Примітка. У дужках вказані познаки габаритів, що застосовувалися до введення даного стандарту.

1.7 Відповідно до встановлених даним стандартом габаритів наближення будівель і рухомого складу і фактичними габаритними характеристиками споруд і пристроїв залізниць колії 1520 (1524) мм загальної мережі України, зовнішніх і внутрішніх під'їзних колій промислових і транспортних підприємств Міністерство інфраструктури України розробляє і затверджує габарити навантаження і ступінь негабаритності вантажів, що перевозяться на відкритому рухомому складі.

2 ГАБАРИТИ НАБЛИЖЕННЯ БУДІВЕЛЬ

2.1 Габарит С

2.1.1 Контур і розміри габариту наближення будівель С повинні відповідати вказаним на рисунку 1.

Примітка 1. Розміри а1 і а2 приймають:

а1 = 670 мм, а2 = 760 мм - при ширині колії 1520 мм;

а1 = 672 мм, а2 = 762 мм - при ширині колії 1524 мм.

Примітка 2. Габарит С для станцій відноситься також і до пасажирських зупинних пунктів.

  1. Ширину жолоба (а21) в межах настилу переїздів на прямих ділянках колії допускається приймати не менше 75 мм.

  2. Висоту вантажних і пасажирських високих платформ допускається в окремих випадках, передбачених "Инструкцией по применению габаритов приближения строєний", приймати більше 1100 мм від рівня верху головок рейок, а вантажні платформи розташовувати від осі колії на відстані не менше 1750 мм за умови забезпечення безпеки руху, а також безпеки обслуговуючого персоналу.

  1. Опори, щогли, стовпи та інші споруди і пристрої не повинні обмежувати необхідну дальність видимості світлофорів і семафорів.

  2. Відстань (3100 мм) від осі колії до лінії наближення будівель, споруд і пристроїв (— • —) у важких умовах допускається при відповідному обґрунтуванні і за дозволом міністерства або установи, у підпорядкуванні яких знаходяться залізничні колії, зменшувати, але приймати не менше:

  • 2750 мм - до внутрішнього краю опор контактної мережі, щогл світлофорів і семафорів, підпірних стінок на перегонах і 2450 мм - на станціях;

  • 1920 мм - до виступних частин карликових світлофорів при висоті їх не більше 1100 мм (від рівня верху головок рейок).

При цьому в місцях установки опор, щогл і окремо стоячих стовпів на відстані від осі колії менше 3100 мм горизонтальні розміри 3100 мм і 2900 мм, вказані для точок 10-14, мають бути відповідно зменшені.

Примітка. Під "важкими умовами" у даному стандарті необхідно розуміти складні топографічні, геологічні, планувальні та інші місцеві умови, коли застосування основних габаритних розмірів пов'язане із значним збільшенням обсягу і вартості будівельно-монтажних робіт, з необхідністю перевлаштування існуючого земляного полотна, станційних колій, інженерних споруд, зі зносом будівель або взагалі унеможливлює дотримання основних габаритних розмірів.

2.1.6 Верхні контури габаритів для перевлаштовуваних під електротягу споруд і пристроїв залізниць загальної мережі і зовнішніх під'їзних колій від станції примикання до території промислових і транспортних підприємств допускається приймати з дозволу міністерства або установи, у підпорядкуванні яких знаходяться вказані колії, з відступом від лінії /-//-/// і Іа-Іb-ІІа-ІІІа габариту С за умови забезпечення зазорів, наведених на рисунку 3 і в таблиці 1.

2.2 Габарит Ск

2.2.1 Контур і розміри габариту наближення будівель Ск повинні відповідати вказаним на рисунку 2.

Примітка 1. Розміри а1 і а2 приймають:

а1 = 670 мм, а2 = 760 мм - при ширині колії 1520 мм;

а1 = 672 мм, а2 = 762 мм - при ширині колії 1524 мм.

Примітка 2. Розміри від осі колії до точок 1, 1а і від рівня верху головок рейок до лінії 1-1 вказані для нее-лектрифікованих колій, при цьому в дужках наведені розміри, що допускаються усередині будівель.

Примітка 3. Верхній контур габариту Ск для електрифікованих колій необхідно встановлювати за нормами, наведеними в 3.3.

  1. Ширину жолоба (а21) у межах настилу переїздів на прямих ділянках колії допускається приймати не менше 75 мм.

  2. Висоту вантажних і пасажирських високих платформ допускається в окремих випадках, передбачених "Инструкцией по применению габаритов приближения строєний", приймати більше 1100 мм від рівня верху головок рейок, а вантажні платформи розташовувати від осі колії на відстані не менше 1750 мм за умови забезпечення безпеки руху, а також безпеки обслуговуючого персоналу.

  3. На коліях, по яких можливий пропуск негабаритних вантажів, не повинно бути жодної споруди або пристрою, що не відповідає на висоті більше 1100 мм від рівня верху головок рейок основному контуру габариту Ск, показаному суцільними лініями.

  1. Опори, щогли, стовпи та інші споруди і пристрої не повинні обмежувати необхідну дальність видимості світлофорів і семафорів.

  2. Відстань (3100 мм) від осі колії до лінії наближення будівель, споруд і пристроїв у важких умовах допускається при відповідному обґрунтуванні і за дозволом міністерства або установи, у підпорядкуванні якої знаходяться залізничні колії, зменшувати, але приймати не менше:

  • 2750 мм - до внутрішнього краю опор контактної мережі, щогл світлофорів і семафорів, підпірних стінок на перегонах і 2450 мм - на станціях;

  • 1920 мм - до виступних частин карликових світлофорів при висоті їх не більше 1100 мм (від рівня верху головок рейок).

2.2.7 При відповідному обґрунтуванні і за дозволом міністерства або установи, у підпорядкуванні яких знаходяться залізничні колії, допускається:

  • розміщувати, обмежувані лінією споруди і пристрою висотою 4800 мм;

  • відстань (2350 мм) від осі колії до лінії у скрутних умовах зменшувати до 2250 мм.

2.2.8 Відстань (2000 мм) від осі колії до лінії допускається в обґрунтованих випадках зменшувати за умови дотримання мінімальних зазорів між контуром рухомого складу і конкретної споруди або пристрою, наведених у "Инструкции по применению габаритов приближения строєний", і забезпеченні можливості експлуатації перспективного рухомого складу збільшених габаритів.

2.3 Верхній обрис габаритів С і Ск

2.3.1 Верхній обрис габаритів наближення будівель С і Ск для всього нового будівництва і переустрою споруд і пристроїв на електрифікованих або намічених у перспективі до електрифікації з верхнім контактним дротом ділянках колії, що знаходяться на території промислових і транспортних підприємств і між ними, необхідно встановлювати за нормами, наведеними на рисунку 3 і в таблиці 1.

Таблиця 1

Зазори, вказані на рисунку 3

Розміри зазорів, мм, при нормальній напрузі в контактній мережі, кВ

1,5-4

6-12

25

Вертикальний повітряний зазор А1 між габаритом рухомого складу і найнижчим положенням контактного дроту:

для перегонів, а також колій на станціях (у межах інженерних споруд), на яких не передбачена стоянка рухомого складу

450 (250)

450 (300)

450 (375)

для інших колій на станціях

950

950

950

Вертикальний повітряний зазор A2 між струмопро-відними частинами контактної підвіски і заземленими частинами інженерних споруд

200(150)

250 (200)

350 (300)

Бічний повітряний зазор а між деталями струмоприймача, що знаходиться під напругою, і заземленими частинами інженерних споруд

200(150)

220(180)

250 (200)

Вертикальний зазор 8, необхідний для розміщення струмопровідних частин контактної підвіски:

без несучого троса

150(100)

150(100)

150(100)

з несучим тросом

300 (250)

300 (250)

300 (250)

Примітка 1. Розміри зазорів, показані без дужок, необхідно застосовувати у всіх випадках, коли перевлаштування існуючих споруд під електричну тягу не пов'язане з економічно недоцільними витратами або тривалими перервами руху, для напруги в контактному дроті 25 кВ або іншого максимально можливого на даній залізничній лінії в перспективі, якщо застосування на ній напруги 215 кВ виключено.

Примітка 2. Розміри зазорів, наведені в дужках, допускається застосовувати для існуючих інженерних споруд лише у виняткових випадках при відповідному обґрунтуванні і з дозволу міністерства або установи, у підпорядкуванні якої знаходяться залізничні колії.

  1. Для запобігання не викликаних необхідністю переробок існуючих споруд і пристроїв при перевлаштуванні їх під електротягу кути, що утворюються при побудові лінії верхнього обрису габариту наближення будівель, необхідно закругляти із забезпеченням повітряних зазорів а і А2.

  2. Для внутрішніх колій промислових і транспортних підприємств, розташованих під капітальними інженерними спорудами, що обмежують габарит, висоту підвіски контактного дроту за дозволом міністерства або установи, що затверджує проект, допускається знижувати врахуванням конструкції і розмірів фактично обертаючих по цих коліях типів рухомого складу.

  3. При застосуванні для колій промислових і транспортних підприємств напруги в контактній мережі менше 1,5 кВ висота підвіски контактного дроту і величини повітряних зазорів між струмопровідними частинами контактної мережі і заземленими частинами інженерних споруд повинні встановлюватися проектом і затверджуватися міністерством або установою, у підпорядкуванні якої знаходяться відповідні колії.

  4. При бічному струмознімачі висоту підвіски і винесення від осі колії контактного дроту необхідно визначати проектом у кожному окремому випадку залежно від місцевих умов, конструкції типів рухомого складу, що обертаються, і умов безпеки руху.

2.4 Нижні обриси габаритів С і Ск

2.4.1 Нижній обрис габаритів наближення будівель С і Ск для подвійних перехресних стрілочних переводів повинне відповідати вказаному на рисунку 4.

Примітка. Приведений обрис установлює допустимі норми підвищення над рівнем верху головок рейок і віддалення від осі колії частин тупих хрестовин і не є яким-небудь конкретним перерізом стрілочного переводу.

  1. Нижні обриси габаритів наближення будівель С і Ск для гіркових вагонних уповільнювачів повинні відповідати вказаним на рисунку 5.

  2. Вихід за межі обриса, показаного на рисунку 5а, допускається, як виняток, тільки для уповільнювачів кліщовидно-вагового типу (KB) при положенні готовності до гальмування. При цьому висота гальмівних шин сповільнювача від рівня головок рейок має бути не більше 140 мм.

  3. Для конструкції сповільнювачів, що допускає в відгальмівному стані безударне пружне віджимання колісною парою гальмівних шин, відповідно цьому положенню ширину жолоба для проходу гребеня колеса (64 мм) допускається зменшувати, але у всіх випадках приймати її не менше 45 мм.

  4. Нижній обрис габариту наближення будівель Ск для підвагонних штовхачів і інших пристроїв для насуву вагонів повинен відповідати вказаному на рисунку 6.

2.5 Габарити наближення будівель залізниць колії 1520 (1524) мм, указані на рисунку 1-6 і в таблиці 1, повинні застосовуватися і для залізниць колії 1435 мм, розташованих на території України, по яких обертаються (після зміни візків) рухомий склад українських залізниць. При знаходженні на таких коліях тільки іноземного рухомого складу допускається застосовувати для них установлений в рамках ОСЗ габарит наближення будівель 1-СМ, наведений в додатку 1.

а) Обрис, за межі якого не повинна виступати жодна з частин вагонного уповільнювача при будь-якому його положенні, включаючи робоче (загальмоване).

б) Обрис, за межі якого не повинна виступати жодна з частин вагонного уповільнювача при його неробочому (відгальмованому) положенні.

2.6 Відстань між осями колій на перегонах двоколійних ліній має бути не менше 4100 мм. На трьох- і чотирьохколійних лініях відстань між осями другої і третьої колії має бути не менше 5000 мм.

Відстані між осями суміжних колій нового будівництва і реконструкції станцій приймають згідно з додатком 2.

Мінімальні відстані між осями суміжних колій експлуатованих станцій, що допускаються при введенні рухомого складу габариту Тнр, необхідно приймати за нормами, встановленими Міністерством інфраструктури України за узгодженням з відділом охорони праці профспілки залізничників і транспортних будівельників України.

2.7 Розміри габаритів наближення будівель і відстані між осями колій наведені для прямих ділянок колій і кривих радіусом більше 4000 м. Для кривих ділянок колій радіусом 4000 м і менше розміри габаритів наближення будівель і відстані між осями колій повинні збільшуватися за умови проходу двовісного вагона (прийнятого за розрахунковий) довжиною 24 м з напрямною базою 17 м з тим же ступенем безпеки руху, що і на прямих ділянках колій, з урахуванням максимально можливих швидкостей руху поїздів на перспективу.

Норми збільшення габаритів наближення будівель і відстаней між осями колій в кривих ділянках колій встановлюються "Инструкцией по применению габаритов приближения строєний".

2.8 Розміри габариту наближення будівель для кривих ділянок колії необхідно вважати:

  • горизонтальні - від вертикальної лінії, що проходить усередині колії на відстані 760 (762) мм від робочої грані головки найближчого до споруди або пристрою рейки;