d) перед обома випробними зразками, на відстані 100 мм, установлюють ідентичні мікрофони. Цю пару мікрофонів під’єднують до двоканального вимірювального пристрою (див. рисунок С.1);

e) на обидва випробні зразки подають напругу живлення або їх запускають із керувального устатковання. Генерований обома зразками сигнал порівнюють на початку та наприкінці трансльованого повідомлення. Вимірюють і реєструють значення різниці у часі між сигналами на початку і наприкінці трансляції. їх позначають відповідно ΔTS та ΔTF;

f) вимірювання проводять після першого вмикання пристроїв, а потім через кожних п’ять хвилин, доки час роботи пристроїв не становитиме 30 хв. У разі переривання живлення пристроїв у будь-який момент протягом 30-хвилинного інтервалу випробовування, контрольну послідовність повторюють на новому 30-хвилинному інтервалі.

С.5.3.3 Вимоги випробовування

Мовленнєвий оповіщувач вважають таким, що відповідає вимогам цього розділу, якщо виміряні різниці у часі між двома випробними пристроями знаходяться у таких межах:

a) на початку 30-хвилинного випробовування ΔTS та ΔTF дорівнюють або менше 0,02 с; та

b) для всіх вимірювань протягом 30-хвилинного випробовування ΔTS та ΔTF дорівнюють або менше 0,05 с.


Рисунок С.1 – Випробовувальне устатковання для вимірювання синхронізації







ДОДАТОК ZA

(довідковий)


ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК СТАНДАРТУ EN 54-3:2003 З ДИРЕКТИВОЮ ЄС ЩОДО БУДІВЕЛЬНОЇ ПРОДУКЦІЇ (89/106/ЕЕС)

 

Національна примітка

В Україні з урахуванням вимог Директиви Ради Європи (89/106/ЕЕС) від 21 грудня 1988 р. відповідно до статті 14 Закону України «Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності» затверджено «Технічний регламент будівельних виробів, будівель та споруд» від 20 грудня 2006 р.


Замінити Додаток ZA (довідковий) новим Додатком ZА:

ZА.1 Сфера застосування та відповідні положення

Стандарт EN 54-3:2001 розроблено згідно з Дорученням М/109, яке було видано для CEN Європейською комісією (ЄК) і Європейською Асоціацією Вільної Торгівлі.

 

Національна примітка

CEN – Європейський комітет стандартизації.


Розділи цього стандарту, наведені у додатку, відповідають вимогам Доручення, виданого на підставі Європейської Директиви щодо будівельної продукції (89/106/ЄЕС).

Відповідність будівельної продукції, на яку поширюється цей стандарт, цим розділам, дає підставу вважати (як це визначено Директивою щодо будівельної продукції), що будівельна продукція придатна для передбаченого застосовування відповідно до розділу 1 (Сфера застосування) цього стандарту. Довідкову інформацію треба надавати за умов маркування знаком СЕ (див. ZA.3).

ЗАСТОРОГА! Для продукції, що входить до сфери застосування цього стандарту, можна також застосовувати інші вимоги та Директиви ЄС.

Примітка. Додатково до деяких конкретних розділів цього стандарту (це стосується небезпечних речовин) можуть мати місце інші вимоги до продукції відповідно до сфери її застосування (наприклад, Європейське законодавство і національні закони, правила та адміністративні положення). Ці вимоги повинні також визначати, коли і де їх застосовують. Інформаційну базу Європейських і національних положень про небезпечні речовини розміщено на веб-сайті EUROPA (доступ через http:// europa.eu.int/comm/enterDrise/construction/internal/danqsub/danqmain.htm).

Щодо продукції, яку розглядають, додаток ZA має таку саму сферу застосування, що і розділ 1 цього стандарту. Цей додаток установлює умови нанесення знака марковання СЕ на звукові пожежні оповіщувачі для нижченаведеного призначеного застосовування і визначає відповідні розділи.

Будівельна продукція: Системи виявляння пожежі та сигналізування про пожежу – оповіщувачі пожежні звукові.

Призначене застосовування: пожежна безпека.


Таблиця ZA.1 – Відповідні розділи

Основні характеристики

Розділи цього стандарту

Підмандатний(-і) рівень (рівні)

Примітки

Функціювання під час режиму пожежі

4.2, 4.3, 5.2, 5.3, С.3.1, С.3.2, С.5.1, С.5.2, С.5.3

Немає

a)

b)

Надійність функціювання

4.4, 4.5, 4.6, 5.4, С.4

а)

Довгочасність (тривалість) надійного функціювання: здатність протистояти температурі

5.5, 5.6, 5.7, 5.8, 5.9

с)

Довгочасність (тривалість) надійного функціювання: здатність протистояти вологості

5.8, 5.9, 5.10

 

с)

Довгочасність (тривалість) надійного функціювання: здатність протистояти корозії

5.11

 

Довгочасність (тривалість) надійного функціювання: здатність протистояти вібрації

5.12 – 5.15

 

Довгочасність (тривалість) надійного функціювання: електрична стабільність

5.16

d)

Довгочасність (тривалість) надійного функціювання: захист оболонки

5.17

 

a) С.3, С.4, С.5.1, С.5.2 та С.5.3 поширюються лише на мовленнєві оповіщувачі.

b) С.3.2 та С.5.3 поширюються лише на мовленнєві оповіщувачі з функцією синхронізації повідомлення.

c)  5.6 та 5.10 поширюються лише на звукові чи мовленнєві оповіщувачі, які встановлюють зовні будівель.

d) 5.16 поширюється лише на звукові чи мовленнєві оповіщувачі з активними електронними компонентами.


ZA.2 Процедура підтвердження відповідності оповіщувачів, на які поширюються вимоги цього стандарту

ZA.2.1 Система підтвердження відповідності

Доручення вимагає, щоб систему підтвердження відповідності застосовували як зазначено у таблиці ZА.2.


Таблиця ZА.2 – Система підтвердження відповідності

Продукція

Призначене

застосовування

Рівні або класи

Система підтвердження відповідності

Системи виявляння пожежі та сигналізування про пожежу – оповіщувачі пожежні звукові

Пожежна безпека

Немає

1

Система 1: див. Додаток СРD III. 2. (і), без випробовування зразків під час аудиту.

 

Національна примітка

CPD III. 2. (і) – Додаток III до Директиви щодо будівельної продукції 89/106/ЕЕС.


ZА.2.2 Оцінювання відповідності

ZА.2.2А Загальні положення

Оцінювання відповідності продукції вимогам цього стандарту має бути підтверджено:

a) виконанням задач для виробника:

1) контролювання виробництва продукції (КВП);

2) випробовування зразків виробником відповідно до встановленого плану випробовування;

b) виконанням задач за повної відповідальності нотифікованого органу сертифікації продукції:

1) перевіряння типу продукції;

2) первинне інспектування виробництва і контролювання виробництва продукції;

3) періодичне наглядання, оцінювання та затвердження контролювання виробництва продукції.


 

Національна примітка

Нотифікація (тотожний термін – призначення) – надання органом, визначеним або уповноваженим Кабінетом Міністрів України, органу з оцінки відповідності права виконувати певну діяльність з оцінки відповідності вимогам технічних регламентів.


Примітка. Виробник – це фізична або юридична особа, яка розміщує продукцію на ринку під своїм власним ім’ям. Зазвичай виробник безпосередньо проектує та виробляє продукцію. Але як перша альтернатива – він може мати продукцію, яка спроектована, вироблена, зібрана, запакована, оформлена або помаркована підприємством-субпідрядником. Як друга альтернатива – він може виконувати частину виробничого процесу, тобто збирати, пакувати, оформлювати або маркувати готову продукцію.

Виробник повинен гарантувати, що:

— проведення первинного перевіряння типу продукції на відповідність цьому стандарту було здійснено за відповідальності нотифікованого органу сертифікації продукції;

— продукція постійно відповідає первинно перевіреним зразкам, для яких відповідність вимогам цього стандарту було перевірено.

Виробник повинен завжди проводити загальне контролювання, мати необхідні повноваження, щоб нести відповідальність за свою продукцію. Виробник несе відповідальність за відповідність продукції всім установленим до неї регуляторним вимогам.

ZА.2.2.2 Перевіряння типу продукції

ZА.2.2.2.1 Тип продукції потрібно перевірити, щоб продемонструвати відповідність вимогам цього стандарту.

Тип продукції треба перевіряти відповідно до зазначених у таблиці ZА.1 розділів за винятком наведених у ZA.2.2.2.2 і ZА.2.2.2.2.

ZА.2.2.2.2 Раніше проведене перевіряння, таке як перевіряння типу продукції для сертифікації продукції, може бути враховано за умови, якщо це перевіряння було проведено за такими самими методами перевіряння, або навіть більш жорсткими, по тій самій системі підтвердження відповідності, що передбачено цим стандартом, для такої самої продукції або продукції аналогічних моделей, конструкції й функційним призначенням так, що результати можуть бути застосовані до цієї продукції.

Примітка. Та сама система підтвердження відповідності означає проведення перевіряння незалежною третьою стороною за відповідальності органу сертифікації продукції, який на цей час є нотифікованим органом сертифікації продукції.

ZА.2.2.2.3 Якщо одна або більше характеристик є однаковими для продукції з подібним дизайном, конструкцією та функційним призначенням, то результати перевіряння цих характеристик одного типу продукції можуть бути застосовані до іншої подібної продукції.

ZA.2.2.2.4 Зразки для перевіряння повинні бути представниками серійної продукції виробника. Якщо зразки для перевіряння є прототипами, вони повинні бути репрезентативними для майбутнього виробництва та повинні бути визначені виробником.

Примітка. У випадку проведення сертифікації продукції на прототипах, це означає, що виробник не є третьою стороною, що відповідає за відбирання зразків продукції. Під час первинного інспектування виробництва та контролювання виробництва продукції (див. ZА.2.2.3.4) необхідно підтвердити, що зразки для перевіряння типу продукції, є представниками серійної продукції.

ZА.2.2.2.5 Усі перевіряння типу продукції та їхні результати повинні бути задокументовані в звітах перевіряння. Усі звіти перевіряння виробник повинен зберігати протягом принаймні десяти років після останньої дати виготовлення продукції, до якої вони відносяться.

ZА.2.2.3 Контролювання виробництва продукції (КВП)

ZA.2.2.3.1 Загальні положення

КВП – це постійне внутрішнє контролювання виробництва, яке провадить виробник.

Усі елементи, вимоги та умови, прийняті виробником, повинні бути задокументовані в письмовій формі у вигляді настанов і процедур. Ця документація по системі контролювання виробництва продукції повинна гарантувати загальне розуміння оцінювання відповідності та дозволяти перевірити отримання необхідних характеристик продукції. Ефективність функціювання системи контролювання продукції повинна бути перевірена.

Таким чином, контролювання виробництва продукції об’єднує технологічні дії виробництва і всі вимірювання, що дозволяють підтримувати і контролювати відповідність продукції технічним вимогам. Його впровадження може бути досягнуто контролюваннями та випробовуваннями на вимірювальному устаткованні матеріалів і компонентів, процесів, механізмів і виробничого устатковання та готової продукції, а також властивостей матеріалів у компонентах, та використовуванням отриманих при цьому результатів.

ZА.2.2.3.2 Загальні вимоги

Виробник повинен установити, задокументувати та підтримувати систему КВП для гарантування того, що продукція, яка є на ринку, відповідає встановленим експлуатаційним характеристикам і відповідає зразкам, які пройшли перевіряння типу продукції.

Якщо мають місце субпідрядні відносини, виробник повинен зберігати повне контролювання продукції та гарантувати, що він отримує всю інформацію, необхідну для виконання своїх зобов’язань згідно з цим стандартом. Якщо виробник частково передає субпідряднику свої функції щодо проектування, виготовляння, збирання, пакування, оформлювання і (або) маркування продукції, КВП субпідрядника можна взяти до уваги для цієї продукції (якщо це доречно). Виробник, що передає всі свої функції субпідряднику, не може ні за яких обставин покласти відповідальність за продукцію на субпідрядника.

Система КВП повинна виконувати всі вимоги нижченаведених пунктів EN ISO 9001 (якщо це може бути застосовано):

— 4.2, за винятком 4.2.1а);

— 5.1 е), 5.5.1, 5.5.2;

— розділ 6;

— 7.1 за винятком 7.1а), 7.2.3с), 7.4, 7.5, 7.6;

— 8.2.3, 8.2.4, 8.3, 8.5.2.

Система КВП може бути частиною існуючої системи управління якістю (наприклад, згідно з EN ISO 9001), сфера застосування якої охоплює виробництво продукції.