4.4.1.5 При виготовленні склопакета з використанням низькоемісійного скла, скло повинне розташовуватися так, щоб поверхня, на яку нанесене покриття, була звернена всередину склопакета.

Примітка. Коефіцієнт теплової емісії скла з низькоемісійним м'яким покриттям, виготовленого різними виробниками може мати значення від 0,01 до 0,15. Це необхідно враховувати при виборі скла для конкретного варіанту скління а також при розрахунках термічного опору склопакетів (Додаток В).


4.4.1.6 Склопакети залежно від величини термічного опору підрозділяють на класи. Класи склопакетів наведено у таблиці 5.




Таблиця 5 – Класи склопакетів

Клас склопакета

Термічний опір, м2 К/Вт

1

0,5 - 0,6

2

0,6 - 0,7

3

0,7 – 0,9

4

більше 0,9


4.4.1.7 При реконструкції, капітальному ремонті, будівництві будинків і споруд обов'язковим є застосування склопакетів класу не нижче 1. При будівництві комерційних будинків рекомендується застосовувати склопакети класу 2, при будівництві елітних будинків - класів 3 та 4.


4.4.2 Показники освітлення приміщення

  1. Для захисту зору людей, які постійно або тимчасово перебувають в приміщенні потрібно забезпечити необхідний рівень природного освітлення. Необхідний рівень природного освітлення визначається через коефіцієнт природного освітлення.

  2. Природне освітлення підрозділяється на бокове, верхнє та комбіноване (верхнє й бокове).

  3. Вимоги до природного освітлення приміщень громадського, житлового й промислового будівництва наведено у ДБН В.2.5-28.

  4. При визначенні коефіцієнта природного освітлення враховуються втрати освітлення через світлопрозорі конструкції.

  5. Коефіцієнти спрямованого пропускання світла визначається згідно ДСТУ Б В.2.7-13.

Для прозорого скла коефіцієнт спрямованого пропускання світла повинен бути не менше показників, наведених у таблиці 6.


Таблиця 6 - Коефіцієнти спрямованого пропускання світла

Товщина скла, мм

Коефіцієнт спрямованого пропускання світла, не менше

2,0

2,5

3,0

0,89

3,5

4,0

5,0

0,88

6,0

0,87

7,0

0,85

8,0

0,83

10,0

0,81

12,0

0,79

15,0

0,76

19,0

0,72

25,0

0,67



4.4.3 Захист приміщення від перегріву

  1. Для захисту приміщень від перегріву використовується скло із сонцезахисним твердим або м'яким покриттям, скло забарвлене в масі, багатошарове скло із сонцезахисними властивостями, сонцезахисні полімерні плівки.

  2. Скло із сонцезахисним (твердим або м'яким) покриттям призначене для зменшення надходження через скління надлишкової сонячної енергії. Скло із сонцезахисним покриттям застосовують для скління фасадів будинків, орієнтованих на південну, південно-східну, південно-західну й західну сторони. Для забезпечення відповідності скління архітектурно-композиційним вимогам допускається застосування скла із сонцезахисним покриттям для скління фасадів будинків, орієнтованих на північну, північно-західну, північно-східну й східну сторони.

  3. Коефіцієнт спрямованого пропускання світла скла із сонцезахисним покриттям, скла забарвленого в масі, багатошарового скла із сонцезахисними властивостями може бути значно нижче, ніж коефіцієнт спрямованого пропускання світла безбарвного скла, тому при виборі конструкції необхідно розраховувати розміри й кількість світлових отворів таким чином, щоб скління забезпечувало необхідний рівень природного освітлення приміщення.

  4. При установці в склопакетах скла із сонцезахисним м'яким покриттям останнє повинне встановлюватися так, щоб поверхня, на яку нанесене покриття, була звернена усередину склопакета. Скло із сонцезахисним твердим покриттям може встановлюватися в склопакет покриттям усередину чи назовні склопакета, відповідно до інструкції виготовлювача скла. При монтажі склопакета у фасадну, віконну або дверну конструкцію скло із сонцезахисним покриттям повинне знаходитись ззовні будинку.

  5. Скло забарвлене в масі призначене для зменшення надходження через скління надлишкової сонячної енергії. Скло забарвлене в масі застосовують для скління фасадів будинків, орієнтованих на південну, південно-східну, південно-західну й західну сторони. Для забезпечення відповідності скління архітектурно-композиційним вимогам допускається застосування скла забарвленого у масі для скління фасадів будинків, орієнтованих на північну, північно-західну, північно-східну й східну сторони.

  6. При монтажі склопакетів у віконну або дверну конструкцію скло забарвлене в масі повинне знаходитись ззовні будинку.

  7. Багатошарове скло із сонцезахисними властивостями призначене для зменшення надходження через скління надлишкової сонячної енергії. Багатошарове скло із сонцезахисними властивостями застосовують для скління фасадів будинків, орієнтованих на південну, південно-східну, південно-західну й західну сторони. Для забезпечення відповідності скління архітектурно-композиційним вимогам допускається застосування багатошарового скла із сонцезахисними властивостями для скління фасадів будинків орієнтованих на північну, північно-західну, північно-східну й східну сторони.

  8. Правила установки багатошарового скла із сонцезахисними властивостями в склопакети й правила монтажу склопакетів з таким склом у віконні або дверні конструкції повинні надаватися виготовлювачами скла.

  9. Скло із сонцезахисним покриттям, скло забарвлене в масі, багатошарове скло із сонцезахисними властивостями, в залежності від величини коефіцієнта загального пропускання сонячної енергії (сонячного фактора), визначеного за методиками, атестованими у встановленому порядку, підрозділяють на класи, відповідно до таблиці 7.

Таблиця 7– Класи сонцезахисного скла

Клас скла

Сонячний фактор, %

С1

Більше 67

С2

Понад 58 до 67 вкл.

С3

Понад 48 до 57 вкл.

С4

Понад 38 до 47 вкл.

С5

Понад 18 до 37 вкл.

С6

Понад 10 до 17 вкл.


  1. При реконструкції, капітальному ремонті, будівництві будинків і споруд для скління фасадів, орієнтованих на південну, південно-східну, південно-західну й західну сторони обов'язковим є застосування скла класу С2. При будівництві комерційних будинків для скління фасадів будинків, орієнтованих на південну, південно-східну, південно-західну й західну сторони, рекомендується застосовувати скло класу С3, при будівництві елітних будинків - класу С4, С5, С6. Для скління фасадів будинків, орієнтованих на північну, північно-західну, північно-східну й східну сторони допускається застосування скла класу С1.


4.4.4 Звукоізоляційні характеристики

4.4.4.1 Скління проектується в залежності від рівня шуму. Шумозахисне скління повинно застосовуватися в будинках і спорудах, що виходять на транспортні магістралі, знаходяться поблизу аеропортів, промислових зон, стадіонів, розважальних закладів, тощо.

Нормативні вимоги до рівнів шуму в житлових і громадських будинках встановлюються відповідно діючим в Україні нормативним документам на етапі розробки завдання на проектування.


4.4.5 Принципи безпечного скління

  1. Фасадні світлопрозорі конструкції, у тому числі скляні стіни й двері, вікна, повинні бути спроектовані й виготовлені таким чином, щоб були враховані ризики, пов'язані із самим матеріалом (склом). Конструкції зі скла повинні бути розраховані, а вибір використовуваного типу скла повинен бути здійснений таким чином, щоб руйнування конструкції не викликало небезпеки падіння людини вниз через конструкцію й щоб уникнути травматизму людей падаючими осколками скла.

  2. В місцях підвищеної небезпеки необхідно застосовувати безпечне багатошарове або загартоване скло.

Примітка. Місцями підвищеної небезпеки є приміщення, призначені для масового перебування людей (із розрахунку 1 людина і більше на 2 м2) або місця проходу людей повз будівлі, в огорожах яких застосовані фасадні світлопрозорі конструкції.


  1. Скло нахилене між від мінус 15° до 15° по відношенню до вертикалі, розглядається як вертикальне скло, якщо його горизонтальна проекція не перевищує 500мм. В інших випадках скло вважається нахиленим.

  2. Нахилене скло, яке розміщене зі сторони приміщення, повинно бути багатошаровим.

  3. Саме скло і його фурнітура (кріплення) повинні витримувати всі навантаження, яким вони можуть піддаватися у звичайних умовах експлуатації, якщо в конструкції (поверхні) не передбачено відповідного стаціонарного захисту (огорожі) від зіткнення.

  4. Скло безпечне при експлуатації визначається й класифікуються для класу захисту СМ згідно з таблицею 8. Після удару по склу мішком, що падає із заданої висоти (згідно ДСТУ Б В.2.7-123, ДСТУ Б В.2.7-110), не повинно бути наскрізного отвору, а саме скло повинно утримуватися в рамі.

Примітка. М’яке ударне тіло: мішок із шкіри чи брезенту, наповнений ломом із свинцевих куль діаметром (3,5±2) мм, загальною масою (45±0,5) кг.


Таблиця 8 - Класифікація скління безпечного при експлуатації

Клас захисту

Висота падіння, мм,

Маса мішка, кг

СМ 1

300 ± 30

45 ± 1

СМ 2

700 ± 30

СМ 3

1200 ± 30

СМ 4

2000 ± 50


  1. В залежності від призначення приміщення й передбачуваної енергії зіткнення людини зі склом, при проектуванні скління вибирається відповідний клас захисту. У житлових приміщеннях, де застосовується безпечне скління, клас захисту повинен бути не менше СМ1. У приміщеннях для рухливих ігор, де можливе зіткнення гравців зі склінням - СМ4.

  2. Клас захисту (висота падіння) відповідають зіткненню людини зі склом, у якої маса біля 75кг, і вона рухається зі швидкістю:

  • СМ1 - 9 км/год;

  • СМ2 - 11 км/ год;

  • СМ3 - 18 км/ год.

При цьому вважають, що 0,6 маси людини в момент зіткнення активна. Клас захисту визначається споживачем в залежності від конструкції, в яку встановлюється скло.

  1. Класи захисту скла безпечного при експлуатації, а також застосовувані види скла зазначені у таблиці 9.

Таблиця 9 - Класи захисту скла безпечного при експлуатації

Клас захисту

Ступінь захисту

Багатошарове скло, товщиною не менше, мм

Загартоване скло, товщиною не менше, мм

СМ1

середній

6

4

СМ2

гарний

6

5

СМ3

відмінний

8

6

СМ4

відмінний

13

12


  1. Якщо руйнування загартованого скла або його фрагментація викликає пряму небезпеку падіння людини вниз через конструкцію - використовується армоване скло, багатошарове скло або комбінація багатошарового й загартованого скла. Падінню людини вниз можна запобігти також шляхом установки захисної огорожі.

Примітка. Використання загартованого безпечного скла обґрунтовано у всіх місцях, де є небезпека падіння людини вниз через конструкцію, а також там, де є небезпека поранення осколками скла людей, які можуть знаходитися під конструкцією. Загартоване скло згідно ДСТУ БВ.2.7-110 завдяки підвищеній міцності на згин, використовується в місцях, де скло постійно піддається динамічним або термічним навантаженням. Такими конструкціями є пересувні перегородки, вікна а також фасадні світлопрозорі конструкції, вхідні групи і двері.


  1. Двері у складі фасадної світлопрозорої конструкції, розташовані в місцях масового скупчення (проходу) людей повинні бути виконані з безпечного скла, якщо висота нижньої крайки скла від рівня підлоги (перекриття) становить менше 1500мм. Крім цього, вікна й скляні перегородки, розташовані біля вказаних дверей, повинні бути виконані з безпечного скла у тих випадках, коли ширина рами, коробки або конструкції стіни навколо дверного прорізу менше ніж 300мм (якщо не передбачені стаціонарні огорожі, що запобігають зіткненню зі склом). Відстань 1500мм вимірюється від підлоги (перекриття) до нижньої крайки світлопрозорої конструкції. Відстань 300 мм вимірюється від крайки дверного прорізу до крайки світлопрозорої конструкції (див. рис.Г.1).

Типи конструкцій і види скла, що застосовується, зазначено у таблиці 10.

Таблиця 10 - Типи конструкцій і види скла

Тип конструкції

Вид скла

одне скло

безпечне

два шари скла

обидва шари скла безпечні

три шари скла

крайні шари скла безпечні, проміжне скло не нормується

двостулкові балконні двері

все скло безпечне


  1. Вікна, інші конструкційні елементи зі скла фасадної скляної конструкції в місцях масового скупчення (знаходження) людей повинні бути виконані з безпечного скла, якщо висота нижньої крайки скла від рівня підлоги становить менше 700 мм (рисунок Г.1).

  2. Якщо не передбачені стаціонарні огородження, що запобігають зіткнення зі склом, у вікнах і скляних конструкціях у приміщеннях, призначених для людей, рисунок Г.2, необхідно використовувати безпечне скло, якщо висота нижньої крайки скла нижче 700 мм від рівня перекриття (підлоги), (рисунок Г.1).