Робоча ш»ид- кість круг». м/с

Діаметр круга, ми

Товщина стінок зварного кожуха, мм

Робоча швид­кість Крупі» м/с

ДШметр

Круг*. ММ

Товщина стінок зварного кожухд, мм

S

Зі

з

Si

До 80

До 300

3

2

Від 80 до 100

До 300

4

3

Від 300 до 500

4

3

Від 300 до 500

5

4

Від 500 до 750

5

4

Від 500 до 750

6

4

Від 750 до 1200

8

6

Від 750 до 1200

10

7

Від 1200 »2000

12

8

Від 1200 до 2000

16

10

Таблиця 6



т

Мінімальна товщина стінок захисного кожуха для відрізних кругів висотою до 20 ми

овещпй стінки, у місцях вирізів у кожусі під пристроєм для правки або ДЛЯ ІНШИХ потреб. .

' З.ІЛ.6. Розташування та найбільші допустимі кути розкриття за­хисних кожухів повинні відповідати зазначеним на рис. 3.

ЗЛ.6.7. Для кожухів, що не мають захисних козирків, кут роз­криття- над горизонтальною площиною, яка проходить через вісь шпинделя верста, не повинен перевищувати 30а. Якщо кут роз­криття перевищує 30°, повинні встановлюватися пересувні металеві захисні козирки, які дозволяють зменшити зазор між козирком і кругом в разі його спрацювання. Конструкція козирків повинна за­безпечувати їх переміщення і надійне закріплення в різних поло- жешях.

Пересувний запобіжний козирок за шириною повинен перекривати відстань між двома торцевими стінками захисного кожуха. Товщина козирка повинна бути не менше товщини циліндричної частини за­хисного кожуха. Пересувати козирки дозволяється тільки після зу­пинки круга.

  1. Зазор між кругом і верхньою кромкою розкриття рухомого кожуха, а також між кругом і запобіжним козирком повинен бути не мльше б мм.

Зазор між бічною стінкою захисного кожуха і фланцями для кріплення круга найбільшої висоти, застосовуваного на даному
























верстаті, повинен бути в межах від 5 до 10 мм. Під час роботи знімна кришка захисного кожуха повинна бути надійно закріплена.

    1. Кромки захисних кожухів шліфувальних кругів у зоні їх розкриття повинні бути пофарбовані у жовтий сигнальний колір. Внутрішні поверхні кожухів повинні бути пофарбовані у жовтий колір.

    2. Верстати для обробки конічних коліс з круговим зубом, призначені для обробки заготовок діаметром 500 мм і більше, а також верстати для шліфування циліндричних коліс черв’ячним абразивним кругом для полегшення монтажу і демонтажу різцевої головки чи шліфувального круга повинні обладнуватися захвалювальним при­строєм (наприклад, ремнем з буртами) з міцного матеріалу (наприк­лад, брезенту), забезпеченого рукоятками для захоплення підйомним пристроєм.

  1. Верстати відрізної групи

    1. Неробоча ділянка пили відрізного круглопиляльного верстата повинна бути огороджена.

    2. Відрізні круглопиляльні верстати для оброблення чорних металів повинні обладнуватися пристроями для автоматичного очи­щення западин зубів від стружки під час роботи.

    3. Стрічко-відрізні верстати повинні мати огорожі різального полотна на всю довжину, за винятком дільниці в зоні різання.

Шківи стрічко-відрізного полотна повинні бути огороджені по колу з бічних сторін.

  1. Стрічко-відрізні верстати повинні обладнуватися пристроєм, що запобігає травмування різальним полотном в разі його розриву (наприклад, шляхом автоматичного вимикання головного приводу верстата, автоматичного схоплювання полотна магнітними пластин­ками або іншим способом).

Випробування проводять відповідно до ДСТУ 2754.

  1. Закріплювані на стрічко-відрізному верстаті пристрої, при­значені для зварювання різального полотна, повинні мати огорожі від іскор.

  2. У відрізних верстатах пристрої для підтримки матеріалу (від якого відрізають відрізок) і відрізних заготовок не повинні допускати падіння з них матеріалу і заготовок.

  3. Якщо передня частин* рухливої рами ножівкових верстатів виходить за межі напрямних, її слід фарбувати смугами чорного і жовтого кольору, що чергуються, відповідно до вимог ДСТУ 2807.

  4. Відрізні круги абразивно-відрізних верстатів повинні бути огороджені захисними кожухами, що відповідають вимогам, викла­деним у по. 3.6.6.

Із зовнішнього торця кожухи повинні мати кришки, що зручно знімаються і відкриваються, які надійно закріплюються в робочу стані.

  1. Конструкція пилозабірників абразивно-відрізних верстатів повинна забезпечувати ефективне захоплення іскрового факела, що відходить від зони різання. Пилозабірник і повітропровід, що відходить від нього до відсмоктувального пристрою, повинні передбачати мож­ливість зручної очистки їх від нагару, що утворюється при контакті розжарених металевих часток з внутрішніми поверхнями пилозабір- ника і повітропроводу.

Абразивно-відрізні верстати в разі технічної необхідності повинні комплектуватися індивідуальними відсмоктувальними пристроями. Якщо у всмоктувальному пристрої застосовуються тканинні фільтри, тканина повинна бути вогнетривкою або на дільниці всмоктування перед пристроєм повинен бути встановлений іскровловлювач.

    1. Напрям руху інструмента у стрічкскіиляльммх, хруглоом- ляльних і абразивно-відрізних верстатах слід позначити добре види­мою стрілкою, яка наноситься на захисному кожусі інструмента.

  1. Верстати для абразивного, абразивно-електроерозійного і абра­зивно-електрохімічного оброблення

    1. Зона оброблення у шліфувальних верстатах повниш огород­жуватися захисним пристроєм (екраном), вимоги до якого наведені в пп. 3.6.6.

В оглядових вікнах дозволяється використовувати органічне скло.

Дозволяється не встановлювати захисні пристрій:

на верстатах, у яких сам виріб виконує функції захисного пристрою (наприклад, у внутрішньошліфувальних верстатах);

на оптичних профілешліфувальних верстатах і універсально-зато­чувальних верстатах під час роботи без МОР і в разі наявності пиловідсмоктувального пристрою.

У круглошліфувальних верстатах, що працюють із швидкістю крута 60 м/с і вище, обернена до робітника сторона зони оброблення повинна повністю закриватися захисним пристроєм.

Товщина матеріалу захисного пристрою збільшується порівняно з зазначеною в пп. 2.1.3 не менше, як у 2 рази. В разі необхідності мати на екрані оглядове вікно, воно повинно бути додатково огород­жено з внутрішньої сторони конструкцією, виготовленою відповідно до пп. 3.1.1.

  1. Абразивні круги на заточувальних і шліфувальнях верстатах (крім внутрішньошліфувальних) повинні огороджуватись захисними кожухами, вимоги до яких наведено в пп. 3.6.6.

Дозволяється не використовувати захисний кожух шліфувального круга на автоматах та напівавтоматах для оброблення жолобів, кілець, упорних підшипників в разі наявності захисного пристрою зони оброб­ки з автоматичною блокировкою відповідно до вимог пп. 2.1.4.

Якщо частота обертання шліфувального круга є змінною, у верстатах повинен передбачатися пристрій, що не допускає роботу верстата із швидкістю, яка перевищує допустиму для встановленого круга.

  1. Робочий напрям обертання шпинделя абразивного круга слід позначати добре видимою стрілкою, яка наноситься на захисному кожусі абразивного круга або шпиндельній бабці недалеко від абра­зивного круга.

  2. У верстатах, що працюють без застосування МОР, кон­струкція захисних кожухів шліфувальних кругів повинна передбачити використання їх також як пилозбирачі.

  3. Захисні кожухи абразивних кругів на горизонтальних шпин­делях верстатів, що працюють з охолодженням, не повинні затри­мувати в своїй нижній частині МОР після вимкнення приводу шлі­фувального круга і насосу подавання МОР.

В разі необсртаняя шліфувального круга його нижня частина не повинна знаходитися в МОР.

  1. Абразивне полотно стрічко-шліфувальних верстатів повинно огороджуватися кожухом на всю довжину полотна за винятком зони контакту із заготовкою. Для верстатів, призначених для обробки гребних гвинтів, виконання цієї вимоги не обов’язкове.

  2. У разі застосування на верстаті електромагнітної плити повинно бути передбачене блокування, що не допускає переміщення обертового шліфувального круга до плити, і механізовану подачу столу до підводу ДО плити електроживлення, що повинно позначитися світловою сигналізацією.

Випробування проводять відповідно до ДСТУ 2754.

  1. Призначені для оброблення вручну і без підводу МОР то­чильно-шліфувальні та обдирно-шліфувальні верстати повинні мати жорсткі підручники (наприклад, столики, підтримки) і екрани для захисту очей, що мають оглядові вікна. В разі неможливості вико­ристання стаціонарного захисного екрана повинні використовуватися захисні окуляри або захисні козирки, закріплювані на голові працю­ючого. Відкидання екрана повинно бути зблоковане з пуском шпин­деля верстата. Екран по відношенню до круга повинен розташову­ватися симетрично, а ширина екрана повинна бути більша за висоту круга не менше, ніж на 130 мм. Можливість регулювання кута нахилу захисного екрана в межах до 20° повинна бути забезпечена без порушення блокування. Для оглядових вікон повинні використову­ватися прозорі, такі, що не б'ються, матеріали завтовшки не менше З мм.

Випробування проводять відповідно до ДСТУ 2754.

  1. У круглошліфувальних верстатах кожух повинен закрива­тися з торця кришкою, прикріплюваною на петлях. Знімні кришки допускаються лише в обгрунтованих випадках (наприклад, коли не вистачає місця для відкривання кришки, в зв’яжу в конструктмвнимя її особливостями).

Випробування проводять відповідно до ДСТУ 2754.

  1. На спеціальних врізних безцентрово-шліфувальинх верста­тах повинен передбачатися пристрій пяя безпечного зазаятвжеявя і розвантаження деталей.

  2. Патрони для закріплення заготовок на внутрішньошліфу- вальннх верстатах повинні огороджуватися регульованими за дали­ною оброблюваної заготовки захисними кожухами з буртами біля переднього і заднього торців. Відкривання кожуха, регулювання його за довжиною повинні бути зручними і проходити без зйдаяня.

  3. У внутрішньошліфувальних верстатах абразивний круг після виходу з отвору, що шліфується, в крайнє вихідас положеная поомвем автоматично огороджуватися для усунення можливості травмування руки кругом при встановленні, зніманні та вимірюмині деталі

Внутрішньошліфувальні автомати з коловою швидкістю абразив­ного круга більше 45 м/с повинні мати спільну огорожу зош, а якій містяться оброблювана деталь, заточувальний пристрій для правки круга і абразивний круг у крайніх водожезшях.

  1. У плоскошліфувальних верстатах а вертикальним вкшцдодем треба передбачити регулювання положення аахяаюго кожуха вздовж od шпинделя залежно від зносу абразивного інструмента.

  2. У плоскошліфувальних верстатах а прямокутними і круг­лими столами повинні вегановлюяатжя відповідного розміру і міцності захисні пристрої (наприклад, у вигляді екранів ма кінцях прямокутного столу або огорожі навколо круглого столу), які обмежують розкидання МОР і шламу, розлітання уламків круга <в разі loro розриву) і шліфованих на електромагнітні* плиті виробів (в разі несподіваного припинення підводу до неї електричного струму або з інших причин).

  3. Конструкція сопла для підводу МОР повинна забезпечувати охолодження абразивного круга на всю його висоту і не заважати встановленню запобіжного козирка.

  4. Пристрій для правки абразивних кругів у верстатах повинен мати механізований або автоматизований привід або надійно закріп­лені пристрої для правки. Винятки можуть становити точильно-шлі­фувальні й універсально-заточувальні верстати, на яких закріплення пристрою для правки необов’язкове.

  5. В разі використання на шліфувальних верстатах регульо­ваних приводів обертання круга необхідно передбачити додаткові заходи запобігання ослабленню кріплення інструмента.

  6. В разі шліфування між центрами з застосуванням повідкових патронів, ці патрони повинні мати огорожі, які не обмежують тех­нологічних можливостей верстата.