Гранично допустимі концентрації деяких речовин, що виділяються при обробш на верстатах, наведені у табл. 3.

Таблиця З

Гранично допустимі концентрації речовин,
що виділяються при обробці на верстатах

Ним речовими

ГДК мгЛ?

Переважний агре­гатний стан в умо­вах виробництва

Клас небез­пеки

Особли­вості дії на організм

Чавун

6

а

IV

Ф

Леговані сталі і їх суміші з алмазом до 5 %

6

а

IV

Ф

Алюміній та його сплави (в перерахун­ку їм АІ)

2

а

III

Ф

Масла мінеральні нафтові

S

а

III


Гас (в перерахунку на С)

300

п

IV


Вуглеводи аліфатичні граничні (а перера­хунку на С)

300

п

IV

Р,Т

Вулицю оксид

20

п

IV

ф

Приміна. В разі наявності • повітрі робочої зони Інших шкідливих речовин гранично допустимі концентрації встановлюються за відповідним санітарним иорма-



УмовмІ позначення:

в — пари і/або гази;

а — аерозолі;

Р — речовини подраанюючої дії;

Т —» речовини токсичної дії;

Ф — аерозолі переважно фіброгенної дії.

Для експорту керуйтеся вимогами замовлення-наряду.

  1. Відсмоктувальні пристрої повинні забезпечувати очищення повії-ря, ею задовольняє наведеним вимогам в табл. З, а для експор­ту —• аамстеы санітарних норм, що діють у країні споживача відпо­відно до аамовленая-нарвду. Для верстатів, що працюють абразив- па» кругами, ця вимога обов'язкова для роботи і для правки круга.

Відсмоктувальні пристрої верстатів для електрохімічного оброблення і оброблення матеріалів, здатних насичувати повітря шкід­ливими компонентами, які не затримуються фільтрами відсмокту­вального пристрою (наприклад, матеріалів, що містять продукти пе­реробки пластмас на основі смол епоксидних і фенол- формальдегідних), повинні мати фланці для підімкнения до повітро­проводу вентиляційної системи підприємства.

    1. Випробування проводяться відповідно до ДСТУ 2754.

  1. Вимоги до засобів захисту, що забезпечують електробезпеку

    1. Електричне та електронне устаткування металорізальних верстатів повинно відповідати вимогам ДСТУ 2807.

Випробування проводять відповідно до ДСТУ 2754.

  1. Вимоги до органів керування

    1. Вимоги до конструкції, розмішених, форми та розмірі* органі* керування, а також величини допустимих зусиль маніпулювання мвм наведені в ДСТУ 2807.

Випробування проводять відповідно до ДСТУ 2754.

З Додаткові вимоги до верстаті* різних груп

  1. Верстати токарної групи

    1. Зона оброблення в універсальних верстатах, призначених для оброблення заготовок діаметром до 630 ми включно, повинна огороджуватися захисним пристроєм (екраном), вимога до якого на­ведені в ДСТУ 2807. З боку протилежного робочому місцю son оброблення також повинна мати екран, що забезпечує захист людей поблизу верстата.

В автоматах, напівавтоматах і верстатах з ЧПК.здатимх обро&ип заготовки з швидкістю різання більше 5 м/с, з внутрішнього боку оглядового вікна, виготовленого з безосколкового матеріалу, повинна бути вставлена сітка, виготовлена з сталевих прутків діаметром не менше 5 мм. Діаметр кола, вписаного в вічко сітки, не понниен перевищувати 60 мм. У місцях перетину прутки повинні бути з'єднані зварюванням.

Дозволяється замінювати сітчасту огорожу конструкцією * верти­кально розташованих прутків діаметром не менше 6 мм та відстанню між прутками не більше 60 мм.

  1. Затискні патрони універсальних токарних і токарно-револь­верних верстатів повинні мати огорожі, що охороняють від травм а результаті випадкових або помилкових дай. Огорожі повинні легко відкриватися при встановленні або зніманні заготовок і мати пристрій, що фіксує їх робоче положення.

  2. Зусилля для переміщення задньої бабки не пошивно пере­вищувати 320 Н (32 кгс).

В разі необхідності прикладення зусилля, що перевищує 320 Н (32 кгс), слід передбачити пристрій, який полегшує переміщення бабки.

Випробування проводять відповідно до ДСТУ 2754.

  1. У токарних верстатах з механізованим переміщенням пінолі задньої бабки потрібно передбачати пристрій для регулювання, кон­тролю і фіксації досягнутого осьового зусилля притискача центру пінолі до заготовки.

Випробування проводять відповідно до ДСТУ 2754.

  1. У токарно-карусельних верстатах при розташуванні верхньої площини планшайби на висоті більше 700 мм від рівня підлоги вона повинна мати суцільну з можливим переміщенням огорожу на 50... 100 мм вище рівня площини планшайби і додаткові знімні щити висотою 400...500 мм.

При розташуванні площини планшайби на висоті до 700 мм від підлоги вона повинна мати стаціонарну огорожу у вигляді обода. Верх його повинен розташовуватися на рівні нижньої частини Т-по- дібних пазів планшайби на відстані не менше 100 мм від неї. На огорожі повинні бути встановлені знімні щитки Г-подібної форми, горизонтальна полиця яких доходить (із зазором) до периферії план­шайби, а вертикальна — до підлоги. При розташуванні нижньої кромки периферії планшайби вище 200 мм від підлоги Г-подібні щитки можуть не встановлюватися. Можливе використання підйомної огорожі висотою 1000 мм і більше, яке передбачає зручне переміщення (при завантаженні і вивантаженні заготовок) та надійне закріплення її під час роботи верстата.

  1. Закріплювані на планшайбах токарно-карусельних верстатів оброблювані деталі повинні утримуватися за допомогою жорстких упорів і, додатково, силою тертя, що створюється елементами, які притискають.

  2. У планшайбах карусельних верста і ія повинен передбачатися обмежувальний пристрій, що не допускає викидання затискних при­строїв з обертових планшайб.

  3. Пруткові токарні автомати і пруткові револьверні верстати повинні мати по всій довжині прутків огорожі, забезпечені шумопог­линальним пристроєм. У випадках, коли застосовані огорожі у вигляді напрямних труб, іго обертаються разом з прутками, або прутки з заднього боку виступають за межі огорожі, прутковий магазин по­винен мати циліндричну огорожу по всій довжині.

  4. Розташований ззовні верстата пристрій для подавання прут­ків повинен мати огорожу, що не утруднює доступ до механізмів подавання прутків.

У випадках обробки прутків на універсальних верстатах необхідно передбачити пристрій, що огороджує пруток по всій довжині з боку заднього торця шпинделя.

  1. У багатошпиндельних токарних напівавтоматах шпиндель, займаючи завантажувальну позицію, повинен загальмовуватися за час не більше 3 с, після закінчення повороту шпиндельного блоку, та надійно утримуватися від обертання до наступного повороту блоку. Поворот шпиндельного блоку може здійснюватися тільки в разі його включення оператором.

Випробування проводять відповідно до ДСТУ 2754.

  1. Верстати свердлильної групи

    1. У свердлильних верстатах, встановлених на спільній станині, що мають індивідуальні приводи шпинделів і спільний увідний ви­микач, повинні бути передбачені аварійні вимикачі для одночасного вимикання всіх верстатів з будь-якого робочого місця.

Випробування проводять відповідно до ДСТУ 2754.

    1. Пристрій повернення шпинделя верстата у вихідне положення повинен забезпечувати його надійне повернення на всій дов­жині коду.

    2. Конструкція столу верстатів повинна забезпечувати можли­вість надійного кріплення деталі і пристроїв.

  1. Верстати розточувальної групи

    1. Шпонковий паз на шпинделях горизонтально-розточувальних верстатів не повинен доходити до переднього торця шпинделя або його вихід біля торця повинен перекриватися (наприклад, короткою шпонкою).

Допускається шпонковий паз доводити до переднього торця шпин­деля, при цьому його гострі кромки на виході із торця шпинделя повинні бути закруглені для усунення можливості захоплення одягу працюючого.

    1. Клини, гвинти та інші елементи, використовувані для за­кріплення інструмента, не повинні виступати над периферією шпин­деля. Якщо це неможливо реалізувати, то небезпечну поверхню слід закривати захисним пристроєм.

  1. Верстати фрезерної групи

    1. Зона оброблення в універсально-фрезерних верстатах кон­сольних і з хрестовим столом, а також у свсрдлнльно-фрезерко-роз- точувальних верстатах повинна бути огороджена захисним пристроєм (екраном), вимоги до якого наведені в ДСТУ 2807.

    2. У горизонтально-фрезерних і вертикально-фрезерних вер­статах висотою не більше 2,5 м задній кінець шпинделя разом з виступаючим кінцем гвинта для закріплення інструмента, а також виступаючий з підтримки кінець фрезерної оправки повинні огород­жуватися швидкознімними кожухами.

У свердлильно-фрезсрно-розточувальних верстатах з ново- ротним столом повинно бути блокування, що забезпечує вмикання привода обертання поворотного столу тільки після закінчення закріп­лення столу супутника.

Випробування проводять відповідно до ДСТУ 2754.

  1. Верстати стругальної, довбальної і протяжної груп

    1. Поздовжньо-стругальні верстати для запобігання вильоту столу повинні мати гальмівні, амортизувальні чи обмежувальні при­строї.

Випробування проводять відповідно до ДСТУ 2754.

  1. 2. У поздовжньо-стругальних верстатах, що мають на бічних сторонах столу отвори або виступи, повинні бути передбачені захисні огорожі для запобігання травм.

  1. Поперечно-стругальні та довбальні верстати з ходом повзуна більше 200 мм, а також поздовжньо-стругальні верстати повинні обладнуватися надійно діючими пристроями автоматичного відводу різцетримача при холостому ході.

  2. Повзуни поперечно-стругальних верстатів у своїх крайніх положеннях не повинні виходити за межі огорож.

Випробування проводять відповідно до ДСТУ 2754.

  1. У довбальних верстатах повинен бути передбачений пристрій, який не дозволяв би мимовільного опускання повзуна після вимкнення верстата.

  2. Вертикально-протяжні верстати для внутрішнього протягу­вання повинні обладнуватися огорожею, що охороняє працюючих від травмування у випадку випадання протяжки з патрона зворотного механізму.

  3. Над зоной виходу протяжки із заготовки на горизонталь­но-протяжних верстатах слід встановлювати відкидний екран з ог­лядовим вікном, виконаним відповідно до пп 2.1.3, який захистить оператора від стружки, що відлітає, та можливого травмування його розірваними шматками протяжки.

  4. У горизонтально-протяжних верстатах, що працюють про­тяжками масою більше 8 кг, повинні передбачатися опори, що під­тримують протяжку на вході у заготовку і виході з неї, при цьому верстати повинні мати механізований зворот протяжки у вихідне положення після завершення робочого ходу.

  5. Якщо на верстатах для внутрішнього протягування інстру­мент вводиться вручну в оброблювану деталь, слід конструктивно виключити можливість перебування рук працюючого в зоні захоп­лення хвостовика протяжки та забезпечити початок різання тільки після захоплення хвостовика протяжки робочим патроном.

Випробування проводять відповідно до ДСТУ 2754.

  1. Верстати зубообробної групи

    1. Верстати з діаметром оброблюваного виробу до 1250 мм повинні обладнуватися захисними пристроями, що огороджують зону обробки, вимоги до яких наведені в ДСТУ 2807.

В оглядових вікнах дозволяється використовувати безосколкове скло.

  1. У верстатах повинно передбачатися автоматичне вимикання руху інструмента та елементів кінематичного кола після закінчення циклу оброблення заготовки.

Випробування проводять відповідно до ДСТУ 2754.

  1. У верстатах для нарізання конічних зубчастих коліс з кру­говим зубом повинно передбачатися блокування, яке б не дозволяло обертатися інструментові від електропривода в процесі користування ручним приводом інструмента під час вивірки різців зуборізної го­ловки.