нижньої частини рухомого складу габариту 1-ВМ від'ємні значення вказаних величин у дужках мають бути враховані. При цьому якщо обмеження виходять від'ємними, то вони не враховуються (приймаються такими, що дорівнюють нулю) і ширина рухомого складу у відповідному перерізі дорівнює ширині габариту.

  1. Значення коефіцієнтів , що входять до формул (1), (2) і (3), необхідно приймати згідно з таблицею 2.

Таблиця 2

  1. Вхідні у формули (2) і (3) додаткові обмеження мають місце тільки в окремих типів рухомого складу, що мають збільшену довжину і базу (більше довжини і бази розрахункового вагону), і повинні визначатися з умови вписування в криву R = 150 м.

  1. Остаточні будівельні розміри рухомого складу повинні встановлюватися з урахуванням забезпечення можливості роботи окремих частин нового проектованого рухомого складу у поєднанні з частинами існуючого рухомого складу (підкатки колісних пар з іншими діаметрами коліс або іншими типами підшипників, підкатка старотипних візків тощо), що вказуються в заявках згідно з ДСТУ ГОСТ 15.001:2009, і дотриманням при цьому габаритних вимог.

4.9 При проектуванні рухомого складу, що проходить через сортувальні гірки, розміри його мають бути додатково перевірені, виходячи з умови пропуску через сортувальні гірки при мінімальному радіусі вертикальної кривої горба гірки 250 м.

4.10 Методика проведення розрахунків за визначенням будівельних розмірів рухомого складу відповідно до формул даного стандарту встановлюється "Инструкцией по применению габаритов приближения строєний".

4.11 Проектний обрис рухомого складу знизу необхідно визначати шляхом збільшення, а зверху і в горизонтальному напрямі шляхом зменшення розмірів його будівельного обрису на величину плюсових допусків відповідних частин і деталей рухомого складу при його виготовленні і ремонті.

4.12 Вписування проектного рухомого складу в габарити даного стандарту необхідно здійснювати за допомогою поєднання на одному окремому кресленні будівельного і проектного обрисів рухомого складу і зовнішнього обрису відповідних його частин (кузова, візка, укріплених на них деталей).

Для кожної виступної точки, що вписується в габарит частини рухомого складу, мають бути вказані координати: горизонтальна - від повздовжньої вертикальної серединної площини рухомого складу; вертикальна - від рівня верху головок рейок.

Крім того, мають бути виконані схеми розташування надкузовного і підкузовного устаткування, на яких необхідно вказати відстані від перерізів, що перевіряються, даної частини рухомого складу до п'ятникових перерізів.

4.13 Забороняється випуск підприємством-виробником одиниць рухомого складу з порушенням будівельного обрису.

ДОДАТОК 1

(довідковий)

ГАБАРИТ НАБЛИЖЕННЯ БУДІВЕЛЬ 1-СМ

1 Верхній обрис габариту наближення будівель 1-СМ залізничних колій шириною 1435 мм, розташованих на території України, по яких не обертається рухомий склад українських залізниць, необхідно приймати відповідно до креслення.

2 Для споруд, побудованих до введення даного стандарту і знаходяться на магістральних лініях України, використовуваних для міжнародних сполучень, допускаються наступні відступи від основного обрису, наведеного на кресленні:

  • зменшення висоти габариту до 4800 мм (до лінії 7а-7а);

  • зменшення напівширини габариту в точці 3 до 1770 мм;

  • зменшення напівширини габариту по обрису 11-12а-12 до 1700 мм;

  • збереження обрису нижньої бічної частини по лінії 12а-13а-13.

  1. Нижній обрис габариту 1-СМ і його обрис на висоті більше 4850 мм для електрифікованих ліній необхідно приймати відповідно до норм, установлених даним стандартом для залізниць України колії 1520 (1524) мм.

  2. Відстань між осями колій на перегонах, що відповідає габариту 1-СМ, повинна бути не менше 4000 мм.

Мінімальна відстань між осями колій на перегонах при перевлаштуванні існуючих л іній має бути не менше 3750 мм.

5 Розміри габариту наближення будівель 1-СМ, а також указані в п. 4 даного додатка відстані між осями колій наведені для прямих ділянок колій і кривих радіусом 4000 м і більше. У кривих ділянках колій радіусом менше 4000 м горизонтальні розміри габариту наближення будівель і відстані між осями колій необхідно додатково збільшувати.

Збільшення напівширини габариту наближення будівель з внутрішньою і зовнішньою сторін кривої і збільшення відстаней між осями колій , мм, визначають за формулами:

6 Розміри габариту наближення будівель 1-СМ у кривих ділянках колій необхідно вимірювати:

  • вертикальні - від площини, дотичної до рівня верху головок рейок і перпендикулярної до неї;

  • поперечні - від лінії, що проходить через середину колії і перпендикулярної площини, дотичної до рівня верху головок рейок.

ДОДАТОК 2

(довідковий)

ВІДСТАНІ МІЖ ОСЯМИ СУМІЖНИХ КОЛІЙ НА СТАНЦІЯХ, РОЗ'ЇЗДАХ І ОБГІННИХ ПУНКТАХ

1 Відстані між осями суміжних колій на станціях, роз'їздах і обгінних пунктах при їх новому будівництві, а також при посиленні (реконструкції) тих, що існують необхідно приймати відповідно до таблиці 1.

Таблиця 1

Найменування колій

Відстані між осями суміжних колій на станціях, роз'їздах і обгінних пунктах, мм

нормальне

мінімальне

1 Головні колії

5300

4800

2 Головні і суміжні з ними колії:

на одноколійних і двоколійних лініях при швидкості руху поїздів до 120 км/год

5300

5300

на двоколійних лініях при швидкості руху поїздів більше 120 км/год

6500

6500*

3 Приймально-здавальні і сортувальні колії

5300

4800**

4 Другорядні станційні колії: колії стоянки рухомого складу, колії вантажних районів (крім колій для перевантаження) тощо

4800

4500

5 Колії парків прийому, відправлення, де передбачається безвідчіпний ремонт вагонів

Через одну колію

5600 і 5300

5600 і 5300

* При проектуванні інших колій і посилення (реконструкції) існуючих ліній в особливо важких умовах за узгодженням з Міністерством інфраструктури України допускається зменшувати цю відстань, але не менше ніж до 5300 мм.

** Якщо в найближчі 10-15 років передбачається оборот рухомого складу габариту Т, цю відстань допускається застосовувати тільки з дозволу міністерства (установи) - замовника.


  1. Відстані між осями колій приведені для прямих ділянок колій. При розташуванні колій в кривих ці відстані необхідно збільшувати відповідно до "Инструкции по применению габаритов приближения строєний".

  2. Нормальні відстані між осями суміжних колій, наведені в таблиці, необхідно приймати при розташуванні станцій, роз'їздів і обгінних пунктів на нових лініях і при перевлаштуванні існуючих роздільних пунктів.

Мінімальні відстані допускається приймати при відповідному обґрунтуванні: для нових станцій, роз'їздів і обгінних пунктів, що розташовуються на існуючих лініях в особливо важких умовах; для переустрою існуючих роздільних пунктів у важких умовах; при проектуванні станцій, роз'їздів і обгінних пунктів на нових лініях, як виняток, за узгодженням з Міністерством інфраструктури України.

  1. При розташуванні в міжколійї споруд і пристроїв відстані між осями колій в необхідних випадках необхідно збільшувати так, щоб в кожну сторону від них до осі сусідніх колій забезпечувалося дотримання габаритів наближення будівель С і Ск по їх суцільних лініях для станцій.

  2. На станціях через кожні 8-10 колій повинні передбачатися розширені, не менше ніж до 6500 мм, міжколійї, в яких необхідно розміщувати всі пристрої, що перешкоджають роботі машин з поточного утримання і ремонту колій (снігоочисних і снігоприбиральних, баластувальних, щебенеочисних тощо).

  1. Для пропуску поїздів з негабаритними вантажами на станціях зміни локомотивів і проміжних станціях із стоянками поїздів для технічних потреб необхідно передбачати не менше ніж по одній колії в кожному напрямку з відстанню між осями суміжних колій 5300 мм.

  2. При розташуванні головних колій крайніми за узгодженням з Міністерством інфраструктури України допускається приймати відстань між осями 4100 мм.

  3. Граничні стовпчики повинні встановлюватися в тому місці, де відстань між осями колій, що сходяться, становить не менше 4100 мм у прямих, а в кривих - плюс відповідне розширення.

  4. Відстані між осями суміжних колій, призначених для перевантаження з вагону у вагон, повинні визначатися у кожному конкретному випадку розрахунком.


Код УКНД: 93.100


Ключові слова: габарити наближення будівель, габарити рухомого складу, будівельний обрис рухомого складу, проектний обрис рухомого складу, залізниці колії 1520 (1524) мм.

* Під напрямними поперечними перерізами рухомого складу в даному стандарті розуміють перерізи по п'ятни-кам, напрямним осям або інші, що мають найменші поперечні зсуви з віссю колії.

5