c) відключити дисплей і виміряти відбиту яскравість Lt в канделах на квадратний метр;

d) визначити площу зіниці ока спостерігача в квадратних міліметрах. Площа зіниці ока, А , є функцією адаптаційної яскравості. Використати наведену далі формулу [6] для визначення діаметра зіниці і підрахувати А:

d = 5-3 th [0,4 lg(3,183 Lt)];

e) визначити сталу складову мінливої в часі освітленості сітківки ока, в троландах:


А. 1.2.3 Амплітудний коефіцієнт

Обчислення амплітудного коефіцієнта основної частоти яскравості екрана.

Яскравість екрана — це ряд імпульсів з експотенціиним затуханням післясвітіння екрана, е-t/α Амплітудний коефіцієнт основно" частоти мінливої в часі яскравості екрана можна підрахувати за формулою [19]:

де: α — постійна часу експоненти, що описує після світіння люмінофора, в секундах;

f — частота регенерації дисплея, в герцах.

Примітка 13. α — це час, потрібний для зменшення яскравості люмінофора на 1/е від початкового значення. Стала часу (TС10%) звичайно приводиться як час, потрібний для зменшення яскравості на 10 % від початкового значення. Значення TС10% люмінофора можна переводити в значення а за такою формулою:



А.1.2.4 Енергія в основній частоті

Обчислення модуляції енергії за яскравістю в основній частоті, Eobs, провадять шляхом множення сталої складової часової зміни яскравості екрана на амплітудний коефіцієнт основної частоти, Amp (f):





А.1.2.5 Прогнозування

Обчисливши фактичну кількість енергії в основній часовій частоті дисплея, Eobs, обчислюють кількість енергії, за якої люди визначають мерехтіння, Epred:


де: f — частота регенерації дисплея;

а і b — константи, що залежать від розмірів дисплея. В таблиці А.1 наведені значення параметрів (а і b) для дисплеїв різних розмірів.

Якщо Eobspred, то можна прогнозувати, що мерехтіння не буде спостерігатися.

Якщо ЕobsЕpred, то можна прогнозувати, що мерехтіння буде спостерігатися. Навпаки, якщо відома яскравість екрана (стала складова), можна розрахувати Eobs (див. формулу А.2), а потім — CFF, критичну частоту регенерації, яка буде означати відсутність мерехтіння:


де: т і п — значення параметрів, що залежать від розмірів дисплея.

Таблиця А.1 надає перелік значень параметрів, що залежать від розмірів дисплея.


А.1.3 Приклади розрахунків

А.1.3.1 Характеристика дисплея

Дисплей — кінескоп з діагоналлю 280 мм, що спостерігається на відстані приблизно 500 мм.

Звідси, розмір дисплея дорівнює:

2 arctg (280/2 х 500) = 30,750 кута зору

Яскравість дисплея Lt, дорівнює 100 кд/м2, а яскравість світла, відбитого від екрану, Lr, дорівнює 10 кд/м2. І, нарешті, стала затухаючого післясвітіння люмінофора (Р4), α, дорівнює 2,5 х 10-5 с (що відповідає значенню ТС10% 6 х 10-5 с).



А.1.3.2 Розрахунки

Починаючи з А. 1.2.2 г), проводяться такі обчислення:

а) Діаметр зіниці:

d = 5 — 3 th [0, 4 lg(3, 183 х 100)] = 2, 713 789 (мм).


  1. Площа зіниці:


c) Стала складова:

DC = (100 — 10) х 5,784 2 = 520, 57 (Тд).

  1. Амплітудний коефіцієнт основної часової частоти:

Звідси, якщо частота регенерації, f, становить 60Гц, амплітудний коефіцієнт дорівнює 1,999 91. Якщо частота регенерації, f, становить 72 Гц, амплітудний коефіцієнт дорівнює 1,999 87.

e) Модуляція яскравості дисплея за частоти 60 Гц :

Еobs = 520,576 х 1,9999 = 1041 (Тд).

f) Модуляція яскравості, потрібна для дисплея без мерехтіння, за частоти 60Гц:

Epred = aebf= 258,58 (Тд),


де f= 60 Гц, а = 0,1919, b = 0,1201. (Див. таблицю А.1, де наведені параметри а і b для дисплеїв з кутом зору 30°).

g) Оскільки Е obs> Е pred , то дисплей за частоти 60 Гц має мерехтіння,

h) Модуляція яскравості дисплея за частоти 72 Гц:

Е obs = 520,576 х 1,9999 = 1041 (Тд).


Модуляція яскравості, потрібна для дисплея без мерехтіння, за частоти 72Гц:

Е pred = 0,1919 хе 0,1201х72 = 1092, 71 (Тд).


Оскільки Eobs < Epred, то дисплей за частоти 72 Гц не має мерехтіння.

Примітка 14. Якщо обчислення проводяться зі сталою затухання післясвітіння люмінофору (Р39) α = 3, 040 х 10 -2с, то за частоти 60 Гц дисплей мерехтіти не буде.


А.2 Алгоритмічний метод прогнозування мерехтіння екрана

А.2.1 Основні положення

Для визначення наявності або відсутності мерехтіння екрана застосовується алгоритмічний метод.

А.2.2 Обчислення середнього значення критичної частоти регенерації для дисплея

Це значення вираховується за формулою:

деLt — яскравість дисплея згідно 6.3. Рівняння А.5 базується на середніх значеннях психофізіологічних даних для світлого (позитивна полярність) екрана з люмінофором з коротким післясвітінням (Р31) за кута зору 70°. Тобто, формула А.5 вміщує вимоги, за яких поле периферійного зору повинне бути таким, що не має мерехтіння.

А.2.3 Визначення індивідуальних коливань

Стандартні відхилення для індивідуальних відмінностей, σint, наведені в таблиці А.2.


Таблиця А.2 — Стандартні відхилення для індивідуальних відмінностей

Середня яскравість екрана (кд/м2)

25

50

100

200

400

σint (Гц)

5,71

5,28

5,78

6,93

8,29


А.2.4 Визначення перцентильного критерію

Розподіл учасників випробувань у вимірах критичної частоти мерехтіння по суті є гаусовим. Відповідно, якщо використовується 95-й перцентиль (тобто, 95 % учасників випробувань сприймають екран як такий, що не мерехтить), то критерій відповідає 1,65 σint.

А.2.5 Обчислення стандартного значення

За умови використання 95-перцентильного критерію стандартне значення стає:

Якщо встановлена частота вища ніж CFFSTANDART , то екран вважається таким, що не має мерехтіння.

Приклад.

Для дисплея із середньою яскравістю, що дорівнює 100 кд/м2, CFF = 70,1Гц. Оскільки σint = 5,78 Гц, СFF STANDARD становить:

70,1 + 1,65 х 5,78 = 79,6 (Гц).


Примітка 15. Попереднє значення для люмінофорів із тривалим післясвітінням (наприклад, Р39) встановлюється приблизно на 5 Гц нижче.




ДОДАТОК В


(інформаційний)


ЕМПІРИЧНИЙ МЕТОД ОЦІНКИ ЧАСОВОЇ

ТА ПРОСТОРОВОЇ НЕСТАБІЛЬНОСТІ

(МЕРЕХТІННЯ ТА ТРЕМТІННЯ ) ЕКРАНА


B.1 Загальні положення

Бажано, щоб учасники випробувань становили вибірку, яка б репрезентувала коло користувачів (ті, що виконують офісні завдання, як це визначено в розділі 1), що згруповане за факторами, що стосуються обладнання, яке випробовується. У випробуваннях повинні приймати участь не менше ніж 20 учасників випробувань.

Якщо випробують яскраві знаки на темному фоні, на екран потрібно виводити стільки знаків, скільки максимально використовується під час звичайних операцій.

B.2 Процедура

a) Встановити зовнішнє освітлення до (250 + 250 cos А) лк відповідно з виміряною яскравістю екрану;

b) заповнити екран знаками;

c) відрегулювати яскравість екрана до рівня, що вказується в 6.3;

d) розташувати екран на проектну відстань спостереження від учасника випробувань;

e) встановити екран таким чином:

1) під кутом 30° у периферійному полі зору спостерігача;

потім

2) безпосередньо перед спостерігачем.


8.3 Звіт

У звіті вказують, що мерехтіння та тремтіння на екрані дисплея відсутні, якщо так вважають не менше ніж 90 % учасників випробувань.



ДОДАТОК С


(інформаційний)


МЕТОД ВИПРОБУВАНЬ ПОРІВНЯННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ

РОБОТИ КОРИСТУВАЧА


Цей метод випробувань розглядають з точки зору можливості його застосування як альтернативного методу перевірки відповідності до цієї частини ISO 9241. Організації, що проводять випробування, повинні фіксувати свої результати у відповідній документації з вказівкою на використані статистичні методи.


С.1 Основні положення

Ця методика проведення випробувань ґрунтується на виявленні та розпізнаванні знаків на екрані дисплея. її застосовують для оцінки ефективності дисплея у відношенні представлення буквено-цифрових знаків користувачеві. «Ефективний» в даному контексті означає, що користувач може виявити та розпізнати зображення швидко, точно і не відчуваючи дискомфорту. Ефективність роботи користувача оцінюється точністю та швидкістю роботи, що досягаються випробуваним під час знаходження і розпізнавання об'єктів, а також відчутим ним дискомфортом.

Робота користувача за дисплеєм, що підлягає випробуванням, порівнюється з роботою на еталонному дисплеї, про який відомо, що він відповідає обов'язковим вимогам розділу 5. Випробування проводяться в імітованому офісному середовищі, користувачами є люди з нормальним або відповідним чином відкоригованим зором. Інші умови проведення випробувань наведені нижче.

Кожний суб'єкт проходить випробування за вказаною методикою два рази: один раз з дисплеєм, що випробовується, і один — із еталонним (порядок представлення розподіляється між суб'єктами).

Програма випробувань повинна враховувати вказівки виробника з установки та експлуатації дисплея. Випробування слід проводити за участю особи, що має підготовку в галузі оцінки поведінки людини.


С.2 Учасники випробувань

Вибірка учасників випробувань повинна репрезентувати прогнозоване коло користувачів (тих, хто виконує офісні завдання, як вказано в розділі «Сфера застосування»), що згруповані за факторами, що стосуються обладнання, що випробовується. Вказівки відносно того, як визначити кількість суб'єктів для участі в випробуваннях, надані в С.10.

Учасники випробувань підлягають дослідженню на зорову здатність, що включає наприклад, випробування вертикального та бокового зору, стану кольорової та контрастної чутливості. Гострота зору учасників випробувань повинна бути не менша ніж 0,5 (відкоректована, якщо необхідно), за проектної відстані спостереження.


С.3 Дисплеї

Дисплей, що випробовують, повинен бути серійним або дослідним зразком, який містить в собі всі конструктивні елементи, що знаходяться в серійному зразку, в тому числі фільтри для усунення відблисків та відбитків, та використовувані засоби, які повинні бути у серійному дисплеї.

Еталонний дисплей поставляють або вказують постачальником дисплея, що випробовується; він повинен задовольняти всім обов'язковим вимогам розділу 5.

Ці два дисплеї потрібно включати заздалегідь, щоб вони як слід прогрілись. Дисплеї повинні мати певні помітки з метою ідентифікації, наприклад «Дисплей 1», «Дисплей 2» . Учасники випробувань не повинні знати, який з дисплеїв є еталонним, а який випробовують.


С.4 Робоче місце і робоче середовище

С.4.1 Загальні вимоги

Випробування потрібно проводити в просторі, що не відволікає уваги та не має зовнішніх перешкод, які могли б вплинути на результати. Умови навколишнього середовища повинні бути комфортні і незмінні протягом всієї процедури випробувань.

С.4.2 Робоче середовище

Наступні умови мають важливі для визначення оптимального середовища для проведення випробувань. Наведені вимоги мають за мету звести до мінімуму значення зовнішніх перемінних, які можуть вплинути на виконання завдання.

С.4.2.1 Шум

Рівень фонового шуму під час випробувань, виміряний у позиції положення голови суб'єкта, повинен бути нижче 55 дБ (А).

С.4.2.2 Температурний режим

Випробування необхідно проводити за умов, що надані в таблиці С.1:


Таблиця С.1 — Температурний режим

Температура повітря

19 °С —26 °С

Відносна вологість

40 % — 60 %

Швидкість вітру

≤ 0,15 м/с


С.4.2.3 Освітлення

Середовище для проведення випробувань повинне бути таким, що імітує робоче середовище. Зовнішню освітленість слід вимірювати в центрі екрана на площині, дотичної до нього. Освітленість повинна бути, як мінімум (250+250 cosА) лк, де А — кут, що утворюється перетином площини, дотичної до центра дисплея, та горизонтальної площини.

Яскравість символу або фона (незалежно від того, яка вища) еталонного дисплея встановлюють відповідно до 6.3.

Зовнішня освітленість повинна бути такою, щоб звести до мінімуму відблиски. Не можна допускати значних дзеркальних відбитків на екрані. Коефіцієнт відбиття поверхонь приміщення, призначеного для випробувань, повинний знаходитися в діапазоні значень, що зазначені в таблиці С.2.


Таблиця С.2 — Діапазон значень коефіцієнту відбиття поверхонь

приміщення, призначеного для проведення випробувань

Джерело

Коефіцієнт відбиття, %

Стеля

70 — 80

Стіни

30 — 50

Підлога

10 — 30

Меблі

20 — 50