Кільце приладу Віка (рис. 1а), в яке вміщують досліджуване цементне тісто, повинно бути виго­товлене з ебоніту, синтетичних матеріалів чи латуні. Кільце може мати циліндричну або конічну форму висотою (40,0 ±0,2) мм та внутрішнім діаметром (75 ±10) мм. Воно повинно бути достатньо жорстким та встановлено на основу у вигляді пластини, розміри якої більші ніж кільце, та товщина не менше ніж 2,5 мм. Пластина-основа має бути виготовлена з непроникного для води матеріалу, стійкого до дії цементного тіста, наприклад, з плоскої скляної пластини.

Примітка 1. Кільця Віка з іншого металу можуть використовуватись за умови, що вони мають аналогічні розміри та забезпечують ті ж самі результати випробувань, що й рекомендовані кільця.

Примітка 2. Рекомендується, щоб лабораторія застосовувала пластини-основи однакової тов­щини, що спрощує налагодження шкали приладу Віка при численних вимірюваннях.

5.2 Виконання

5.2.1 Приготування цементного тіста

Зважують за допомогою ваг (4.2.2) 500 г цементу з точністю до 1 г, а також певну кількість води, наприклад, 125 г, з точністю до 1 г. Якщо воду дозують за об'ємом за допомогою мірного циліндра чи бюретки, необхідна точність дозування складає 1 мл. Кожен заміс готують механічним способом із застосуванням змішувача (4.2.4). Вказівки щодо часу різних фаз змішування стосуються моментів вмикання та вимикання змішувача; вони мають дотримуватись з точністю 2 с

При підготовленому до роботи змішувачі:

  1. завантажують воду та цемент у чашу змішувача, виключаючи втрати. Тривалість завантаження
    не повинна перевищувати 10 с;

  2. безпосередньо після цього вмикають змішувач на мале число обертів; одночасно починають
    відрахунок часу тривалості процесу змішування. Цей момент як "нульовий час" реєструють з точністю
    до хвилини.

Примітка 1. "Нульовий час" є також моментом, з якого вираховують початок тужавлення (див. 6.2) та його завершення (6.3);

  1. через 90 с зупиняють змішувач на ЗО с. В цей час цементне тісто, що налипло на бокові стінки
    чаші та на дно, видаляють гумовим чи пластмасовим шпателем та скидають його до середини чаші;

  2. після цього знову вмикають змішувач для продовження процесу змішування протягом 90 с при
    малій швидкості. Загальний час тривалості змішування повинен становити 3 хв.

Примітка 2. Інші методи змішування цементного тіста можуть застосовуватись за умови, якщо документовано підтверджено, що вони забезпечують ті ж результати випробувань, що й рекомендований метод.

5.2.2 Заповнення кільця Віка

Швидко, без зайвого ущільнення чи трясіння заповнюють цементним тістом з надлишком трохи змащене мастилом кільце Віка, попередньо встановлене на злегка змащену пластину-основу. Наявні в тісті повітряні пухирі видаляють, ледь поплескуючи долонею знизу трохи переповнене кільце Віка. Надлишок цементного тіста обережно усувають рухами, що нагадують пиляння по верхній площині кільця металевою лінійкою до утворення гладкої поверхні цементного тіста.

Примітка. Деякі мастила впливають на визначення строків тужавлення. Підходящими виявились мастила на мінеральній основі.

ЗАСТЕРЕЖНА ВКАЗІВКА. Цементне тісто досить лужне і може викликати хімічні опіки шкіри. При ручному обслуговуванні слід користуватися захисними рукавичками та уникати прямого контакту тіста зі шкірою.

5.2.3 Визначення нормальної густоти (випробовування на проникнення)

Ручний прилад Віка з товкачиком (рис. 1с) слід від'юстирувати до початку випробування; з цією метою встановлюють товкачик до упору на підкладену під кільце пластину-основу, а стрілка фіксує нульову позначку на шкалі. Потім піднімають товкачик у вихідне положення. Заповнене кільце з пластиною-основою зразу ж після видалення зайвого цементного тіста поміщають в прилад Віка так, щоб товкачик знаходився по центру кільця. Потім обережно опускають товкачик до торкання з поверхнею цементного тіста. Щоб уникнути початкової швидкості або додаткового прискорення при заглибленні рухомих частин, необхідно зробити витримку від 1 с до 2 с Після витримки швидко звільняють рухомі частини, внаслідок чого товкачик прямовисно заглиблюється у центр кільця з цементним тістом. Через 4 хв ±10 с після закінчення завантаження цементу у змішувач (нульовий час) глибину проникнення визначають за шкалою, причому не раніше 5 с після зупинки товкачик; пізніше 30 с після його звільнення.

Отримане за шкалою значення, яке відповідає відстані між нижнім кінцем товкачика та пластиною-основою, разом із вмістом води в цементному тісті в відсотках до маси цементу, наводять у звіті про випробування. Після кожного заглиблення товкачика його відразу чистять.

Випробування з цементним тістом, що містить різну кількість води, повторюють доти, поки відстань між товкачиком та пластиною-основою не дорівнюватиме (6 ±2) мм. Округлений до 0,5 % та зареєстрований у звіті про проведення випробування вміст води в цьому цементному тісті є саме тим, який необхідний для отримання тіста нормальної густоти.

а - вид збоку - з прямо встановленим кільцем Віка для визначення початку тужавлення; b - вид спереду - з пе­ревернутим кільцем Віка для визначення кінця тужавлення; с - товкачик для визначення нормальної густоти; d - голка для визначення початку тужавлення; є - голка з насадкою для визначення кінця тужавлення; 1 - кільце Віка; 2 - пластина для створення додаткового вантажу; 3 - пластина-основа; 4 - ємкість для проведення ви­пробувань; 5 - вода; 6 - отвір для вентиляції (діаметр близько 1.5 мм); 7 - отвір для повітря; 8 - нижня поверхня голки з насадкою для визначення кінця тужавлення

Рисунок 1 - Типовий прилад Віка для визначення нормальної густоти та строків тужавлення

Примітка. Для кожного приладу Віка буде потрібен лише один додатковий вантаж, якщо маса товкачика та голок з насадкою і без неї будуть завжди однаковими, напр. (9,0 ±0,5) г.

6 ВИЗНАЧЕННЯ СТРОКІВ ТУЖАВЛЕННЯ

6.1 Прилади

6.1.1 Загальні положення

Рекомендований метод повинен виконуватись із застосуванням описаного у цьому розділі приладу. Допускається застосовувати автоматичний прилад для визначення строків тужавлення, який відповідає вимогам рекомендованого методу.

Примітка. Дозволяється застосовувати інші автоматичні чи ручні прилади для визначення строків тужавлення за умови, якщо вони документовано забезпечують ті самі результати випробувань, що й рекомендований прилад.

6.1.2 Резервуар для випробувань

Заповнені кільця Віка зберігають у резервуарі під водою при температурі (20,0 ±1,0) °С.

Примітка. Можуть застосовуватись інші пристрої за умови, що поверхня зразка буде знаходитись під водою.

6.1.3 Ємкість для зберігання

Ємкість, придатна для зберігання кількох резервуарів (6.1.2), являє собою ванну або шафу, де підтримується температура повітря (20,0 ±1,0) °С, яка повинна регулюватись за допомогою термостату.

6.1.4 Ручний (або автоматичний) прилад Віка для визначення початку тужавлення

Товкачик замінюють циліндричною сталевою голкою (рис. 1 d) з робочою довжиною не менше ніж 45 мм та діаметром (1,13 ±0,05) мм. Загальна маса рухомих деталей приладу повинна складати (300 ±1) г. Вони мають рухатись вертикально без відчутного тертя, а їх вісь збігатись із віссю голки.

Прилад Віка, оснащений голкою (рис. 1d), слід від'юстирувати до початку випробування; з цією метою опускають голку до упору з поверхнею пластини-основи, установленої в резервуарі для випробування, при цьому стрілка фіксує нульову позначку на шкалі. Після цього піднімають голку у вихідне положення.

6.1.5 Ручний (або автоматичний) прилад Віка для визначення кінця тужавлення

Голку необхідно замінити голкою з кільцеподібною насадкою діаметром близько 5 мм (рис. 1е), що дає можливість точніше визначати незначну глибину проникнення. Загальна маса рухомих деталей має складати (300 ±1) г. Вони повинні рухатись вертикально без відчутного тертя, і їх вісь повинна збігатись з віссю голки.

Примітка. Дозволяється також застосовувати автоматичні прилади, у яких використовується голка (рис. 1d) для визначення кінця тужавлення, за умови, що вони забезпечують ті самі результати випробувань, що й рекомендований прилад.

  1. Визначення початку тужавлення

6.2.1 Виконання

Кільце Віка (5.1) заповнюють згідно з 5.2.2 цементним тістом нормальної густоти, приготовленим у відповідності з 5.2.1.

Заповнене кільце Віка з пластиною-основою вкладають у резервуар для випробувань (6.1.2). Заповнюють його водою, щоб поверхня цементного тіста була покрита не менше ніж на 5 мм. Резервуар для випробування поміщають в ємкість для зберігання при температурі (20,0 ±1,0) °С (6.1.3). Через певний час заповнене кільце Віка дістають і встановлюють у прилад Віка; голку обережно опускають до торкання з поверхнею цементного тіста. Голку необхідно витримати від 1 с до 2 с у сухому положенні, щоб уникнути початкової швидкості або додаткового прискорення рухомих частин. Після витримки швидко звільняють рухомі деталі, внаслідок чого голка прямовисно проникає в тісто. Коли голка більше не заглиблюється в цементне тісто, не пізніше ніж через ЗО с після її звільнення визначають глибину проникнення за шкалою.

Отримане за шкалою значення, яке відповідає відстані між нижнім кінцем голки та пластиною-основою, разом з часом, що минув від завантаження цементу до змішувача (нульовий час) (5.2.1), наводять у звіті про проведення випробування. Випробування на проникнення повторюють на тому ж зразку цементного тіста з обраними інтервалами часу, наприклад, 10 хв, у точках, що віддалені не менше ніж на 8 мм від краю кільця приладу Віка або на 5 мм одне від одного та не менше ніж на 10 мм від останньої точки проникнення. Між окремими експериментами на проникнення зразок у резервуарі для випробування повинен знаходитись у ємкості для зберігання (6.1.3). Після кожногозанурювання голку

відразу очищають. Зразок зберігають, якщо потрібно визначити кінець тужав­лення.

Примітка. Проміжок між нульовим часом (5.2.1) та моментом, коли відстань від голки до пластини-основи становить (6 ±3) мм, вважається початком тужавлення цементу і має визначатись з точністю до 1 хв.

6.2.2 Звіт про випробування

Проміжок часу від подачі цементного тіста до змішувача (нульовий час) до моменту, коли відстань між голкою та пластиною-основою складає (6 ±3) мм, вважається початком тужавлення цементу та має бути наведений у звіті про випробування з округленням до 5 хв.

Примітка. Необхідна точність може бути забезпечена за рахунок того, що скорочується інтервал часу між окремими експериментами на проникнення близько до моменту початку тужавлення це­ментного тіста.

6.3 Визначення кінця тужавлення

6.3.1 Виконання

Заповнене та у відповідності з 6.2 вже використане для визначення початку тужавлення кільце Віка перевертають на пластині-основі так, щоб випробування щодо встановлення кінця тужавлення можна було провести на площині кільця, яка спочатку була повернута до пластини-основи. Кільце з пластиною-основою знову вкладають у резервуар для випробування (6.1.2), заповнений водою, та розміщають у ємкості для зберігання при температурі (20,0±1,0)°С (6.1.3). Через певний час запов­нене кільце Віка встановлюють під голку приладу Віка. Останню обережно опускають до торкання з поверхнею зразка цементного тіста. Голку необхідно витримати від 1 с до 2 с у цьому положенні, щоб уникнути початкової швидкості або додаткового прискорення рухомих частин. Після витримки швидко звільняють рухомі деталі, внаслідок чого голка прямовисно проникає в тісто. Глибину проникнення визначають за шкалою, коли голка більше не заглиблюється в цементне тісто, однак не пізніше ніж через 30 с після звільнення голки.

Експеримент на проникнення слід повторити з іншим зручним інтервалом часу, наприклад, 30 хв в інших точках зразка, що віддалені не менше ніж на 8 мм від краю кільця Віка або на 5 мм одне від одного, та не менше ніж на 10 мм від останньої точки проникнення. Між окремими експериментами на проникнення заповнене кільце Віка у резервуарі для випробування повинно знаходитись у ємкості для зберігання (6.1.3). Після кожного занурювання голки її необхідно відразу очищати.

Проміжок часу від подачі цементу до змішувача (нульовий час) (5.2.1) до моменту, коли голка всього на 0,5 мм проникає в затверділе цементне тісто, має бути наведений у звіті про випробування. Це той момент, коли кільцеподібна насадка на голці вже не залишає відбитка на поверхні зразка. Він може бути уточнений, якщо скоротити проміжок часу між експериментами на проникнення до кінця тужавлення. Завершення тужавлення необхідно підтвердити повторенням випробування у двох інших точках зразка.

6.3.2 Звіт про випробування

Проміжок часу від нульового часу до моменту, коли голка проникає в затверділе цементне тісто всього на 0,5 мм, вважається кінцем тужавлення цементу та має бути наведений у звіті про випро­бування з округленням до 15 хв.