Примітка. У додатку G надано значення відносно взаємовідносин між номінальним робочим струмом і номінальною ро­бочою потужністю.

Для пускачів номінальний робочий струм (/е) — це струм у положенні УВІМКНЕНО.

  1. Номінальний робочий струм статора (/es) чи номінальна робоча потужність статора

Для реостатних роторних пускачів номінальний робочий струм статора зазначено виробником з урахуванням номінального робочого струму реле перевантаження, встановленого у цей пускач, номінальної робочої напруги статора (див. 5.3.1.1.1), умовного теплового струму за відкритого виконання чи в оболонці, номінальної частоти (див. 5.3.3), номінального режиму роботи (див. 5.3.4), пускових характеристик (див. 5.3.5.5) і типу захисної оболонки.Інформацію про номінальний робочий струм статора може бути замінено інформацією про максимальну номінальну вихідну потужність електродвигуна, за обумовленої номінальної робочої напруги, для якого ці статорні елементи пускача призначено. Виробник повинен бути підготовле­ний, щоб зазначити прийняте співвідношення між потужністю електродвигуна та струмом статора.

  1. Номінальний робочий струм ротора (/ег)

Для реостатних роторних пускачів номінальний робочий струм ротора зазначено виробником з урахуванням номінального струму реле перевантаження, встановленого у цьому пускачі, номі­нальної робочої напруги ротора (див. 5.3.1.1.1), умовного теплового струму ротора за відкритого виконання чи в оболонці, номінальної частоти (див. 5.3.3), номінального режиму роботи (див. 5.3.4), пускових характеристик (див. 5.3.5.5) і типу захисної оболонки.

Його вважають таким, що дорівнює струму, що протікає по з'єднаннях до ротора, коли його замкнено накоротко, і електродвигун працює з повним навантаженням, і статор постачено номі­нальною напругою і номінальною частотою.

Коли роторна частина реостатного роторного пускача відрізняється за номінальною характе­ристикою, інформацію про номінальний робочий струм ротора може бути доповнено максималь­ною номінальною вихідною потужністю двигунів для електродвигунів, що мають зазначену номі­нальну робочу напругу ротора, для яких цю частину пускача (комутаційні пристрої, з’єднання, реле, резистори) призначено. Ця потужність змінюється залежно від передбачуваного пускового обер­тального моменту, отже від пускових характеристик (див. 5.3.5.5).

  1. Номінальний безперервний струм (/и)

Застосовують 4.3.2.4 частини 1.

  1. Номінальна частота

Застосовують 4.3.3 частини 1.

  1. Номінальний режим роботи

Застосовують 4.3.4 частини 1.

  1. Восьмигодинний режим роботи (тривалий режим роботи)

Застосовують 4.3.4.1 частини 1 з наступним доповненням.

Для пускачів зі схемою «зірка—трикутник» двоступінчастого автотрансформаторного пускача чи реостатного роторного пускача — це режим, у якому пускач перебуває у положенні УВІМКНЕНО, і замкнені у цьому положенні головні контакти комутаційних пристроїв, що складають його, зали­шаються замкнутими, проводячи сталий струм достатньо довго для того, щоб пускач досяг тепло­вої рівноваги, але не більше ніж 8 год без перерви.

  1. Безперервний режим роботи

Застосовують 4.3.4.2 частини 1 з наступним доповненням.

Для пускачів зі схемою «зірка—трикутник» двоступінчастого автотрансформаторного пускача чи реостатного роторного пускача — це режим, у якому пускач перебуває у положенні УВІМКНЕНО, і замкнені у цьому положенні головні контакти комутаційних пристроїв, що складають його, зали­шаються безперервно замкнутими, проводячи сталий струм більше ніж 8 год (тижні, місяці, на­віть роки).

  1. Переривчастий періодичний режим роботи чи переривчастий режим роботи

Застосовують 4.3.4.3 частини 1 з наступним доповненням.

Для пускачів зі зниженою напругою переривчастий режим — це режим, у якому пускач пере­буває у положенні УВІМКНЕНО, і головні контакти комутаційних пристроїв, що складають його, залишаються замкнутими у ці періоди, пов’язані певним співвідношенням з періодами холостого ходу, причому обидва періоди дуже короткі, щоб пускач досяг теплової рівноваги.

Переважні класи переривчастого режиму такі:

  • для контакторів: 1, 3, 12, ЗО, 120, 300 і 1200 (робочих циклів за годину);

  • для пускачів: 1,3, 12 і ЗО (робочих циклів за годину).

Вибрано так, що робочий цикл — це повний робочий цикл, що містить одну операцію зами­кання і одну операцію розмикання.

Для пускачів робочий цикл охоплює запускання, роботу на повній швидкості і відключення живлення електродвигуна.

Примітка. У разі пускача для переривчастого режиму різниця між тепловими сталими часу реле і електродвигуна може обумовлювати непридатність теплового реле для захисту від перевантаження. Рекомендовано проблему захисту від переван­таження установок, призначених для переривчастого режиму роботи, узгодити між виробником і користувачем.

  1. Короткочасний режим роботи

Застосовують 4.3.4.4 частини 1.

  1. Періодичний режим роботи

Застосовують 4.3.4.5 частини 1.

  1. Характеристики нормального навантаження та перевантаження

Застосовують 4.3.5 частини 1 з наступними доповненнями.

  1. Здатність витримувати струми перевантаження під час перемикання електро­двигуна

Вимоги, яким повинні відповідати контактори, наведено в 8.2.4.4.

  1. Номінальна вмикальна здатність

Вимоги для різних категорій застосування (див. 5.4) встановлено у 8.2.4.1. Номінальна вми­кальна та вимикальна здатності дійсні лише, коли контактор чи пускач приводять в дію відповідно до вимог 8.2.1.1 і 8.2.1.2.

  1. Номінальна вимикальна здатність

Вимоги для різних категорій застосування (див. 5.4) встановлено у 8.2.4.1. Номінальна вми­кальна та вимикальна здатності дійсні лише, коли контактор чи пускач приводять в дію відповідно до вимог 8.2.1.1 і 8.2.1.2.

  1. Умовний робочий режим

Це режим визначено як серія операцій вмикання та вимикання у 8.2.4.2.

  1. Пускові і зупинні характеристики пускачів (див. рисунок 6)

Типові умови експлуатації пускачів:

  1. один напрямок обертання з електродвигуном, що вимикається за нормальних умов роботи (категорії застосування АС-2 і АС-3);

  2. два напрямки обертання, але з реалізацією другого напрямку обертання після вимикання пускача і повного зупинення електродвигуна (категорії застосування АС-2 і АС-3);

  3. один напрямок обертання чи два напрямки обертання, як у Ь), але з можливістю нечастого повільного переміщення (короткочасного багаторазового вмикання електродвигуна). За цих умов роботи зазвичай використовують пускачі прямого запускання (категорія застосування АС-3);

  4. один напрямок обертання з частим повільним переміщенням (короткочасним багаторазо­вим вмиканням електродвигуна). Зазвичай для цього режиму використовують пускачі прямого за­пускання (категорія застосування АС-4);

  5. один чи два напрямки обертання, але з можливістю нечастих гальмувань противмиканням для зупинення електродвигуна, що сполучаються, якщо це передбачено, з гальмуванням з вико­ристанням резистора у колі ротора (реверсивний пускач з гальмуванням). Зазвичай за цих умов роботи використовують реостатні роторні пускачі (категорія застосування АС-2);

  6. два напрямки обертання, але з можливістю перемикання зв’язків живлення електродвигуна, що обертається у першому напрямку (гальмування противмиканням), для реалізації його обертання в другому напрямку, з вимиканням електродвигуна, що працює за нормальних умов експлуатації. Зазвичай за цих умов роботи використовують реверсивні пускачі прямого запускання (категорія за­стосування АС-4).

Якщо не зазначено інше, то пускачі розроблено на основі пускових характеристик електродви­гунів, сумісних з вмикальною здатністю з таблиці 7. Ця вмикальна здатність охоплює і короткочасні, і сталі пускові струми більшості стандартних електродвигунів. Однак пускові струми деяких з ба­гатьох електродвигунів можуть досягати пікових значень, що відповідають коефіцієнтам потужності, значно меншим, ніж зазначені для контрольного кола в таблиці 7. В цьому випадку робочий струм контактора чи пускача повинно бути зменшено до значення нижчого, ніж його номінальне значення до такого, щоб вмикальну здатність контактора чи пускача не було перевищено.

  1. Пускові характеристики реостатних роторних пускачів

Потрібнно розрізняти струми і напруги в колах статора і ротора електродвигунів з контактними кільцями. Однак, за нормальних робочих умов змінення значень струму в колах статора і ротора, спричинених змінами ступенів процесу запускання, майже пропорційні.

Наведені нижче визначення понять загалом стосуються характеристик кола ротора:

Uer номінальна робоча напруга ротора;

/ег — номінальний робочий струм ротора;

Zr — характеристичний повний опір ротора асинхронного електродвигуна змінної напруги з контактними кільцями:

Z - ег
г ТзлГ’
де 1-і — струм в колі ротора безпосередньо перед замиканням накоротко секції резисторів;
/2 — струм в колі ротора безпосередньо після замиканням накоротко секції резисторів;

/т= 1/2(/і + /2);

Те номінальний робочий обертальний момент електродвигуна;

II fs — час запускання (див 3.2.20);

к —жорсткість запускання = — ^ег

Відомо, що у багатьох галузях застосування реостатних роторних стартерів до них висувають дуже специфічні вимоги запускання, в результаті чого відрізняються не лише кількість ступенів запускання і значення Ц і /2, але також і значення і /2 для різних секцій резисторів. Тому не було зроблено жодної спроби встановити стандартні параметри, але треба враховувати наступні чинники:

  • для більшості застосувань достатньо від двох до шести ступенів запускання, залежно від обертального моменту, інерції і жорсткості вимог запускання;

  • секції резисторів має бути спроектовано так, щоб мати номінальні теплові характеристики, адекватні часу запускання, що залежить від обертального моменту і моменту інерції навантаження.

  1. Стандартні умови вмикання і вимикання залежно від пускових характеристик рео­статних роторних пускачів

Ці умови наведено в таблиці 7, і їх застосовують до запускання високим обертальним момен­том. (Для зазначених механічних комутаційних пристроїв див рисунок 4).

Примітка. Умови запускання за повного і половинного обертального моменту перебувають на стадії розглядання.

Умови вмикання і вимикання відповідно до таблиці 7 для категорії застосування АС-2 вважа­ють стандартними.

Коло пускача повинно бути розраховано так, щоб усі реостатні роторні комутаційні пристрої розмикалися раніше чи приблизно одночасно з розмиканням статорного комутаційного пристрою. Інакше, статорний комутаційний пристрій повинен відповідати вимогам АС-3.

  1. Пускові характеристики двоступінчастого автотрансформаторного пускача

Якщо не зазначено інше, автотрансформаторні пускачі і особливо автотрансформатори роз­роблено для умов, що час запускання (див 3.2.21) для усіх класів режиму (див. 5 3.4) не повинен перевищувати 15 с Кількість циклів запускання за годину передбачає однакові періоди між запус­каннями, за винятком того, що у разі двох робочих циклів, що швидко слідують один за другим, пускач і автотрансформатор повинно бути охолоджено до температури навколишнього повітря перед початком наступного циклу.

Якщо час запускання має бути понад 15 с, то це повинно бути узгоджено між виробником і користувачем.

  1. Номінальний умовний струм короткого замикання

Застосовують 4.3.6.4 частини 1.

  1. Категорія застосування

Застосовують 4.4 частини 1 з наступними доповненнями.

Для контакторів і пускачів категорії використання, встановлені в таблиці 1, вважають стандарт­ними. Будь-який інший тип застосування повинен базуватися на домовленості між виробником і користувачем, але інформація, встановлена у фірмовому каталозі чи тендері, може являти со­бою таку угоду

Кожна категорія використання характеризується значеннями сили струму, напруги, коефіцієн­тами потужності чи постійними часу та іншими параметрами таблиць 7 і 8, а також умовами випро­бувань, зазначеними у цьому стандарті.

Тому для контакторів і пускачів, визначених їх категорією застосування, не обов’язково окремо зазначати номінальні здатності вмикання і вимикання, оскільки ці значення безпосередньо зале­жать від категорії застосування, зазначеної в таблиці 7.

Напруга для усіх категорій застосування — це номінальна робоча напруга контактора чи пус­кача, за винятком реостатного роторного пускача, і номінальна статорна робоча напруга для рео­статного роторного пускача.

Усі пускачі прямого запускання належать до однієї чи декількох з наступних категорій засто­сування: AC-3, АС-4, АС-7Ь, АС-8а і АС-8Ь.

Усі пускачі зі схемою «зірка—трикутник» і двоступінчасті автотрансформаторні пускачі нале­жать до категорії застосування АС-3.

Реостатні роторні пускачі належать до категорії застосування АС-2.

  1. Присвоєння категорій застосування на базі результатів випробувань