5.4.5 Під час випробувань за схемою "однієї кривої" навантаження на штамп збільшують ступенями до заданого тиску рз, який приймається в інтервалі 0,2 - 0,4 МПа.

Тиск рз повинен бути встановлений з урахуванням передбачуваного фактичного тиску на грунт в основі фундаменту, що дорівнює сумі тисків від навантаження фундаменту і власної ваги грунту в насиченому водою стані на відмітці випробування.

Після досягнення умовної стабілізації осідання на останньому ступені, який відповідає тиску рз, грунт в основі штампа слід замочити і продовжувати замочування з вимірюванням осідання грунту до його умовної стабілізації при витраті води не менше ніж розрахована згідно з додатком Г.

За критерій умовної стабілізації просідання грунту слід приймати швидкість осідання штампа, яка не перевищує 0,1 мм за дві години.


5.4.6 Випробування за схемою "двох кривих" слід проводити на одній глибині у двох шурфах, розміщених на відстані 5 - 6 м.

В одному шурфі випробування слід виконувати відповідно до вимог 5.4.5, в іншому -замочити грунт (з витратою води не менше ніж розраховано згідно з додатком Г) після монтажу установки до прикладення навантажен-10

5.4.3 Отсчеты по прогибомерам на каждой ступени нагружения производят:

- при испытании крупнообломочных грунтов и песков - через каждые 10 мин в течение первого получаса, 15 мин в течение второго получаса и далее через 30 мин до условной стабилизации деформации грунта;

- при испытании глинистых грунтов - через каждые 15 мин в течение первого часа, 30 мин в течение второго часа, далее через 1 ч до условной стабилизации деформации грунта.

5.4.4 Испытания просадочных грунтов с замачиванием следует проводить по схеме "двух кривых" или "одной кривой".

Выбор схемы испытаний должен быть произведен в зависимости от комплекса характеристик, необходимых для проектирования.

Испытания по схеме "двух кривых" следует выполнять при необходимости определения полного комплекса характеристик (5.5.3), по схеме "одной кривой" - в случаях, когда достаточно определить модуль деформации грунта природной влажности и относительную просадочность при одном заданном давлении.

5.4.5 При испытаниях по схеме "одной кривой" нагрузку на штамп увеличивают ступенями до заданного давления рз, принимаемого в интервале 0,2 - 0,4 МПа.

Давление рз должно быть установлено с учетом предполагаемого фактического давления на грунт в основании фундамента, равного сумме давлений от нагрузки фундамента и собственного веса грунта в насыщенном водой состоянии на отметке испытания.

После достижения условной стабилизации осадки на последней ступени, соответствующей давлению рз, грунт в основании штампа следует замочить и продолжать замачивание с измерениями просадки грунта до ее условной стабилизации при расходе воды не менее рассчитываемого по приложению Г.

За критерий условной стабилизации просадки грунта следует принимать скорость осадки штампа, не превышающую 0,1 мм за два часа.

5.4.6 Испытания по схеме "двух кривых" следует проводить на одной глубине в двух шурфах, расположенных на расстоянии 5 - 6 м.

В одном шурфе испытания необходимо выполнять в соответствии с требованиями 5.4.5, в другом - замочить грунт (при расходе воды не менее рассчитываемого по приложению Г) после монтажа установки до приложе-

ДСТУ Б В.2.1-7-2000 (ГОСТ 20276-99) с.11


ня, а потім навантажувати штамп ступенями до тиску рз, продовжуючи замочування грунту.


5.4.7 Відліки за прогиномірами після замочування просадного грунту слід проводити через проміжки часу, вказані в 5.4.3.


5.4.8 Замочування просадних грунтів в основі штампа у котлованах, шурфах і дудках слід проводити розосередженим струменем для запобігання розмиву грунту, підтримуючи рівень води на 5 - 10 см вище поверхні піщаної подушки і вимірюючи витрату води.

5.4.9 Після закінчення випробувань виробку слід заглибити нижче відмітки випробування на глибину не менше двох діаметрів штампа для контролю однорідності грунту, який випробовується.

5.4.10 У процесі випробування ведуть журнал, форма якого наведена у додатку Б.

5.5 Обробка результатів

5.5.1 За даними випробувань будують графік залежності осідання штампа від тиску S =f(p) (додаток Д).

На графіку проводять осереднену пряму методом найменших квадратів або графічним методом.

За початкові значення ро і So (перша точка, яка ключена в осереднення) приймають тиск, що дорівнює напрузі  rg,o (5.4.1), і відповідне

осідання; за кінцеві значення p nі S n - значення pi і Si, які відповідають четвертій точці графіка на прямолінійному відрізку.


Якщо при тиску pi приріст осідання буде вдвічі більший, ніж для попереднього ступеня тиску pi-l , а при наступному ступені тиску рi+l, приріст осідання буде дорівнювати або більший приросту осідання при pi за кінцеві значення pni Sn слід приймати рi-l і Si-l. При цьому кількість точок, які включені в осереднення, повинна бути не менше трьох. Інакше при випробуванні грунту необхідно застосовувати менші ступені тиску.


Примітка. При проведенні випробувань гвинтовим штампом (із збереженням природного напруженого стану грунту) за початкові значення рo і So приймають значення pi, та Si, які відповідають першому ступеню навантаження на графіку S =f(p) .

ния нагрузки, а затем нагружать штамп ступенями до давления рз, продолжая замачивание грунта.

5.4.7 Отсчеты по прогибомерам после замачивания просадочного грунта следует производить через промежутки времени, указанные в 5.4.3.

5.4.8 Замачивание просадочных грунтов в основании штампа в котлованах, шурфах и дудках следует производить рассредоточенной струёй во избежание размыва грунта, поддерживая уровень воды на 5 - 10 см выше поверхности песчаной подушки и измеряя расход воды.

5.4.9 По окончании испытаний выработку следует углубить ниже отметки испытания на глубину не менее двух диаметров штампа для контроля однородности испытываемого грунта.


5.4.10 В процессе испытания ведут журнал, форма которого приведена в приложении Б.

5.5 Обработка результатов

5.5.1 По данным испытаний строят график зависимости осадки штампа от давления S =f(p) (приложение Д).

На графике проводят осредняющую прямую методом наименьших квадратов или графическим методом.

За начальные значения ро и So (первая точка, включаемая в осреднение) принимают давление, равное напряжению  rg,o (5.4.1), и соответствующую осадку; за конечные значения pnи S n - значения рi и Si соответствующие четвертой точке графика на прямолинейном участке.

Если при давлении рi приращение осадки будет вдвое больше, чем для предыдущей ступени давления pi-l, а при последующей ступени давления рi+l, приращение осадки будет равно или больше приращения осадки при рі за конечные значения рn и Sn следует принимать рi-l і Si-l. При этом количество включаемых в осреднение точек должно быть не менее трех. В противном случае при испытании грунта необходимо применять меньшие ступени давления.

Примечание. При проведении испытаний винтовым штампом (с сохранением природного напряженного состояния грунта) за начальные значения ро и Sо принимают значения pі и Sі, соответствующие первой ступени нагрузки на графике S =f(p).

ДСТУ Б В.2.1-7-2000 (ГОСТ 20276-99) с.12


5.5.2 Модуль деформації грунту Е, МПа, обчислюють для лінійного відрізку графіка за формулою

5.5.2 Модуль деформации грунта Е, МПа, вычисляют для линейного участка графика по формуле

(5.2)

де  - коефіцієнт Пуассона, який приймається 0,27 для великоуламкових грунтів; 0,30 - для пісків і супісків;0,35 - для суглинків;

0,42 - для глин;

Kp - коефіцієнт, що приймається в залежності від заглиблення штампа h/D;

h - глибина розміщення штампа відносно поверхні грунту, см;

D - діаметр штампа, см;

K1- коефіцієнт, який приймається 0,79 для жорсткого круглого штампа;

 - приріст тиску на штамп (5.5.1), МПа,

який дорівню pn–рo;

S - приріст осідання штампа, що

відповідає р, см, і визначається за

осередненою прямою.

Коефіцієнт Кp приймають рівним 1 при випробуваннях грунтів штампами у котлованах, шурфах і дудках. При випробуваннях грунтів гвинтовим штампом у бурових свердловинах нижче вибою і в масиві без буріння свердловин коефіцієнт Кp приймають в залежності від відношення h/D за таблицею 5.5, де h - глибина розміщення штампа відносно поверхні грунту, см.

Примітка. При випробуванні грунту штампом типу III у вибої бурових свердловин допускається приймати коефіцієнт Кp рівним 1 незалежно від h/D.

где  - коэффициент Пуассона, принимаемый равным 0,27 для крупнообломочных грунтов; 0,30 - для песков и супесей; 0,35 - для суглинков; 0,42 - для глин;

Кp- коэффициент, принимаемый в зависимости от заглубления штампа h/D;

h - глубина расположения штампа относительно поверхности грунта, см;

D - диаметр штампа, см;

К1- коэффициент, принимаемый равным 0,79 для жесткого круглого штампа;

 - приращение давления на штамп (5.5.1), МПа, равное pn–рo;

S - приращение осадки штампа,

соответствующее р, см, определяемое по осредняющей прямой.

Коэффициент Кp принимают равным 1 при испытаниях грунтов штампами в котлованах, шурфах и дудках. При испытаниях грунтов винтовым штампом в буровых скважинах ниже забоя и в массиве без бурения скважин коэффициент Кp принимают в зависимости от отношения h/D по таблице 5.5, где h - глубина расположения штампа относительно поверхности грунта, см.

Примечание. При испытаниях грунта штампом типа III в забое буровых скважин допускается принимать коэффициент Кp равным 1 независимо от h/D.



Таблиця

5.5

Таблица

H/D

0

1

2

3

4

5

Кp

1

0,90

0,82

0,77

0,73

0,70


5.5.3 За результатами випробувань просадних грунтів слід визначати відповідно до вказівок додатка Е:

- модуль деформації грунту природної вологості Е та відносне просідання s1, при заданому тиску рз- при випробуванні за схемою "однієї кривої";

5.5.3 По результатам испытаний проса-дочных грунтов следует определять в соответствии с указаниями приложения Е:

- модуль деформации грунта природной влажности Е и относительную проса-дочность s1, , при заданном давлении рз- при испытании по схеме "одной кривой";

ДСТУ Б В.2.1-7-2000 (ГОСТ 20276-99) с.13


- модуль деформації грунту природної вологості Е та у водонасиченому стані Esat (після замочування), початковий просадний тиск рslі відносне просідання sl при різних тисках - при випробуванні за схемою "двох кривих".



6 МЕТОД ВИПРОБУВАННЯ РАДІАЛЬНИМ ПРЕСИОМЕТРОМ


6.1 Суть методу


6.1.1 Випробування грунту радіальним пресиометром проводять для визначення модуля деформації Е пісків, глинистих, органо-мінеральних і органічних грунтів.

6.1.2 Модуль деформації визначають за результатами навантажування грунту горизонтальним навантаженням у стінках свердловини з допомогою радіального пресиометра.

Результати випробування оформлюють у вигляді графіка залежності горизонтальних переміщень грунту від горизонтального тиску.

6.1.3 При випробуванні грунту радіальним пресиометром застосовують таке устаткування і способи проходки свердловин, які забезпечують збереження природного напруженого стану грунту:

- самозабурювальні пресиометри;

- буріння свердловин під захистом важких розчинів;

- проходка ділянки свердловини, на якій будуть проводитися випробування, з допомогою рухомої колони обсадних труб.

У грунтах, які забезпечують стійкість стінок свердловини, допускається проведення випробувань без збереження природного напруженого стану. При цьому обов'язковим є збереження природної будови грунтів.


6.1.4 Під час проходки дослідної свердловини слід додержуватися вимог 4.4.

6.1.5 Діаметр свердловин не повинен перевищувати діаметра зонда пресиометра більше ніж на 10 мм.


6.2 Обладнання та прилади


6.2.1 До складу установки для випробувань грунту радіальним пресиометром повинні входити:

- зонд;

  • пристрій для утворення та вимірювання тиску в камері зонда;

  • модуль деформации грунта природной влажности Е и в водонасыщенном состоянии Еsat (после замачивания), начальное просадочное давление psl и относительную просадочность sl при различных давленнях - при испытании по схеме "двух кривых".