Примітка 1. Найбільші значення напруги за нормальних умов експлуатації та у випадку поодинокої несправності (див. 1.4.14 наведено у 2.2. Див. також табицю 1А.

Примітка 2. Визначення КОЛА БННН відрізняється від терміна «система БННН», який використовують у ІЕС 61140.

  1. КОЛО З ОБМЕЖЕННЯМ СТРУМУ (LIMITED CURRENT CIRCUIT): коло, сконструйоване та захищене так, що струм, який протікає через нього за нормальних умов експлуатування та у випадку поодинокої несправності, не сягає небезпечних значень.

Примітка. Найбільші значення струму за нормальних умов експлуатації та у випадку поодинокої несправності (див. 1.4 14) наведено у 2 4.

  1. НЕБЕЗПЕЧНИЙ ЕНЕРГЕТИЧНЙ РІВЕНЬ (HAZARDOUS ENERGY LEVEL): рівень потужності, не нижчий за 240 ВА, що діє не менше 60 с, або рівень накопиченої енергії, не нижчий за 20 Дж (наприклад, у одній або більше ємностей), за різниці потенціалів 2 В або більше.

  2. КОЛО НТМ (напруги телекомунікаційної мережі) (TNV CIRCUITt): коло з обмеженою до контакту доступною зоною, сконструйоване і захищене так, що за нормальних умов експлуатації та у випадку поодинокої несправності (див. 1.4.14), напруги у ньому не перевищують встановлених максимальних значень.

КОЛО НТМ у визначенні цього стандарту подано як вторинне коло.

Примітка 1. Найбільші значення напруги за нормальних умов експлуатації та у випадку поодинокої несправності (див. 1.4.14) наведено у 2.3.1. Вимог стосовно доступності КІЛ НТМ наведено у 2.1.1.

Примітка 2. Проводи з’єднувального кабелю, як зазначено в 1.2.11.6, можуть бути частиною КОЛА НТМ.

КОЛА НТМ поділяють на КОЛА НТМ-1, НТМ-2 і НТМ-3, які визначені у 1.2.8.11. 1.2.8.12 та 1.2.8.13.

Примітка 3. Співвідношення напруг між КОЛАМИ БННН та КОЛАМИ НТМ наведено в таблиці 1А.

Таблиця 1А - Рівні напруги КІЛ БННН і КІЛ НТМ

Можливі наднапруги від

Можливі наднапруги

Дійові напруги за нормальних умов


Перевищують обмеження


ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНИХ МЕРЕЖ?

від КАБЕЛЬНОЇ СИСТЕМИ РОЗПОДІЛУ?

Відповідність обмеженням

до КІЛ БННН

до КІЛ БННН, але відповідають обмеженням до КІЛ НТМ

Так

Так

КОЛО НТМ-1

КОЛО НТМ-3

Ні

Не підходить

КОЛО БННН

КОЛО НТМ-2



  1. КОЛО НТМ-1 (TNV-1 CIRCUITt): КОЛО НТМ, у якому:

  • за нормальних умов експлуатації напруги не перевищують меж, встановлених для КОЛА БННН;

  • можливі перенапруження ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНИХ МЕРЕЖ та СИСТЕМ КАБЕЛЬНОГО РОЗПОДІЛУ.

  1. КОЛО НТМ-2 (TNV-2 CIRCUIT): КОЛО НТМ, у якому:

  • за нормальних умов експлуатації напруги перевищують межі, встановлені для КОЛА БННН;

  • немає перенапруг від ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНИХ МЕРЕЖ.

  1. КОЛО НТМ-3 (TNV-3 circuit): КОЛО HTM, у якому:

  • за нормальних умов експлуатації напруги перевищують межі, встановлені для КОЛА БННН;

  • можливі перенапруги від ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНИХ МЕРЕЖ та СИСТЕМ КАБЕЛЬНОГО РОЗПОІДЛУ.

  1. Ізоляція

    1. ФУНКЦІОНАЛЬНА ІЗОЛЯЦІЯ (FUNCTIONAL INSULATION): ізоляція, потрібна лише для забезпечення нормальної роботи апаратури.

Примітка. ФУНКЦІОНАЛЬНА ЗОЛЯЦІЯ за своєю призначеністю не забезпечує захисту від ураження електричним струмом. Але вона може зменшити небезпеку загоряння.

  1. ОСНОВНА ІЗОЛЯЦІЯ (BASIC INSULATION): ізоляція, яка забезпечує основний захист від ураження електричним струмом.

  2. ДОДАТКОВА ІЗОЛЯЦІЯ (SUPPLEMENTARY INSULATION): окрема незалежна ізоляція, виконана додатково до основної ізоляції, щоб зменшити можливість ураження електричним струмом у разі пошкодження основної ізоляції.

  3. ПОДВІЙНА ІЗОЛЯЦІЯ (DOUBLE INSULATION): ізоляція, яка складається з ОСНОВНОЇ і ДОДАТКОВОЇ ІЗОЛЯЦІЇ.

  4. ПОСИЛЕНА ІЗОЛЯЦІЯ (REINFORCED INSULATION): єдина ізоляція, яка забезпечує захист від ураження електричним струмом рівноцінна, за вимогами цього стандарту, ПОДВІЙНІЙ ІЗОЛЯЦІЇ.

Примітка. Термін «єдина» не має на увазі, що ізоляція повинна складатись з одного шару. Вона може складатись з декількох шарів, кожен з яких конструктивно неможливо випробувати як ОСНОВНУ або ДОДАТКОВУ ІЗОЛЯЦІЮ.

  1. РОБОЧА НАПРУГА (WORKING VILTAGE): найбільша напруга, що прикладена, або може бути прикладена, до розглядуваних ізоляції або компоненту за нормальних умов роботи апаратури.

  2. ПІКОВА РОБОЧА НАПРУГА (PEAK WORKING VOLTAGE): максимальне значення пікової або постійної РОБОЧОЇ НАПРУГИ, з урахуванням амплітуд імпульсів, що повторюються та генеруються в апаратурі, але без врахування зовнішніх впливів.

  3. НАПРУГА МІЦНОСТІ ІЗОЛЯЦІЇ (REQUIRED WITHSTAND VOLTAGE): максимальна напруга, яку має витримувати розглядувана ізоляція.

  4. НАПРУГА ЗБУРЕНЬ МЕРЕЖІ ЖИВЛЕННЯ (MAINS TRANSIENT VOLTAGEl): максимальні сплески напруги, які можуть виникнути на вході живлення апаратури і які спричинені перехідними процесами в ОСНОВНОМУ ДЖЕРЕЛІ ЖИВЛЕННЯ ЗМІННОГО або ПОСТІЙНОГО СТРУМУ.

  5. НАПРУГА ЗБУРЕНЬ ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНОЇ МЕРЕЖІ (TELECOMMUNICATION NETWORK TRANSIENT VOLTAGE): максимальні сплески напруги, які можливі в ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНІЙ МЕРЕЖВ, під’єднаній до апаратури, і які спричинені перехідними процесами, що виникають у мережі.

Примітка. Дію збурень від СИСТЕМ КАБЕЛЬНОГО РОЗПОДІЛУ не беруть до уваги.

  1. Зазори та шляхи витоку

    1. ЗАЗОР (CLEARANCE): найкоротша відстань між двома провідними частинами, або провідною частиною та ОБМЕЖУВАЛЬНОЮ ПОВЕРХНЕЮ апаратури, виміряна по повітрю.

    2. ШЛЯХ ВИТОКУ (CREEPAGE DISTANCE): найкоротша відстань між двома провідними частинами або провідною частиною та

ОБМЕЖУВАЛЬНОЮ ПОВЕРХНЕЮ, виміряна по поверхні ізоляції.

    1. ОБМЕЖУВАЛЬНА ПОВЕРХНЯ (BOUNDING SURFACE): зовнішня поверхня ЕЛЕКТРИЧНОГО КОЖУХА, яку розглядають як металеву фольгу, щільно притиснуту до доступної поверхні з ізоляційного матеріалу.

  1. Компоненти

    1. ТЕРМОСТАТ (THERMOSTATt): термочутливий пристрій, що за нормальних умов роботи підтримує температуру в певних межах, та в якому може бути передбачена можливість встановлювання цих меж ОПЕРАТОРОМ.

    2. ТЕРМООБМЕЖУВАЧ (TEMPERATURE LIMITER): термочутливий пристрій, що за нормальних умов роботи підтримує температуру нижче або вище певної межі, та в якому може бути передбачена можливість встановлювання цієї межі ОПЕРАТОРОМ.

Примітка. ТЕРМООБМЕЖУВАЧ може бути з автоматичним або ручним відновлюванням робочого режиму.

  1. ТЕРМОВИМИКАЧ (TERMAL CUT-OUT): термочутливий пристрій, що спрацьовує за ненормального режиму роботи, у цьому разі ОПЕРАТОР не має можливості змінювати температуру спрацьовування.

Примітка. ТЕРМОВИМИКАЧ може бути з автоматичним або ручним відновленням початкового стану.

  1. ТЕРМОВИМИКАЧ З АВТОМАТИЧНИМ ВІДНОВЛЕННЯ (TERMAL CUT-OUT, AUTOMATIC RECETt): ТЕРМОВИМИКАЧ, що автоматично відновлює робочий режим після того, як контрольована частина апаратури достатньо охолоне.

  2. ТЕРМОВИМИКАЧ З РУЧНИМ ВІДНОВЛЕННЯМ (TERMAL CUT-OUT, MANUAL RECETt): термовимикач, що для відновлювання робочого режиму потребує ввімкнення вручну або часткової заміни.

  3. З’ЄДНУВАЛЬНИЙ КАБЕЛЬ (INTERCONNECTING CABLE): кабель для під’єднання одного зразка апаратури до іншого, для взаємного під’єднання окремих зразків у систему або для під’єднання апаратури до ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНОЇ МЕРЕЖІ або СИСТЕМИ КАБЕЛЬНОГО РОЗПОДІЛУ. Такий кабель може відігравати роль будь-якого кола, яке з'єднує один зразок апаратури з іншим.

Примітка. Шнур живлення для під’єднання до основного джерела живлення не є З’ЄДНУВАЛЬНИМ КАБЕЛЕМ.

  1. Загоряння

    1. КЛАСИФІКАЦІЯ МАТЕРІАЛІВ З ВОГНЕТРИВКІСТЮ (FLAMMABILITY CLASSIFICATION OF MATERIALS): класифікація матеріалів залежно від їх здатності до загоряння, горіння та згасання. Класифікація матеріалів залежно від результатів випробовувань їх за методиками, наведеними у ІЕС 60695-11-10, ІЕС 60695-11-20, ISO 9772 або ISO 9773, викладена у 1.2.12.2 -1.2.12.14.

Примітка 1. Відповідно до вимог цього стандарту СПІНЕНИЙ МАТЕРІАЛ КЛАСУ HF-і кращий за матеріал КЛАСУ HF-2, а матеріал КЛАСУ HF-2 кращий за матеріал КЛАСУ HBF.

Примітка 2. Так само для інших матеріалів, зокрема жорсткі (технологічно структуровані) спінені матеріали класу 5VA кращі за матріали класу 5VB, 5VB кращі за V-0, V-0 кращі за V-1, V-1 кращі за V-2, V-2 краші за НВ40 і НВ40 кращі за НВ75.

Примітка 3. Так само матеріали КЛАСУ VTM-0 кращі за VTM-1, a VTM-і кращі за VTM-2.

Примітка 4. Матеріали КЛАСІВ VTM-0, VTM-1 та VTM-2 розглядають як еквівалентні матеріалам КЛАСІВ V-0, V-1 та V-2 відповідно, але тільки за вогнетривкістю. Їхні електричні та механічні властивості не обов’язково еквівалентні.

Примітка 5. Певні класи за вогнетривкістю були замінені класами, використовуваними у попередніх редакціях цього стандарту. Еквівалентність старих і нових класів наведено нижче.

Старий клас

Новий клас

Еквівалентність

-

5VA (1.2.12.5)

5VA за цим стандартом не вимагаються

5V

5VB (12 12.6)

Матеріали, які витримали випробовування за класом 5V згідно з А.9 попередніх редакцій цього стандарту еквівалентні або кращі за 5VB

НВ

HB40 (1.2 .12.10)

Зразки матеріалів завтовшки від 3 мм, які витримали випробовування згідно з А..8 попередніх редакцій цього стандарту (максимальна швидкість горіння під час випробовування 40 мм/хв) еквівалентні HB40

НВ75 (1.2.12.11)

Зразки матеріалів завтовшки менше ніж 3 мм, які витримали випробовування згідно з А.8 попередніх редакцій цього стандарту (максимальна швидкість горіння під час випробовування 75 мм/хв) еквівалентні НВ 75



    1. МАТЕРІАЛ КЛАСУ V-0 (V-0 CLASS MATERIAL): матеріал, випробуваний за найтоншої значущої товщини, застосовують і класифікують як V-0 відповідно до ІЕС 60695-11-10.

    2. МАТЕРІАЛ КЛАСУ V-1 (V-1 CLASS MATERIAL): матеріал, випробуваний за найтоншої значущої товщини, застосовують і класифікують як V-1 відповідно до ІЕС 60695-11-10.

    3. МАТЕРІАЛ КЛАСУ V-2 (V-2 CLASS MATERIAL): матеріал, випробуваний за найтоншої значущої товщини, застосовують і класифікують як V-2 відповідно до ІЕС 60695-11-10.

    4. МАТЕРІАЛ КЛАСУ 5VA (5VA CLASS MATERIAL): матеріал, випробуваний за найтоншої значущої товщини, застосовують і класифікують як 5VA відповідно до ІЕС 60695-11-20.

    5. МАТЕРІАЛ КЛАСУ 5VB (5VB CLASS MATERIAL): матеріал, випробуваний за найтоншої значущої товщини, застосовують і класифікують як 5VB відповідно до ІЕС 60695-11-20.

    6. СПІНЕНИЙ МАТЕРІАЛ КЛАСУ HF-1 (HF-1 CLASS FOAMED MATERIAL): спінений матеріал, випробуваний за найтоншої значущої товщини, застосовують і класифікують як HF-1 відповідно до ISO 9772.

    7. СПІНЕНИЙ МАТЕРІАЛ КЛАСУ HF-2 (HF-2 CLASS FOAMED MATERIAL): спінений матеріал, випробуваний за найтоншої значущої товщини, застосовують і класифікують як HF-2 відповідно до ISO 9772.

    8. СПІНЕНИЙ МАТЕРІАЛ КЛАСУ HBF (HBF-1 CLASS FOAMED MATERIAL): спінений матеріал, випробуваний за найтоншої значущої товщини, застосовують і класифікують як HBF відповідно до ISO 9772.

    9. МАТЕРІАЛ КЛАСУ НВ40 (НВ40 CLASS MATERIAL): матеріал, випробуваний за найтоншої значущої товщини, застосовують і класифікують як НВ40 відповідно до ІЕС 60695-11-10.

    10. МАТЕРІАЛ КЛАСУ HB7S (НВ75 CLASS MATERIAL): матеріал, випробуваний за найтоншої значущої товщини, застосовують і класифікують як НВ75 відповідно до ІЕС 60695-11-10.

    11. МАТЕРІАЛ КЛАСУ VTM-0 (VTM-0 CLASS MATERIAL): матеріал, вйпробуваний за найтоншої значущої товщини, застосовують і класифікують як VTM-0 відповідно до ISO 9773.

    12. МАТЕРІАЛ КЛАСУ VTM-1 (VTM-1 CLASS MATERIAL): матеріал, вйпробуваний за найтоншої значущої товщини, застосовують і класифікують як VTM-1 відповідно до ISO 9773.

    13. МАТЕРІАЛ КЛАСУ VTM-2 (VTM-2 CLASS MATERIAL): матеріал, вйпробуваний за найтоншої значущої товщини, застосовують і класифікують як VTM-2 відповідно до ISO 9773.

    14. РІВЕНЬ НЕБЕЗПЕКИ ВИБУХУ (EXPLOSION LIMIT): найменша концентрація горючої речовини у будь-якій суміші газів, парів, туману або пилу, за якої вогонь може розповсюджуватися після вилучання джерела загоряння.

  1. Додаткові визначення

    1. ВИПРОБОВУВАННЯ ТИПУ (TYPE TEST): випробовування представницького зразка апаратури для визначання відповідності розробленої і виготовленої апаратури вимогам цього стандарту.

    2. ВИБІРКОВІ ВИПРОБОВУВАННЯ (SAMPLING TEST): випробовування декількох зразків, відібраних із партії апаратури методом випадкового відбирання (IEV 151-04-17, модифікований).

    3. ВСТАНОВЛЕНІ (ТЕХНОЛОГІЧНІ) ВИПРОБОВУВАННЯ (ROUTINE TEST): випробовування, за якими кожний окремий зразок під час або після виготовляння перевіряють на відповідність встановленим критеріям (IEV 151-04-16, модифікований).

    4. ПОСТІЙНА НАПРУГА (OC VOLTAGE): середнє значення напруги (виміряне приладом із рухомою рамкою), для якої значення подвійної амплітуди пульсацій не перевищуе 10 % від середнього значення.

Примітка. Якщо значення подвійної амплітуди пуільсацій перевищує 10% середнього значення, потрібно застосовувати вимоги до пікових значень напруги.

  1. ОБСЛУГА (SERVICE PERSON): особа, яка має відповідну технічну освіту та досвід, що дають змогу їй усвідомлювати небезпеку, на яку вона може наразитись під час виконання робіт, і яка може застосовувати засоби щодо її усунення як до себе, так і до інших.

  2. КОРИСТУВАЧ (USER): будь-яка особа, яка не відноситься до ОБСЛУГИ. Термін - КОРИСТУВАЧ у цьому стандарті аналогічний та взаємозамінний з терміном ОПЕРАТОР.

  3. ОПЕРАТОР (OPERATOR): див. користувач (1.2 13.6).

  4. ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНА МЕРЕЖА (TELECOMMUNICATION NETWORK): навантажена провідна система, яка призначена для інформаційного зв'язку між апаратурою, яка може бути розташована в різних будівлях, за винятком: