• разі заміни бандажів коліс, їх розміри — згідно з ГОСТ 25712.

Допустимі розміри елементів колеса під час експлуатування — відповідно до таблиці 5.1.

Таблиця 5.1

Розміри елементів колеса

Значення розміру, мм, не менше

вагон для звичайної лінії

вагон для швидкісної лінії

Товщина реборди

8

10

Висота реборди бандажа

13

15

Товщина бандажа

25

ЗО



Відстань між бандажами:

  • (1474 ±2) мм для вагонів, призначених для колії 1524 мм,

  • (950 ± 2) мм для вагонів, призначених для колії 1000 мм.

  1. Засоби обігрівання й обдування переднього вітрового скла мають бути в працездатному стані.

Дзеркала заднього виду та їх елементи мають бути надійно закріплені, а на дзеркальних поверх­нях не має бути механічних пошкоджень.

Режим роботи склоочисників — згідно з 1.4, 1.5 ГОСТ 18699.

  1. Характеристики зовнішніх ПОСС, їх розташованість, кількість, колір, кути геометричної ви­димості, режими роботи — згідно з ДСТУ 4798.

Сигналізатори вмикання світлових приладів, що розташовані у відділенні водія, повинні бути у працездатному стані та мати передбачені конструкцією символи або написи.

  1. Гальмівні системи вагона зі швидкістю початку гальмування 40 км/год, згідно з Правилами екс­плуатації трамвая та тролейбуса [1], мають забезпечувати такі нормативні значення гальмівного шляху:

  • 45 м під час службового гальмування;

  • 21м під час екстреного гальмування.

У разі контролювання службового чи екстреного гальмування зі швидкістю початку гальмування 20 км/год, згідно з Правилами експлуатації трамвая та тролейбуса [1], нормативні значення гальмів­ного шляху такі:

  • 12 м під час службового гальмування;

  • 5,5 м під час екстреного гальмування.

У разі контролювання службового чи екстреного гальмування зі швидкістю початку гальмування, зазначеною в НЕк, застосовують нормативні значення гальмівного шляху, зазначені в НЕк.

Стоянкова гальмівна система має утримувати вагон на максимальному ухилі, зазначеному в НЕк вагона.

Заборонено експлуатувати вагон згідно з Правилами експлуатації трамвая та тролейбуса [1] у разі:

  • зміни конструкції гальмівного керування вагона з порушенням вимог 4.2;

  • якщо фактичні значення гальмівного шляху під час перевіряння гальмівного керування пере­вищують нормативні значення або вагон не може бути утриманий нерухомим на ухилі, зазначеному в НЕк вагона;

  • відсутності фіксування будь-якого органу керування гальмівною системою, якщо таке фіксуван­ня передбачено конструкцією вагона;

  • непрацездатності будь-якої гальмівної системи вагона;

  • відсутності режиму аварійного гальмування після задіяння його органу керування в салоні чи відділенні водія.

Елементи гальмівних систем вагона мають бути надійно закріплені та не мати затирань рухомих частин.

Робоча поверхня рейкового гальмівного механізму, що притискається до рейки, не повинна ви­ступати за поверхню її головки.

Величина зносу фрикційних пар гальмівних механізмів не повинна перевищувати допустиму, за­значену в НЕк вагона.

  1. Пристрої для задіювання аварійного гальмування, подавання піску на рейки та система сигналізації про гальмування мають бути в робочому стані.

  2. Запобіжні пристрої, які встановлено на візку вагона, та пристрій, що унеможливлює потра­пляння сторонніх предметів під колеса вагона, мають бути в справному стані та відповідати НЕк.

Відстані між нижнім краєм пристрою, що унеможливлює потрапляння сторонніх предметів під ко­леса вагона, а також між нижнім краєм пристрою подавання піску на рейки та поверхнею рейок мають відповідати зазначеним у НЕк.

    1. Вагони поїздів мають бути обладнані системами автоматичного гальмування під час роз- чеплювання (розривання) поїзда та мати додаткові страхувальні троси.

    2. Дзеркала заднього виду, звуковий сигнал, сигнал вимоги зупинки, сонцезахисний козирок мають бути в працездатному стані.

  1. Вимоги щодо пасивної безпеки вагона

    1. У пасажирському салоні вагона поручні, ручки, двері, люки, сходинки, підлога та сидіння для пасажирів, запірний пристрій дверей відділення водія, стекла пасажирського салону та відділення водія, елементи шарнірно-зчленованого з’єднання секцій вагона мають бути непошкоджені та надійно закріплені в місцях, передбачених НЕк.

Розташованість та кількість зазначених елементів — згідно з НЕк.

У разі переобладнання салонів пасажирських трамвайних вагонів треба забезпечити дотримання вимог 7.2 ДСТУ 4876.

Стекла у пасажирському салоні та відділенні водія мають відповідати НЕк.

    1. Не повинно бути тріщин на вітровому склі в зоні роботи склоочисників завдовжки більше ніж 50 мм. Заборонено розміщувати предмети чи наносити покриття, які обмежують оглядовість із місця водія, від­вертають його увагу, погіршують прозорість скла, що може призвести до дорожньо-транспортної пригоди.

    2. Система регулювання сидіння водія має бути в працездатному стані, а діапазони його регу­лювання — згідно з НЕк.

    3. Написи в пасажирському салоні — згідно з ДСТУ 4070.

  1. Вимоги щодо пожежної безпеки та електробезпеки вагона

    1. Вагон має бути оснащений засобами пожежогасіння згідно з 4.4 ДСТУ 4799. Засоби спові­щення пасажирів та водія про пожежу мають бути в працездатному стані, якщо вони передбачені в конструкції вагона. Кожний евакуювальний вихід має бути позначений згідно з 4.4.ДСТУ 4070.

У разі внесення змін до застосованих матеріалів у конструкції пасажирського салону чи відділен­ня водія, їх характеристики в частині пожежної безпеки — згідно з 4.1 ДСТУ 4799.

  1. Площа перерізу шунтів, що з’єднують окремі елементи візків, кузова, струмоприймачів, ін­ших складових вагона — згідно з НЕк.

  2. Відсіки з електроустаткованням, клемними коробками та кабельними каналами мають бути в неушкодженому стані, щоб унеможливити потрапляння до них води.

Джгути проводів та окремі проводи системи електроустатковання мають бути надійно закріплені та не мати непередбаченого конструкцією контакту з деталями вагона. Ізоляція проводів повинна уне­можливлювати виникнення випадкових замикань проводів із корпусом трамвая та між собою.

  1. Вимоги щодо охорони довкілля

    1. Рівень радіозавад — згідно з ГОСТ 29205, якщо вагон перебував в експлуатуванні за меж­ами України.

    2. Рівень зовнішнього шуму не повинен перевищувати 84 дБА, якщо вагон перебував в екс­плуатуванні за межами України.

    3. Не повинно бути витікання робочих рідин на трамвайну колію.

  2. Вимоги щодо убезпечення від небезпечних та шкідливих виробничих чинників

    1. Прилади опалювання відділення водія та пасажирського салону повинні бути в працездат­ному стані й забезпечувати температуру в салоні та відділені водія згідно з НЕк.

    2. У разі обладнання вагона кондиціонером, він має забезпечувати перепад температур, рух­ливість (швидкість) та вологість повітря у відділенні водія згідно з НЕк.

    3. Дах вагона має бути в непошкодженому стані, що унеможливлює потрапляння води до па­сажирського сапонута відділення водія.

    4. Система електричного освітлювання відділення водія та пасажирського салону повинна бути в працездатному стані та забезпечувати освітленість згідно з НЕк.

    5. Рівень шуму та вібрації у відділенні водія не повинен перевищувати рівня, зазначеного в НЕк, для вагона, який перебував в експлуатуванні за межами України.

  3. Вимоги щодо безпеки елементів конструкції

    1. Система струмознімання не повинна мати:

  • послаблення кріплення струмоприймача відносно кузова вагона;

  • локального зносу робочої поверхні контактної вставки струмоприймача на глибину більше ніж 3 мм;

  • зносу мотузки струмоприймача більше ніж на 20 % площі перерізу;

  • забруднень та ушкоджень ізоляторів кріплення струмоприймачів.

Зусилля натискання контактної вставки струмоприймачів на контактний провід та мінімальна тов­щина контактної вставки — згідно з НЕк.

Пристрій, що дозволяє водію від’єднати струмоприймач від контактної мережі та зафіксувати його в цьому положенні, має бути в працездатному стані.

  1. Автоматичні вимикачі та запобіжники електричних кіл не повинні спрацьовувати, якщо їхні елементи неушкоджені, а параметри електричних кіл не перевищують нормативних значень.

Заборонено застосовувати некалібровані вставки на запобіжниках.

Контрольно-вимірювальні прилади мають бути в працездатному стані.

  1. Джерела живлення низьковольтних кіл мають бути в працездатному стані, а приєднані до них проводи та перемички клем — надійно закріплені та не мати пошкоджень.

Вихідні параметри джерела живлення, яке споживає енергію від контактної мережі, мають відпо­відати вимогам НЕк.

Акумуляторна батарея, за умови увімкнення рейкових гальм, має забезпечувати напругу в низьковоль­тних колах не менше ніж 19 В (ДСТУ 2773).

    1. Пристрої для підіймання на дах вагона, фіксування будь-яких дверцят бортових відсіків, а також ізоляційний покрив даху вагона мають бути в працездатному стані та непошкоджені згідно з Правилами експлуатації трамвая та тролейбуса [1].

    2. Двері вагона та покажчики їх положення мають бути в працездатному стані згідно з Прави­лами експлуатації трамвая та тролейбуса [1].

    3. Зчіпний пристрій, елементи його амортизації та кріплення до кузова вагона мають бути на­дійно закріплені та не пошкоджені згідно з Правилами експлуатації трамвая та тролейбуса [1].

  1. МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ ВИМОГ ЩОДО БЕЗПЕКИ

    1. Вимоги до організації контролювання

      1. Відповідність наведених у цьому стандарті вимог контролюють органолептичними методами (якщо не встановлено методи інструментального контролювання) та без демонтажу елементів.

      2. Працездатність окремих складових вагона, зазначених у цьому стандарті, перевіряють без­посереднім їх задіюванням із подальшим контролюванням виконання їх функцій згідно з НЕк вагона.

      3. У разі відсутності значення показника, який відповідно до вимог цього стандарту треба ви­значати згідно з НЕк, дозволено застосовувати значення показника, зазначене в ТУ на вагон або в чинних НД, дія яких поширюється на ці вагони.

      4. Обсяг і періодичність контролювання показників безпеки вагона під час технічного обслуго­вування чи ремонту зазначають у НД експлуатаційного підприємства з урахуванням вимог Правил про реєстрацію і облік трамвайних вагонів та тролейбусів [2] і чинних НД.

Регулювання систем вагона проводять згідно з НЕк.

    1. Ідентифікаційні дані вагона, характеристики використовуваного устатковання, умови та ре­зультати контролювання повинні бути занесені до протоколу контролювання (див. додаток А), який складають для вагона, що перебував в експлуатуванні за межами України.

  1. Контролювання вимог щодо активної безпеки

    1. Визначення розмірів бандажу — згідно з ГОСТ 25712.

Відстань між бандажами колісної пари вимірюють у чотирьох точках (1, 2, 3, 4) відповідно до рисунка 6.1, застосовуючи рулетку. Рулетка — згідно з ДСТУ 4179. Можна застосовувати інші засоби вимірювання лінійних розмірів, які забезпечують вимірювання розміру відповідно до 5.1.1.

Рисунок 6.1 — Схема розташованості точок опори коліс на рейці для вимірювання відстані між бандажами колісної пари

Для вимірювання відстані між бандажами колісної пари вагон треба встановити на оглядову ка­наву, щоб забезпечити доступ до реборд у нижніх точках колісної пари. Для кожного чергового вимірю­вання вагон переміщують на відстань (0,55 ± 0,01) м так, щоб чергові точки вимірювання були поряд із точками опори колісної пари на рейці.

Вимоги 5.1.1 вважають дотриманими, якщо кожне із отриманих значень розміру X, (див. рисунок 6.1) у межах допуску.

  1. Оглядовість із робочого місця водія перевіряють у холодний період року, коли на вітровому склі конденсується волога. Системи опалювання з обігріванням вітрового скла перевіряють їх вмиканням.

Вимогу вважають дотриманою, якщо після вмикання пристрою обігрівання переднього вітрово­го скла зникають сліди вологи на ділянці, границі якої співпадають із границями зони, яку очищують склоочисники. Час зникнення слідів вологи не повинен перевищувати час для підготування вагона до випуску на маршрут.

Визначення параметрів зони оглядовості — згідно з ДСТУ UN/ЕСЕ R 46-01.

  1. Контролювання фар ближнього світла — згідно з ДСТУ 4798.

  2. Контролювання ефективності режимів гальмування виконують на прямій ділянці колії, що відповідає вимогам Правил експлуатації трамвая та тролейбуса [1]. Ділянка колії, на якій виконують випробування, повинна мати достатню довжину для забезпечення розгону та гальмування вагона і може мати ухил не більше ніж 0,5 %. Визначення довжини ділянки — відповідно до додатка Б.

Вагон випробовують без пасажирів із водієм та ЗВТ (за потреби — з оператором-випробувальником).

ЗВТ, які використовують для контролювання ефективності гальмівних систем, мають забезпечу­вати такі допустимі похибки вимірювань: