G.4 Вогнегасні речовини на основі галогенопохідних вуглеводнів

G.4.1 Токсичність галогенопохідних вуглеводнів (зріджених газів)

G.4.1.1 У таблиці G.1 подано інформацію щодо токсикологічного впливу газових вогнегасних речо­вин на основі галогенопохідних вуглеводнів, про які йдеться у цьому стандарті. РНСШВ (NOAEL) — це максимальна концентрація, за якої не спостерігається шкідливого токсикологічного або фізіологічно­го впливу. РСШВ (LOAEL) — це мінімальна концентрація, за якої спостерігається несприятливий ток­сикологічний або фізіологічний вплив.

G.4.1.2 Зазвичай проводять досліди, змінюючи концентрацію невеликими кроками у межах від РНСШВ (NOAEL) до РСШВ (LOAEL) із таким розрахунком, щоб вони були прийнятними для компетент­ної регуляторної організації. ЕРА враховує цей аспект (точність) під час складання протоколу оцінки згідно зі SNAP.

Таблиця G.1 — Інформація про токсикологічні властивості озонобезпечних газових вогнегасник речовин на основі галогенопохідних вуглеців

Газова вогнегасна речовина

LC50 (ЛК50) або ALC (АЛК), %

РНСШВ (NOAEL), %

РСШВ (LOAEL), %

CF3l

> 12,8

0,2

0,4

FK-5-1-12

> 10

10

> 10

HCFC Суміш А

64

10,0

> 10,0

HFC-125

> 70

7,5

10

HFC-227ea

> 80

9,0

10,5

HFC-23

> 65

50

> 50

HFC-236fa

> 18,9

10

15

Примітка 1. LC5o (ЛК50) - це концентрація, смертельна для 50 % пацюків в умовах впливу протягом 4 год. ALC (АПК) — це приблизна летальна концентрація.

Примітка 2. Концентрації, за яких спостерігається збудження серцевої діяльності, визначено на підставі результатів спо­стереження за наявності або відсутності значної аритмії у собаки. Зазвичай зміна рівня епінефрину спостерігається у разі дії протягом більше ніж 5 хв.

Примітка 3. Високі значення концентрацій отримано в умовах додавання кисню для попередження ядухи.



G.4.1.3 Дані щодо РНСШВ (NOAEL) та РСШВ (LOAEL) для галогенопохідних вуглеводнів, вклю­чених у цей додаток, одержано на підставі результатів визначення токсикологічного ефекту, відомого як збудження серцевої діяльності. Воно настає, якщо хімічна речовина спричиняє підвищену чут­ливість серця до адреналіну, природної речовини, яка продукується в організмі під час стресу, що може призвести до раптової появи нерегулярного серцебиття і навіть серцевого нападу. Збудження серцевої діяльності вивчають на собаках після піддавання їх впливу вогнегасної речовини на основі галогеновуглеців протягом 5 хв. Протягом цих 5 хв вводять додаткову дозу адреналіну (епінефрину), і фіксують появу збудження серцевої діяльності у собаки. Результати експериментів із визначання можливості збудження серцевої діяльності у собаки треба дуже обережно переносити на людину. Це зумовлено декількома чинниками, основними з яких є два такі:

  1. під час дослідів собакам вводять адреналін у дуже високих дозах (вони перевищують найбільші концентрації, які можуть виникати в організмі людини в умовах найсильнішого стресу, більше ніж у 10 разів);

  2. якщо адреналін не вводять додатково, то навіть в умовах штучного створення стресової си­туації чи переляку у піддослідних собак кількість галогенопохідних вуглеводнів, необхідних для збуд­ження серцевої діяльності, більше у 4—10 разів.

G.4.1.4 Оскільки можливість збудження серцевої діяльності вивчають на собаках, спосіб оціню­вання адекватності перенесення результатів визначення концентрацій, за якої воно спостерігається РСШВ (LOAEL), на людину основане на фізіологічно обґрунтованому фармакокінетичному моделю­ванні (ФОФМ) (РВРК), яке обґрунтовано результатами фізіологічних дослідів.

G.4.2 (ФОФМ) (РВРК) модель

G.4.2.1 Фармакокінетична модель є комп’ютерною програмою, що описує залежності розподілу хімічної речовини від часу у біологічних системах. Вона дає математичний опис поглинання організ­мом галогенопохідного вуглеводню, а також його наступного розподілу у тих частинах організму, на які вони можуть справляти шкідливий вплив. Наприклад, модель описує частоту дихання і поглинан­ня галогенопохідного вуглеводню через легені. Виходячи з цього та процесів руху крові через легені, модель описує рух галогенопохідного вуглеводню з легеневого простору у кров, що тече артеріями і потрапляє безпосередньо до серця та життєво важливих органів тіла.G.4.2.2 Саме придатність моделі до опису концентрації галогенопохідних вуглеводнів у крові, що циркулює артеріями людського організму, дає змогу переносити результати дослідів із визначання збудження серцевої діяльності у собак на людей, які випадково зазнали впливу вогнегасних речовин на основі галогенопохідних вуглеводнів. Концентрація галогенопохідного вуглеводню в артеріальній крові собаки у момент настання збудження серцевої діяльності (після експозиції протягом 5 хв) є кри­тичною концентрацією речовини в артеріальній крові, і саме ця величина є ключовою для перенесен­ня результатів цих дослідів на людей. Якщо визначено критичну концентрацію в артеріальній крові собак, то за допомогою фармакокінетичної моделі, схваленої ЕРА, розраховують час, необхідний для того, щоб концентрація цієї речовини в артеріальній крові людини досягла критичного значення у разі вдихання повітря, яке містить вогнегасну речовину на основі галогенопохідних вуглеводнів у певній концентрації. Вплив вогнегасної речовини на людину вважають безпечним до моменту досягнення критичної її концентрації в артеріальній крові. Вдихання повітря, яке містить вогнегасну речовину у концентраціях, які можуть призвести до його появи в артеріальній крові у концентраціях, що дорів­нюють критичній концентрації або перевищують її, вважають небезпечним, оскільки воно може пере­вищити концентрацію, за якою спостерігається збудження серцевої діяльності у піддослідних собак. У разі такого моделювання використовування критичних концентрацій галогенопохідних вуглеводнів в артеріальній крові собак як гранично-допустимих для артеріальної крові людини дає змогу передба­чити їх дію за різних обставин.

G.4.2.3 Поріг збудження серцевої діяльності у собак під час дії галону 1301, який виявився та­ким, що дорівнює 25,7 мг/л, визначено в умовах дії речовини у концентрації, що дорівнює РСШВ (LOAEL) 7,5 % протягом 5 хв із внутрішньовенним введенням адреналіну. Фармакокінетична модель дає змогу передбачити, через який час концентрація галону 1301 дорівнюватиме 25,7 мг/л у резуль­таті вдихання повітря, яке містить цю речовину у вказаних концентраціях. Користуючись цією модел­лю можна показати, що у деяких випадках критична концентрація речовини у крові не досягається ніколи, тобто збудження серцевої діяльності не настане. Відповідно, час у таблицях G.2—G.5 довільно обмежено 5 хв, оскільки в оригінальних протоколах дослідів на собаках вказано час дії 5 хв.

G.4.2.4 Час, розрахований за моделлю, яку перевірено або схвалено ЕРА, або за еквівалентною їй моделлю, дорівнює часові, необхідному для того, щоб концентрація галогенопохідного вуглеводню в артеріальній крові людини досягла значення, яке дорівнює його концентрації в артеріальній крові собаки, підданої дії вогнегасної речовини у концентрації, що дорівнює РСШВ (LOAEL), протягом 5 хв. Наприклад, якщо систему розраховано на забезпечення максимальної концентрації HFC-125, що дорів­нює 12,5 %, то персонал можна піддавати дії вогнегасної речовин протягом не більше ніж 1,67 хв. Як шляхи досягнення цього можна назвати використовування автономних дихальних апаратів, а також планування евакуаційних шляхів і навчання користуванню ними.

G.4.2.5 Вимога щодо передбачення пристроїв, які подають сигнали перед початком подавання вогнегасної речовини і пристроїв затримування, зумовлена унеможливленням впливу вогнегасних ре­човин на людей під час гасіння пожежі. Оскільки не можна цілком унеможливити малоймовірні випад­ки несанкційованого подавання галогенопохідних вуглеводнів, існують обмеження щодо використову­вання деяких вогнегасних речовин на основі галогенопохідних вуглеводнів, про які йдеться у цьому стандарті, розроблених на підставі інформації, одержаної з використовуванням фармакокінетичної моделі. У разі використовування таких вогнегасних речовин на основі галогенопохідних вуглеводнів треба вжити заходів щодо обмеження їх концентрацій і тривалості впливу на людей до значень, вка­заних у таблицях G.2—G.5, у жодному разі не перевищуючи 5 хв. Ці концентрації і проміжки часу по­дано для того, щоб не допустити перевищення вмісту відповідних речовин в артеріальній крові лю­дини до значень, які дорівнюють критичним, які спричиняють збудження серцевої діяльності, або перевищують їх. Якщо інформація щодо певної вогнегасної речовини відсутня, то обмеження щодо її використовування ґрунтується на тому, чи звичайно знаходяться люди у захищуваному приміщенні і як швидко можна їх евакуювати. Приміщення з постійним перебуванням людей — це приміщення, призначені для їх перебування. Приміщення без постійного перебування людей — це приміщення, в яких люди постійно не знаходяться, але можуть перебувати протягом коротких проміжків часу. Тому порівняння величин нормативної концентрації з концентрацією, здатною спричинити збудження сер­цевої діяльності, дає змогу визначити придатність певної вогнегасної речовини на основі галогенопо­хідних вуглеводнів до використовування у системах, які захищають приміщення з постійним перебу­ванням людей, а також приміщень без постійного їх перебування. (Щоб підтримати концентрацію 70кисню вище 16 % (еквівалент рівня моря), тобто концентрацію, нижче якої можливе виникнення нападів у ослаблених осіб, жодна вогнегасна речовина на основі галогенопохідних вуглеводнів, про які йдеться у цьому стандарті, не повинна використовуватися для протипожежного захисту приміщень із постійним перебуванням людей, у концентраціях вище ніж 24 %).

НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ

Мають на увазі концентрацію кисню на еквівалентній висоті над рівнем моря.

G.4.3 Умови безпечного впливу галогенопохідних вуглеводнів

G.4.3.1 Треба уникати будь-якого впливу озонобезпечних вогнегасних речовин на основі галоге­нопохідних вуглеводнів, навіть у концентраціях РНСШВ (NOAEL), а також впливу продуктів їхнього розкладу. Вимога щодо передбачення пристроїв, які подають сигнали перед початком подавання вог­негасної речовини і пристроїв затримування зумовлена потребою унеможливлення впливу вогнегас­них речовин на людей. З метою недопущення неефективності цих заходів безпеки необхідно вжити додаткових заходів, описаних нижче.

G.4.3.2 Системи пожежогасіння з використовуванням галогенопохідних вуглеводнів, призначені для протипожежного захисту приміщень із постійним перебуванням людей, якщо нормативна концентрація для пожежогасіння об’ємним способом не перевищує РНСШВ (NOAEL) (див. таблицю G.1), дозволено застосовувати за умови, що максимальна тривалість експозиції не перевищує 5 хв, тобто якщо усі осо­би, які перебувають у захищуваному приміщенні, вийдуть із нього не більше ніж через 5 хв.

G.4.3.3 Системи пожежогасіння з використовуванням галогенопохідних вуглеводнів, призначені для протипожежного захисту приміщень із постійним перебуванням людей, якщо нормативна концен­трація для пожежогасіння об’ємним способом перевищує РНСШВ (NOAEL), але не перевищує РСШВ (LOAEL) (див. таблицю G.1, а також ISO 14520-2, ISO 14520-5, ISO 14520-6, а також ISO 14520-8— ISO 14520-14), дозволено застосовувати за умови, що максимальна тривалість експозиції не переви­щує значень, вказаних у таблицях G.2—G.5 за даної нормативної концентрації для пожежогасіння об’ємним способом.

G.4.3.4 Системи пожежогасіння з використовуванням галогенопохідних вуглеводнів, призначені для протипожежного захисту приміщень із постійним перебуванням людей, якщо нормативна концен­трація для пожежогасіння об’ємним способом перевищує РСШВ (LOAEL) (див. таблицю G.1) та ймо­вірна дія вогнегасної речовини на персонал, то максимальна тривалість експозиції не повинна пере­вищувати значень, вказаних у таблицях G.2—G.5.

G.4.3.5 За відсутності інформації, необхідної для забезпечення виконання умов, описаних у G.4.3.3 та G.4.3.4, у разі протипожежного захисту приміщень із постійним перебуванням людей треба вжити таких заходів:

  1. якщо тривалість евакуювання перевищує ЗО с, але не перевищує 1 хв, то застосовувати вог- негасні речовини на основі галогенопохідних вуглеводнів у концентраціях, що перевищують РСШВ (LOAEL), не дозволено;

  2. застосовувати вогнегасні речовини у концентраціях, які перевищують РСШВ (LOAEL), дозво­лено лише у приміщеннях без постійного перебування людей, з яких можливе евакуювання протягом ЗО с; під час подавання вогнегасної речовини не дозволено входити у захищуване приміщення людям без засобів захисту.

Таблиця G.2 Тривалість безпечної дії на людей вогнегасної речовини HFC-125 за деяких концентрацій

Концентрація вогнегасної речовини HFC-125

Тривалість дії на людину, хв

% (об)

ppm

7,5

75000

5,00

8,0

80000

5,00

8,5

85000

5,00

9,0

90000

5,00

9,5

95 000

5,00



Кінець таблиці G.2

Концентрація вогнегасної речовини HFC-125

Тривалість дії на людину, хв

% (об)

ppm

10,0

100000

5,00

10,5

105000

5,00

11,0

110000

5,00

11,5

115000

5,00

12,0

120000

1,67

12,5

125000

0,69

13,0

130000

0,54

13,5

135000

0,49