11.15 При незадовільних результатах повторних приймально-здавальних випробувань за показниками, які не можуть бути виправлені виробником, партія виробів прийманню не підлягає.

11.16 При незадовільних результатах повторних періодичних випробувань партія виробів прийманню не підлягає. Виробник призупиняє виробництво, виявляє та усуває причини виникнення невідповідності. Після усунення недоліків виробник відновлює виробництво продукції.

Випробування за показником, що не відповідав вимогам цього стандарту і нормативного документа на конкретний вид продукції, переводять до приймально-здавальних до одержання позитивних результатів не менше, ніж трьох поспіль виготовлених партій, після чого цей вид випробувань знову переводять до періодичних відповідно до встановленого порядку.

11.17 Вироби, що не відповідають вимогам цього стандарту і нормативного документа на конкретний вид продукції, підлягають утилізації відповідно до ДСанПіН 2.2.7.029.

11.18 Кожну партію виробів або її частину при відвантаженні одному споживачу виробник зобов'язаний супроводжувати документом про якість, в якому вказує:

- назву підприємства-виробника, його товарний знак та адресу;

- номер і дату видачі документа;

- назву та умовну познаку виробів;

- призначення виробів;

- номер партії і дату виготовлення;

- кількість продукції в партії (м3 виробів/ шт. паковань);

- результати випробувань;

- гарантійний термін зберігання;

- штамп служби технічного контролю;

- знак відповідності згідно з ДСТУ 2296 для сертифікованих виробів.

У документі про якість на вимогу споживачів виробник може надавати додаткову інформацію щодо якості та умов застосування виробів.

11.19 До кожної партії виробів виробник повинен додавати вказівки щодо застосування виробів відповідного виду і типу.

11.20 За вимогою споживачів у разі сертифікації виробів виробник повинен супроводжувати партію копією сертифіката відповідності.

11.21 Споживач має право проводити перевірку відповідності якості виробів вимогам цього стандарту і нормативного документа на конкретний вид продукції, використовуючи правила відбору зразків та методи контролювання, встановлені цим стандартом.

11.22 Вимоги безпеки розділу 6 підлягають контролю в процесі підготовки та організації виробництва і за вимогою органів Державного нагляду.


12 ВКАЗІВКИ ЩОДО ЗАСТОСУВАННЯ

12.1 Вироби повинні застосовуватись згідно з правилами використання утеплювачів та порядком виконання робіт відповідно до ДБН В.2.6-14, СНиП 2.04.07, СНиП 3.04.01, СНиП 2.04.14 і вказівок щодо застосування виробів відповідного виду, типу і відповідної марки, що додаються виробником до кожної партії виробів.

12.2 Вироби, призначені для теплової ізоляції огороджувальних конструкцій, повинні бути ізольовані так, щоб виключався безпосередній контакт мінераловатного килима з навколишнім середовищем всередині приміщень, де можуть перебувати люди.

12.3 Порядок здійснення монтажу теплової ізоляції і послідовність виконання робіт повинні відповідати індивідуальним проектам теплової ізоляції об'єктів.

12.4 Монтаж виробів при влаштуванні теплоізоляції вузлів технологічного устаткування, трубопроводів, а також у стиках конструкцій проводять відповідно до проектних рішень теплової ізоляції.

12.5 Вироби недопустимо застосовувати в умовах прямої дії вологи у краплинно-рідкому стані та в приміщеннях з відносною вологістю повітря більше ніж 80 %.

12.6 При влаштуванні теплоізоляції з виробів необхідно дотримуватись правил безпеки відповідно до вимог СНиП ІІІ-4.

12.7 Температурні параметри експлуатування виробів визначають відповідно до додатка А.


13 ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА

13.1 Виробник зобов'язаний гарантувати відповідність виробів вимогам цього стандарту і нормативного документа на конкретний вид продукції за умови дотримання встановлених правил та умов транспортування, зберігання і застосування.

13.2 Гарантійний термін зберігання виробів повинен визначатись у нормативному документі на відповідний вид продукції, але не менше 18 місяців від дня виготовлення.

13.3 Після закінчення гарантійного терміну зберігання вироби перед використанням необхідно перевірити на відповідність їх вимогам цього стандарту і нормативного документа на відповідний вид продукції.

13.4 Вироби можуть використовуватись за призначенням за умови підтвердження відповідності їх якості вимогам цього стандарту і нормативного документа на відповідний вид продукції.

13.5 Гарантійний термін експлуатування виробів повинен визначатись у нормативному документі на відповідний вид продукції, але не менше 5 років за умови дотримання правил улаштування і експлуатування теплоізоляції.

ДОДАТОК А

(довідковий)

РЕКОМЕНДОВАНІ ТЕМПЕРАТУРНІ РЕЖИМИ ЗАСТОСУВАННЯ ВИРОБІВ



Вироби призначені для теплоізоляції поверхонь, температура яких при експлуатуванні не повинна бути вище зазначених величин:

а) мати:

- без покривного шару - до 700 °С;

- вкриті металевою сіткою - до 700 °С;

- вкриті алюмінієвою фольгою - до 700 °С;

- вкриті поліетиленовою плівкою - до 70 °С;

- вкриті папером - до 70 °С;

в) плити і фасонні вироби:

- без покривного шару - до 400 °С;

- вкриті металевою сіткою - до 400 °С;

- вкриті алюмінієвою фольгою - до 400 °С;

- вкриті поліетиленовою плівкою - до 70 °С;

- вкриті папером - до 70 °С.

НАЦІОНАЛЬНИЙ ДОДАТОК Б

(обов'язковий)


ОБҐРУНТУВАННЯ ВІДМІННОСТІ СТРУКТУРИ І ВИМОГ СТАНДАРТУ

ВІДНОСНО EN 13162:2001


Стандарт розроблено у зв'язку з необхідністю визначення на державному рівні єдиної сучасної класифікації мінераловатних виробів на синтетичному зв'язуючому, встановлення єдиних загальних вимог, яким повинні відповідати мінераловатні вироби на синтетичному зв'язуючому.

Національний стандарт розроблено з урахуванням вимог EN 13162:2001. Створення стандарту обумовлене необхідністю максимального наближення класифікації та вимог до мінераловатних виробів до норм і правил, що діють в країнах Європейського союзу.

Стандарт розроблено відповідно до правових вимог і з урахуванням конкретних потреб промисловості та індивідуальних забудовників України.

EN 13162:2001 (Теплоізоляційні вироби для будівель - Промислові вироби з мінеральної вати (MW) - Технічні умови) містить такі розділи і додатки:

1. Вступ

2. Галузь застосування

3. Нормативні посилання

4. Терміни, визначення, символи, одиниці вимірювання і скорочення

5. Вимоги

6. Методи випробувань

7. Код призначення

8. Визначення відповідності

9. Маркування та етикетування

Додаток А Визначення заявлених величин теплового опору і теплопровідності

Додаток В Контроль заводського виробництва

Додаток С Додаткові властивості

Додаток D Приклади визначення заявлених величин теплового опору і теплопровідності виробу або групи виробів

Додаток ZA Розділи Європейського стандарту, віднесені до директиви EU з будівельних виробів.

Цей стандарт має структуру відповідно до вимог Національної стандартизації України та складається із наступних розділів і додатків:

1 Сфера застосування

2 Нормативні посилання

3 Терміни та визначення основних понять

4 Класифікація

5 Загальні технічні вимоги

6 Вимоги безпеки та охорони довкілля, утилізування

7 Маркування

8 Пакування

9 Транспортування та зберігання

10 Методи контролювання

11 Правила приймання

12 Вказівки щодо застосування

13 Гарантії виробника

Додаток А Рекомендовані температурні режими застосування виробів

Національний додаток Б Обґрунтування відмінності структури і вимог стандарту відносно

ЕN 13162:2001.

У результаті аналізу встановлено, що структура міжнародного стандарту EN 13162:2001 не в повній мірі дає уяву про класифікацію мінераловатних виробів на синтетичному зв'язуючому і не відображає всіх тих обов'язкових вимог до якості продукції, які повинні бути відображені з огляду на вимоги проектних організацій, виробників і споживачів теплоізоляційних виробів в Україні.

Відповідно до положень чинного законодавства нормативні посилання, наведені в EN 13162:2001, не можуть бути прийняті в Україні для використання.

Терміни та визначення основних понять, прийняті в Україні, не завжди відповідають наведеним в EN 13162:2001.

EN 13162:2001 за побудовою, викладенням та оформленням відповідає вимогам і правилам, що діють на території Європейського союзу, але не відповідає і не може відповідати вимогам Національної стандартизації України. Тобто, в Україні прийнято більш детальну класифікацію виробів та висуваються більш конкретні вимоги до якості виробів залежно від їх призначення, умов виготовлення, правил приймання та контролювання якості мінераловатних виробів.

Фізико-технічні показники мінераловатних виробів, визначені цим стандартом, знаходяться на рівні відповідних показників призначення, наведених в EN 13162:2001.

З огляду на вищесказане EN 13162:2001 "Теплоізоляційні вироби для будівель - Промислові вироби з мінеральної вати (MW) - Технічні умови" не може бути прийнятий як ідентичний, тотожний чи прийнятий перекладом.

Як висновок можна сказати, що цей стандарт прийнятий зі змінами на території України EN 13162:2001 "Thermal insulation products for buildings - Factory made mineral wool (MW) products -Specification". (Теплоізоляційні вироби для будівель - Промислові вироби з мінеральної вати (MW) - Технічні умови). Ступінь відповідності - нееквівалентний.

Код УКНД 91.100.99


Ключові слова: мінеральна вата, мінераловатні вироби, мати, плити, фасонні вироби, синтетичне зв'язуюче, волокна, густина, розміри, фізико-технічні показники.

5