3.6.4. Приклад умовної познаки (марки) плити типорозміру П2, першої несучої здатності, з напруженою арматурою класу Ат800, яка виготовлена з важкого бетону і призначена для експлуатації в неагресивному середовищі і має круглий отвір діаметром 700 мм:

П2 – 1Ат800 – 2.

Те саме плити типорозміру П1, третьої несучої здатності, з напруженою арматурною сталлю А600, яка виготовлена з легкого бетону нормальної проникності:

П1 – 3А600 – Л – Н.

4 ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ

4.1 Плити повинні відповідати вимогам цього стандарту і ДСТУ Б В.2.6-2 та виготовлятись за проектною і технологічною документацією, затвердженою в установленому порядку.

Можливе використання проектної документації типових серій за умови її актуалізації з урахуванням вимог чинних нормативних документів.

4.2 Плити повинні задовольняти вимоги за міцністю, жорсткістю, тріщиностійкістю і витримувати під час випробувань контрольні навантаження, визначені у цьому стандарті.

4.3 Плити повинні задовольняти вимоги ДБН В.1.1-7 та ДБН В.1.2-7 за межею вогнестійкості, визначеної у робочих кресленнях плит відповідно до ступеня вогнестійкості б,удівельного об'єкта.

4.4 Міцність, жорсткість, тріщиностійкість та межа вогнестійкості плит забезпечується відповідністю вимогам ДСТУ Б В.2.6-2 за показниками, що характеризують:

- фактичну міцність бетону (у проектному віці, передавальну та відпускну);

- морозостійкість бетону;

- марки сталей для арматурних і закладних виробів, у тому числі для монтажних петель;

- розміри арматурних виробів, міцність їх з'єднань та розташування;

- геометричні розміри плит і товщину захисного шару бетону до арматури.

4.5 Плити слід виготовляти з важкого бетону згідно з ДСТУ Б В.2.7-43 з середньою густиною більше 2200 кг/м3 або легкого бетону щільної структури з середньою густиною більше 1600 кг/м3 до 2200 кг/м3 включно згідно з ДСТУ Б В.2.7-18 класів за міцністю на стиск, зазначених у таблицях А.1 і Б.1, та для плит з напруженою арматурною сталлю класу А400в (таблиці В.3 і В.4).

4.6 Передавання зусиль обтиску на бетон (відпускання натягу арматури) слід виконувати після досягнення бетоном передавальної міцності, що вимагається.

Нормована передавальна міцність бетону плит залежно від класів бетону за міцністю на стиск, виду і класу напруженої арматурної сталі наведена у таблицях А.1 , Б.1 та В.1 і В.2.

4.7 Нормовану відпускну міцність бетону на стиск приймають такою, що дорівнює нормованій передавальній міцності.

При поставці плит у холодний період року нормована відпускна міцність бетону може бути підвищена, але не більше 85 % класу бетону за міцністю на стиск.

4.8 Бетон плит, призначених для експлуатації у газоподібних середовищах зі слабоагресивним ступенем впливу, має бути марок за водонепроникністю W2 – W4, а у середовищах з середньоагресивним ступенем впливу – більше W6.

Показники проникності бетону плит (марки за водонепроникністю) повинні відповідати визначеним у проектній документації на конкретний будівельний об'єкт (згідно з вимогами СНиП 2.03.11 та зазначеними у замовленні на виготовлення плит).

4.9 Для армування плит слід застосовувати арматурну сталь наступних видів і класів:

- як напружена арматура для плит, призначених для експлуатації в неагресивному середовищі,

- термомеханічно зміцнену стрижньову класів Ат800 і Ат600С, гарячекатану стрижньову класів А800 та А600;

- як напружена арматура для плит, призначених для експлуатації у газоподібних середовищах зі слабо- і середньоагресивним ступенями впливу, – термомеханічне зміцнену Ат800СК і Ат600К, гарячекатану стрижньову класів А800СК, А600К;

- як ненапружена арматура плит – термомеханічне зміцнену класу Ат400С, гарячекатану стрижньову класу А400 і А400С, арматурний дріт класу Вр-1. Застосування арматури класу А400С при середньоагресивному ступені впливу газоподібного середовища на плити не допускається.

Допускається як напружену арматурну для плит застосовувати арматурну сталь класу А400, зміцнену витягуванням, з контролем величини напружень і граничного видовження.

4.10 Арматурна сталь повинна задовольняти вимоги:

- стрижньова гарячекатана класів А400С, А600, А600К, А800 і А800СК – ДСТУ 3760;

- термомеханічно зміцнена класів Ат400, Ат400С, Ат600С, Ат600ОК, Ат800СК, Ат800 – ГОСТ 10884;

- стрижньова гарячекатана А400, А600, А800 – ГОСТ 5781;

- арматурний дріт класу Вр-1 – ГОСТ 6727.

4.11 Форма і розміри арматурних і закладних виробів і їх положення в плитах повинні відповідати зазначеним у робочих кресленнях на ці плити.

4.12 Значення попереднього напруження, які контролюються після закінчення натягування арматури на упори, повинні відповідати тим, що визначені у таблицях А.1, Б.1 та В1 і В.2.

Значення фактичних відхилів напружень у напруженій арматурі не повинні перевищувати ±10 %.

4.13 Значення фактичних відхилів геометричних параметрів плит не повинні перевищувати граничних, вказаних у таблиці 2.

4.14 Вимоги до якості поверхонь і зовнішнього вигляду плит – згідно з ДСТУ Б В.2.6-2.

Розміри раковин, місцевих напливів і западин на бетонних поверхнях і сколень бетону ребер не повинні перебільшувати граничних, запроваджених для категорій поверхні:

- на лицьовій поверхні плити – КП3;

- на нелицьовій поверхні плити (невидимій в умовах експлуатації) – КП3.


Таблиця 2 – Граничні відхилення геометричних параметрів плит

Найменування відхилу геометричного параметра

Найменування геометричного параметра

Граничний

відхил,

мм

Відхил від лінійного розміру

Довжина плити

±10

Ширина плити:


935 мм

±4

1485 мм

±5

2985 мм

±8

Висота плити

±5

Товщина полиці, розміри ребер

–3, +5

Розмір, що визначає положення прорізів, отворів і вирізів

5

Розмір, що визначає положення закладних виробів у площині плити:


опорні вироби

5

додаткові вироби

10

з площини плити

3

Відхил від прямолінійності профілю зовнішніх бічних поверхонь плит:



- на заданій довжині 1000 мм

3

- на всій довжині

8

Відхил від площинності нижньої поверхні плити відносно умовної площини, що проходить через три кутові точки плити

10

Відхил від рівності діагоналей верхньої площини плити

16


4.15 У бетоні плит, що поставляються споживачу, тріщини не допускають, за винятком:

- усаднихта інших поверхневих технологічних тріщин, ширина яких не повинна перевищувати 0,1 мм;

- поперечних у верхній зоні поздовжніх ребер від обтиснення бетону, розміри яких не повинні перевищувати визначених робочими кресленнями на ці плити;

- поперечних у торцевих ребрах, ширина яких не повинна перевищувати 0,3 мм.

5 ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ

5.1 Приймання плит здійснюється партіями у відповідності з ДСТУ Б В.2.6-2, цим стандартом та робочими кресленнями.

5.2 Плити приймають за даними вхідного, операційного і приймального контролю, в тому числі:

- за результатами періодичних випробувань за показниками міцності, жорсткості і тріщиностійкості та межі вогнестійкості плит, морозостійкості бетону, а також з водонепроникності бетону плит, призначених для експлуатації в умовах впливу агресивного газоподібного середовища;

- за результатами приймально-здавальних випробувань за показниками міцності бетону (класу бетону за міцністю на стиск, передавальною і відпускною міцністю), середньої густини легкого бетону, відповідності арматурних і закладних виробів робочим кресленням, міцності зварних з'єднань, точності геометричних параметрів, товщини захисного шару бетону до арматури, ширини розкриття технологічних тріщин і категорії бетонної поверхні.

5.3 Періодичні випробування плит за міцністю, жорсткістю і тріщиностійкістю проводять навантаженням перед початком їх масового виготовлення і в подальшому при внесенні до них конструктивних змін, зміни технології їх виготовлення, виду і якості матеріалів, що застосовуються, а також під час серійного виробництва не рідше одного разу на рік.

5.4 Періодичні випробування плит для контролю їх межі вогнестійкості проводять перед початком їх масового виготовлення та у подальшому – при внесенні до них конструктивних змін, зміні технології виготовлення або виду і якості матеріалів.

5.5 Періодичні випробування для контролю морозостійкості і водонепроникності бетону плит проводять перед початком масового виготовлення плит та у подальшому – при зміні технології або постачальників сировини, а також під час серійного виробництва не рідше одного разу на рік.

5.6 Приймання плит за показниками міцності бетону (класу бетону за міцністю на стиск, передавальною і відпускною міцністю), середньої густини легкого бетону, відповідності арматурних і закладних виробів робочим кресленням, міцності зварних з'єднань, точності геометричних параметрів, товщини захисного шару бетону до арматури, ширини розкриття технологічних тріщин, категорії бетонної поверхні, правильності нанесення маркувальних написів і знаків здійснюється за результатами вибіркового одноступінчастого контролю.

5.7 Кожна партія плит або її частина, що поставляється одному споживачу, повинна супроводжуватись документом про якість (паспортом) згідно з ДСТУ Б В.2.6-2.

6 МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ ТА ВИПРОБУВАНЬ

6.1 Випробування плит і оцінку їх міцності, жорсткості та тріщиностійкості здійснюють згідно з вимогами ДСТУ Б В.2.6-7 (ГОСТ 8829) і робочими кресленнями на ці плити.

Значення контрольних навантажень, контрольних прогинів і відносних прогинів наведені:

- для плит, призначених для експлуатації у газоподібних середовищах із неагресивним ступенем впливу, – у таблиці А.2;

- для плит, призначених для експлуатації у газоподібних середовищах зі слабо- і середньоагресивним ступенем впливу, – у таблиці Б.2;

- для плит з напруженою арматурною сталлю класу А400в – у таблицях В.3 та В.4.

6.2 Межа вогнестійкості плит визначається згідно з ДСТУ Б В.1.1-20.

6.3 Міцність бетону плит слід визначати згідно з ГОСТ 10180 на серії зразків, виготовлених із бетонної суміші робочого складу згідно з вимогами ГОСТ 18105.

При випробуванні плит неруйнівними методами фактичні передавальну і відпускну міцність бетону на стиск слід визначати ультразвуковим методом згідно з ГОСТ 17624 або приладами механічної дії згідно з ГОСТ 22690 або іншими методами, передбаченими стандартами на методи випробувань бетону.

6.4 Морозостійкість бетону слід визначати згідно з ДСТУ Б В.2.7-47 (ГОСТ 10060.0)÷ДСТУ Б В.2.7-50 (ГОСТ 10060.3) на серії зразків, виготовлених із бетонної суміші робочого складу.

6.5 Водонепроникність бетону плит, призначених для експлуатації у газоподібних середовищах з агресивним ступенем впливу, визначається згідно з ДСТУ Б В.2.7-170 на серії зразків, виготовлених із бетонної суміші робочого складу.

6.6 Об'єм міжзернових порожнин в ущільненій суміші легкого бетону слід визначати згідно з ДСТУ Б В.2.7-114 (ГОСТ 10181).

6.7 Середню густину легкого бетону слід визначати згідно з ДСТУ Б В.2.7-170 на серії зразків, виготовлених із бетонної суміші робочого складу.

6.8 Методи контролю та випробувань зварних арматурних і закладних виробів – згідно з ГОСТ 10922 та ГОСТ 23858.

6.9 Силу натягу арматури, що контролюється після завершення натягування, вимірюють згідно з ГОСТ 22362.

6.10 Розміри і відхилення від прямолінійності, площинності та рівності довжин діагоналей поверхонь плит, ширину розкриття технологічних тріщин, якість бетонних поверхонь і зовнішній вигляд плит слід перевіряти методами згідно з ДСТУ Б В.2.6-2.

6.11 Положення закладних і арматурних виробів, а також товщину захисного шару бетону до арматури слід визначати згідно з ДСТУ Б В.2.6-4 (ГОСТ 22904) та ГОСТ 17625.

7 МАРКУВАННЯ, ТРАНСПОРТУВАННЯ І ЗБЕРІГАННЯ

7.1 Маркувальні написи і знаки слід наносити на зовнішній грані поздовжнього або торцевого ребра плити.

7.2 Плити слід транспортувати і зберігати у горизонтальному положенні в штабелях.

7.3 Висота штабеля плит не повинна перевищувати 2,5 м.

7.4 Підкладки під плитами і прокладки між ними у штабелі мають бути розташовані по торцях поздовжніх ребер у місцях, де установлені опорні закладні вироби.

7.5 При транспортуванні плити слід укладати на транспортні засоби поздовжньою віссю у напрямку руху транспорту.

8 ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ТА ОХОРОНИ ДОВКІЛЛЯ

8.1 Загальні вимоги безпеки при виробництві плит повинні відповідати ДБН А.3.2-2 або СНиП ІІІ-4.

8Рівень.2 шуму у робочій зоні не повинен перевищувати значень, які запроваджені ГОСТ 12.1.003.

8.3 Санітарно-гігієнічні показники повітря робочої зони нормуються згідно з ГОСТ 12.1.005.

8.4 Виробничі приміщення та параметри виробничого середовища мають відповідати вимогам державних санітарних норм і пожежних норм ДСН 3.3.6.037, ДСН 3.3.6.039, ДСН 3.3.6.042, ГОСТ 12.1.004, ГОСТ 12.4.021 , ДБН В.1.1-7.

8.5 Працюючі при виробництві плит повинні бути забезпечені засобами індивідуального захисту згідно з ГОСТ 12.4.011.

8.6 Визначення концентрації шкідливих речовин у повітрі робочої зони і контроль за їх вмістом повинні здійснюватись згідно з ГОСТ 12.1.005.