- у графі "Провідник" – познаки жил кабелів, проводів, пневмокабелів. Якщо два провідники підключають до одного виведення (затискача), поряд із познакою провідника ставлять "зірочку";

- у графі "Виведення" – познаку виведення та номер затискача (збірки перебіркових з'єднувачів та номер з'єднувача), тобто місце підключення жил кабелю (труб) у даному пристрої;

- у графі "Адреса зв'язку" – познаку пристроїв, щитів, пультів, групових установок, з якими здійснюється зв'язок із цим кабелем.

4.6 Креслення розташування обладнання та зовнішніх проводок систем автоматизації

4.6.1 На кресленнях розташування (планах, розрізах, фрагментах, вузлах) обладнання та зовнішніх проводок систем автоматизації (далі – креслення розташування) у загальному випадку показують та наводять:

- контури будинків (споруд) із розташуванням технологічного обладнання і комунікацій;

- технічні засоби автоматизації;

- потоки проводок, одиночні електричні і трубні проводки, несучі та опорні конструкції для їх прокладання;

- проходи проводок крізь стіни та перекриття;

- специфікацію до креслень розташування згідно з формою 7 ДСТУ Б А.2.4-4.

4.6.2 На кресленнях розташування наводять:

- координаційні осі будинку (споруди);

- познаки чистих підлог поверхів та площадок, на яких встановлюють технічні засоби автоматизації;

- класи вибухо- та пожежонебезпечних зон, категорію і групу вибухонебезпечних сумішей та межі вибухонебезпечних зон у приміщеннях і зовнішніх установках відповідно до вимог ПУЭ – за наявності на об'єкті вибухо- та пожежонебезпечних зон.

Приклад

B-la (1T2 вінілацетат).

4.6.3 На кресленнях розташування допускається не вказувати:

- прилади (ртутні термометри, манометри тощо), що розташовані на технологічному обладнанні та трубопроводах і не мають ліній зв'язку, які повинні підключатися до них;

-захисні заземлення та занулення систем автоматизації.

4.6.4 Розташування технічних засобів автоматизації та зовнішніх проводок у приміщеннях контролю і управління, а також у приміщеннях датчиків рекомендується виконувати на окремих аркушах.

4.6.5 Плани розташування виконують, як правило, у тому самому масштабі, що і плани з розташуванням технологічного обладнання та основних трубопроводів.

4.6.6 Найменування та познаки технологічного обладнання вказують всередині його контуру або на полиці лінії-винесення.

4.6.7 Умовні графічні зображення приладів, несучих та опорних конструкцій для прокладання зовнішніх проводок приймають за таблицею Л.2 додатка Л. Поряд з умовними графічними зображеннями приладів вказують їх позиційні познаки, що прийняті за специфікацією обладнання
(рисунок 15).

Рисунок 15

Конструкціям вузлів кріплення проводок, а також несучим конструкціям для прокладання зовнішніх проводок присвоюють позиції за специфікацією обладнання та вказують їх на полицях ліній-винесень; номери кабелів, проводів і труб вказують у прямокутниках (шрифтом 2,5 мм) під полицею лінії-винесення відповідно до рисунка 16.

Рисунок 16

4.6.8 Умовні графічні зображення щитів, пультів, одиночних та групових установлень приладів, зовнішніх проводок, з'єднувальних та протяжних коробок приймають згідно з ДСТУ Б А.2.4-19.

Познаки та номери з'єднувальних і протяжних коробок вказують на полиці лінії-винесення (відповідно до схеми або таблиці з'єднань).

4.6.9 Технічні засоби, а також потоки електричних та трубних проводок на кресленнях розташування прив'язують до координаційних осей або конструкцій будинків і споруд. Для потоків електричних та трубних проводок на розрізах вказують познаку низу або верху прокладання потоку.

Одиночні прилади допускається не прив'язувати.

4.6.10 Нумерацію електричних та трубних проводок вказують у наступних місцях потоку і випадках:

- біля засобів автоматизації, щитів і пультів, з'єднувальних і протяжних коробок тощо (у початковій і кінцевій точках);

- біля відгалуження проводки від потоку;

- при зміні кількості кабелів, проводів і труб у потоці;

- при переході у суміжне приміщення або на інший поверх.

4.6.11 Вказівки про спосіб прокладання електричних і трубних проводок наводять на полицях ліній-винесень, як показано на рисунках 17 і 18.

Рисунок 18

4.6.12 Допускається виконувати креслення розташування адресним методом, коли зображують тільки несучі конструкції без зазначення номерів проводок, що прокладаються. Зображення потоків, коробів, лотоків, кабельних конструкцій розбивають на ділянки, яким дають порядкові номери.

4.6.13 Номери ділянок проставляють на лініях-винесеннях у колах і на межі зміни вказують кількість кабелів, проводів та труб, які прокладені на конструкціях відповідно до рисунка 19.

Номери ділянок вказують у таблиці з'єднань у графі "Напрямок за кресленнями розташування".

Рисунок 19

4.6.14 Технічні вимоги у загальному випадку повинні містити:

- посилання на будівельні, технологічні та інші креслення, у яких розміщені елементи автоматизації, закладні конструкції, тунелі, канали, отвори тощо із познаками цих креслень та назвою організації-розробника;

- вказівки про спільне прокладання електричних проводок;

- посилання на схеми з'єднань зовнішніх проводок, на підставі яких виконувались креслення розташування;

- посилання на будівельні норми і правила, на підставі яких необхідно вести монтаж систем автоматизації;

- методи ущільнення проходів (за необхідності).

4.6.15 У специфікацію до креслення розташування включають:

- несучі та опорні конструкції;

- трубні блоки;

- конструкції проходів проводок крізь стіни та перекриття будинків і споруд;

- конструкції вузлів установлення та кріплення для прокладання проводок;

- монтажні вироби і матеріали.

Графу специфікації «Маса» не заповнюють.

4.7 Креслення установлення засобів автоматизації

4.7.1 За відсутності типових креслень у складі основного комплекту виконують креслення установлення приладів, щитів, пультів, кріплення електричних і трубних проводок (далі – креслення установлення) як при їх окремому монтажу, так і при їх складанні у блоки систем автоматизації (блоки СА).

4.7.2 На кресленнях установлення в загальному випадку показують:

- спрощене зображення несучої конструкції та розташовані на ній прилади, рамки для написів (за необхідності);

- підключення до приладів зовнішніх проводок;

- розміри між осями приладів;

- специфікацію згідно з формою 7 ДСТУ Б А.2.4-4;

- таблицю написів для рамок згідно з формою 6 (додаток П).

Приклад виконання креслення установлення наведений у додатку Р.

4.7.3 У специфікацію до креслення установлення включають вироби і матеріали в такій послідовності:

- технічні засоби автоматизації;

- вироби для установлення і кріплення (рами, стояки, кронштейни тощо);

- вироби і деталі, необхідні для монтажу електричних та трубних проводок (з'єднувальні коробки, з'єднувачі тощо);

- кабелі, проводи, труби.

4.7.4 Креслення установлення приладів і закладних конструкцій на технологічному та інженерному обладнанні і комунікаціях виконують в основних комплектах робочих креслень відповідних марок (ТХ, OB, BK та ін.).

5 КРЕСЛЕННЯ ЗАГАЛЬНИХ ВИДІВ НЕТИПОВИХ ЗАСОБІВ АВТОМАТИЗАЦІЇ *

5.1 Креслення загальних видів нетипових засобів автоматизації розробляють:

- на деталі, конструкції та пристрої, що застосовуються при установленні засобів автоматизації (далі – креслення пристроїв) за відсутності типових креслень або у випадку неможливого застосування типових креслень опорних конструкцій, конструкцій кріплення до будівельних основ технічних засобів або при роботі приладів в особливих умовах (наприклад, агресивних середовищах);

- на щити і пульти (крім серійно виготовлюваних щитів і пультів автоматизації конкретного технологічного або інженерного обладнання, щитів котлів, компресорів, припливних вентиляційних систем).


* Можливе виконання ескізних креслень за узгодженням із замовником або виготовлювачем щитів.

5.2 Креслення пристроїв

5.2.1 Креслення визначає конструкцію нетипового пристрою і містить його спрощене зображення, основні параметри і технічні вимоги до виробу в обсязі вихідних даних (завдання), необхідних для розроблення конструкторської документації.

5.2.2 На кожний нетиповий пристрій виконують окреме креслення. Виняток складає група пристроїв, що мають загальні конструктивні ознаки, на які допускається виконувати групове креслення.

5.2.3 Кресленню присвоюють самостійну познаку, яка складається з познаки основного комплекту робочих креслень згідно з ДСТУ Б А.2.4-4, через крапку шифру Н та порядкового номера креслення.

Приклад

2345-11-АТХ.Н1; 2345-11-АТХ.Н2.

5.3 Креслення загальних видів щитів і пультів

5.3.1 Креслення загальних видів щитів, штативів, пультів (далі – креслення щитів) розробляють на одиничні і складені щити.

5.3.2 Креслення одиничного щита в залежності від його функціонального призначення та конструктивних особливостей містить:

- специфікацію;

- вид спереду;

- вид на внутрішні площини;

- фрагменти видів;

- таблицю написів згідно з формою 6 додатка П.

5.3.3 На виді спереду одиничного щита показують прилади, апарати сигналізації та органи управління, елементи мнемосхем, написи про призначення приладів.

При введенні проводок у щити (шафові, в т.ч. малогабаритні) на кресленні розміщують вид на кришку щита, на якому вказують вводи для електричних і трубних проводок.

5.3.4 На кресленнях виду на внутрішній площині щитів бокові стінки, поворотні конструкції, кришки тощо, що знаходяться у різних площинах, зображують умовно розгорнутими у площині креслення.

Над зображеннями розміщують заголовок "Вид на внутрішні площини (розгорнуто)".

5.3.5 На зображення площин наносять:

- прилади, електроапаратуру та пневмоапаратуру;

- вироби для монтажу електричних і трубних проводок;

- елементи кріплення внутрішньощитової апаратури.

5.3.6 Креслення складеного щита розробляють для складних багатопанельних (багатошафних) щитів. На кресленні наводять специфікацію та вид спереду.

На виді спереду складеного щита технічні засоби автоматизації не показують.

Вид спереду на складений щит, що має у плані складну конфігурацію, зображують умовно розгорнутим для суміщення в одну площину. Над зображенням виконують напис "Розгорнуто". На полі креслення для такого щита розміщують схематичне зображення всього щита у плані.

5.3.7 Специфікацію щита виконують згідно з формою 7 ДСТУ Б А.2.4-4.

При цьому графу "Маса" допускається не заповнювати.

Специфікація складеного щита містить два розділи:

- складальні одиниці;

- стандартні вироби.

Одиничні щити, що мають креслення загальних видів, включають у розділ "Складальні одиниці".

Допоміжні елементи, що не мають креслення загального виду, включають у розділ "Стандартні вироби". Специфікація одиничного щита, як правило, складається з розділів:

- документація;

- деталі;

- стандартні вироби;

- інші вироби;

- матеріали.

У розділ "Документація" включають таблиці з'єднань та підключення.

У розділ "Деталі" включають нетипові деталі для встановлення приладів і апаратури всередині щитів (косинці, рейки), елементи (символи обладнання і комунікацій) мнемосхем.

У розділ "Стандартні вироби" включають:

- щитові конструкції;

- інші стандартні вироби.

У розділ "Інші вироби" включають всі прилади й апаратуру, монтажні вироби по групах у такій послідовності:

- прилади;

- електроапарати;

- трубопровідна арматура;

- вироби для електромонтажу;

- вироби для монтажу трубних проводок;

- вироби для нанесення написів;

- ввідні пристрої для кабелів.

У розділ "Матеріали" включають електричні проводи, що зазначені в таблиці з'єднань, та труби.

6 СПЕЦИФІКАЦІЯ ОБЛАДНАННЯ

6.1 Специфікацію обладнання (CO) виконують згідно з ДСТУ Б А.2.4-10.

У CO включають всі види технічних засобів автоматизації, в тому числі вироби індивідуального виготовлення, які повинні бути змонтовані при виконанні монтажних робіт.

6.2 CO у загальному випадку складається з розділів:

- прилади;

- комплекси технічних засобів;

- щити і пульти;

- електроапарати;

- трубопровідна арматура;

- кабелі і проводи;

- матеріали;

- монтажні вироби;

- технічні засоби автоматизації, що поставляються комплектне з обладнанням.

6.3 Прилади рекомендується записувати у специфікацію за параметричними групами.

6.4 У підрозділі "Технічні засоби автоматизації, що поставляються комплектно з обладнанням", включають засоби автоматизації, що поставляються комплектно з технологічним або інженерним обладнанням і встановлюються при виконанні монтажних робіт.

6.5 Допускається за необхідності виконувати специфікацію щитів і пультів самостійним документом.

У цьому випадку специфікаціям присвоюють такі найменування і позначення:

- специфікація обладнання – С1;

- специфікація щитів і пультів – С2.

Підрозділ С1 "Щити і пульти" не виконують, якщо всі щити і пульти, що застосовані для автоматизації об'єкта, враховані у С2.

ДОДАТОК А

(довідковий)

ПЕРЕЛІК ОСНОВНИХ КОМПЛЕКТІВ РОБОЧИХ КРЕСЛЕНЬ СИСТЕМ АВТОМАТИЗАЦІЇ

Таблиця А.1

Найменування основного комплекту

Марка

Системи автоматизації технологічного процесу (контроль та регулювання технологічних параметрів, системи автоматизованого управління технологічним процесом (АСУТП), диспетчеризація технологічного процесу, автоматизація вузла, установки)

АТХ

Автоматизація систем пиловидалення

АПВ

Автоматизація систем опалення і вентиляції

АОВ

Автоматизація систем водопостачання і каналізації

АВК

Автоматизація зовнішніх систем водопостачання (насосні станції, системи оборотного водопостачання)

АЗВ

Автоматизація зовнішніх систем водопостачання і каналізації

АЗВК

Автоматизація газорозподільних пристроїв (ПГР)

АГПВ

Автоматизація газорозподільних пунктів (ГРП)

АГПЗ

Автоматизація пристроїв теплопостачання (теплових пунктів)

АТП

Автоматизація тепломеханічних частин котельних установок

ATM

Автоматизація систем пожежогасіння, димоусунення

АПГ

Автоматизація холодильної установки

АХП

Автоматизація компресорної станції (установки повітропостачання)

АПП

Об'єднаний основний комплект (робочі креслення автоматизації різних технологічних процесів та інженерних систем)

АК

Автоматизація. Обігрів імпульсних ліній і об'єктів автоматизації (Замість *** вказується марка технологічної частини проекту. Наприклад, АТХ.О, АОВ.О тощо)

А***.О