8.2.4 Випробовування з ідентифікації компонентів системи, які використовують радіозв'язок

8.2.4.1 Мета випробовування

Довести, що компонент системи відповідає вимогам 4.2.3.

8.2.4.2 Методика випробовування

Аналізування документації, наданої виробником, для перевіряння, що вимоги, наведені в 4.2.3.1 і 4.2.3.2 виконуються.

8.2.4.3 Вимоги

Виробник повинен показати, що ідентифікація компонентів системи, які використовують радіозв'язок, відповідає вимогам, наведеним у 4.2.3.

Імовірність того, що компонент системи, який використовує радіозв'язок, випадково ідентифікується і розпізнається, як той, що належить до іншої системи того самого виробника, повинна бути менша ніж 1:1000000.

8.2.5 Перевіряння параметрів приймача

8.2.5.1 Мета випробовування

Довести, що компонент системи відповідає вимогам 4.2.4.

8.2.5.2 Методика випробовування

Характеристики повинні бути випробувані відповідно до таблиці 4.

Таблиця 4 — Перелік випробовувань параметрів приймача

Параметри

Випробовування на відповідність вимог

Примітки

Вибірковість по суміжному каналу

EN 300220-1 V 1.3.1:2000, 9.1

У системах зі стрибкоподібною зміною частот ця властивість повинна бути відключена

Блокування або зниження чутливості для захисту від перевантаження

EN 300220-1 V 1.3.1:2000, 9.3

Відповідно до таблиці 1 відхили частоти передавання трактують як відхили від робочої частоти

Придушення хибних сигналів

EN 300113-1 V 1.4.1:2002, 9.7


8.2.5.3 Вимоги

Повинні бути виконані вимоги відповідно до випробовувань, наведених у таблиці 4.

8.2.6 Випробовування на взаємні завади між системами, виготовленими одним виробником

8.2.6.1 Мета випробовувань

Довести, що компонент системи відповідає вимогам 4.2.5.2 і продемонструвати здатність РЧ-лінії зв'язку передавати сигнали, навіть якщо в обмеженому просторі працює багато радіокомпонентів у системах, виготовлених одним виробником і які є подібними. Це випробовування повинне довести виконання компонентом системи його основної функції.

8.2.6.2 Методика випробовування

Повинна бути перевірена документація для підтвердження того, що взаємодія між РЧ-лініями зв'язку не впливає негативно на час передавання і на час виявлення несправностей протягом нормального функціювання, як це визначено в документації.

Потім встановлюють дві незалежні базові станції, кожна з 5 компонентами системи, на мінімальній відстані, дозволеній виробником, між всіма компонентами, і всі компоненти вводяться в дію згідно зі специфікаціями виробника. Якщо максимальна кількість компонентів у кожній системі менша 5, то встановлюється максимальна кількість.

Виробник повинен передбачити можливість для одночасного запускання всіх пристроїв.

Випробовування збереження сигналу тривоги можуть бути об'єднані з цими випробовуваннями.

8.2.6.3 Вимоги

Системи повинні функціювати протягом 48 год без помилкових повідомлень і з виконанням вимог, наведених нижче:

a) після ініціювання двох повідомлень тривоги в однієї з двох систем в інтервалі 2 с кожне повідомлення повинне бути отримане і (або) правильно ідентифіковане протягом 10 с після кожної активації:

b) після одночасного ініціювання 5 повідомлень тривоги в кожній системі (або максимально припустимої кількості повідомлень тривоги, якщо їх менше 5), для кожної системи вимагається таке:

1) перше повідомлення повинне бути отримане і (або) правильно ідентифіковане протягом 10 с. Для підтвердження того, що жодного повідомлення не було втрачено, наступні 9 повідомлень повинні бути правильно отримані й ідентифіковані на відповідному ППКП протягом 100 с;

2) якщо максимальна кількість компонентів у системі менша необхідної кількості повідомлень тривоги, то використовують цю максимальну кількість;

с) після вимкнення одного з компонентів системи на ППКП повинен правильно виявитися сигнал несправності відповідно до 4.2.6.

Сигнали тривоги або несправності повинні бути правильно розпізнані в межах оцінюваної системи без утворювання сигналу несправності або тривоги в неоцінюваній системі.

8.2.7 Випробовування сумісності з іншими користувачамисмуги частот

8.2.7.1 Мета випробовування

Довести, що елемент системи відповідає вимогам 4.2.5.3.

8.2.7.2 Методика випробовувань

8.2.7.2.1 Загальні положення

Для гарантування доступності каналу передавання в присутності інших користувачівсмуги частот згідно з Національними правилами держав, де ці системи використовують, виробник повинен забезпечити випробовувальну лабораторію необхідним випробовувальним обладнанням і достатньою інформацією щодо вимірювань.


ЗАСТОРОГА! Дозволено використовуватисмуги, підсмуги, канали передавання і частоти, що відповідають вимогам Національних правил.


Перевіряти згасання сигналу між компонентами системи, які випробовують, треба в середині частотного діапазону, який вони використовують. Якщо випробовуванням піддають певну кількість компонентів системи, то всі вони повинні встановлюватись у випробовувальне обладнання.

Повинна бути встановлена РЧ-лінія зв'язку між двома компонентами системи (тобто, ППКП і компонентом). Рівень сигналу в точці отримання повідомлення повинен сягати середніх значень.

Примітка. Вираз «Рівень сигналу повинен сягати середніх значень» було обрано тому, що абсолютний рівень не має відношення до цього вимірювання. На практиці доцільно вибирати рівень між мінус 80 дБм і мінус 70 дБм.

Якщо передавання здійснюється на один або більше віддалених приймачів, сигнал завади застосовують одночасно лише до одного приймача. Випробовування треба повторювати для кожного приймача.

8.2.7.2.2  Методика випробовувань для багатоканальних компонентів системи

Немодульований сигнал завади, здатний заблокувати передавання, передається на приймач повідомлень (наприклад, ППКП).

Примітка. У цілому достатньо, якщо рівень сигналу завади на приймач повідомлень буде на 10 дБ перевищувати рівень корисного сигналу, що передається в призначеній для ньогосмузі пропускання.

Випробовування повинне виконуватися на всіх частотах, що використовує компонент системи, який випробовують.

Кожна частота по черзі повинна блокуватися впродовж щонайменше 1 с. Час зміни частоти не повинен перевищувати 1с. Ця процедура повинна постійно повторюватися протягом проведення функційних випробовувань.

Після початку процедури блокування п'ять окремих дискретних повідомлень тривоги повинні бути передані передавальним компонентом.

8.2.7.2.3 Методика випробовувань для одноканальних компонентів системи

Генерується і передається на приймач повідомлень (наприклад, ППКП) немодульований сигнал завади для імітування передавання іншими користувачами даного каналу, що працюють у частотному діапазоні приймача, і цей сигнал завади повинен бути здатний заблокувати передавання.

Час «увімкненого стану» і час «вимкненого стану» передавання сигналу завади повинні відповідати викладеному у таблиці 5.

Таблиця 5 — Категорії випробовувального циклу

Час передавання/повний цикл

Час «увімкненого стану»

Час «вимкненого стану»

Примітки

< 0,1%

0,72с

0,72с

Наприклад, 5 передавань по 0,72 с протягом 1 год

< 1%

3,6с

1,8с

Наприклад, 10 передавань по 3,6 с протягом 1 год

< 10%

36с

3,6с

Наприклад, 10 передавань по 36 с протягом 1 год

< 100%

Як безперервні передавання, так і ті, ідо мають робочий цикл більше ніж 10%


ЗАСТОРОГА! Одноканальні системи, які використовують частоти, де час «увімкненого стану» більше ніж 10 с, схильні до відмови.


8.2.7.3 Вимоги

РЧ-лінії зв'язку повинні функціювати належним чином, і:

a) жодного ненавмисного повідомлення про несправність або тривогу не повинно бути ідентифіковано на контрольному обладнанні у разі появи сигналу завади, та

b) усі призначені повідомлення, наприклад повідомлення тривоги, повинні бути правильно опрацьовані.

8.2.8 Випробовування на виявлення втрати зв'язку в лінії

8.2.8.1 Мета випробовування

Продемонструвати здатність приймального обладнання визначати втрату зв'язку з передавачем у системі.

Це випробовування повинне підтвердити виконання компонентом системи його основної функції.

8.2.8.2 Методика випробовування

Виробник повинен забезпечити випробовувальну лабораторію необхідним випробовувальним обладнанням і достатньою інформацією щодо вимірювань для гарантування того, що РЧ-лінії зв'язку функціюють належним чином і як призначено.

Загасання сигналу між випробним компонентом системи та іншими компонентами не повинне впливати на канали зв'язку. Якщо необхідно перевірити кілька компонентів системи, всі вони повинні бути змонтовані відповідним чином.

Після цього повинно бути підтверджено, що контрольні сигнали прийняті приймальним обладнанням правильно і згідно зі специфікацією, наданою виробником. Потім передавання контрольних сигналів від обраного по випадковій схемі компонента системи повинно бути затримано щонайменше на 300 с, від'єднанням джерела живлення від передавального обладнання.

Під час випробовування визначена виробником максимальна кількість компонентів системи повинна бути під'єднана до базової станції.

Примітка. Залежно від конструкції системи можлива ситуація, коли максимальна кількість компонентів, що контролює ППКП, більша, ніж кількість компонентів, що під'єднані напряму до базової станції.

Випробовування потрібно проводити на одному, обраному по випадковій схемі, компоненті системи і повинні бути повторені двічі.

8.2.8.3 Вимоги

ППКП повинен перейти в режим попередження про несправність після втрати зв'язку за час, вказаний у 4.2.6.

8.2.9 Випробовування антени

8.2.9.1 Мета випробовування

Переконатися, що антена або її кабель не можуть бути легко рознімними.

8.2.9.2 Методика випробовування

Вимоги, наведені в 4.2.7, повинні бути перевірені технічним оцінюванням. Виробник повинен надати компоненти для оцінювання.

8.2.9.3 Вимоги

Антена або її кабель повинні бути рознімними лише відкриванням корпусу компонента системи або використовуванням спеціальних інструментів, наданих виробником.

8.3 Випробовування компонентів системи

8.3.1 Загальні положення

Усі випробовування на впливання довкілля повинні бути проведені так, як це визначено у відповідних частинах EN 54. Компоненти системи, що живляться від автономного джерела (джерел), піддаються випробовуванням разом із повністю зарядженим автономним(и) джерелом(-ами) живлення, за винятком довготривалих випробовувань (тобто вібрація зі встановленим, але вимкненим джерелом живлення; вологе тепло (режим спокою); корозійне впливання діоксиду сірки (S02).

Випробовування «зміна параметрів живлення», як визначено у відповідних стандартах, потрібно проводити за умов граничних значень параметрів живлення. Мінімальним значенням параметра живлення вважають таке, що призводить до появи сигналу несправності, визначеного в 5.3.3.

Додатково до випробовувань, визначених у відповідних частинах EN 54, яким компонент системи повинен відповідати, проводять випробовування, визначені в 8.3.3 — 8.3.20.

8.3.2 Програма випробовувань компонентів системи

Порядок випробовувань наведено в таблиці 6. Виробник може надати більше одного ППКП для проведення випробовувань на впливання довкілля.

Там, де це можливо, порядок випробовувань може бути змінений з метою економії.

Таблиця 6 — Програма випробовувань компонентів

Випробовування компонентів

Підпункт

Пристрій/компонент системи

Примітки

ППКП

інший компонент

Перевіряння строку експлуатування автономних джерел живлення

8.3.3

Лише документація

Застосовують лише для елементів системи, що живляться від автономного джерела живлення

Подавання сигналу попередження про недостатність живлення

8.3.4

Без випробовувань

1


 

Зміна полярності

8.3.5

Без випробовувань

1


 

Випробовування на повторність

8.3.6

1

1

Випробовування на відтворність

8.3.7

1

Від 1 до 16

Якщо застосовано більше одного ППКП, то їх випробовують

Зміни параметрів живлення

8.3.8

1

а)

 

Сухе тепло (за умов функціювання)

8.3.9

Без випробовувань

а)

Для теплових сповіщувачів температура згідно з EN 54-5

Сухе тепло (тривале впливання)

8.3.10

Без випробовувань

а)

Для теплових сповіщувачів температура згідно з EN 54-5, класи від С до G

Холод (за умов функціювання)

8.3.11

1

а)

Вологе тепло, циклічне (за умов функціювання)

8.3.12

Без випробовувань

а)

Не застосовують для сповіщувачів диму

Вологе тепло, сталий стан (за умов функціювання)

8.3.13

1

а)

Застосовують лише для димових пожежних сповіщувачів і ППКП

Вологе тепло, сталий стан (тривале впливання)

8.3.14

1

а)

Корозійне впливання діоксиду сірки (SO2) (тривале впливання)

8.3.15

Без випробовувань

а)

Поштовх (за умов функціювання)

8.3.16

Без випробовувань

а)

Удар (за умов функціювання)

8.3.17

1

а)

Вібрація синусоїдна (за умов функціювання)

8.3.18

 

а)

Вібрація синусоїдна (тривале впливання)

8.3.19

 

а)

Електростатичний розряд

8.3.20а)

1

11b)

Випромінювані електромагнітні поля

8.3.20b)

1

12 b)

Пачки короткочасних перехідних імпульсів

8.3.20d)

1

13 b)

Застосовують, лише якщо до компонента системи приєднувані кабелі

Повільні кидки напруги великої енергії

8.3.20е)

1

14 b)


 

Наведені завади, спричинені електромагнітними полями

8.3.20с)

1

15 b)


 

Відхили напруги живлення в мережі

8.3.20f)

1

16 b)

Застосовують лише для компонентів системи, що живляться від мережі

Провали і короткочасні переривання напруги живлення в мережі

8.3.20g)

1

16 b)

Застосовують лише для компонентів системи, що живляться від мережі

а) Для випробовувань на впливання довкілля кількість інших випробних компонентів системи повинна бути обрана згідно з відповідними стандартами.

b) Для економії дозволено використовувати один і той самий зразок у разі проведення більше ніж одного випробовування на ЕМС. У цьому випадку можна не проводити проміжне(-і) функційне(-і) випробовування зразка(-ів), яке (які) використовують у разі проведення більше ніж одного випробовування на ЕМС, а лише в кінці послідовності всіх випробовувань провести функційне(-і) випробовування. Однак, треба зауважити, що у випадку відмови буде неможливо встановити, яке саме впливання стало причиною відмови (див. EN 50130-4).