруги, необхідної в умовах експлуатації, на коефіцієнт k відповідно до рисунку 1.

Примітка. На електричну міцність внутрішньої ізоляції висота над рівнем моря не впливає. Метод перевіряння стану зов­нішньої ізоляції потрібно узгоджувати між виробником і споживачем.

  1. Навколишня температура

За встановлення в місцях, де навколишня температура може значно відрізнятися від зазна­ченої у 4.1.1 за нормальних умов експлуатації, переважними діапазонами максимальної та мінімаль­ної температури мають бути:

  • від мінус 50 °С до 40 °С — для дуже холодного клімату;

  • від мінус 5 °С до 50 °С — для дуже жаркого клімату.

У певних кліматичних зонах, де часто дують теплі й вологі вітри, різкі зміни температури мо­жуть спричиняти появу конденсату навіть у внутрішніх приміщеннях.

Примітка. За певних умов сонячної радіації може виникнути необхідність у прийнятті відповідних заходів, наприклад, установлення покрівлі, примусова вентиляція тощо, або може бути знижено номінальні дані для запобігання підвищенню унор­мованого перевищення температури.

  1. Землетруси

Вимоги та методи випробовування перебувають на стадії розгляду.

  1. Системи уземлення

Є такі системи уземлення:

  1. електрична мережа з ізольованою нейтраллю (див. 2.1.21);

  2. електрична мережа з уземленням нейтралі через дугогасильний реактор (див. 2.1.24);

  3. електрична мережа з уземленою нейтраллю (див. 2.1.26):

  1. електрична мережа з глухо уземленою нейтраллю (див. 2.1.22);

  2. електрична мережа з уземленою нейтраллю через опір (див. 2.1.23).

  1. НОМІНАЛЬНІ ЗНАЧЕННЯ

    1. Стандартні значення номінальної напруги

      1. Номінальна первинна напруга

Стандартні значення номінальної первинної напруги трифазних трансформаторів і однофаз­них трансформаторів для застосування в однофазній мережі або, які підключають між лініями в трифазній мережі, мають відповідати номінальним значенням напруги мережі, визначеним як за­гальноприйняті значення в ІЕС 60038. Стандартні значення номінальної первинної напруги одно- фазного трансформатора, підключеного між однією лінією трифазної мережі і землею або між нейтральною точкою мережі і землею становлять 1/л/з від значення номінальної напруги мережі.

Примітка. Робочу характеристику трансформатора напруги для вимірювання або захисту визначають номінальною пер­винною напругою, тоді як номінальний рівень ізоляції визначають одним з найбільших значень напруги для обладнання згідно з I ЕС 60038.

  1. Номінальна вторинна напруга

Номінальну вторинну напругу треба вибирати відповідно до практики на місці, де будуть за­стосовувати трансформатор. Наведені нижче значення вважають стандартними для однофазних трансформаторів, що працюють в однофазних мережах або підключені між лініями трифазної мережі, і для трифазних трансформаторів.

  1. Засновані на практиці групи європейських країн:

  • 100 В і 110 В;

  • 200 В для вторинних кіл значної довжини.

  1. Засновані на практиці Сполучених Штатів і Канади:

  • 120 В для розподільчих мереж;

  • 115 В для передавальних мереж;

  • 230 В для вторинних кіл значної довжини.

Для однофазних трансформаторів, призначених для застосування між фазою і землею в трифазних мережах, для яких номінальна первинна напруга — це число, поділене наТз , має дорівнювати одному з перерахованих вище значень, поділених нал/з , за збереження номінального значення коефіцієнта трансформації.

Примітка 1. Номінальну вторинну напругу обмоток, призначених для одержання напруги нульової послідовності, наве­дено в 13.3.

Примітка 2. Де це можливо, номінальний коефіцієнт трансформації має бути простим числом. Якщо одне з таких зна­чень: 10, 12, 15, 20, 25, ЗО, 40, 50, 60, 80 та їх десяткові кратні їм значення застосовують як номінальний коефіцієнт трансфор­мації за одного зі значень номінальної вторинної напруги з цього підпункту, то більшість унормованих значень номінальної на­пруги мережі будуть відповідати ІЕС 60038.

  1. Стандартні значення номінальної потужності

Стандартні значення номінальної потужності за коефіцієнта потужності 0,8, індуктивного, ви­ражені у вольт-амперах:

10, 15, 25, ЗО, 50, 75, 100, 150, 200, 300, 400, 500 В А.

Переважні значення підкреслено. Номінальна потужність трифазного трансформатора має бути номінальною потужністю на фазу.

Примітка. Для певного трансформатора допускають вказувати інші значення номінальної потужності, які можуть бути і нестандартним значеннями, але мають відповідати стандартним класам точності за умови, що одне зі значень номінальної потужності відповідає стандартному класу точності.

  1. Стандартні значення номінального коефіцієнта підвищення напруги

Коефіцієнт підвищення напруги визначають максимальною робочою напругою, яка, в свою чергу, залежить від мережі й умов уземлення первинної обмотки трансформатора напруги.

Стандартні значення номінального коефіцієнта підвищення напруги за різних умов уземлен­ня мережі, а також допустимої тривалості максимальної робочої напруги (тобто номінальна три­валість витримки) наведено в таблиці 2.

Таблиця 2 — Стандартні значення номінального коефіцієнта підвищення напруги

Номінальний коефіцієнт підвищення напруги

Номінальна тривалість витримки

Спосіб підключення первинної обмотки й умови уземлення мережі

1,2

Необмежена

Між фазами в будь-якій мережі.

Між нейтральною точкою трансформатора з’єднанням у зірку і землею в будь-якій мережі

1,2

Необмежена

Між фазою і землею в мережі з ефективно уземленою нейтраллю (2.1.26 а))

1,5

ЗО с



Кінець таблиці 2

Номінальний коефіцієнт підвищення напруги

Номінальна тривалість витримки

Спосіб підключення первинної обмотки й умови уземлення мережі

1,2

Необмежена

Між фазою і землею в мережі з неефективно уземленою нейтраллю (2.1.26 Ь)) з автоматичним відключенням у разі замикання на землю

1,9

ЗО с

1,2

Необмежена

Між фазою і землею в мережі з ізольованою нейтраллю (2.1.21) без автоматич­ного відключення в разі замикання на землю або в мережі з дугогасним реакто­

ром (2.1.24) без автоматичного відключення під час замикання на землю

1,9

8 год

Примітка 1. Найбільша необмежена робоча напруга індуктивного трансформатора напруги дорівнює найбільшій робочій напрузі (поділеній на >/з для трансформаторів, підключених між фазою трифазної мережі і землею) або номінальній первинній напрузі, помноженій на коефіцієнт 1,2, залежно від того, що є меншим.

Примітка 2. Зменшення номінальної тривалості витримки допускається за домовленістю між виробником і споживачем.

  1. Межі перевищення температури

Якщо не передбачено інше, то перевищення температури трансформатора напруги за визна­ченої напруги, номінальної частоти й номінальної навантаги або за найбільшої номінальної наван- таги, якщо їх кілька, то за коефіцієнта потужності від 0,8 (індуктивного) до одиниці не повинно перевищувати відповідного значення, наведеного в таблиці 3.

Напруга, яку прикладають до трансформатора, має відповідати пунктам а), Ь) або с), зазна­ченим нижче.

  1. Випробовування всіх трансформаторів напруги, незалежно від коефіцієнта підвищення напруги і номінальної тривалості витримування, треба провадити за напруги, що перевищує в 1,2 разу номінальну первинну напругу.

Таблиця 3 — Межі перевищення температури обмоток

Клас нагрівостійкості ізоляції (згідно з I ЕС 60085)

Максимальне перевищення температури, К

Усі класи нагрівостійкості, якщо обмотки занурено в оливу

60

Усі класи нагрівостійкості, якщо обмотки занурено в оливу

65

і мають герметичний корпус

Усі класи нагрівостійкості, якщо обмотки залито бітумним ком­паундом

50

Якщо обмотки не занурено в оливу і не залито бітумним компаун­дом, то класи нагрівостійкості такі:


Y

45

А

60

Е

75

В

85

F

110

Н

135

Примітка. Для деяких ізоляційних матеріалів (наприклад, смола) виробник має зазначати відповідний

клас нагрівостійкості ізоляції.




Якщо значення граничної термічної потужності відомо, то трансформатор треба випробову­вати за номінальної первинної напруги з навантагою, що відповідає граничній термічній потужності за коефіцієнтом потужності, що дорівнює одиниці, без навантаження обмотки нульової послі­довності.

Якщо визначено значення граничної термічної потужності для однієї або більше вторинних обмоток, то трансформатор треба випробовувати окремо з кожною із цих обмоток з навантагою, відповідною граничній термічній потужності за коефіцієнта потужності, що дорівнює одиниці.

Випробування треба продовжувати до досягнення усталеного режиму трансформатора.

  1. Трансформатори з коефіцієнтом підвищення напруги 1,5 за ЗО с або 1,9 за ЗО с треба випро­бовувати за їх відповідного коефіцієнта підвищення напруги протягом ЗО с, починаючи з моменту досягнення усталеного теплового режиму в результаті достатньо тривалого прикладення напруги, що перевищує в 1,2 разу номінальну напругу; перевищення температури може бути більше на 10 К, ніж наведено в таблиці 3.

Альтернативно, такі трансформатори можна випробовувати за їх відповідних коефіцієнтів підвищення напруги протягом ЗО с, починаючи з холодного стану; перевищення температури об­мотки не повинно перевищувати 10 К.

Примітка. Це випробування можна не проводити, якщо відповідність трансформатора може бути підтверджено іншим способом.

  1. Трансформатори з коефіцієнтом підвищення напруги 1,9 за 8 год треба випробовувати за напруги, що перевищує в 1,9 разу номінальну напругу протягом 8 год, починаючи з моменту до­сягнення усталеного теплового режиму в результаті достатньо тривалого прикладення напруги, що перевищує в 1,2 разу номінальну напругу; перевищення температури може бути більше на 10 К, ніж наведено в таблиці 3.

Значення таблиці 3 відповідають умовам роботи, наведеним у розділі 4.

Якщо температура навколишнього середовища перевищує значення, наведені в 4.1, то дані таблиці 3 треба зменшити до значення, що дорівнює зростанню температури навколишнього середовища.

Якщо трансформатор призначено для роботи на висоті понад 1000 м над рівнем моря, а випро­бовування проводять на висоті нижче ніж 1000 м, то норми перевищення температури, наведені в таблиці 3, треба зменшити на кожні 100 м понад 1000 м на

  1. 0,4 % — для оливо-наповнених трансформаторів;

  2. 0,5 % — для сухих трансформаторів.

Перевищення температури обмоток обмежено найнижчим класом нагрівостійкості ізоляції самої обмотки або навколишнім середовищем, в яке її занурено. Максимальні значення переви­щення температури для класів нагрівостійкості ізоляції наведено в таблиці 3.

Якщо трансформатор обладнано розширювачем для оливи або він має інертний газ над оли­вою, чи герметичну конструкцію, то перевищення температури оливи у верхній частині бака чи кожуха не повинно перевищувати 55 К.

Якщо трансформатор не обладнано жодним з вищезгаданих елементів, то перевищення тем­ператури оливи у верхній частині бака або кожуха не повинно перевищувати 50 К.

Перевищення температури на зовнішній поверхні магнітопроводу та інших металевих части­нах, які контактують з обмотками чи ізоляційним матеріалом або наближені до них, не повинно перевищувати відповідних значень, наведених у таблиці 3.

6 КОНСТРУКТИВНІ вимоги