Відповідність перевіряють оглядом.

  1. Доступ до проводки кіл ННН

Доступ оператора до ізоляції внутрішньої проводки КІЛ ННН допустимий:

  1. якщо ізоляція відповідає вимогам щодо ДОДАТКОВОЇ ІЗОЛЯЦІЇ, встановленим у 3.1.4;

  2. за умов виконання такого:

  • проводка не потребує, щоб її лагодив ОПЕРАТОР, і вона розташована так, що імовірність натягнення її ОПЕРАТОРОМ нереальна, або так закріплена, що на точки приєднання зусилля натягу не діє;

  • проводка розташована та закріплена так, що вона не торкається доступних неуземлених провідних частин;

  • ізоляція витримує випробовувальну напругу, яка відповідає вимогам 5.2.2 для ДОДАТКОВОЇ ІЗОЛЯЦІЇ;

  • товщина ізоляції не менша за зазначену у таблиці 2А.

Відповідність перевіряють оглядом, вимірюванням ти випробовуваннями відповідно до 5 2.2.

Таблиця 2А - Товщина ізоляції внутрішньої електропроводки

РОБОЧА НАПРУГА

(у випадку пробою ОСНОВНОЇ ІЗОЛЯЦІЇ)

Мінімальна товщина

ізоляції

В (для амплітудного або постійного значень)

В (для дійового, синусоїдного, значення )

мм

Від 71 до 350

Від 50 до 250

0,17

Понад 350

Понад 250

0,31



  1. Доступ до проводки кіл з небезпечною напругою

Якщо внутрішня проводка кіл із НЕБЕЗПЕЧНОЮ НАПРУГОЮ доступна ОПЕРАТОРУ або вона розташована та закріплена без захисту від можливого торкання доступних неуземлених провідних частин, її ізоляція має відповідати вимогам 3.1.4 для ПОДВІЙНОЇ або ПОСИЛЕНОЇ ІЗОЛЯЦІЇ.

Відповідність перевіряють оглядом, вимірюванням і також, якщо не потрібно, випробовуваннями.

  1. Енергетичні небезпеки

Енергетичних небезпек, що можуть спричинити шкоду, у ЗОНАХ, ДОСТУПНИХ ДЛЯ ОПЕРАТОРА не повинно бути.

Відповідність перевіряють оглядом і вимірюванням та, за необхідності, випробуваннями.

  1. Ризик пошкодження від енергетичної небезпеки існує, якщо є можливість, що дві або більше незаізольованих частини (одна з яких може бути уземлена) з НЕБЕЗПЕЧНИМ ЕНЕРГЕТИЧНИМ РІВНЕМ будуть замкнені металевим предметом.

Лінійні розміри у міліметрах





Припуски на розміри:

на кути 14о і 37о ± 15о

на радіуси ± 0,1 мм

на лінійні розміри: < 15 мм - 0,1 мм >15 мм < 25 мм ±0,1 мм >25 мм ± 0,3 мм

Матеріал пальця, як приклад - загартована сталь

Суглоби пальця повинні загинатись під кутом 90о + 10о але тільки у одному і тому самому напрямку.

Примітка 1. Застосування шпонки та прорізі є одним з можливих конструктивних рішень для обмеження кутя згину у 90о, тому розміри та допуски на ці деталі не наводять. Робоча конструкція має забезпечувати кут згинання 90о із допустимим відхилом від 0о до 10о

Примітка 2. Розміри у дужках наведені для довідки

Примітка 3. Кресленик випробовувального папьця заопозичено у ІЕС 61032, рисунок 2, випробоовувальний зонд В. Деякі допуски відрізняються.

Рисунок 2А. Випробовувальний палець

  1. Імовірність замикання таких частин визначають за допомогою випробовувального пальця у випрямленому стані, рисунок 2А (див. 2.1.1.1). Не повинно бути можливості замкнення таких частин цим пальцем, який прикладають без помітних зусиль.

  2. Наявність НЕБЕЗПЕЧНОО ЕНЕРГЕТИЧНОО РІВНЯ визначають таким чином:

  1. в апаратурі, що працює у нормальних робочих умовах, до розгляданих частин під'єднують змінне резистивне навантаження і встановлюють рівень у 240 В-А. Подальшим регулюванням, якщо необхідно, підтримують 240 В - А протягом 60 с. Якщо напруга дорівнює 2 В або більше, вихідна потужність є НЕБЕЗПЕЧНИМ ЕНЕРГЕТИЧНИМ РІВНЕМ, за винятком, коли прилад захисту від над­струмів був відкритий під час випробовувань або якщо за яких-небудь інших причин потужність не мала змоги підтримуватись на рівні 240 В - А протягом 60 с:

  2. накопичена у конденсаторі енергія Е, є НЕБЕЗПЕЧНИ ЕНЕРГЕТИЧНИМ РІВНЕМ за напруги U, 2 В або більше, якщо вона, розрахована за нижчезазначеною формулою, перевищує 20 Дж:

Е = 0.5 Сі/ 10'*.

де Е - енергія, у джоулях (Дж);

С - ємність, у мікрофарадах (мкФ);

U - напруга, виміряна на конденсаторі, у вольтах (В).

Розміри у міліметрах

Розміри ручки (діаметри 10 і 20) не критичні.

Примітка. Розміри випробовувальної шпильки такі самі, як у ІЕС 61032, рисунок 8, випробовувальний зонд 13. Деякі допуски відрізняються.

Рисунок 2В - Випробовувальна шпилька

Непровідний матеріал

Рисунок 2С - Випробовувальиий зонд



  1. Органи ручного керування

Провідні осі кнопок, ручок, регуляторів та інших органів керування не повинні мати контакту з частинами, які перебувають під НЕБЕЗПЕЧНОЮ НАПРУГОЮ або належать до КІЛ ННН або НТМ.

Додатково, провідні кнопки, ручки, регулятори та інші органи керування, якими за нормальних умов керують вручну та які уземлені лише через вісь або підшипник, мають бути:

  • відокремлені від частин із НЕБЕЗПЕЧНОЮ НАПРУГОЮ ПОДВІЙНОЮ або ПОСИЛЕНОЮ ІЗОЛЯЦІЄЮ;

  • доступні частини органів керування повинні бути вкриті ДОДАТКОВОЮ ІЗОЛЯЦІЄЮ.

Відповідність перевіряють оглядом.

  1. Конденсатори первинних кіл

Конструкція апаратури повинна забезпечувати мінімальний ризик ураження електричним струмом на вхідних контактах під час від’єднання від ОСНОВНОГО ДЖЕРЕЛА ЖИВЛЕННЯ ЗМІННОГО АБО ПОСТІЙНОГО СТРУМУ, спричинене розрядом конденсаторів, встановлених у апаратурі.

Відповідність перевіряють аналізуванням апаратури та електричних схем з урахуванням того, що апаратура може бути від'єднана від джерела живлення за будь-якого положення перемикача «Ввімкнено»/ «Вимкнено».

Апаратуру вважають такою, що відповідає вимогам, якщо будь-який конденсатор кола, під'єднаного до ОСНОВНОГО ДЖЕРЕЛА ЖИВЛЕННЯ ЗМІННОГО АБО ПОСТІЙНОГО СТРУМУ, із ємністю більшою за 0,1 мкФ, має можливість розрядження зі сталою часу, яка не перевищує:

-1 с для апаратури з ПІД’ЄДНАННЯМ З’ЄДНУВАЧЕМ ТИПУ А;

-10 с для АПАРАТУРИ ПОСТІЙНОГО ПІД’ЄДНАННЯ і для АПАРАТУРИ З ПІД’ЄДНАННЯМ З’ЄДНУВАЧЕМ ТИПУ В.

Сталу часу визначають фактичними значеннями ємності у мікрофарадах та розрядного опору у мегаомах. Якщо визначити фактичні значення ємності та опору важко, вимірюють час згасання напруги у точках зовнішнього під’єднання апаратури.

Примітка. За період, який дорівнює сталій часу, напруга має зменшитись до рівня 37 % від його початкового значення.

  1. Захист у зонах, доступних дпя обслуговування

На ЗОНИ, ДОСТУПНІ ДЛЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ, поширюються такі вимоги.

Незаізольовані частини з НЕБЕЗПЕЧНОЮ НАПРУГОЮ повинні бути розташовані або огороджені так, щоб ненавмисний контакт із такими частинами під час обслуговування інших частин був неможливий.

Незаізольовані частини з НЕБЕЗПЕЧНОЮ НАПРУГОЮ повинні бути розташовані або огороджені так, щоб випадкове замикання їх ОБСЛУГОЮ із КОЛАМИ БННН або НТМ (наприклад, ІНСТРУМЕНТОМ або щупом, які застосовує ОБСЛУГА), було неможливе.

Спеціальних вимог щодо доступу до КІЛ ННН або НТМ немає. Але незаізольовані частини з небезпечним енергетичним рівнем повинні бути розташовані або огороджені так, щоб ненавмисне замикання їх під час обслуговування інших частин було неможливе.

Огородження, потрібні для виконання вище перелічених вимог, повинні легко зніматись та встановлюватись, якщо це потрібно для обслуговування.

Відповідність перевіряють оглядом та вимірюваннями. Щоб визначити можливість ненавмисного контакту, необхідно враховувати, чи проходить шлях, по якому ОБЛСГУА отримує доступ до потрібних частин, через або поруч із незаізольованими частинами. Щодо визначення НЕБЕЗПЕЧНОГО ЕНЕРГЕТИЧНОГО РІВНЯ див. 2.1.1.5 с).

  1. Захист у зонах обмеженого доступу

На апаратуру, призначену для встановлення у ЗОНУ ОБМЕЖЕНОГО ДОСТУПУ, розповсюджуються вимоги до ЗОН, ДОСТУПНИХ ОПЕРАТОРУ, з урахуванням допущень, наведених у трьох подальших абзацах.

Якщо ВТОРИННЕ КОЛО з НЕБЕЗПЕЧНОЮ НАПРУГОЮ використовують для живлення генератора сигналів зумера, виконаного відповідно до вимог 2.3.1 b), допустима можливість контакту незаізольованих частин цього кола з випробовувальним пальцем, рисунок 2А (див.

  1. . Але такі частини повинні бути розташовані або огороджені таким чином, щоб ненавмисний контакт із ними був неможливий.

Незаізольовані частини з НЕБЕЗПЕЧНИМ ЕНЕРГЕТИЧНИМ РІВНЕМ повинні бути розташовані або огороджені так, щоб ненавмисне замикання їх було неможливе.

Спеціальних вимог щодо контакту з незаізольованими частинами КІЛ НТМ-1, НТМ-2 і НТМ-3 немає.

Відповідність перевіряють оглядом та вимірюванням. Щоб визначити можливість ненавмисного контакту, потрібно враховувати, чи проходить шлях, по якому забезпечується доступ, через або поруч із незаізольованими частинами. Щодо визначання НЕБЕЗПЕЧНОГО ЕНЕРГЕТИЧНОГО РІВНЯ див. 2.1.1.5 с).

  1. Кола БННН

    1. Загальні вимоги

У КОЛАХ БННН можуть бути тільки напруги, які залишаються безпечними до торкання як за нормальних умов експлуатації, так і за поодиноких несправностей (див. 1.4.14). За відсутності зовнішнього навантаження, яке отримує живлення від КОЛА БННН (відкрите коло), напруги не повинні перевищувати границі, встановлені у 2.2.2 і 2.2.3.

Відповідність до 2.2.1-2.2.4 перевіряють оглядом та відповідними випробовуваннями.

  1. Напруги за нормальних умов експлуатування

За нормальних умов експлуатації в окремо взятому КОЛІ БННН або з’єднаних КОЛАХ БННН напруга між будь-якими двома провідниками та також, між будь-яким таким провідником та «землею» (дивись 1.4.9) не повинна перевищувати 42.4 В змінного пікового або 60 В постійного значень.

Примітка. Коло, яке відповідає вищезазначеним вимогам, але в якому можуть виникати перенапруги від ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНОЇ МЕРЕЖІ або СИСТЕМИ КАБЕЛЬНОГО РОЗПОДІЛУ, є КОЛОМ НТМ-1.

  1. Напруги за умов несправності

У випадку поодинокої несправності (див. 1.4.14), за винятком несправностей, які обумовлені у 2.3.2, напруга між будь-якими двома провідниками КОЛА БННН або КІЛ БННН і, також, між будь-яким таким провідником та «землею» (див. 1.4.9) за час, що перевищує 0,2 с, не повинна бути більша за 42,4 В змінного пікового або 60 В постійного значень. Крім того не повинна бути перевищена межа у 72 В змінного пікового або 120 В постійного значень напруги,

Примітка. У Канаді та Сполучених Штатах Америки винятки, наведені у 2.3.2. не допустимі.

Для забезпечення виконання вимог, окрім обумовлених у 2.2.4. повинен бути застосований один із методів, наведених у 2.2.3.1, 2.2.3.2 або 2.2.3.3.

Допустимо, щоб деякі частини певного кола (наприклад, вторинна обмотка трансформатора та випрямляч) повністю відповідали вимогам до КОЛА БННН та були доступні для ОПЕРАТОРА, при тому, що у той самий час інші частини такого кола не повністю їм відповідали і тому не були доступними для ОПЕРАТОРА.

  1. Відокремлення подвійною або посиленою ізоляцією (Метод 1)

Якщо КОЛА БННН відокремлені від інших кіл лише ПОДВІЙНОЮ або ПОСИЛЕНОЮ ІЗОЛЯЦІЄЮ, має бути застосовано одне з таких конструктивних рішень:

  • застосування постійного відокремлення кола за допомогою перегородок, укладання або закріплення;

  • застосування ізоляції усіх поруч розташованих проводок з урахуванням їх найбільшої РОБОЧОЇ НАПРУГИ;

  • застосування для проводки КІЛ БННН або проводки інших кіл ізоляції, яка відповідає вимогам до подвійної або посиленої ізоляції за найбільшої РОБОЧОЇ НАПРУГИ;

  • застосування, де потрібно, додаткового шару ізоляції для проводки КІЛ БННН або проводки інших кіл;

  • застосування двох трансформаторів, з’єднаних послідовно, один з яких забезпечує ОСНОВНУ, а іншій - ДОДАТКОВУ ІЗОЛЯЦІЮ;

  • застосування будь-якого іншого засобу, який забезпечує еквівалентну ізоляцію.

  1. Відокремлення уземленим екраном (Метод 2)

Якщо КОЛА БННН відокремлені від частин із НЕБЕЗПЕЧНОЮ НАПРУГОЮ уземленим екраном або іншими уземленими провідними частинами, частини з НЕБЕЗПЕЧНОЮ НАПРУГОЮ повинні бути ізольовані від уземлених частин ОСНОВНОЮ ІЗОЛЯЦІЄЮ. Уземлені частини повинні бути виконані відповідно до вимог 2.6.

  1. Захист КІЛ БННН уземленням (Метод 3)

Частини КІЛ БННН, захищені ущемленням, повинні бути приєднані до клеми захисного уземлення так, щоб вимоги 2.2.3 були забезпечені або за рахунок відносного комплексного опору кола чи спрацьовування пристрою захисту, або за рахунок і того, і іншого. За винятком того, що обумовлено у 2.3.2. частини КІЛ БННН повинні бути відокремлені від частин інших кіл ОСНОВНОЮ ІЗОЛЯЦІЄЮ. Струмопропускна здатність КІЛ БННН повинна відповідати забезпеченню спрацьовування пристрою захисту, за його наявності, і не відкривати шлях для проходження струму пошкодження до «землі».

Уземлені частини повинні відповідати 2.6.1. b).

Примітка 1. Для захисту різних частин КІЛ БННН можуть бути застосовані різні методи, наприклад:

  • Метод 2 - для силового трансформатора, навантаженого мостовим випрямлячем.

  • Метод 1 - для ВТОРИННОО КОЛА змінного струму;

  • Метод 3 - на виході мостовою випрямляча.

Примітка 2. За нормальних умов експлуатувації межі напруги у КОЛАХ БННН такі самі, як і у КОЛАХ ННН; КОЛО БННН можна розглядати як КОЛО ННН із додатковим захистом в умовах несправності.