5.2.2 Випробувальне обладнання і засоби вимірювальної техніки

  1. Випробувальний стенд-пристрій, який дозволяє здійснити закріплення зразка і прикладення до нього, у відповідності зі схемами, наведеними на рисунку 2, статичного навантаження, що
    поступово зростає до заданої величини (мінімальна швидкість зростання навантаження не обмежена) з похибкою вимірювання не більше 2 %.

  2. Пристрій для визначення зміни довжин діагоналей у межах від 300 мм до 2500 мм із похибкою не більше 0,5 мм, який складається із штанги з упором та рухомого стояка, на якому установлено індикатор або штангенциркуль.

Інший вимірювальний інструмент із вказаними вище характеристиками.

  1. Штангенциркуль згідно з ДСТУ ГОСТ 166 (ИСО 3599).

  2. Набори щупів згідно з ДСТУ ГОСТ 8925.

  1. Рулетка згідно з ДСТУ 4179.

  2. Кутомір з ноніусом згідно з ГОСТ 5378.

  3. Косинець перевірочний згідно з ГОСТ 3749.

  4. Секундомір.

  5. Індикатор годинникового типу згідно з ДСТУ ГОСТ 577.

5.2.3 Підготовка до випробування

  1. До випробування підготовлюють зразки, які витримали випробування згідно з 5.1*).

  2. Зразок установлюють на стенд і перевіряють його стан згідно з 5.1.3.1.

  1. Поворотні стулки (рисунок 2) повернути відносно коробки на кут 90 град. ±5 град., після чого зафіксувати у заданому положенні. Спарені стулки роз'єднують і повертають зовнішню стулку на кут 30 град. ±5 град, відносно внутрішнього. Зсувні стулки наполовину відчиняють і фіксують згідно зі схемою, наведеною на рисунку 2.

  1. Приєднують до стулки навантажувальний механізм стенда, що забезпечує прикладення заданого навантаження згідно зі схемами, наведеними на рисунку 2.

Точка прикладення навантаження повинна знаходитись не далі ніж 20 мм від краю стулки. Почергово випробувати всі стулки зразка. У зразків спареної конструкції спочатку навантажують зовнішню стулку, а потім внутрішню.

5.2.4 Проведення випробування

  1. Проводять поступове навантаження стулки відповідно до діаграми, що наведена на рисунку За до контрольного навантаження Р/2, утримують це навантаження протягом 5 с, а потім зменшують його до 0, після чого вимірюють діагоналі а і е стулки, зазори S між стулкою та коробкою,
    найкоротшу відстань f від вільного кута поворотної стулки до фіксованої точки К (рисунки 2 і 4), а також перевіряють перпендикулярність ригелів і стояків. У кватирок, фрамуг і клапанів виміряти тільки діагоналі.

  2. У процесі навантажування спостерігають за станом зразка. Якщо виникають руйнування, які порушують опір зразка, про що свідчить сталий рух стрілки сило вимірювача в зворотному напрямі, випробування припиняють. Руйнівне граничне навантаження Р1 фіксують за най більшим відхиленням стрілки силовимірювача.



*) При проведенні випробувань у повному обсязі

а – для поворотних; б, в – для підвісних; г, д – для відкидних; е, ж, и – для середньо-поворотних; л, м, к – для розсувних

Рисунок 2 – Схеми випробувань на опір статичному навантаженню, що діє у площині стулки віконних блоків

a – при навантаженні в одному напрямку; б – при навантаженні в прямому і зворотному напрямках; в – при випробуванні на працездатність

Рисунок 3 – Діаграми навантажень

a – для поворотних; б – для підвісних, в – для відкидних; г і д – для середньо-поворотних; е – для розсувних; ж – для підіймальних

Рисунок 4 – Схеми вимірювань зазорів для віконних блоків

  1. Проводять повторне навантаження стулки згідно з діаграмою, наведеною на рисунку За до контрольного навантаження Р, утримують його протягом 60 с, після чого навантаження знімають.

  2. Через 60 с після знімання навантаження проводять вимірювання, що вказані у 5.2.4.1, а також перевіряють стан зразка згідно з 5.1.3.1.

5.2.5 Оцінка результатів випробування

5.2.5.1 Результати випробування контрольним навантаженням визнають задовільними, якщо після навантаження у зразках:

  • не виникли відмови, недопустимі зміни форми чи руйнування, що наведені у 3.5, які порушують нормальне функціонування блока віконного;

  • різниця довжин діагоналей стулок Δа і Δв, величини зазорів між стулками та коробкою ΔS, відхили від перпендикулярності ригелів і стояків обв'язки не перевищили граничних значень, наведених у нормативних документах або технічній документації;

  • зміни довжин діагоналей Δа і Δв не перевищили 0,1 % довжини діагоналі, а зміни зазорів ΔS склали ±0,5 мм на 1 м довжини сторони стулки, з'єднаної з коробкою;

  • у поворотних стулках залишкове переміщення кута Δf не перевищило величину зазору між стулками і коробкою (ΔfS).

5.2.5.2 Результати випробування граничним навантаженням визнають задовільними, якщо величина граничного навантаження Р1 для кожної стулки склала:

Р1 ≥ 1,5Р у внутрішніх стулках (від спарених);

Р1 ≥ 1,2Р у всіх інших стулках.

5.2.6 Оформлення результатів випробування

5.2.6.1 Результати випробувань оформлюють згідно з 5.1.7.1.

5.3 Визначення опору статичному навантаженню, що діє перпендикулярно до площини стулки

5.3.1 Сутність методу

5.3.1.1 Метод полягає в перевірці здатності зразка чинити опір статичному зосередженому навантаженню, що діє перпендикулярно до площини стулки і зростає до контрольної Р згідно з ДСТУ Б В.2.6-23 або граничної Р1 величини.

5.3.2 Випробувальне обладнання і засоби вимірювальної техніки

  1. Випробувальний стенд – пристрій, який дозволяє закріпити зразок і прикласти до нього відповідно до схем, наведених на рисунку 5, статичне навантаження, що поступово зростає до заданої величини (мінімальна швидкість зростання навантаження не обмежена) з похибкою вимірювання не більше 2 %;

  2. Лінійка вимірювальна металева згідно з ДСТУ ГОСТ 427.

  3. Штангенциркуль згідно з ДСТУ ГОСТ 166 (ИСО 3599).

  4. Секундомір.

5.3.3 Підготовка до випробування

  1. До випробування підготовлюють зразки, які витримали випробування згідно з 5.1 і 5.2*). Кватирки, фрамуги і клапани не випробовують.

  2. Зразок установлюють і перевіряють його стан згідно з 5.1.3.1.

  3. Спарені стулки роз'єднують, не знімаючи з завіс. Випробуванню підлягає тільки внутрішня стулка.

У блоках віконних та дверних балконних роздільної і роздільно-спареної конструкції зовнішні і внутрішні коробки із їх стулками випробовують окремо.

  1. Запірні прилади стулок відмикають. Кут поворотної стулки закріплюють через алюмінієвий куб скобою із сферичною п'ятою діаметром 60 мм, що витримує зусилля не менше F ≥ 1,2Р (Р1), де Р (Р1) – очікуване контрольне або граничне навантаження у залежності від поставленої задачі випробувань.

  2. Зсувну стулку наполовину відчиняють і фіксують у цьому положенні.

  3. Приєднують до стулки навантажувальний механізм стенда, що забезпечує прикладення заданого навантаження згідно зі схемами, наведеними на рисунку 5.


*) При проведенні випробувань у повному обсязі

a – для поворотних; б – для підвісних; в – для відкидних; г, д, е, ж – для середньо-поворотних; л і м – для розсувних; и і к – для підіймальних

Рисунок 5 – Схеми випробувань на опір статичному навантаженню, що діє перпендикулярно до площини стулки віконних блоків

5.3.4 Проведення випробувань

  1. Навантажують стулку згідно з діаграмою, що наведена на рисунку За, а для зсувних стулок згідно з діаграмою, наведеною на рисунку 3б, з перевіркою стану зразка згідно з 5.1.3.1 (у точках, що вказані на діаграмі) і вимірюванням найкоротшої відстані а від стулки до поверхні коробки у вільному куті поворотних стулок або найкоротшу відстань по лінії прикладення навантаження від зсувної стулки до фіксованої точки К, яка розташована на лінії (рисунок 5).

  2. Почергово випробовують всі стулки зразка.

5.3.5 Оцінка результатів випробування

5.3.5.1 Результати випробування контрольним навантаженням визнають задовільними, якщо після кожного навантаження в зразку:

  • не виникли відмови, недопустимі зміни форми або руйнування, що наведені у 3.5, які порушують нормальне функціонування вікна;

  • залишкове переміщення вільного кута Δа = а1а поворотної стулки елемента або величина залишкового прогину стояка чи ригеля зсувної стулки не перевищили граничних значень, що наведені у нормативних документах або технічній документації, причому залишкове переміщення кута не повинно складати більше 0,5 % ширини поворотної стулки, а залишковий просин стояка чи ригеля зсувної стулки – не більше 0,1 % їх довжини.

5.3.5.2 Результати випробування граничним навантаженням визнають задовільними, якщо величина граничного навантаження Р1 для кожної стулки склала Р1 ≥ 1,3Р.

5.3.6 Оформлення результатів випробування

5.3.6.1 Результати випробувань оформлюють згідно з 5.1.7.1.

5.4 Визначення опору статичному навантаженню, що діє на запірні прилади і ручки

5.4.1 Сутність методу

5.4.1.1 Метод полягає у перевірці здатності зразка чинити опір статичному зосередженому навантаженню, що діє на запірні прилади і ручки і зростає до контрольної Р згідно з ДСТУ Б В.2.6-23 або граничної Р1 величини.

5.4.2 Випробувальне обладнання і засоби вимірювальної техніки

  1. Випробувальний стенд, який дозволяє здійснити закріплення зразка і прикладення до нього у відповідності зі схемами, які наведені на рисунку 6, статичного навантаження, що поступово зростає до заданої величини за час, який перевищує 1 с, з похибкою вимірювання не більше 2 %;

  2. Штангенциркуль згідно з ДСТУ ГОСТ 166 (ИСО 3599).

  3. Секундомір.

5.4.3 Підготовка до випробування

  1. До випробування підготовлюють зразки, які витримали випробування відповідно до 5.1 – 5.3*).

  1. Зразок установити і перевірити його стан згідно з 5.1.3.1.

  1. Поворотні і зсувні стулки зачиняють, їх запірні прилади установлюють у робоче положення.

  2. Зсувні стулки, що не замикаються, наполовину відчиняють і фіксують відповідно до схеми, що наведена на рисунку 6к і 6л.

  3. У зсувних стулок, що не замикаються, на внутрішній стороні засклення на відстані 20 мм від кромки стояка чи ригеля обв'язки, що навантажується, закріплюють на клею прямокутну планку і вимірюють відстань d між нею і кромкою стояка або ригеля, що навантажується, а також відстань с між нею і кромкою ручки (рисунок 6, переріз 1-1).


*) При проведенні випробувань у повному обсязі

а і б – для поворотних; в – для підвісних, г – для відкидних; д і є – для середньо-поворотних; ж і и – для розсувних; к і л – для підіймальних

Рисунок 6 – Схеми випробування на опір статичному навантаженню, що діє на запірні прилади і ручки віконних блоків

  1. Приєднують до кожної ручки стулки послідовно навантажувальний механізм стенда, що забезпечує прикладення заданого навантаження згідно зі схемами, що наведені на рисунку 6.

  2. У поворотних стулках елементів навантаження прикладають у бік відчинення.

У зсувних стулках навантаження прикладають до ручки спочатку у бік відчинення, а потім – у бік зачинення.

5.4.3.8 Спарені стулки випробовують у з'єднаному стані.

5.4.4 Проведення випробувань

  1. Навантажують запірні прилади і ручки стулки відповідно до діаграми, що наведена на рисунку За, а для зсувних стулок на рисунку 3б, з перевіркою стану зразка згідно з 5.1.3.1 в точках, вказаних на діаграмі, причому у зсувних стулок проводять вимірювання згідно з перерізом 1-1, рисунок 6.

  2. Випробовують запірні прилади і ручки на кожній стулці.

5.4.5 Оцінка результатів випробування

5.4.5.1 Результати випробування контрольним навантаженням визнають задовільними, якщо після навантаження в зразку:

  • відсутній відрив, зміщення запірного приладу, ручки або руйнування матеріалу в зоні їх розташування;

  • запірні прилади і ручки функціонують нормально;

  • зміна відстані від кромки ручки до планки у зсувних стулок не перевищила значень, що на ведені в нормативних документах або технічній документації, або зміни відстаней d і с (рисунок 6) не перевищили 2 мм.

5.4.5.2 Результати випробування граничним навантаженням визнають задовільними, якщо величина граничного навантаження Р1для кожного запірного приладу або ручки склала Р1 1,4Р.

5.4.6 Оформлення результатів випробування

5.4.6.1 Результати випробувань оформлюють згідно з 5.1.7.1.

5.5 Визначення опору статичному навантаженню, що діє на стулку, обладнану фіксатором

5.5.1 Сутність методу

5.5.1.1 Метод полягає в перевірці здатності зразка чинити опір статичному зосередженому навантаженню, що діє на відчинену стулку, переміщення якої обмежено фіксатором і яке зростає до контрольної Р згідно з ДСТУ Б В.2.6-23 або граничної Р1 величини.

5.5.2 Випробувальне обладнання і засоби вимірювальної техніки

  1. Стенд згідно з 5.3.2.1.

  2. Лінійка вимірювальна металева згідно з ДСТУ ГОСТ 427.

  3. Секундомір.

5.5.3 Підготовка до випробування