- при улаштування сполучень - на довжину не більш 25 м від стінки стовбура в кожну сторону;

- на спорудження пристовбурних камер (крім проходження і тимчасового кріплення камер завантажувальних пристроїв, бункерів, камер дробильних установок, живильників і транспортерів, на які поширюються норми на постійне кріплення);

- ходків і збійок між стовбурами, що споруджуються в першому періоді будівництва.

1.1.18. Hормами передбачене постійне кріплення сполучень вертикальних стовбурів з навколоствольними дворами бетоном. При інших видах постійних крепей сполучень слід користатися відповідними нормами для горизонтальних виробок із застосуванням тарифних розрядів 1-гр.ставок.

Норми таблиць №№ 397‑ 402, 406, 749, 753 призначені для кріплення, а також улаштування бетонних фундаментів у горизонтальних і похилих виробках. При кріпленні виробок навколоствольного двору і улаштуванні бетонних фундаментів у перерахованих вище нормах застосовувати тарифні розряди 1-гр.ставок.

1.1.19. Витрати на проходження виробок зі зворотним зводом варто визначати:

- у породах з коефіцієнтом міцності до 2 - по нормах на проходження виробок без обліку обсягу зворотного зводу і по нормах на розробку котлованів зворотних зводів (табл. 217, 218);

- у породах з коефіцієнтом міцності понад 2 - по нормах на проходження виробок з урахуванням обсягу зворотного зводу.

Проходження усть вертикальних стовбурів у породах з коефіцієнтом міцності f=10-20 варто приймати по нормах на проходження вертикальних стовбурів.

1.1.21. Норми на проходження виробок відбійними молотками, пневмоломами, вручну і комбайнами варто приймати незалежно від пилегазового режиму.

1.1.22. Для камер перетином до 16м2, штолень і їх сполучень застосовуються відповідні норми на проходження горизонтальних виробок і їх сполучень, а для похилих стовбурів, прохідних звичайним способом, і їх сполучень - норми на проходження похилих виробок зверху вниз і їх сполучень.

1.1.23. При розширенні гірських виробок до проектних розмірів норми на тимчасові кріпи варто приймати як для повного (розширеного) перетину виробок. Застосування норм на розширення горизонтальних і похилих виробок відбійними молотками в породах з коефіцієнтом міцності f=2-3 і f=4-6 (табл.230) повинне бути обґрунтовано проектом.

1.1.24. Для проходки виробок з виїмкою піску потужністю до 0,75 м від ґрунту і без кріплення груді вибою варто застосовувати норми на проходження по вугіллю з коефіцієнтом міцності f=1. При виїмці піску потужністю понад 0,75 м до норм витрат праці варто застосовувати коефіцієнти, приведені в п. 64 т.ч.1.3.1.

1.1.25. Коефіцієнтами до норм (п.п. 45-46, т.ч.1.3.1) на проходження гірських виробок вибуховим способом у вибоях, небезпечних по раптових викидах вугілля, породи і газу враховані перерви в роботі з виведення людей у безпечну зону.

Інші заходи (сотрясаюче висадження, затягування груди вибою, буравлення дегазаційних свердловин, проходка вузьким вибоєм і ін.) враховуються додатково.

До норм на проходження гірських виробок вибуховим способом на ділянках, віднесених до надкатегоpних по газу і небезпечних по пилу, а також по вугільних шарах, схильних до раптових викидів вугілля, метану і породи, слід додавати норми на улаштування водоpозпорошувальних завіс (табл. 263‑ 265).

При сотрясаючому висадженні в шахтах, небезпечних по пили, норми на водорозпорошувальні завіси подвоюються.

1.1.26. Проходка устя стовбура відкритим способом відноситься до загальбудівельних робіт.

1.1.27. Норми на тимчасові кріпи горизонтальних і похилих виробок, їхніх сполучень (вузлів) і камер розроблені в залежності від видів постійних крепей: кам'яних (кріпи з монолітного бетону і залізобетону), металобетонних, аркових (металевих) і рамних (дерев'яних і зі збірних залізобетонних тюбінгів).

Для тимчасових крепей при постійних крепях з набризг-бетону і торкрет-бетону варто користатися нормами на тимчасові кріпи при постійній кам'яній кріпи зі склепінним перекриттям.

Для тимчасових крепей при постійних крепях з бетонних блоків і кільцевих металевих крепях варто користатися нормами на тимчасові кріпи при постійній арковій металевій кріпи.

У тих випадках, коли в якості тимчасової кріпи використовується штангова кpепь, витрати на її установку варто визначати по нормах на постійну штангову кpепь (табл. 534‑ 538, 541).

1.1.28. При застосуванні у вертикальних стовбурах металевих каркасів звичайні тимчасові кріпи не застосовуються. Для бетонування стовбурів при наявності каркасів варто користатися нормами на постійні бетонні кріпи з застосуванням поправочних коефіцієнтів, що враховують наявність арматури, приведених у п. 60 т.ч.1.3.1.

1.1.29. Вартість кам'яних крепей вертикальних стовбурів прямокутного перетину варто визначати по нормах на кам'яні кріпи вертикальних стовбурів круглого перетину.

1.1.30. Норми для тимчасової кріпи при постійному кріпленні з залізобетонних тюбінгів у породах з коефіцієнтом міцності більш 1,5 варто приймати по табл.307.

1.1.31. Нормами на проходження і кріплення горизонтальних і похилих виробок враховані витрати на підбивання і перестановку в процесі роботи запобіжних крепей, на улаштування і розбирання риштовання. Витрати на заготівлю, доставку і витрату матеріалів на ці кріпи і підмости враховані нормами на тимчасове кріплення.

1.1.32. Для визначення витрат на установку проміжних (середніх) стійок, "лежаків" і "прогонів" у дерев'яних рамних крепях повного дверного окладу (при обґрунтуванні проектом) варто користатися нормами на установку ремонтин під крепь (табл. 462, 493).

1.1.33. Для визначення витрат на зведення постійних метало бетонних крепей варто користатися нормами на установку металевих арок і на укладання бетону в стіни, зводи і зворотні зводи з застосуванням коефіцієнтів по т.ч.1.3.1, п. 61 на укладання бетону при наявності арматури.

1.1.34. Норми на постійне кріплення виробок зі зворотним зводом не враховують закладку зворотного зводу. Для закладки зворотного зводу бетоном варто користатися нормами на укладання шляхового бетону (табл.633), а для закладки зворотного зводу бутовим каменем і породою - відповідними нормами на ці роботи (табл.403).

1.1.35. У нормах на установку арматури сорт і діаметр арматури не зазначений, їх варто приймати по проекті і враховувати безпосередньо при складанні кошторисів.

1.1.36. Для тимчасового і постійного кріплення штолень і похилих стовбурів слід користатися відповідними нормами на кріплення горизонтальних і похилих виробок.

1.1.37. Норми на бетонування стін у горизонтальних виробках (табл. 397) поширюються на бетонування підземних колодязів і "прасок" у сполученнях виробок.

1.1.38. Норми на армування стовбурів поширюються на армування баштових металевих і залізобетонних копрів, а також на установку в зумпфовій частині стовбура рам і балок під піднімальні судини, рудничних верстатів і балок під хитні площадки і куркулів, рам і балок для натягу канатів, балок перекриття зумпфа, на установку опор під трубопроводи й інші конструкції.

1.1.39. Для спорудження протипожежних арок і водонепроникних перемичок необхідно застосовувати дві норми:

- на розробку врубів для улаштування перемичок (проходження) - табл. 738‑ 742;

- на улаштування протипожежних арок і водонепроникних перемичок (кріплення) - табл.755.

У зазначених нормах не врахований запас матеріалів, складованих в арки для закладки прорізів. Обсяг цих матеріалів визначається проектом.

1.1.40. Для улаштування фундаментів під стіни сполучень вертикальних стовбурів, завантажувальних камер і інших пристовбурних камер і виробок варто користатися нормами на розробку котлованів (табл. 715 /норма35-52-2/, 717, 719 /норма 35-52-14/, 721) і бетонування фундаментів під стіни похилих виробок з кутами нахилу 13-30 град. (табл. 750).

1.1.41. Норми на розробку котлованів для фундаментів під устаткування не враховують забивання посаду й установку тимчасової кріпи. Ці види робіт варто враховувати додатково по відповідних нормах (табл. 743‑ 747).

1.1.42. Норми на проходження кабельних каналів варто приймати по табл.723‑ 734.

1.1.43. Нормами на укладання 1 км тимчасових рейкових шляхів враховано два стрілочні переводи. Додаткові стрілочні переводи, необхідність у яких визначається проектом, варто нормувати по нормах на укладання і зняття тимчасових стрілочних переводів (табл. 642‑ 659).

1.1.44. Норми на укладання тимчасових рейкових шляхів допускається застосовувати у виробленнях:

- без постійних шляхів;

- з постійними шляхами на бетонній основі;

- з постійними шляхами при умовах, спеціально обговорених у ПОС чи ППР;

- з зворотним зводом;

- з наявністю в ґрунті порід, що обдимають.

Нормами на укладання рейкових шляхів у похилих виробленнях з кутом нахилу до 13 градусів не враховані відбійні молотки на довбання лунок під шпали.

При укладанні рейкових шляхів у виробках з кутом нахилу від 11 до 13 градусів необхідно додатково враховувати відбійні молотки, витрату машино-годин для яких у цьому випадку приймається по нормах для кутів нахилу 13-30 градусів з поправочним коефіцієнтом згідно п.76 т.ч. 1.3.1.

1.1.46. Витрати на проходження водовідливних канавок перетином 0,3 м2 і більше варто визначати по нормах на розробку котлованів для фундаментів під устаткування (табл. 729-734), а на кріплення цих канавок - по нормах на бетонування кабельних каналів (табл. 753 норма 35-52-122).

1.1.47. Норми для розрізних печей і просіків (табл. 210‑ 216), опорних вінців (табл. 373‑ 377), дренажних канав і колодязів (табл. 699‑ 714) є комплексними, тобто враховують витрати на проходження і кріплення.

1.1.48. У нормах на навішення вентиляційних гнучких трубопроводів врахована витрата матеріалів при 3-х кратної оборотності поліхлорвінілових і 2-х кратної оборотності прогумованих труб.

У виняткових випадках, при технічно обґрунтованих даних, згідно яким трубопроводи можуть використовуватися тільки з однократною чи дворазовою оборотністю, норми витрати матеріалів приймаються з поправочними коефіцієнтами, приведеними в п.п.84-86 т.ч.1.3.1.

1.1.49. Норми на кріпи з торкрет-бетону враховують товщину торкретного шару 20 мм. При збільшенні чи зменшенні товщини шару до норм (табл. 404) застосовувати поправочний коефіцієнт, обчислений відношенням проектної товщини шару до прийнятого по нормі.

1.1.50. Норми на кріплення похилих виробок залізобетонними стійками із шарнірно-підвісними верхняками не враховують установку дерев'яних розпірок, яку необхідно приймати по відповідних нормах (табл. 408, 415) в обсязі, передбаченому типовими перетинами.

1.1.51. Норми на спорудження одинарних кейль-кранців (табл. 854‑ 855) враховують установку тюбінгових кілець нарощування, пікотаж водотривкого вінця, заповнення затюбінгового простору бетоном і розчином.

Норми на спорудження подвійних кейль-кранців передбачають ті ж роботи, що й в одинарних з додаванням установки другого опорного кільця.

1.1.52. Для розбирання тампонажних подушок буропідривним способом варто застосовувати норми на проходження стовбурів звичайним способом у породах з коефіцієнтом міцності f=4-6.

1.1.53. Для розбурювання цементних пробок у свердловинах варто застосовувати норми по табл. 868.

1.1.54. Нормами на тампонажні розчини - табл. 870-877,901,902 врахована витрата хлористого кальцію. При заміні хлористого кальцію рідким склом із зазначених таблиць варто виключити витрату хлористого кальцію, замінивши його на рідке скло в обсязі 5% від маси цементу.

1.1.55. При довбанні лунок у породах з коефіцієнтом міцності порід f=4-6 варто користатися нормами табл. 554.

1.1.56. Норми не враховують роботи з повторного осланцювання і зрошення гірських виробок.

1.1.57. Норми не враховують улаштування запобіжних бар'єрів для похилих виробок, ці роботи повинні враховуватися додатково.

1.1.58. Витрату цементного розчину в табл. 798, 892, 893 варто приймати по проекті.


Вказівки до розділу III


1.1.59. Норми передбачають наступні умови провадження робіт:

- буравлення свердловин роторними установками;

- одночасну роботу двох бурових установок;

- застосування доліт діаметром 190 мм;

- витяг обсадних труб і установку кондуктора (труби з муфтовим з'єднаннями) зовнішнім діаметром труб 219 мм;

- вільний спуск чи підйом обсадних труб у трубах більшого діаметра при зовнішньому діаметрі труб 168-219 мм.

Для інших умов провадження робіт до норм варто застосовувати коефіцієнти, приведені в т.ч.1.3.1.

1.1.60. У таблицях норм приведена категорія порід по буримості.

1.1.61. Розбурювання цементних пробок варто приймати по кошторисних нормах на буравлення порід IV категорії по буримості.

1.1.62. Норми витрати глини і води при буравленні свердловин в залежності від виду промивної рідини слід приймати по додатку 3.

1.1.63. Витрату сухого вуглелужного реагенту слід приймати в розмірі 2% глинистого розчину чи 20% сухої маси бентонітової глини, інші хімреагенти приймати по проекті.

1.1.64. У випадках промивання свердловин водою витрата її на 100 м буравлення слід приймати при глибині свердловини:

до 100 м - 223 м3;

від 100 м до 400 м - 308 м3;

від 400 м до 500 м - 430 м3.

При цьому до машино-годин глинорозчинних вузлів варто застосовувати коефіцієнт 0,4.

1.1.65. Норми витрати цементного розчину для цементації затрубного простору при установці кондуктора (табл. 889) варто приймати по додатку 4.

1.1.66. Класифікація ґрунтів і порід по буримості для обертального механічного буравлення свердловин, передбачена кошторисними нормами розділу III, приведена в додатку 5.

1.1.67. Розподіл ґрунтів і порід по групах у залежності від стійкості, передбачений кошторисними нормами розділу III, приведено в додатку 6.


Вказівки до розділу IV


1.1.68. Нормами передбачений комплекс робіт зі спорудження стовбурів (свердловин), включаючи витрати праці на дрібні допоміжні операції, що супроводжують основні технологічні процеси як при їхній підготовці, так і в період їхнього виконання.

1.1.69. У таблицях норм категорії порід по буримості приведені відповідно до додатка 5.