Необхідно навести інформацію щодо вибору, встановлення та (або) замінювання інструментів, наприклад, дані пов'язані з частиною стикування інструмент/верстат, що стосуються верстата.

  1. Затискні пристрої для оброблюваних деталей

    1. Загальні положення

Необхідно навести рекомендації щодо затискання оброблюваних деталей, в зокрема інфор­мацію щодо цанг або патронів, які можуть бути використані на верстаті, разом з рекомендаціями щодо використання/обслуговування від виробника затискних пристроїв.

  1. Заміна затискних пристроїв для оброблюваних деталей

Має бути надана достатня інформація щодо вибору, встановлення та (або), замінювання за­тискних пристроїв для оброблюваних деталей, наприклад, патронів, цанг, тобто, наприклад, дані з частини стикування затискний пристрій/верстат, що стосуються верстата.

  1. Реконструювання затискних пристроїв для оброблюваних деталей

Необхідно навести інформацію відносно того, що реконструювання затискних пристроїв для оброблюваних деталей, що постачають з верстатом або встановлених на верстаті, може призвести до зменшення або зміни максимальної швидкості шпинделя або ефективності цих пристроїв.

  1. Залишкові ризики

Необхідно вказати, що огорожі, які встановлюють на верстаті або постачають разом з ним згідно з додатком В, призначені для зведення до мінімуму ризиків викидання але не для повного їх усунення.

Необхідно вказати, що під час обробляння таких матеріалів як алюміній або магній, може з’яви­тися додаткова небезпека, наприклад, небезпека пожежі, вибуху або утворення шкідливого пилу.

Мають бути надані настанови щодо перевірок, які необхідно виконувати після заміни комплек­тувальних виробів, усування устатковання або заміни програмного забезпечення, що можуть впли­нути на функції, пов’язані з безпекою.

Необхідно також навести інформацію щодо головних параметрів, які користувач повинен вра­хувати для зменшення рівня випромінювання шуму, наприклад:

  • вибору інструментів;

  • затискання оброблюваної деталі/інструмента',

  • обслуговування.

  1. Повторний пуск

Має бути наведена інформація щодо процедури повторного пуску. Зокрема, після заміни пат­рона налагодник повинен впевнитися в неможливості перевищення максимальної швидкості обер­тання патрона.

  1. Шум

Необхідно скласти декларацію щодо випромінювання шуму в повітрі за А.1.7.4 (f) EN 292-2:1991/ А1:1995, згідно з методом, наведеним у додатку D. Декларацію треба супроводжувати визначен­ням застосованого методу вимірювання та робочих умов під час випробування, а також значеннями похибки К, з використанням подвійної форми декларування згідно з EN ISO 4871, наприклад'

  • 4 дБ, у разі використання EN ISO 3746;

  • 2 дБ, у разі використання EN ISO 3744.

Наприклад, для рівня потужності звуку LWA = 93 дБ (вимиряне значення).

Похибка К = 4 дБ для вимірювань, виконаних згідно з EN ISO 3746.

Якщо точність задекларованих значень поширення звуку необхідно перевірити, вимірювання виконують тим самим методом і в тих самих умовах, що і для задекларованих значень.

Декларацію щодо шуму треба супроводжувати таким ствердженням:

«Наведені значення є рівні поширення, але не обов'язково — рівні безпечної роботи. Хоча існує кореляція між рівнями поширення і рівнями впливу, їх не можна використовувати щодо не­обхідності прийняття подальших заходів. До чинників, від яких залежить фактичний рівень впливу, відносяться властивості робочого приміщення, інші джерела шуму тощо, наприклад, кількість ма­шин, інші супутні процеси, час, протягом якого шум впливає на оператора. Крім того допустимий рівень впливу може бути різним для різних країн. Однак, ця інформація допоможе користувачеві верстата краще оцінити небезпеку і ризик».

  1. Функції верстата, доступні з панелі цифрового програмного керування

В настанові щодо експлуатування необхідно навести вказівки щодо правильного вибору та використання функцій верстата, які можна виконувати з пульта цифрового програмного керування, наприклад, коригування інструмента, зміни режимів тощо.


ДОДАТОК А
(довідковий)

ПРИКЛАД КОНТРОЛЬНОГО ПЕРЕЛІКУ ФУНКЦІЙ,
ПОВ’ЯЗАНИХ З БЕЗПЕКОЮ

Примітка. Цей довідковий додаток надано для того, щоб користувачі стандарту могли зрозуміти зв'язок між частинами окремого верстата і концепціями безпеки, що їх стосуються. Цей додаток поширюється також на правила щодо безпеки, які можуть застосовуватися для інших типів машин; отже, враховуючи можливі перевірки функцій безпеки, корисно навести для даної групи верстатів перелік дозволених або заборонених операцій залежно від обраного режиму роботи та положення рухо­мої огорожі.

Таблиця А.1 — Перевірка функцій безпеки

Положення селектора вибору режима роботи верстата

Режим ЦП К (ISO 2806)

СТАН РУХОМОЇ ОГОРОЖІ

Закритий

Відкритий

Умови відкриття

Повторне закриття

Обробляння

Ручний та одно- блочний

Верстат виконує функції оброб­ляння. Запобіжні пристрої активізо­вані

Шпиндель не можна запустити. Не можна запус­тити частину ру­хів устатковання для маніпулюван­ня інструмента­ми і деталями (ЧМІ). Не можна- увімкнути пере­міщення за ося­ми. Неможливе індексування ци­ліндра. Код по­милки в разі по­давання коман­ди «Пуск циклу». Цанга може пра­цювати

Шпиндель зупи­нено. Рухи ЧМІ зупинено. Рухи за осями зупине­но. Індексування циліндра зупине­но. Охолодження вимкнено

Немає автоматич­ного повторного запуску жодної опе­рації. Функції вер­стата працюють у ручному або одно­блочному режимі після повторного вмикання запобіж­них пристроїв

Обробляння

Автоматичний та одноблочний

Верстат виконує функції оброб­ляння. Запобіжні пристрої активі­зовані

Шпиндель не можна запусти­ти. Не можна за­пустити рухи об­ладнання для маніпулювання інструментами (ЧМІ). Не можна увімкнути пере­міщення за ося­ми або автома­тичний цикл. Код помилки в разі подавання ко­манди «Пуск циклу». Цанга може працювати

Відбувається зупинення цик­лу. Шпиндель зупинено. Шпин­делі приводу інструментів зу­пинено. Рухи ЧМІ зупинено. Рухи за осями зупинено. Індек­сування цилінд­ра зупинено. Охолодження вимкнено

Немає автоматич­ного повторного пуску жодної опе­рації. Функції вер­стата працюють у автоматичному режимі після пов­торного вмикання захисних пристроїв

Налагодження

Ручний та одно- блочний або пробний цикл


Можуть працюва­ти такі функції у комбінації з за­побіжними прист­роями: зменшен­ня швидкості шпинделя;

Керування та автоматичне контролювання зменшення швид­кості шпинделя і зменшення швидкості подачі




Кінець таблиці А.1

Положення селектора вибору режима роботи верстата

Режим ЦП К (ISO 2806)

СТАН РУХОМОЇ ОГОРОЖІ

Закритий

Відкритий

Умови відкриття

Повторне закриття




переміщення ЧМІ тільки зі зниже­ною швидкістю; переміщення за осями тільки зі зменшеною швид­кістю. Перемі­щення за осями зі зниженою швидкістю тільки покроково; індек­сування цилінд­ра дозволено до­датково до таких функцій: Працю­ють цанга або пристрій затис­кання оброблю­ваної деталі. Вмикання/вими- кання охолод­ження

частини облад­нання для мані­пулювання інст­рументами (ЧМІ). Для роботи треба використо­вувати лоштов- хове керування або пусковий пристрій плюс керування пуском



Автоматичний та одноблочний або пробний цикл

Такі ж умови, як під час оброб­ляння

Такі ж умови, як за режиму обробляння



Примітка. ЧМІ — Частина обладнання для маніпулювання інструментами.




Таблиця А.2 — Керування затисканням патрона

Положення селектора вибору режимів

Стан патрона або пристрою утримання оброблювано! деталі

Відкритий

Закритий

Оброблювана деталь у патроні

Положення заміни кулачків

Налагодження

Пуск шпинделя неможливий

Пуск шпинделя можливий

Пуск шпинделя можливий

Пуск шпинделя неможливий

Обробляння

Пуск шпинделя неможливий

Пуск шпинделя неможливий

Пуск шпинделя можливий

Пуск шпинделя неможливий




Таблиця А.З — Керування затисканням цанги

Положення селектора вибору режимів

Стан цанги

Відкритий

Закритий

Оброблювана деталь у цанзі

Налагодження

Пуск шпинделя неможлиэий

Пуск шпинделя можливий

Пуск шпинделя можливий

Обробляння

Пуск шпинделя можливий

Пуск шпинделя можливий

Пуск шпинделя можливий

Для спеціальних цангдив настанову від виробника.


ДОДАТОК В
(обов'язковий)

ОГОРОЖІ ТОКАРНИХ ВЕРСТАТІВ
МЕТОД ВИПРОБОВУВАННЯ НА УДАР

  1. Загальні положення

У цьому додатку наведено випробування огорож, які використовують на автоматичних токар­них верстатах з метою мінімізації ризику прямого удару внаслідок викидання частин верстата та оброблюваних деталей з робочої зони.

Цей додаток стосується матеріалів огорож, а також конструкцій огорож для автоматичних то­карних верстатів.

  1. Метод випробування

    1. Попередні зауваження

Цей метод випробовування стосується верстатів, які постачають з патронами із стандартни­ми кулачками з жорсткими вершинами, і відтворює небезпеку викидання кулачків або удару прут­ком. Випробовування визначає опірність/міцність огорож та (або) матеріалів огорож до пробивання та зміщення. Випробування проводять на верстатах, обладнаних стандартними кулачками, макси­мальну швидкість яких наведено у таблиці В.2. Якщо маса кулачка або колова швидкість переви­щують значення, наведені у таблиці В.2, умови випробування треба відповідно коригувати. За ви­користання суцільних кулачків визначальною є загальна маса цього кулачка.

  1. Устаткованим для випробувань

Це устатковання містить метальний пристрій, метальний елемент та супорт для огорожі, яку випробовують.

  1. Метальний пристрій

Метальний пристрій має забезпечити пришвидшення метального елемента до ± 5 % від по­передньо встановленої ударної швидкості (див. таблицю В.2 та приклад у додатку С).

  1. Метальний елемент

Форма, маса та розміри метальних елементів показані на рисунок В.1 та в таблиці В.1.

Метальні елементи вироблено зі сталі, що має такі механічні властивості:

Rm = 560 Н/мм2—690 Н/мм2

R0i2 S 330 Н/мм2

А > 20 %


Міцність на розтяг

Границя текучості

Подовження під час розриву




Загартовано до 56^ HRC на глибину не менше 0,5 мм.

3Qo


Рисунок В.1

  1. Вимірювання швидкості

Швидкість метального елемента вимірюють у точці, в якій він вже не отримує пришвидшення (наприклад, після виходу з жерла або у жерлі за відповідного зниження тиску). Швидкість необхідно вимірювати на зафіксованій відстані за допомогою фотоелектричних датчиків або інших еквівалент­них засобів.



В.2.2.4 Підтримання огорожі під час ви­пробувань

Випробовують огорожу та (або) зразок ма­теріалу огорожі. Під час випробовування огоро­жу встановлюють так, як за експлуатування вер­стата. Для випробування можна використовува­ти зразки матеріалу огорожі, закріплені на рамі з внутрішнім розміром 450 мм х 450 мм. Рама повинна мати дестатню жорсткість. Для кріїг- лення зразку не можна застосовувати примусо­ве затискання.


Таблиця В.1 —Метальні елементи' маса та розміри

Метальний елемент

м маса кг

D діаметр мм

а х а Передня поверхня ММ X мм

0,625

зо

19 х 19

1,25

40

25 х 25

2,5

50

30 х ЗО




  1. Порядок випробовування

Для верстатів, обладнаних патронами зі стандартними кулачками для ударного випробовування необхідно використовувати метальні елементи з масою, розмірами та ударною швидкістю згідно з таблицею В.2, за умови, що маса метального елемента відповідає масі стандартного кулачка.

Напрямок удару має бути, за можливості, перпендикулярний до поверхні випробування. Ме­тальні елементи націлюють на центр зразка матеріалу або на найслабші ділянки огорожі.