- додаткові характеристики, що забезпечують довговічність перемичок в умовах експлуатації. Наприклад, для перемичок будівель, що зводяться на майданчиках із розрахунковою сейсмічністю 7 балів і вище, – стійкість до сейсмічних дій, що позначається великою буквою С; для перемичок, що застосовуються в умовах дії агресивних середовищ, – характеристики ступеня щільності бетону (П – підвищеної щільності, О – особливо щільний).

1 – технологічний ухил

Рисунок 2

Рисунок 3


Рисунок 4


Приклад умовної познаки (марки) перемички типу ПБ завдовжки 2460 мм, поперечного перерізу № 5 (відповідно до табл. Б.1), під розрахункове навантаження 37,27 кН/м, з монтажними петлями:

5ПБ25-37-п.

Те саме типу ПП завдовжки 1810 мм, поперечного перерізу № 8 (відповідно до табл. Б.6), під розрахункове навантаження 70,61 кН/м, з напружуваною арматурою класу Ат-V:

8ПП18-71-АтV.

Те саме типу ПБ завдовжки 2070 мм, поперечного перерізу № 10 (відповідно до табл. Б.5), під розрахункове навантаження 27,46 кН/м, з анкерними випусками для кріплення балконних плит, з монтажними петлями:

10ПБ21-27-ап.

Те саме типу ПФ завдовжки 1940 мм, поперечного перерізу № 5 (відповідно до табл. Б.7), під розрахункове навантаження 5,88 кН/м:

5ПФ19-6.

4.10 Спосіб формування перемичок має бути зазначеним у їх робочій документації.

5 ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ

5.1 Перемички слід виготовляти у відповідності з вимогами даного стандарту і технічної документації, затвердженої в установленому порядку. Можливе використання проектної документації типових серій за умови її актуалізації з урахуванням вимог чинних нормативних документів.

Конструювання та розрахунки при розробленні робочих креслень перемичок слід виконувати, дотримуючись вимог СНиП 2.03.01.

5.2 Перемички повинні задовольняти вимоги ДСТУ Б В.2.6-2:

- за заводською готовністю;

- за міцністю, жорсткістю і тріщиностійкістю;

- за показниками фактичної міцності бетону (у проектному віці, передавальною і відпускною);

- за морозостійкістю бетону;

- до якості матеріалів, що застосовуються для приготування бетону;

- до бетону, а також до матеріалів для приготування бетону перемичок, призначених для експлуатації в середовищі з агресивним ступенем дії на залізобетонні конструкції;

- до форми і розмірів арматурних і закладних виробів і їх положення в перемичці; -до марок сталей для арматурних і закладних виробів, зокрема для монтажних петель;

- за відхиленням товщини захисного шару бетону до арматури;

- за захистом від корозії;

- за застосуванням форм для виготовлення перемичок.

5.3 Перемички слід виготовляти з важкого бетону згідно з ДСТУ Б В.2.7-43 (середньої щільності більше 2200 кг/м3 до 2500 кг/м3 включно) класів за міцністю на стиск, вказаних в проектній документації на ці перемички.

5.4 Нормована передавальна міцність бетону перемичок із напружуваною арматурою повинна складати 70 % від проектної (на стиск), якщо у робочій документації на перемички не вказане інше значення. Передачу зусиль обтискання на бетон (відпуск натягнення арматури) слід проводити після досягнення бетоном необхідної нормованої міцності.

5.5 Нормована відпускна міцність бетону перемичок повинна складати у відсотках від проектної (на стиск), якщо у робочій документації на перемички на вказане інше значення:

70 – при постачанні перемичок у теплий період року;

90 – те саме в холодний' період року.

5.6 У якості напружуваної поздовжньої арматури перемичок слід застосовувати арматурну сталь:

- Ат800 і Ат600С згідно з ГОСТ 10884;

- A-V і A-IV згідно з ГОСТ 5781;

- А500С, А600, А800 згідно з ДСТУ 3760;

- Вр-ІІ згідно з ГОСТ 7348;

- К7 згідно з ГОСТ 13840.

5.7 У якості ненапружуваної поздовжньої арматури перемичок слід застосовувати арматурну сталь:

- А-ІІ згідно з ГОСТ 6727.

- А400С, А500С згідно з ДСТУ 3760;

- Вр-І згідно з ГОСТ 6727.

5.8 Для поперечного армування слід використовувати арматурну сталь класів А-І і А-ІІІ згідно з ГОСТ 5781, А240 і А400 згідно з ДСТУ 3760 або арматурний дріт класу Вр-І згідно з ГОСТ 6727.

5.9 Натягнення напружуваної арматури слід проводити електротермічним або механічним способом на упори.

5.10 Значення напружень у напружуваній арматурі, контрольовані після закінчення натягнення її на упори, повинні відповідати наведеним у проектній документації на перемички.

Значення фактичних відхилів напружень у напружуваній арматурі не повинні перевищувати при натягненні механічним способом 5 %, а при натягненні електротермічним способом – значення , МПа, де l1 – довжина натягуваного стрижня (відстань між зовнішніми гранями упорів), м.

5.11 Значення фактичних відхилів геометричних параметрів перемичок не повинні перевищу вати граничних, вказаних у таблиці 1.

Таблиця 1

Найменування відхилів геометричного параметра

Найменування геометричного параметра

Граничний відхил, мм

Відхил від лінійного розміру

Довжина перемички, мм:


до 2500 включно

±6

понад 2500 до 4000 включно

±8

понад 4000

±10

Ширина і висота перемички

±5

Положення виступів, виїмок і отворів

5

Положення закладних виробів:


у площині перемички

5

з площини перемички

3

Відхил від прямолінійності

Прямолінійність профілю лицьової поверхні перемички:


завдовжки до 2500 мм включно на заданій довжині 1000 мм

±3

завдовжки понад 2500 мм до 4000 мм включно на всій довжині перемички

±3

завдовжки понад 4000 мм на всій довжині перемички

±4


5.12 Встановлюються наступні категорії бетонних поверхонь перемички:

КП-2 – нижньої і бічних поверхонь;

КП-3 – решти поверхонь.

Вимоги до якості поверхонь і зовнішнього вигляду перемичок – згідно з ДСТУ Б В.2.6-2.

5.13 У бетоні перемичок, що поставляються споживачеві, тріщини не допускаються, за винятком:

- усадкових і інших поверхневих технологічних тріщин, ширина яких не повинна перевищувати 0,1 мм;

- тріщин від обтискання бетону в попередньо напружених перемичках, ширина яких не повинна перевищувати значень, вказаних у проектній документації на ці перемички.

5.14 Перемички повинні задовольняти вимоги ДБН В.1.1-7 та ДБН В.1.2-7 за межею вогнестійкості, визначеною у робочих кресленнях перемичок відповідно до ступеня вогнестійкості будівельного об'єкта, але не менше REI60 згідно з ДБН В.1.1-7.

5.17 Надійність та довговічність перемичок забезпечується шляхом дотримання вимог ДБН В.1.2-14.

6 ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ

6.1 Приймання перемичок слід проводити партіями відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.6-2, даного стандарту і проектної документації на перемички.

6.2 Приймання перемичок за показниками їх міцності, жорсткості і тріщиностійкості, межі вогнестійкості, за морозостійкістю бетону, а також за водонепроникністю і водопоглинанням бетону перемичок, призначених для експлуатації в середовищі з агресивним ступенем дії, слід проводити за результатами періодичних випробувань.

6.3 Періодичні випробування перемичок для контролю їх межі вогнестійкості слід проводити перед початком їх масового виготовлення та у подальшому – при внесенні до них конструктивних змін, зміні технології виготовлення або виду і якості матеріалів.

6.4 Приймання перемичок за показниками міцності бетону (класу бетону за міцністю на стиск, передавальній і відпускній міцності), відповідності арматурних і закладних виробів проектній документації, міцності зварних з'єднань, точності геометричних параметрів, товщини захисного шару бетону до арматури, ширини розкриття технологічних тріщин, категорії бетонної поверхні слід проводити за результатами приймально-здавальних випробувань і контролю.

6.5 У випадках, якщо при перевірці буде встановлено, що фактична відпускна міцність бетону нижче необхідної відпускної міцності, то поставку перемичок споживачеві слід проводити після досягнення бетоном проектної міцності.

6.6 Приймання перемичок за показниками точності геометричних параметрів, товщини захисного шару бетону до арматури, категорії бетонної поверхні, ширини розкриття технологічних тріщин слід здійснювати за результатами одноступінчастого вибіркового контролю.

7 МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ І ВИПРОБУВАНЬ

7.1 Контроль і оцінку міцності, жорсткості і тріщиностійкості перемичок слід здійснювати згідно з ДСТУ Б В.2.6-7 (ГОСТ 8829) і робочими кресленнями перемичок.

Випробування перемичок навантаженням для контролю їх міцності, жорсткості і тріщиностійкості слід проводити після досягнення бетоном міцності, що відповідає проектній.

7.2 Межа вогнестійкості перемичок визначається згідно з ДСТУ Б В.1.1-20.

7.3 Міцність бетону перемичок слід визначати згідно з ГОСТ 10180 на серії зразків, що виготовлені з бетонної суміші робочого складу і зберігалися в умовах згідно з ГОСТ 18105.

При випробуванні перемичок неруйнівними методами фактичну передавальну і відпускну міцність бетону на стиск слід визначати ультразвуковим методом згідно з ГОСТ 17624 або приладами механічної дії згідно з ГОСТ 22690, а також іншими методами, передбаченими стандартами на методи випробування бетону.

7.4 Морозостійкість бетону слід визначати згідно з ДСТУ Б В.2.7-47 (ГОСТ 10060.0), ДСТУ Б В.2.7-48 (ГОСТ 10060.1), ДСТУ Б В.2.7-49 (ГОСТ 10060.2) на серії зразків, виготовлених із бетонної суміші робочого складу.

7.5 Водонепроникність бетону перемичок, призначених для експлуатації в середовищі з агресивним ступенем дії, слід визначати згідно з ДСТУ Б В.2.7-170 на серії зразків, виготовлених з бетонної суміші робочого складу.

7.6 Водопоглинання бетону перемичок, призначених для експлуатації в середовищі з агресивним ступенем дії на залізобетонні конструкції, слід визначати згідно з ДСТУ Б В.2.7-170 на серії зразків, виготовлених з бетонної суміші робочого складу.

7.7 Методи контролю і випробувань арматурних і закладних виробів – згідно з ГОСТ 10922.

7.8 Вимірювання напруження в напружуваній арматурі, контрольоване після закінчення натягнення, слід проводити згідно з ГОСТ 22362.

7.9 Методи контролю і випробувань вихідних сировинних матеріалів, що застосовуються для виготовлення перемичок, повинні відповідати встановленим стандартами або технічними умовами на ці матеріали.

7.10 Розміри, відхилення від прямолінійності, товщина захисного шару бетону до арматури, положення закладних виробів, якість бетонних поверхонь і зовнішній вигляд перемичок слід перевіряти методами, встановленими ДСТУ Б В.2.6-2.

8 МАРКУВАННЯ, ЗБЕРІГАННЯ І ТРАНСПОРТУВАННЯ

8.1 Маркування перемичок – згідно з ДСТУ Б В.2.6-2. Маркувальні написи і знаки слід наносити на торцевій або верхній сторонах кожної перемички. На торцевій стороні перемичок, що мають стропувальні отвори або прорізи (замість монтажних петель), повинен бути нанесений монтажний
знак "Верх виробу" згідно з ДСТУ Б В.2.6-2.

Допускається за погодженням виробника зі споживачем і проектною організацією – автором проекту конкретної будівлі замість марок наносити на перемички їх скорочені умовні познаки, прийняті в проектній документації конкретної будівлі.

8.2 Вимоги до документа про якість перемичок, що поставляються споживачеві, – згідно з ДСТУ Б В.2.6-2.

Додатково в документі про якість перемичок повинна бути наведена марка бетону за морозостійкістю, а для перемичок, призначених для експлуатації в середовищі з агресивним ступенем дії, – водонепроникність і водопоглинання бетону (якщо ці показники обумовлені в замовленні на виготовлення перемичок).

8.3 Транспортувати і зберігати перемички слід відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.6-2, даного стандарту і проектної документації на перемички.

8.3.1 Перемички слід транспортувати і зберігати в контейнерах розсортованими за марками і укладеними в робочому положенні.

Допускається транспортувати і зберігати перемички укладеними в штабелі без контейнерів.

8.3.2 Підкладки і прокладки між рядами перемичок повинні бути завтовшки не менше ніж 25 мм і розташовані по вертикалі одна над іншою на відстані від 200 мм до 250 мм від торця перемички.

8.3.3 Висота штабеля перемичок повинна бути не більше ніж 2 м.

8.3.4 Підйом, навантаження і розвантаження перемичок слід проводити пакетами краном за допомогою спеціальних вантажозахватних пристосувань, а окремих перемичок – захопленням за монтажні петлі або передбачені стропувальні отвори або прорізи.

8.3.5 При транспортуванні перемички слід укладати в транспортні засоби в робочому положенні, поздовжньою віссю у напрямку руху транспорту.

9 ОЦІНЮВАННЯ ВІДПОВІДНОСТІ

9.1 Оцінювання відповідності залізобетонних перемичок вимогам Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд (далі -Технічний регламент) здійснюється шляхом сертифікації призначеним в установленому порядку органом з оцінки відповідності (далі – орган оцінки) за показниками їх механічного опору та стійкості, пожежної безпеки та безпеки експлуатації, запровадженими 5.2 та 5.11 – 5.14 цього стандарту.

9.2 Оцінювання відповідності залізобетонних перемичок здійснюється відповідно до запроваджених положень Технічним регламентом, ДСТУ Б А.1.2-1, ДСТУ-Н Б А.1.1-83, розділом 6 цього стандарту.

9.3 Сертифікація залізобетонних перемичок здійснюється із застосуванням наступних процедур оцінки відповідності та з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 7 жовтня 2003 р. № 1585 "Про затвердження Технічного регламенту модулів оцінки відповідності та вимог щодо маркування національним знаком відповідності, які застосовуються в технічних регламентах з підтвердження відповідності":