1. Необхідно перевірити працездатність кожного сповіщувача, який підлягає відновлюванню після спрацювання.

    2. Необхідно перевірити дотримування необхідної полярності на всіх сигнальних пристроях і допоміжних реле.

    3. Необхідно перевірити наявність усіх кінцевих пристроїв.

    4. Необхідно перевірити правильність подавання сигналів про несправність всіх контрольо­ваних ланцюгів.

  1. Функційні випробовування системи

    1. Необхідно привести в дію всі ланцюги сповіщування. Усі сигнальні функції треба викону­вати згідно з вимогами проекту.

    2. За наявності резервного ланцюга системи сигналізації необхідно перевірити його спрацю­вання. При цьому перевіряють, чи всі функції резервної системи сигналізації виконують відповідно до вимог проекту.

    3. Перевіряють спрацювання ручного пристрою випускання вогнегасної речовини на відповідність вимогам проекту.

    4. У разі потреби перевіряють роботу блокувального пристрою на відповідність вимогам про­екту. Необхідно пересвідчитися, що всі візуальні і звукові контрольні сигнали надходять на пульт управління.

    5. Необхідно перевірити роботу всіх клапанів і побудників багаторазового використовування, якщо їх випробовування не призводять до випускання вогнегасної речовини.

«Разові» клапани, в яких використовують розривні мембрани, не потрібно випробовувати.

    1. За наявності пневматичного обладнання, необхідно перевірити його на герметичність, щоб переконатися у правильності його функціювання.

  1. Перевіряння дистанційного управління (за наявності)

    1. Необхідно від’єднати основне джерело електроживлення і після цього перевірити спрацю­вання вхідних пристроїв (по одному кожного типу) від резервного джерела живлення. Під час цих вип­робовувань перевіряють одержання сигналу тривоги на пульті дистанційного керування. Після цього необхідно приєднати основне джерело електроживлення.

    2. Під час імітування аварійного стану пристроїв кожного типу перевіряють отримання відпо­відного сигналу на пульті керування.

  2. Основне джерело електроживлення пульта керування

    1. Необхідно пересвідчитися, що пульт управління під’єднано до відповідного джерела жив­лення і марковано належним чином. Цей пульт повинен бути розташований у легкодоступному місці, але доступ до нього повинен бути дозволений лише персоналу, який має спеціальний дозвіл.

    2. Необхідно перевірити роботу системи у разі приведення в дію від джерела резервного живлення під час імітування порушення енергопостачання від основного джерела відповідно до ви­мог виробника.

  3. Завершення функційних випробовувань

Коли всі функційні випробовування проведено (8.2.6 — 8.2.9), приєднують кожний резервуар си­стеми так, щоб із приведенням удію ланцюга випускання вогнегасної речовини відбувалося реальне її випускання. Необхідно відновити повністю дієздатне влаштування системи. Треба повідомити пункт централізованого спостереження і весь обслуговувальний персонал, що випробовування системи пожежогасіння закінчено, а систему повернуто в дієздатний стан відповідно до процедури, встанов­леної документацією виробника.

  1. Свідоцтво про завершення функційних випробовувань системи пожежогасіння і доку­ментація на неї

Монтажна організація повинна передати користувачу відповідне свідоцтво про завершення функ­ційних випробовувань, повний комплект інструкцій, розрахунків і креслень на встановлену систему, а також свідоцтво про те, що система відповідає всім вимогам цього стандарту з детальним описом всіх відхилів від рекомендацій. У свідоцтві повинні бути вказані нормативні концентрації для пожежо­гасіння об’ємним способом та звіти про всі додаткові випробовування, охоплюючи випробовування з дверним вентилятором, якщо їх проводили.

  1. ОГЛЯД, ТЕХНІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ, ПЕРЕВІРЯННЯ ТА НАВЧАННЯ

    1. Загальні положення

У цьому розділі встановлено вимоги щодо огляду, обслуговування та випробовування системи газового пожежогасіння, а також до навчання персоналу, який виконує Ті огляд і технічне обслуго­вування.

Національна примітка

В Україні чинні ДБН В 2 5-13 та НАПБ А 01 001, які деталізують вимоги щодо огляду, обслуговування та випробовувань систем газового пожежогасіння і до навчання персоналу

  1. Огляд

    1. Загальні положення

      1. Щорічно або частіше, якщо це вимагає орган влади, всі системи повинні бути повністю оглянуті та перевірені в роботі компетентним персоналом.

      2. Протокол огляду з рекомендаціями треба зберігати у власника системи.

      3. Не рідше одного разу на 6 місяців вміст резервуарів потрібно перевіряти так:

  1. Зріджені гази: для вогнегасник речовин на основі галогенопохідних вуглеводнів, якщо в резер­вуарі виявлено втрату вогнегасної речовини більше ніж 5 % або падіння тиску (за даної температу­ри) перевищує 10 %, його треба перезарядити або замінити;

  2. Незріджені гази: для газових вогнегасник речовин на основі інертник газів тиск є показником кількості вогнегасної речовини. Якщо інше не встановлено органом влади, то у випадку, коли в ре­зервуарі з вогнегасною речовиною втрата тиску (за даної температури) перевищує 5 %, його треба перезарядити або замінити. У разі використовування для контролю манометрів або приладів контро­лю маси, їк необкідно звіряти з окремим повіреним пристроєм не рідше одного разу на рік.

  1. Усю вогнегасну речовину, видалену з резервуарів під час текнічного обслуговування або ремонту, треба зібрати і повторно використати або утилізувати безпечним для довкілля методом відповідно до чинник законів та інструкцій.

Це не стосується сумішей інертник газів, які є природними складниками земної атмосфери.

    1. Дата огляду та ім’я особи, яка провела його, повинні бути вказані на ярлику, що прикріплю­ють до резервуара.

  1. Резервуар

Резервуари потрібно піддавати періодичним випробовуванням згідно з вимогами національник стандартів.

НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ

Вимоги до випробовування модулів, батарейного обладнання та резервуарів ізотермічник сис­тем газового пожежогасіння — згідно з ДСТУ 4095 та ДСТУ 4312 відповідно.

  1. Рукави

Усі рукави системи повинні бути щорічно перевірені на наявність пошкоджень. Якщо візуальним перевірянням виявлено будь-який дефект, такий рукав замінюють.

НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ

Під рукавами необкідно розуміти гнучкі з’єднання систем пожежогасіння.

  1. Приміщення

    1. Потрібно перевіряти не рідше одного разу на 12 міс із метою визначити зміни об’єму або інші зміни у закищуваному приміщенні, які могли б спричинити витікання або вплинути на ефек­тивність застосовування вогнегасної речовини. Якщо ці зміни неможливо визначити візуально, то це встановлюють, повторюючи перевіряння герметичності приміщення відповідно до додатка Е.

    2. Якщо підчас перевіряння герметичності приміщення виявлено збільшення витікань, що може призвести до неможливості утримування вогнегасної речовини протягом встановленого проміжку часу, необкідно провести ремонтні роботи.

    3. Якщо виявлено зміни об’єму захищуваного приміщення або виду пожежонебезпечого об'єк­та в його межах, або те й інше, система повинна бути перепроектована для забезпечення поперед­нього рівня протипожежного захисту.

Рекомендовано регулярно перевіряти вид пожежонебезпечного об’єкта в межах приміщення та перевіряти приміщення, яке він займає, щоб пересвідчитись у можливості досягнення та підтримуван­ня у ньому заданої концентрації вогнегасної речовини.

  1. Технічне обслуговування

    1. Загальні положення

Користувач повинен виконувати програму огляду, встановити графік технічного обслуговування і вести записи оглядів і технічного обслуговування.

Примітка. Тривала здатність до ефективної роботи системи пожежогасіння залежить від правильності проведення процедур технічного обслуговування Необхідно, за можливості, проводити періодичні випробовування

Монтажна організація повинна надати користувачу журнал, в який вносять дані про роботи з ог­ляду та технічного обслуговування.

  1. Програма проведення огляду користувачем

Монтажна організація повинна розробити для користувача програму огляду системи та її еле­ментів. Програма повинна включати інструкції щодо дій, які треба виконувати у випадку виявлення несправностей.

Програму огляду користувачем призначено для виявлення несправностей на ранніх стадіях, щоб усунути їх раніше, ніж спрацює система. Прийнятною є така програма:

  1. щотижня: візуальне перевіряння пожежонебезпечного об’єкта та герметичності захищуваного приміщення для виявлення змін, які могли б знизити ефективність системи. Треба провести візуаль­не перевіряння на предмет відсутності видимих ушкоджень трубопроводу, правильності під’єднання і неушкодженості всіх органів керування та їхніх елементів. Треба перевірити правильність показів манометрів і приладів для вимірювання маси, за їхньої наявності, і виконати відповідні дії, зазначені в інструкціях для користувача.

  2. щомісяця: перевіряти, чи весь обслуговувальний персонал належним чином навчений і допу­щений до роботи з обладнанням або системою, і зокрема, чи нових співробітників проінструктовано щодо користування нею.

  1. Гоафік технічного обслуговування

Графік технічного обслуговування повинен містити вимоги до періодичного огляду і випробову­вань повністю змонтованої системи, охоплюючи резервуари під тиском, згідно з вимогами національ­них стандартів.

Графік повинен бути складений компетентною особою, яка повинна надавати користувачу під­писаний і датований протокол огляду, в якому повідомлено про виконані або необхідні усунення недоліків.

Під час технічного обслуговування вжити всіх заходів для унеможливлення випускання вогнегас­ної речовини. Приклад графіка технічного обслуговування наведено в додатку F.

  1. Навчання

Усі особи, яких передбачено залучати до проведення оглядів, випробовувань, технічного обслу­говування або експлуатування систем пожежогасіння, повинні пройти відповідне навчання і бути по­стійно готовими до виконання цих функцій.

Персонал, який працює в захищуваному системою газового пожежогасіння приміщенні, повинен пройти навчання щодо роботи і використовування цієї системи, особливо з питань безпеки.

ДОДАТОК А
(обов’язковий)

РОБОЧІ ДОКУМЕНТИ

А.1 Загальні положення

Ці документи повинні розробляти лише особи, що мають досвід у проектуванні систем пожежо­гасіння, Відхили від цих документів можливі лише з дозволу органів влади.

Національна примітка

В Україні чинний ДБН А 2 2-3, який деталізує вимоги щодо проектної документації, стадійності п розробляння тощо

А.2 Робочі документи

Робочі документи повинні містити такі пункти:

  1. кресленики системи розподіляння вогнегасної речовини, утому числі резервуарів, їхнє розта­шування, трубопроводів, насадків, клапанів і редукторів тиску (у разі їх наявності) і просторового розташування кронштейнів, що підтримують трубопровід, виконані у заданому масштабі;

  2. назва власника та користувача приміщення;

  3. розташування будинку, в якому є небезпечна зона;

  4. розташування та конструкція стін і перегородок захищуваного приміщення;

  5. поперечний переріз захищуваного приміщення, його повна висота або схема, яка також відоб­ражає простір під підлогою і підвісною стелею;

0 тил вогнегасної речовини, яку використовують;

д) мінімальна вогнегасна концентрація або мінімальна флегматизувальна концентрація для сумі­шей горючої речовини та окисника, нормативна концентрація для пожежогасіння об’ємним способом і максимальна концентрація вогнегасної речовини;

  1. опис функційного призначення приміщень і пожежонебезпечних захищуваних об’єктів;

  2. технічні дані резервуарів, які використовують, включаючи їхній об’єм, тиск зберігання і масу, а також масу вогнегасної речовини;

  3. опис насадків, які використовують, а також вхідний діаметр, конструкцію приєднувального шту­цера, а також прохідний переріз (позначення і прохідний переріз) редукторів тиску, за наявності;

  4. опис трубопроводів, які використовують, клапанів і з’єднувальних елементів, а також дані щодо матеріалу, з якого їх виготовлено, їхній тип і діапазон допустимих тисків;

І) паспорт або формуляр на обладнання та матеріали для кожної одиниці обладнання і приладів, в яких вказано назву приладу, виробника, модель або шифр компонента, кількість та опис;

т) ізометричне креслення системи розподіляння вогнегасної речовини з вказівкою довжини і діа­метра кожного трубопроводу і номерів вузлів, які використовують під час гідравлічних розрахунків;

п) розрахунки надлишкового тиску і вентиляції приміщення;

о) опис систем виявляння пожежі, приведення в дію і керування.

А.З Специфічні вимоги

А.3.1 Типові системи

Власнику типової системи потрібно надавати інформацію щодо конструкції та технічного обслу­говування системи, розробленої виробником.