8.2 Рулони запаковують з урахуванням захисту торців папером згідно з ГОСТ 2228, ГОСТ 8273, ГОСТ 8828 або поліетиленовою плівкою згідно з ГОСТ 10354, ГОСТ 25951 та перев'язують поперек у два пояси шпагатом згідно з ГОСТ 17308 або заклеюють липкою стрічкою згідно з ГОСТ 20477.

8.3 Допускається за погодженням зі споживачем відвантажувати лінолеум без пакування перев'язаним поперек не менше ніж у три пояси шпагатом згідно з ГОСТ 17308 або заклеюють липкою стрічкою згідно з ГОСТ 20477.

8.4 Кінці обв'язувальних ниток повинні бути міцно закріплені.

Відстані від торців рулону до поясів перев'язки повинні бути не менше 300 мм.

8.6 Допускається за погодженням зі споживачем згортати лінолеум в бобіни, лицьовою стороною всередину, з довжиною полотнища від 21 м до 120 м. Граничне відхилення від задекларованої довжини бобін не повинно перевищувати +3,0 %; -1,0 %.

8.7 До упакованого рулону або бобіни повинен бути прикріплений зразок лінолеуму.

8.8 Допускається використовувати інші подібні засоби пакування, що відповідають чинним нормативним документам і забезпечують захист лінолеуму від зволоження, пошкодження і забруднення під час транспортування та зберігання.


9 ТРАНСПОРТУВАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ

9.1 Лінолеум транспортують у критих транспортних засобах будь-якого виду транспорту згідно з правилами перевезення вантажів, що діють на відповідному виді транспорту.

9.2 При транспортуванні, навантаженні і розвантаженні лінолеуму необхідно вживати заходів, що забезпечують захист лінолеуму від пошкоджень, зволоження і забруднення.

9.3 Рулони чи бобіни лінолеуму необхідно зберігати в критих складських приміщеннях за температури не нижче плюс 10 °С на відстані не менше ніж 1 м від обігрівальних приладів.

9.4 Не допускається в приміщенні для зберігання лінолеуму поява відкритого вогню, наявність органічних розчинників та речовин, що їх виділяють.


10 МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ

10.1 Всі випробування необхідно проводити за температури (23 ± 5) °С після попереднього витримування рулонів і зразків лінолеуму за цієї температури не менше 3 год.

10.2 Довжину та ширину лінолеуму необхідно визначати згідно з ГОСТ 11529.

За показник довжини та ширини приймають середнє арифметичне значення вимірів трьох рулонів.

Довжину лінолеуму в бобінах визначають за лічильником, встановленим на технологічній лінії.

Допускається визначати ширину лінолеуму на одному рулоні в п'яти точках на відстані не більше 1 м від початку і кінця.

При виробництві лінолеуму з необрізаними крайками методика виміру ширини повинна бути узгоджена зі споживачем.

10.3 Товщину лінолеуму, товщину поверхневого захисного шару визначають згідно з ГОСТ 11529.

За показник товщини та товщини поверхневого захисного шару приймають середнє арифметичне значення п'яти вимірів.

10.4 Паралельність крайок слід перевіряти шляхом виміру ширини лінолеуму через 1 м на довжині ділянки 4 м.

Різниця між попереднім і наступним вимірами не повинна перевищувати граничних відхилень по ширині.

10.5 Показник стираності визначають згідно з ГОСТ 11529.

За результат випробувань приймають середнє арифметичне значення трьох паралельних визначень.

10.6 Показник абсолютної залишкової деформації визначають згідно з ГОСТ 11529. Час витримування зразків під навантаженням і після знімання навантаження - по 5 хв.

За результат випробувань приймають середнє арифметичне значення трьох паралельних визначень.

10.7 Показник зміни лінійних розмірів визначають згідно з ГОСТ 11529.

За результат випробувань приймають середнє арифметичне значення трьох паралельних визначень.

10.8 Показники міцності зв'язку між підосновою і полімерним шаром та міцності зв'язку між поверхневим захисним шаром і полімерним шаром визначають згідно з ГОСТ 11529.

Ширина зразків повинна бути 15 мм ± 1 мм.

За результат випробувань приймають середнє арифметичне значення трьох паралельних визначень.

10.9 Показник питомого електричного опору лінолеуму визначають згідно з ГОСТ 6433.2 на зразках розміром 100 мм х 100 мм. Діаметр металевого вимірювального електрода 25,0 мм +0,2 мм при напрузі 100 В.

Величину показника питомого електричного опору лінолеуму обчислюють як середнє арифметичне значення результатів випробувань трьох зразків.

10.10 Рівномірність забарвлення лицьової поверхні і кольоростійкість одноколірного лінолеуму визначають згідно з ГОСТ 11583.

Тривалість опромінення для визначення показника кольоростійкості повинна бути 30 год.

10.11 Показники горючості лінолеуму контролюють відповідно до ДСТУ Б В.2.7-19.


11 ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ

11.1 Приймання лінолеуму здійснює служба технічного контролю підприємства-виробника відповідно до вимог цього стандарту і нормативного документа на відповідний вид продукції.

11.2 Приймання лінолеуму здійснюють партіями. Партією вважають кількість лінолеуму одного виду, кольору, рисунка, однієї фактури лицьової поверхні та одних розмірів, виготовлених протягом не більше однієї доби з сировинних матеріалів однакової якості на одній технологічній лінії в однакових технологічних умовах.

Кількість лінолеуму менше добової виробітки також вважається партією.

11.3 Вхідний контроль сировинних матеріалів виробник лінолеуму здійснює за переліком матеріалів, що підлягають вхідному контролю, затвердженим в установленому порядку, що діє на підприємстві-виробнику.

11.4 Для перевірки відповідності якості лінолеуму вимогам цього стандарту і нормативного документа на відповідний вид продукції виробник проводить приймально-здавальні та періодичні випробування відповідно до вимог ГОСТ 15.309.

11.5 Приймально-здавальні випробування здійснюють від кожної партії лінолеуму за показниками:

- геометричних параметрів та їх відхилень від номінальних;

- зовнішнього вигляду;

- якості маркування і пакування.

11.6 Періодичні випробування здійснюють за показниками і з періодичністю:

- стираність, абсолютна залишкова деформація, міцність зв'язку між підосновою і полімерним шаром, міцність зв'язку між поверхневим захисним шаром і полімерним шаром, зміна лінійних розмірів - не рідше одного разу на місяць при постановці продукції на виробництво та у разі зміни сировинного складу або рецептури виготовлення лінолеуму;

- питомий поверхневий електричний опір - не рідше одного разу на півроку при постановці продукції на виробництво та у разі зміни сировинного складу або рецептури виготовлення лінолеуму;

- кольоростійкість та рівномірність забарвлення - при постановці продукції на виробництво та у разі зміни сировинного складу або рецептури виготовлення лінолеуму.

11.7 Для приймально-здавальних випробувань від кожної партії методом випадкового відбору відбирають три рулони лінолеуму.

Довжину лінолеуму в бобінах визначають на кожній бобіні в партії.

Інші показники періодичних випробувань визначають на трьох бобінах, розгорнувши їх на довжину не менше 10м.

11.8 Для періодичних випробувань з одного з рулонів, які пройшли приймально-здавальні випробування, в будь-якому місці рулону або бобіни відрізають кусок лінолеуму завширшки не менше 300 мм і довжиною, яка дорівнює ширині рулону.

11.9 При отриманні незадовільних результатів приймально-здавальних або періодичних випробувань хоча б за одним показником проводять повторне визначення цього показника на подвійній кількості рулонів, відібраних від тієї ж партії.

11.10 При незадовільних результатах повторних приймально-здавальних випробувань партія прийманню не підлягає і у разі наявності можливості виправлення недоліків її повертають для усунення дефектів, після чого партію повторно подають на приймання. У разі відсутності можливості виправлення недоліків партія лінолеуму прийманню не підлягає.

11.11 При незадовільних результатах повторних періодичних випробувань партія лінолеуму прийманню не підлягає. Виробник призупиняє виробництво, виявляє та усуває причини виникнення невідповідності. Після усунення недоліків виробник відновлює виробництво продукції.

Випробування за показником, що не відповідав вимогам цього стандарту і нормативного документа на конкретний вид продукції, переводять до приймально-здавальних до одержання позитивних результатів не менше ніж трьох поспіль виготовлених партій, після чого цей вид випробувань знову переводять до періодичних відповідно до встановленого порядку.

11.12 Лінолеум, що не відповідає вимогам цього стандарту, підлягає утилізації відповідно до ДСанПіН 2.2.7.029.

11.13 Кожну партію лінолеуму або її частину при відвантаженні одному споживачу виробник зобов'язаний супроводжувати документом про якість, в якому вказує:

- назву підприємства-виробника, його товарний знак та адресу;

- номер і дату видачі документа;

- назву та умовну познаку лінолеуму;

- номер партії і дату виготовлення (число, місяць, рік);

- кількість продукції в партії (м2/пог. м);

- результати випробувань;

- гарантійний термін зберігання;

- штамп служби технічного контролю;

- знак відповідності згідно з ДСТУ 2296 для сертифікованого лінолеуму.

У документі про якість на вимогу споживачів виробник може надавати додаткову інформацію щодо якості та умов застосування лінолеуму.

11.14 Споживач має право проводити перевірку відповідності якості лінолеуму вимогам цього стандарту, використовуючи правила відбору зразків та методи контролювання, встановлені цим стандартом.

11.15 Вимоги безпеки розділу 6 підлягають контролю в процесі підготовки та організації виробництва і за вимогою органів Державного нагляду.


12 ВКАЗІВКИ ЩОДО ЗАСТОСУВАННЯ

12.1. Розпаковувати рулони або бобіни лінолеуму необхідно за температури повітря не нижче 15°С.

12.2 У випадку, коли рулони чи бобіни транспортувались за температури від 0 °С до 10 °С, їх слід розкочувати не раніше ніж через 24 год, а за температури нижче 0 °С - не раніше ніж через 48 год після переміщення їх в тепле приміщення.

12.3 Лінолеум повинен застосовуватись згідно зі СНиП 2.03.13 та улаштовуватись відповідно до чинних будівельних норм із дотриманням вказівок виробника щодо застосування лінолеуму.


13 ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА

13.1 Виробник зобов'язаний гарантувати відповідність лінолеуму вимогам цього стандарту за умови дотримання встановлених правил та умов транспортування, зберігання і застосування.

13.2 Гарантійний термін зберігання лінолеуму 12 місяців від дня виготовлення.

13.3 Після закінчення гарантійного терміну зберігання лінолеуму перед використанням необхідно перевірити його на відповідність вимогам цього стандарту. Використовувати лінолеум за призначенням дозволяється за умови підтвердження відповідності показників якості вимогам цього стандарту.

13.4 Гарантійний термін експлуатування лінолеуму - 5 років за умови дотримання правил улаштування і експлуатування влаштованого покриття.


Код УКНД 91.100.99


Ключові слова: лінолеум полівінілхлоридний, тканинна підоснова, зовнішній вигляд, зразки – еталони, лицьова поверхня, геометричні параметри, фізико-технічні показники, рулони.

5