1. Ступені захисту контакторів і пускачів в оболонках

Застосовують 7.1.11 частини 1.

8.2 Експлуатаційні вимоги

  1. Робочі умови

    1. Загальні положення

Застосовують 7.2.1 1 частини 1 з наведеними нижче доповненнями.

  1. Пускачі повинно бути сконструйовано так, щоб забезпечити:

  1. вільне розчіплювання;

  2. розмикання контактів передбаченим засобом під час роботи і у будь-який час протягом циклу запускання;

  3. не функціювання у разі порушення циклу запускання.

    1. Пускачі, в яких використовують контактори, не повинні розчіплюватися за поштовхів, спричинених спрацьовуванням контакторів під час випробувань за 9.3.3.1, після протікання крізь пускач номінального струму повного навантаження за контрольної температури навколишнього середовища (тобто 20 °С) і досягнення теплової рівноваги за мінімального і максимального вста­новлення реле перевантаження, якщо воно регульоване.

    2. Для реостатних пускачів реле перевантаження має бути долучено до ланцюга ста­тора. Може бути виконано спеціальне розташування, щоб захистити роторні контактори і резис­тори від перегрівання, якщо вимагає користувач.

    3. Коли пускач використовують в умовах, в яких перегрівання резисторів чи трансфор­маторів запускання складало особливу небезпеку, то рекомендовано передбачити спеціальний пристрій для автоматичного вимикання пускача до досягнення небезпечної температури.

    4. Рухливі контакти багато полюс ного устатковання, призначені для одночасного зами­кання і розмикання, повинні бути механічно зв’язані так, щоб усі полюси замикали і розмикали практично одночасно, незалежно від ручного чи автоматичного керування.

  1. Граничні значення спрацьовування контакторів і пускачів з механічним приводом

    1. Електромагнітні контактори і пускачі

Електромагнітні контактори, що використовують окремо чи з пускачем, повинні задовільно замикатися за будь-якого значення від 85 % до 110 % від номінальної напруги живлення керування Us. Де зазначено діапазон, там 85 % застосовують до найменшого значення і 110 % до найвищого.

Граничні значення, між якими контактори повинні бути не увімкнені і відкриті повністю — ста­новлять від 75 % до 20 % для змінного струму і від 75 % до 10 % для постійного струму їхньої но­мінальної напруги живлення керування Us. Де зазначено діапазон, 20 % чи 10 %, залежно від екземпляра, має бути застосовано до найбільшого значення і 75 % до найнижчого.

Граничні значення для замикання придатні після досягнення котушками сталої температури, що відповідає не визначеному застосуванню 100 % Us за температури навколишнього середовища, зазначеної виробником, але не менше ніж 40 С.

Граничні значення для припинення роботи придатні з опором кола котушки за мінус 5 °С. Це може бути перевірено розраховуванням з використанням значень, отриманих за нормальної тем­ператури навколишнього повітря.

Граничні значення застосовують за постійного чи змінного струму зазначеної частоти.

  1. Контактори і пускачі з електромагнітом з електронним керуванням

Застосовують 8.2.1.2.1 з наведеною нижче модифікацією.

Замінено другий абзац наведеним нижче:

Граничні значення, між якими контактори з електромагнітом з електронним керуванням по­винні припиняти роботу і бути повністю відкриті:

  • для постійного струму: від 75 % до 10 % їх номінальної напруги живлення керування Us;

  • для змінного струму: від 75 % до 20 % їх номінальної напруги живлення керування L/s;

  • для змінного струму: від 75 % до 10 % їх номінальної напруги живлення керування Us, якщо зазначено виробником;

  • для змінного струму, де зазначено діапазон у межах від 75 % до 10 % їхньої номінальної напруги живлення керування Us, контактор, крім того, повинно бути піддано випробуванню на при­пинення роботи з ємністю 8.2.1.2.4.

Де зазначено діапазон, 20 % чи 10 %, залежно від екземпляра, має бути застосовано до най­вищого значення діапазону і 75 % до найнижчого значення діапазону.

  1. Електропневматичні контактори і пускачі

Електропневматичні і пневматичні контактори мають задовільно замикатися з тиском на­гнітання повітря від 85 % до 110 % номінального тиску і розмикатися від 75 % до 10 % номіналь­ного тиску.

  1. Випробування на припинення роботи з ємністю

Конденсатор має бути встановлено послідовно в коло живлення Us, загальна довжина з’єдну­вальних провідників < 3 м. Конденсатор закорочують комутатором незначного імпедансу. Напругу живлення має бути відрегульовано до 110 % Us.

Потрібно перевірити, чи контактор не ввімкнено, коли комутатор приводили в дію у відкритому положенні.

Значення ємності конденсатора має бути:

С (пФ) = ЗО + 200000/(Г ■ Us)

наприклад, для номінальних значень котушки 12...24 В і 50 Гц значення ємності конденсатора — 196 пФ (розрахунок зроблено з максимальним Us, див. примітку 1).

Примітка 1. Випробувальна напруга — найвище значення зазначеного діапазону номінальної напруги живлення U,.

Примітка 2. Значення ємності конденсатора розраховано, щоб імітувати кабель довжиною 100 м з поперечним перети­ном 1,5 мм2, з'єднаний зі стаціонарним виходом, що має 1,5 мА струму спливу

Примітка 3. Час припинення роботи має бути визначено для специфічного використання, наприклад, аварійне пере­ривання.

  1. Граничні значення спрацьовування розчіплювачів і реле зниженої напруги Застосовують 7.2.1.3 частини 1.

  2. Граничні значення спрацьовування розчіплювачів, керованих шунтувальною котушкою Застосовують 7.2.1.4 частини 1.

II 8.2.1.5 Граничні значення спрацьовування розчіплювачів і реле, чутливих до струму

  1. Граничні значення спрацювання реле перевантаження із затримкою часу за подачі струму в усі полюси

    1. Загальні вимоги розчіплювання реле перевантаження

Примітка 1. Тепловий захист двигуна за наявності гармонік у напрузі живлення перебуває на розгляді

Реле мають відповідати вимогам таблиці 3 за таких випробувань:

  1. з реле перевантаження чи пускачем в оболонці, що нормально підігнано, і з встановлен­ням сили струму спрацювання, більшою у А раз, розчіплювання не повинно відбуватися раніше 2 год, починаючи з холодного стану, за значення контрольної температури навколишнього повітря, зазна­ченої в таблиці 3. Однак, якщо виводи реле перевантаження досягають теплової рівноваги за випробувальної сили струму менше ніж за 2 год, тривалість випробувань може становити час, не­обхідний для досягнення цієї рівноваги,

  2. коли потім силу струму збільшено у В раз від встановленого значення сили струму спра­цювання, розчіплювання повинно відбутися менше ніж за 2 год;

  3. для реле перевантаження класів 2, 3, 5 і 10А, що живиться струмом у С раз більшим встановленого значення сили струму спрацювання, розчіплювання повинно відбуватися менш ніж за 2 хв, починаючи з теплової рівноваги, зі встановленим значенням сили струму відповідно до 8.2.3 ІЕС 60034-1;

Примітка 2. У 9 З З ІЕС 60034-1 встановлено «Багатофазні двигуни, що мають номінальні значення потужності, які не перевищують 315 кВт і номінальні значення напруги, що не перевищують 1 кВ, повинні бути здатні витримувати силу струму, що дорівнює 1,5 номінальної сили струму, протягом не менше ніж 2 хв»

  1. для реле перевантаження класів 10, 20 і ЗО, що живиться струмом у С раз більшим вста­новленого значення сили струму спрацювання, розчіплювання повинно відбуватися менш ніж за 4 хв, 8 хв чи 12 хв, починаючи з теплової рівноваги зі встановленим значенням сили струму;

  2. за сили струму, що у D раз перевищує встановлене значення сили струму спрацювання, розчіплювання повинно відбуватися в граничних значеннях, зазначених у таблиці 2 для відповід­ного класу розчіплювання і поля допуску, починаючи з холодного стану.

Для реле перевантаження, що мають діапазон встановленого значення сили струму спрацю­вання, граничні значення спрацьовування повинні застосовувати, коли реле проводить струм, що відповідає максимальному встановленому значенню і мінімальному встановленому значенню.

Для некомпенсованих реле перевантаження характеристика «кратність сили струму/навко- пишня температура» не повинна бути більше ніж 1,2 %/К.

Л Примітка 3. 1,2 %/К — це характеристика обмеження допустимих значень провідників із поліхлорвініловою ізоляцією.

Реле перевантаження вважають компенсованим, якщо воно відповідає вимогам таблиці З за 20 °С і в граничних значеннях, показаних у таблиці 3, за інших температур.

Таблиця 3 — Граничні значення спрацьовування реле перевантаження з затримкою часу за подачі струму в усі полюси

Тип реле перевантаження

Кратність встановленого значення сили струму

Значення температури навколишнього середовища

А

В

С

D

Теплове некомпенсоване для коливань температури навколишнього середовища

1,0

1,2

1,5

7,2

-5 °С, 20 °С і 40 °С

Теплове компенсоване для коливань температури навколишнього середовища

1,05

1,3

1,5

-5 °С

1,05

1,2

1,5

7,2

20 °С

1,0

1,2

1,5

40 °С

Електронний тип

1,05

1,2

1,5

7,2

- 5 °С, 20 °С і 40 °С

  1. Перевірення випробуванням на теплову пам’ять

Якщо виробник не зазначив, що пристрій не містить теплову пам’ять, електронне реле пере­вантаження має відповідати наведеним нижче вимогам (див. рисунок 8):

  • застосовувати струм, що дорівнює /е, доки в пристрої не досягнуто теплової рівноваги;

  • переривати струм протягом 2 ■ 7р(див. таблицю 2) з відповідним допустимим відхилом ± 10 % (де Тр — час, виміряний за струмом D відповідно до таблиці 3);

  • застосовувати силу струму, що дорівнює 7,2 ■ /е;

  • реле повинно розчіплюватися в граничних значеннях 50 % від часу Тр

  1. Граничні значення спрацьовування триполюсних реле перевантаження з затримкою часу за подавання струму у два полюси

  2. посиланням на таблицю 4:

Реле перевантаження чи пускач має бути випробувано в нормально підігнаній оболонці. З реле, що пропускає струм у три полюси, значення якого в А разів більше від встановленого зна­чення сили струму, розчіплювання не повинно відбуватися раніше ніж 2 год, починаючи з холод­ного стану, за значення температури навколишнього повітря, наведеного в таблиці 4.

Крім того, коли значення сили струму, що протікає крізь два полюси (у реле, чутливого до втра­ти фази, що здійснює проведення більшої сили струму), збільшено у В разів від встановленого значення сили струму і третій полюс знеструмлено, розчіплювання повинно відбутися менше ніж через 2 год.

Значення треба застосовувати до усіх комбінацій полюсів.

У разі реле перевантаження, що мають регульоване встановлюване значення струму, харак­теристики має бути застосовано і, коли реле проводить струм з максимальним встановлюваним значенням, і коли реле проводить струм з мінімальним встановлюваним значенням.

Таблиця 4 — Граничні значення спрацьовування триполюсних реле перевантаження з затримкою часу за подачі струму лише у два полюси

Тип реле перевантаження

Кратність встановленого значення сили струму

Контрольна температура навколишнього повітря

А

В

Теплове, компенсоване для коливань температури навколишнього повітря чи електронне

Не чутливе до втрати фази

3 полюси 1,00

2 полюси 1,32 1 полюс 0

20 °С

Теплове, некомпенсоване для коливань температури навколишнього повітря

Не чутливе до втрати фази

3 полюси

1,00

2 полюси 1,25

1 полюс 0

40 °С

Теплове, компенсоване для коливань температури навколишнього повітря чи електронне

Чутливе до втрати фази

2 полюси 1,00

1 полюс 0,90

2 полюси 1,15

1 полюс 0

20 °С



  1. Граничні значення спрацьовування миттєвих магнітних реле перевантаження

Для усіх встановлених значень сили струму миттєві магнітні реле перевантаження мають роз­чіплюватися з точністю до ± 10 % опублікованого значення сили струму, що відповідає встановле­ному значенню сили струму.

Примітка. Миттєві магнітні реле перевантаження, охоплені цим стандартом, не призначено для захисту від коротких замикань

  1. Граничні значення спрацьовування автоматичного перемикання реле і розчіплювачів зниженого струму

    1. Граничні значення спрацьовування реле зниженого струму