ДОДАТОК В

(обов'язковий)


МЕТОДИ ВИПРОБОВУВАНЬ НА СТІЙКІСТЬ ДО ЗОВНІШНЬОЇ КОРОЗІЇ

В.1 Захищені покривом деталі

Примітка. Вимогу див. 9.1.

В.1.1 Зразок для випробовування

Приготуйте прямокутний зразок для випробовування, як зазначено на рисунку В.1, номінальним розміром 150 мм х 100 мм і не менше ніж 0,8 товщини матеріалу, з якого виготовлено виріб із захисним покривом та не більше товщини, застосованої у виробі.

В.1.2 Методика

Сталевим різцем нанесіть риски у вигляді хреста (див. рисунок В.1) на захисному покриві до матеріалу основи. Випробний зразок розташовують у камері соляного туману (240 ± 8) год, згідно з ISO 9227. Після випробування оглянути зразок. Якщо з кожної сторони жолоба у формі хреста від'єдналось не більше ніж 2 мм захисного покриття, в такому разі вважають, що покрив захищає метал відповідно до встановлених вимог.



Рисунок В.1 - Зразок для випробовування на стійкість до зовнішньої корозії




В.2 Незахищені покривом деталі

Примітка. Вимогу див. 9.1.

В.2.1 Методика

Розташуйте ПКК, укомплектований без рукава, в камеру з 5 % соляним туманом на (240 ± 8) год, згідно з ISO 9227. Після випробування перевірте, чи не погіршилося механічне функціювання всіх його робочих деталей і не з'явилось значних корозійних дефектів у середині або зовні ПКК. Значними корозійними дефектами є ямки, тріщини та пухирі.





ДОДАТОК С

(обов'язковий)


МЕТОД ВИПРОБОВУВАННЯ

НА СТАРІННЯ ПЛАСТМАСОВИХ СКЛАДОВИХ ЧАСТИН ТА ДЕТАЛЕЙ

Примітка. Вимогу див. 9.2.

Пластмасові складові частини та деталі піддайте дії ультрафіолетового випромінювання та розпиленої води згідно з EN ISO 4892-2 (метод А: джерело світла - ксенонова дуга) за таких умов:

  • (65 ± 3) °С температура чорної панелі;

  • відносна вологість (50 ± 5) %;

  • цикл розпилювання 102 хв без подавання води, 18 хв із подаванням розпилюваної води;

  • загальна доза впливу 2 ГДж/м2 (1000 год за 550 Вт/м2).

Візуально оглянути складові частини та деталі на предмет наявності тріщин, у тому числі мало помітних.



ДОДАТОК D

(обов'язковий)


МЕТОД ВИПРОБОВУВАННЯ НА СТІЙКІСТЬ ДО КОРОЗІЇ РУКАВНОЇ ЛІНІЇ

Примітка. Вимогу див. 9.3.

Це випробовування можна проводити з використовуванням повністю або частково укомплектованого ПКК, до складу якого входить рукавна лінія.

Повністю заповніть рукавну лінію від впускного запірного вентиля до ствола 1 % (за масою) розчином хлориду натрію в здемінералізованій воді. Витримати протягом трьох місяців плюс-мінус п'ять днів за температури (20 ± 5) °С.

Після випробування перевірте, чи не погіршилося механічне функціювання всіх робочих складових частин і деталей та відсутність значних корозійних дефектів у середині або зовні. Значними корозійними дефектами є ямки, тріщини та пухирі.


ДОДАТОК Е

(обов'язковий)


МЕТОДИ ВИПРОБОВУВАННЯ СТВОЛА

Е.1 Стійкість до удару

Примітка. Вимогу див. 6.2.

Випробовування проводять із використовуванням повністю зібраного ПКК, який включає з'єднувальні головки пожежного ствола. Розгорніть і розкладіть рукав як показано на рисунку Е.1. Заповніть рукав водою і створіть робочий тиск. Тримайте ствол у закритому положенні на висоті (1,5 ± 0,05) м над бетонною підлогою і скидайте його на підлогу п'ять раз не прикладаючи зусиль. Огляньте ствол на предмет пошкоджень.


Розміри у міліметрах



Рисунок Е.1 - Схема розташування ПКК під час випробовування ствола

на стійкість до удару

Е.2 Робочий обертальний момент

Примітка. Вимогу див. 6.3.

Це випробовування проводять із використовуванням ствола після випробування відповідно до Е.1. Закріпіть ствол на нерухомій опорі так, щоб нічого не заважало його роботі. Виміряйте робочий обертальний момент зміни положення регулятора режимів роботи ствола за максимального робочого тиску і перевірте чи робоче зусилля не перевищує відповідних значень, наведених у таблиці 1.

Е.3 Вимірювання кута розпилення

Примітка. Вимогу див. 10.5.

Установіть ствол горизонтально на нерухомій опорі на висоті (1,50 ± 0,05) м над землею у безвітряній зоні (швидкість вітру не більше 2 м/с) і на відстані (0,50 ± 0,005) м від вертикальної плити розміченої належним чином, як зазначено на рисунку Е.2.

Під'єднайте джерело води і відрегулюйте вхідний тиск до (0,6 ± 0,025) МПа. Встановіть ствол у положення розпилювання і почніть подавати воду. Перевірте чи подавання води відбувається таким чином:

  1. для стволів із конічним розпилюванням симетрично відносно осі А - А з охопленням не менше ніж зона D - D навколо осі А - А.

  2. для стволів із плоским розпилюванням охоплення зони, не більшої ніж зона В - В та не меншої ніж зона С - С із кожного боку осі А - А.


Розміри у міліметрах


Примітка. Ствол конічного розпилювання або ствол плоского розпилювання (горизонтальне розташування).


Рисунок Е.2 - Схема розташування обладдя під час випробовування

з визначання кута розпилювання



Е.4 Вимірювання витрати і дальності подавання

Е.4.1 Мінімальна витрата

Примітка. Вимогу див. 10.3.

Установіть ПКК відповідно до інструкцій виробника (постачальника), як показано на рисунку Е.3. Повністю розкласти рукав прямо і горизонтально. Повністю відкрийте запірний вентиль. Виміряйте і зафіксуйте витрату води (Q) в режимах розпилення і (або) суцільного струменя (залежно від потреби) за тиску (0,6 ± 0,025) МПа.



A - витратомір;

S - манометр;

С - запірний вентиль;

D - ствол



Рисунок Е.3 - Схема розташування обладдя під час випробовування з визначання витрати води



Е.4.2 Дальність подавання

Примітка. Вимогу див. 10.4.

Установіть ствол на опорі з нахилом 30° відносно землі так, щоб випускальний отвір був на висоті

(0,6 ± 0,01) м над землею, як показано на рисунку Е.4. Установіть тиск на вході на рівні (0,2 ± 0,025) МПа. Виміряйте ефективну дальність подавання води, встановивши ствол у робоче положення (суцільний або розпилений струмінь). Випробовуйте стволи з конічним розпилюванням за мінімального кута розпилювання. Ефективна дальність подавання води 0,9х максимальну дальність.


А - витратомір;

В - манометр;

С - запірний вентиль;

D - ствол;

/1 - ефективне подавання;

/2 - максимальне подавання



Рисунок Е.4 - Схема розташування обладдя під час випробовування

з визначання дальності подавання води


Е.5 Метод випробовування на стійкість до дії внутрішнього тиску

Примітка. Вимогу див. 10.2.

Приєднайте укомплектоване рукавне з'єднання до джерела тиску і наповніть його водою витиснувши все повітря. Збільшіть тиск до 2,4 МПа і підтримуйте його на цьому рівні. Через 1 хв огляньте випробуваний зразок на предмет наявності ознак протікання, особливо навколо з'єднувальних головок а потім зменшіть тиск до нульового значення.



ДОДАТОК ZA

(довідковий)


ПУНКТИ ЦЬОГО СТАНДАРТУ,

ЩО СТОСУЮТЬСЯ ОСНОВНИХ ХАРАКТЕРИСТИК,

НА ЯКІ ПОШИРЮЄТЬСЯ ДИРЕКТИВА ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ

ЩОДО БУДІВЕЛЬНИХ ВИРОБІВ (ДБВ)

ZA.1 Пункти цього стандарту, що стосуються основних характеристик, на які поширюється Директива Європейського Союзу щодо будівельних виробів (89/106/ЕЕС).

Пункти цього стандарту, наведені в цьому додатку, відповідають вимогам доручення, виданого на підставі Директиви Європейського Союзу щодо будівельних виробів 89/106/ЕЕС

Відповідність до цих пунктів підтверджує придатність будівельного виробу, на який поширюється дія цього стандарту, до використовування за призначеністю.

Увага! Вимоги та інші Директиви Європейського Союзу, які не впливають на придатність до використовування за призначеністю, можна застосовувати в рамках цього європейського стандарту.

Примітка. У доповнення до будь-яких, крім особливих пунктів цього стандарту, які стосуються небезпечних речовин і виробів, що підпадають під його дію, можна застосовувати інші вимоги (наприклад, трансформоване європейське законодавство і національні закони, регламенти та адміністративні постанови). Для відповідності положенням Директиви Європейського Союзу щодо будівельних виробів необхідно забезпечити також відповідність цим вимогам, якщо їх застосовують.

Будівельний виріб: ПКК з плоскоскладаним рукавом.

Призначеність: Пожежна техніка, призначена для того, щоб надати можливість тим, хто перебуває у будівлі локалізувати і гасити пожежу з близької відстані. Загалом вимоги цього стандарту можна використовувати і в інших сферах застосування, наприклад на флоті або в агресивних середовищах, але в таких випадках можуть бути необхідні також і додаткові вимоги.


Таблиця ZA.1 - Основні пункти


Встановлені вимоги

та характеристики

Пункти цього стандарту, в яких викладено вимоги

Встановлені рівні і (або) класи

Примітки

Регулювання подавання вогнегасної речовини

5.2, 10.3, 10.4, 10.5

-


Робоча надійність

5.1, 6, 7 (крім 7.3), 10.1, 10.2

-


Можливість розмотування рукава

4.3.2, 4.3.3, 5.3

-


Стійкість до зовнішньої корозії складових частин та деталей з покривом і без нього

9.1

-


Стійкість до корозії рукавної лінії

9.3

-


Стійкість до старіння пластмасових складових частин та деталей з покривом і без нього

9.2

-


ZA.2 Процедура засвідчення відповідності ПКК із плоскоскладаними рукавами.

Для використовування за призначеністю ПКК із напівжорсткими рукавами повинні бути оцінені відповідно до системи засвідчення відповідності, наведеної в таблиці ZA.2.


Таблиця ZA.2 - Система засвідчення відповідності

Виріб

Цільова призначеність

Рівень(і) або клас(и)

Система(-и) засвідчення відповідності

ПКК з плоскоскладаним рукавом

Пожежна безпека

-

1

Система 1: див. Директиву 89/196/ЕЕС (ДБВ) Додаток III. 2 (і), без контрольних випробовувань зразків.

Відповідно до системи засвідчення відповідності 1, наведеної в додатку III.2 (і) до ДБВ, засвідчення відповідності виробу затверджує орган із сертифікації, що охоплює:

a) Завдання виробника:

  1. виробничий контроль за продукцією;

  1. подальше випробовування виробником відібраних на підприємстві зразків за встановленою програмою випробовувань.

b) Завдання для затвердження органом:

  1. первинне випробовування продукції;

  2. первинна атестація виробництва і виробничого контролю за продукцією;

  3. постійний нагляд, оцінювання і засвідчення виробничого контролю за продукцією.

Орган із сертифікації засвідчує випробовування первинного типу виробу за усіма характеристиками, наведеними в таблиці ZA.1, виконаними відповідно до 12.2, первинну атестацію виробництва та виробничий контроль за продукцією, постійний нагляд, оцінювання і засвідчення виробничого контролю за продукцією, а також усі характеристики виробу, які представляють інтерес для органу з сертифікації. Виробник повинен працювати з системою виробничого контролю за продукцією відповідно до 12.3.

ZA.3 Маркування знаком СЕ

Марковання знаком СЕ повинно бути нанесене на виріб, якщо відповідні випробовування були виконані задовільно згідно з цим стандартом.

Марковання знаком СЕ повинно містити таку інформацію:

  • ідентифікаційний номер органу з сертифікації;

  • назву або ідентифікаційне марковання виробника (постачальника);

  • останні дві цифри року нанесення марковання;

  • відповідний номер сертифікату відповідності EC;

  • номер цього стандарту (EN 671-2);

  • тип виробу.

На маркованні також зазначають відповідні вказівки для ідентифікації характеристик виробу на основі технічних вимог.

  1. діаметр рукава (мм);

  2. тип ствола (з суцільним струменем, плоским (розпиленим) і (або) конічним (розпиленим));

  3. кут конічного розпилювання (якщо він більше 45°);

  4. еквівалентний діаметр ствола;

  5. мінімальна витрата;

  6. робочий тиск.


У доповнення до будь-якої, крім наведеної вище, особливої інформації щодо небезпечних речовин, виріб повинен супроводжуватися (у разі потреби і у відповідній формі) документом, що містить перелік інших законодавчих актів щодо небезпечних речовин, відповідність яких підтверджується разом з іншою документацією, що вимагається цими законодавчими актами.