Додаток Д
(довідковий)


Правила

розроблення ресурсних кошторисних норм експлуатації будівельних машин та механізмів на 1 машино-годину експлуатації


Д.1 Структура ресурсних кошторисних норм експлуатації будівельних машин та механізмів* (РКНЕМ) повинна відповідати ДСТУ Б Д.2.7-1.

Д.2 Порядок надання шифру машинам та механізмам (8.5 цього стандарту).

У нормах наводиться найменування машин та механізмів, що відображає їх основні експлуатаційні характеристики (вантажопідйомність, потужність, місткість ковша тощо).

РКНЕМ містять такі показники:

– середній розряд ланки робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні машин;

– витрати труда:

– машиністів, люд.год;

– робітників, зайнятих на ремонті та технічному обслуговуванні, люд.год;

– робітників, зайнятих на перебазуванні, люд.год;

– витрати енергоносіїв (фізичні одиниці виміру);

– витрати мастильних матеріалів, кг;

– витрати гідравлічної та охолоджувальної рідин, кг.

Д.3 Середній розряд ланки робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні машин, визначається відповідно до 7.2.4.3.2 цього стандарту.

Д.4 Визначення витрат труда робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні машин

Д.4.1 Витрати труда та кількість машиністів визначають виходячи з технологічної необхідності, необхідності дотримання вимог нормативних документів з охорони праці та на основі таких нормативних джерел (у порядку черговості застосування):

– паспортних даних;

– інструкції з експлуатації машини;

– рекомендацій заводів та підприємств-виробників.

Д.4.2 Витрати труда робітників, зайнятих на ремонті та технічному обслуговуванні ( ВТр ), визначають за формулою (Д.1):

ТТО-1х NТО-1+ ТТО-2х NТО-2+ ТПх NП+ ТК2 х ТсоТщо

ВТР= ———————————————————— х КП+ ——— + ——— , (Д.1)

ЦРТн.рТзм

_________________________

* Будівельні машини та механізми надалі іменуються «машини».

де Тщо, ТТО-1, ТТО-2, Тсо, ТП, ТК – трудомісткість відповідно щозмінного обслуговування – ЩО, технічного обслуговування ТО-1 і ТО-2, сезонного обслуговування – СО, поточного – П та капітального – К ремонту;

NТО-1, NТО-2, NП – кількість відповідно технічного обслуговування ТО-1 і ТО-2, поточного ремонту в повному ремонтному циклі;

ЦР – повний ремонтний цикл, мото-год;

КП – коефіцієнт внутрішньозмінного використання машин, що враховує перехід від середньорічного наробітку машин в мото-годинах до середньорічного наробітку машин в машино-годинах (річний режим роботи), приймається за ДСТУ-Н Б Д.1.1-4;

Тн.р – річний нормативний наробіток машини, маш.год, приймається за ДСТУ-Н Б Д.1.1-4;

Тзм – тривалість зміни, год.

Д.4.3 Витрати труда робітників, зайнятих на перебазуванні, визначають виходячи з повного технологічного завантаження машини протягом її річного наробітку.

Витрати труда робітників, зайнятих на перебазуванні машини на 1 маш.год експлуатації ( ВТП ), визначають за формулою (Д.2):

Tпер+ ТМ

ВТП= —————— х NМ, (Д.2)

Тн.р

де Tпер – середня тривалість перебазування машини, год., визначається за формулою (Д.3):

Tпер= L х Nпер/ V , (Д.3)

де L – середня відстань транспортування з одного будівельного майданчика (бази механізації) на інший і назад, км. До норм, як правило, включається перебазування на відстань до 30 км (з бази механізації на будівельний майданчик і назад). Перебазування на відстань понад 30 км визначається розрахунком по конкретному будівництву;

Nпер – кількість перебазувань протягом року в режимі повного технологічного завантаження машини;

V – середня швидкість перебазувань, км/год;

ТМ – тривалість монтажу, демонтажу, навантаження та розвантаження машини, маш.год. Приймається за довідковими даними або нормативними спостереженнями;

NМ – кількісний склад бригади робітників, зайнятих на монтажі, демонтажі та перевезенні машини, включно з машиністом. Визначається виходячи з технологічної необхідності з урахуванням вимог нормативних документів з охорони праці.

При перебазуванні машин своїм ходом витрати труда машиніста ( ВТП ) у розрахунку на 1 машино-годину експлуатації машини визначаються виходячи з часу переміщення машини з бази механізації на будівельний майданчик і назад за формулою (Д.4):

L х Nпер

ВТП= —————— (Д.4)

V х Тн.р

Д.5 Визначення норм витрат енергоносіїв

Д.5.1 Норми витрат бензину та дизельного палива визначаються для роботи машини в технологічному режимі як середньорічні.

Д.5.1.1 Витрати бензину та дизельного палива для експлуатації машин приймається на основі таких джерел (у рекомендованому порядку черговості застосування):

– паспортних даних;

– результатів виробничого (дослідного) визначення витрат палива.

Д.5.1.2 На підставі паспортних даних визначаються розрахункові норми витрат палива на 1 машино-годину роботи відповідної машини.

Д.5.1.2.1 Якщо в паспортних даних наведено витрати палива для роботи машини в режимі номінальної потужності на 1 мото-годину роботи, витрати палива на 1 машино-годину визначаються за формулою (Д.5):

q = Н х KПх КПЗх КР , (Д.5)

де q – норма витрат палива, кг/маш.год;

Н – норма витрат палива при роботі машини в режимі номінальної потужності, кг/мото-год;

КПЗ – коефіцієнт, що враховує витрати палива на запуск та регулювання роботи двигуна, а також щозмінне технічне обслуговування машин на початку зміни (КПЗ = 1,03 для всіх машин);

КР – коефіцієнт приведення витрат палива до середньорічного. Враховує роботу машин у зимовий період (КР = 1,02).

Д.5.1.2.2 Якщо в паспортних даних наведено питомі витрати палива, то витрати палива на 1 машино-годину визначаються за формулою (Д.6):

q = q0х Neх KПх КПЗх КРх 0,001 , (Д.6)

де q0 – питомі витрати палива при номінальній потужності двигуна, г/кВт·год, приймається за даними інструкції з експлуатації двигуна;

Ne – номінальна потужність двигуна машини, кВт, приймається за даними інструкції з експлуатації машини;

0,001 – перевідний коефіцієнт грамів у кілограми.

Д.5.1.2.3 Визначення витрат палива виробничим (дослідним) методом здійснюють у тих випадках, коли відсутні необхідні дані для розрахунку норм, шляхом контрольних вимірів витрат палива на обсяг робіт, що виконується машиною в технологічному режимі протягом зміни.

Виміри здійснюють на технічно справній машині, яка попередньо пройшла технічне обслуговування та регулювання паливної апаратури відповідно до вимог інструкції з експлуатації і технічного обслуговування.

Д.5.2 Норми витрат електроенергії та стисненого повітря визначаються на основі їх споживання з урахуванням використання машин за часом і потужністю двигуна.

Д.5.2.1 Для машин з електроприводом норми витрат електроенергії ( ЕЕ ) визначаються за формулою (Д.7):

ЕЕ= 1,1 х ППх КПх КЧ , (Д.7)

де 1,1 – коефіцієнт, що враховує пусковий момент електродвигуна;

ПП – сумарна паспортна потужність електродвигунів, встановлених на машині, кВт;

КП – коефіцієнт використання електродвигунів за потужністю (відношення використовуваної потужності до сумарної паспортної потужності електродвигунів);

КЧ – коефіцієнт використання електродвигунів за часом (відношення часу роботи електродвигунів у зміну до нормативної тривалості робочої зміни).

Показники КП та КЧ встановлюються (у рекомендованому порядку черговості застосування):

– виробничим способом з урахуванням встановлених технологічних схем виконання будівельних робіт (за лічильниками витрат);

– за рекомендаціями, що наводяться у нормативних (технічних) джерелах.

Д.5.3 Витрати стисненого повітря (м3/маш.год) визначаються (у рекомендованому порядку черговості застосування):

– за інструкцією заводу-виготовлювача на експлуатацію машини;

– за даними, що наводяться у нормативній технічній літературі;

– виробничим способом з урахуванням встановлених технологічних схем виконання будівельних робіт.

Для машин, що працюють на стисненому повітрі, витрати стисненого повітря слід враховувати тільки в тому випадку, якщо в розробленій на комплексний процес нормі не враховано роботу пересувної компресорної установки.

Д.6 Визначення норм витрат мастильних матеріалів для експлуатації машин

Д.6.1 Норми витрат мастильних матеріалів визначаються :

– для машин з дизельними двигунами – застосуванням коефіцієнтів 0,044; 0,004 і 0,015 до норм витрат дизельного палива відповідно на моторне масло, пластичні мастила і трансмісійне масло;

– для машин з бензиновими двигунами – застосуванням коефіцієнтів 0,035; 0,004 і 0,015 до норм витрат бензину відповідно на моторні масла, пластичні мастила і трансмісійні масла;

Д.7 Визначення норм витрат гідравлічної та охолоджувальної рідин

Д.7.1 Витрати гідравлічної рідини ( Г ) визначаються на основі паспортних даних виходячи з місткості гідравлічної системи, періодичності заміни рідини, що встановлена інструкцією з експлуатації машини, необхідності доливань, їх об’єму і частоти за формулою (Д.8):

О х ДГх КДх ПГ

Г = ————————— , (Д.8)

Тн.р

де О – середньозважений показник місткості гідравлічної системи машин даної типорозмірної групи, встановлюється за паспортними даними машини, л;

ДГ – щільність гідравлічної рідини – 0,87 кг/л;

КД – коефіцієнт доливань гідравлічної рідини, що враховує об’єм гідравлічної рідини, необхідний для поповнення системи через витікання рідини при роботі машини. Для машин вітчизняного виробництва цей показник приймається на основі вимірів об’ємів фактичного витікання гідравлічної рідини.

За відсутності необхідних даних показник КД приймається у розмірі до 1,25.

ПГ – періодичність повної заміни гідравлічної рідини для машин даної типорозмірної групи, раз/рік, приймається (у рекомендованому порядку черговості застосування) за:

– паспортними даними;

– інструкціями з експлуатації машин;

– рекомендаціями, що наводяться у технічній літературі.

Показник ( ПГ ) приймається рівним 2, що означає перехід протягом року з літнього сорту гідравлічної рідини на зимовий сорт і навпаки (якщо інше не передбачено інструкцією з експлуатації машини).

Якщо інструкцією з експлуатації машини даної типорозмірної групи періодичність заміни гідравлічної рідини встановлена в маш.год, формула (Д.8) розрахунку нормативних витрат гідравлічної рідини ( Г ) приймає такий вигляд (Д.9):

О х ДГх КД

Г = ———————— , (Д.9)

ПГ. Р

де ПГ. Р – періодичність заміни гідравлічної рідини, маш.год.

Д. 7.2 Витрати охолоджувальної рідини визначаються в аналогічному порядку.

Додаток Е
(довідковий)

Усереднені показники періодичності і трудомісткості технічного обслуговування та ремонту будівельних машин та механізмів


Таблиця Е.1Екскаватори одноковшеві

Періодичність у мото-годинах: ТО-1 – 50, ТО-2 – 250, П – 1000; СО – два рази на рік

Вид ТО або
ремонту

Найменування показника

Одиниця виміру

Екскаватори з механічним
приводом

Екскаватори з гідравлічним приводом

гусеничний хід

пневмохід

гусеничний хід

Розмірна група

5

6

2

3

4

5

6

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

ТО-1

Трудомісткість

люд.год

8

9,3

3

3,1

3,6

8,6

9,6


Кількість у циклі

шт

144

160

96

128

144

160

160

ТО-2

Трудомісткість

люд.год

35

46

6

8

13

22

28


Кількість у циклі

шт

27

30

18

24

27

30

30

СО

Трудомісткість

люд.год

62

76

20

26

28

33

38

П

Трудомісткість

люд.год

860

960

290

395

560

700

875


Кількість у циклі

шт

8

9

5

7

8

9

9

К

Періодичність

мото-год

9000

10000

6000

8000

9000

10000

10000


Трудомісткість

люд.год

1870

2200

530

810

1176

1620

2240