2.6.6 Граничні відхили розміру між нижньою крайкою прорізу упору для напружування арматури і робочою поверхнею піддона не повинні перевищувати ±2 мм.

Відхили від перпендикулярності опорної поверхні упору до робочої поверхні піддона не повинні перевищувати 1/50 розміру за висотою ділянки обпирання анкера арматурного стрижня, що попередньо напружується.

2.6.4-2.6.6 (Змінена редакція, Зміна № 1).

2.6.7 Відхили від перпендикулярності робочих поверхонь бортів до площини піддона не повинні перевищувати зазначених нижче, мм:

Висота борта

Відхили від перпендикулярності

До 250 вкл.

2,5

Понад 250 до 500 вкл.

3,5


При висоті бортів понад 500 мм відхили від перпендикулярності їх робочої поверхні до площини піддона не регламентуються; за наявності такої вимоги до виготовленого у формі залізобетонному виробу допускається відхили призначати на один клас вище в порівнянні з виробом.

2.6.8 Відхили від прямолінійності робочих поверхонь піддона, бортів і роздільників не повинні перевищувати 2 мм на довжині 2 м, по всій довжині - зазначених нижче, мм:

Інтервали номінальних розмірів бортів і піддона

Відхили від прямолінійності

До 4000 вкл.

3

Понад 4000 до 8000 вкл.

4

» 8000 » 16000 вкл.

6

» 16000» 25000 вкл.

12


Для форм із попередньо заданим вигином (прогином), зазначеним у технічній документації на форму, регламентується відхил від прямолінійності робочої поверхні піддона тільки на довжині 2 м.

2.6.9 Відхили від площинності робочої поверхні піддона форми не повинні перевищувати зазначених у таблиці 3.


Таблиця 3

У мм

Інтервал номінальних розмірів за довжиною піддона

Відхили від площинності при ширині піддона

до 2500

понад 2500

До 2500 вкл.

3

5

Понад 2500 до 4000 вкл.

4

6

» 4000 » 8000 вкл.

5

8

» 8000 » 16000 вкл.

10

10

» 16000 » 25000 вкл.

12

12


Для піддонів із попередньо заданим вигином (прогином) відхил від площинності робочої поверхні не регламентується. Величина вигину (прогину) не повинна виходити за межі номінального інтервалу вигину (прогину), зазначеного в технічній документації на форму.

Робочі поверхні піддонів форм однієї партії для плитних виробів (плит перекриттів і покриттів будинків різного призначення, дорожніх і аеродромних плит тощо) повинні мати початкове (до завантаження) скривлення в одну сторону (нагору або вниз).

2.6.7-2.6.9 (Змінена редакція, Зміни № 1, 2).

2.6.9а Зазначені в 2.6.8 і 2.6.9 вимоги до відхилів, що допускаються, від прямолінійності й площинності робочої поверхні піддона не поширюються на поверхні (кесони піддона), що утворюють виїмки в ребристих плитах покриттів і перекриттів. Відхили від прямолінійності й площинності зазначених поверхонь не регламентуються.

(Уведений додатково, Зміна № 2).

  1. (Виключений, Зміна № 2).

  2. Плити для електромагнітного кріплення форми до віброплощадки слід виконувати зі сталі товщиною 40 мм. Відхили, що допускаються, за товщиною плит не повинні перевищувати від плюс 2 до мінус 3 мм.

У технічно обґрунтованих випадках, підтверджених розрахунком, допускається застосування плит товщиною менше 40 мм.

(Змінена редакція, Зміна № 2).

2.6.12 Відхил від площинності встановлених на піддоні плит для електромагнітного кріплення форми до віброплощадки не повинен перевищувати 2 мм при числі плит на одній формі до 4 шт. І 4 мм при числі плит більше 4 шт. Для форм із попередньо заданим вигином (прогином) відхил від площинності плит не повинен перевищувати зазначений вище з урахуванням величини вигину (прогину).

Відхил від площинності кожної плити не повинен перевищувати 2 мм.

(Змінена редакція, Зміна № 1).

2.6.13 Відхил від площинності місць обпирання на рейки коліс у формах-вагонетках не повинен перевищувати 2 мм.

(Змінена редакція, Зміна № 2).

  1. Відхил від площинності опорних плит, призначених для установки форм у камері теплової обробки, не повинен перевищувати 2 мм.

  2. Борта форми повинні щільно прилягати один до одного, піддону й роздільникам. Зазори в окремих місцях примикання не повинні перевищувати 1,5 мм, при цьому загальна довжина місцевих зазорів не повинна перевищувати однієї третини довжини примикання.

(Змінена редакція, Зміна № 2).

2.6.16 Граничні відхили від номінального положення елементів форми, а також граничні відхили від номінальних розмірів елементів, за винятком зазначених у цьому стандарті й у стандартах на елементи форм, наведені в додатках З і 4.

(Уведений додатково, Зміна № 1).

2.6.17 У технічно обґрунтованих випадках рекомендується робити відпалення форми в зборі або її елементів окремо.

(Уведений додатково, Зміна № 2).

2.7 Вимоги до деформативності

2.7.1 Прогин (вигин) форми в завантаженому стані не повинен перевищувати половини допуску на скривлення нижньої (у положенні формування) площини виробу й бути не більше 1/1500 довжини форми.

  1. (Виключений, Зміна № 1).

  2. Зближення упорів при послідовному натягу арматури на них не повинне перевищувати 0,0004 номінального розміру між упорами. При груповому натягуванні й груповому відпусканні одночасно всієї арматури допускаються поздовжні деформації до 0,0006 номінального розміру.

  3. Прогин вільного кута форми при діагональному обпиранні, що характеризує жорсткість форми на крутіння, регламентується у випадку, якщо устаткування технологічної лінії не обмежує ці деформації. Прогин вільного кута форми при цьому не повинен перевищувати граничних відхилів, зазначених у технічній документації на форму.

(Змінена редакція, Зміна № 1).

  1. (Виключений, Зміна № 1).

  2. Вигин борта в завантаженому стані (у середині прогону на рівні його верху) не повинен перевищувати 0,25 від позитивного значення граничного відхилу виробу за шириною (довжиною).

(Уведений додатково, Зміна № 1).

2.8 Вимоги до захисних покриттів

2.8.1 Всі неробочі поверхні форм, змінних елементів і запасних частин повинні бути пофарбовані лакофарбовими матеріалами, що задовольняють умови експлуатації:

8100ºС - для форм, виготовлених для внутрішнього ринку у всіх кліматичних виконаннях, і для поставки на експорт у кліматичних виконаннях В, ХЛ, ТС згідно з ГОСТ 15150;

4/1100ºС - для форм, що поставляються на експорт у кліматичному виконанні ТВ відповідно до ГОСТ 15150.

Лакофарбове покриття за показниками зовнішнього вигляду - не нижче VII класу згідно з ГОСТ 9.032.

Поверхні, підготовлені під фарбування, повинні бути очищені за третім або четвертим ступенем очищення від окислів (залежно від ступеня окисленості поверхні) згідно з ГОСТ 9.402. При цьому фарбування поверхонь, покритих міцно зчепленої з металом іржею, не допускається.

За узгодженням із замовником допускається фарбування поверхонь форм при 4-му ступені очищення поверхні від оксидів.

(Змінена редакція, Зміни № 1, 2).

2.8.2 Робочі й терті поверхні форм, змінних елементів і запасних деталей повинні бути піддані консервації відповідно до ГОСТ 9.014.

2.9 Середній ресурс форм до капітального ремонту повинен бути не менше 550 циклів; установлений ресурс - не менше 320 циклів.

Примітка. Величина ресурсу підтверджується на основі відгуків споживачів форм.

(Змінена редакція, Зміна № 2).

  1. (Виключений, Зміна № 1).

  2. Номенклатура показників якості в цьому стандарті прийнята відповідно до ГОСТ 4.217.

3 ВИМОГИ БЕЗПЕКИ

  1. Конструкція форм повинна забезпечувати безпеку їх експлуатації, технічного обслуговування й ремонту.

  2. У силових формах повинні бути передбачені пристрої, що обгороджують, для захисту обслуговуючого персоналу у випадку обриву арматури.

  3. Форми повинні мати пристрої для підйому й транспортування. Підйом форми дозволяється робити тільки за ці пристрої.

(Змінена редакція, Зміна № 1).

3.4 Зварювання пристроїв для стропування форми повинен робити зварювальник, атестований відповідно до Правил атестації зварювальників, затверджених Держгірпромнаглядом СРСР.

3.5 Конструкція замків повинна виключати мимовільне відкривання бортів.

(Змінена редакція, Зміна № 1).

  1. У формах з відкидними бортами повинні бути передбачені пристрої, що обмежують кут відкривання бортів.

  2. Конструкція форми повинна виключати мимовільне переміщення бортів при відкритих замках.

  3. У формах із замкнутими порожнинами або регістрами з'єднання патрубків форми з магістральними паро- і конденсатопроводами повинні виключати виділення пари або протікання конденсату.

(Змінена редакція, Зміна № 2).

3.9 Стендові форми, у яких ущільнення бетонної суміші виконується вібраційними механізмами, повинні оснащуватися віброізолюючими опорами.

  1. Форми, у яких передбачається електропрогрівання бетонної суміші, повинні оснащуватися заземлюючими пристроями.

  2. При виготовленні й експлуатації форм повинні виконуватися вимоги системи стандартів ССБП, інструкцій і документів, розроблених і затверджених у встановленому порядку.

4 КОМПЛЕКТНІСТЬ

  1. Форми повинні поставлятися укомплектованими відповідно до відомості комплекту поставки, що входить до складу паспорта згідно з ГОСТ 2.601.

  2. Кожна форма повинна бути укомплектована супровідною документацією, до складу якої входять паспорт і складальне креслення форми. Опалубні креслення виробів, виготовлених у даній формі, включають до складу складального креслення форми на розсуд організації-розробника технічної документації на форму. Карту змащення на форми (піддони) не складають. Місця змащення, вид мастильного матеріалу й періодичність змащення вказують у паспорті на форму або її елементи.

Відомість запасних частин, інструмента, приналежностей і матеріалів, а також креслення швидкозношуваних деталей включають до складу супровідної документації у випадках, обумовлених конструкторською документацією.

Допускається партію однотипних форм або форм одного виду й призначення для кожного конкретного споживача комплектувати одним паспортом, при цьому відомість комплекту поставки, свідчення про приймання й гарантійне зобов'язання, що входять до складу паспорта, складають на кожну форму.

Супровідна документація на форми, що поставляються на експорт, - за замовленням-нарядом зовнішньоторговельної організації.

(Змінена редакція, Зміни № 1, 2).

5 ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ

5.1 Форми повинні бути прийняті відділом технічного контролю (ВТК) підприємства-виробника поштучно відповідно до вимог цього стандарту.

(Змінена редакція, Зміна № 1).

5.2 У процесі виготовлення форм здійснюють вхідний, операційний і приймальний контроль.

5.2.1 При вхідному контролі за даними документів, що засвідчують якість застосовуваних матеріалів і комплектуючих виробів, установлюють відповідність вимогам, що визначають можливість їх використання у виробництві.

За відсутності документів на застосовувані матеріали й комплектуючі вироби підприємст-во-виробник робить безпосередню перевірку їх якості й на основі цього контролю встановлює можливість їх застосування для виготовлення форм.

  1. При операційному контролі під час виконання або після завершення певної технологічної операції встановлюють відповідність виготовлених елементів форм вимогам нормативно-технічної, конструкторської й технологічної документації.

  2. При приймальному контролі здійснюють приймання готових форм за якістю, установлюючи їх відповідність вимогам нормативно-технічної, конструкторської й технологічної документації на підставі даних вхідного й операційного контролю. При цьому проводять суцільний контроль внутрішніх розмірів форм, що визначають розміри й конфігурацію виробів, що формуються, відхилів форми й розташування поверхонь (за винятком відхилів від площинності), габаритних розмірів і розмірів елемента форм, взаємодіючих із технологічним устаткуванням, працездатності, а також якості швів зварних з'єднань, герметичності форм із паровими порожнинами, зовнішнього вигляду форми та її комплектності.

5.3 Спробні (головні) зразки форм піддають попереднім і приймальним випробуванням згідно з ГОСТ 15.001 відповідно до програми й методики випробувань, що складається розробником технічної документації з урахуванням вимог ГОСТ 2.106.

Випробування форм індивідуального й одиничного виробництва проводять тільки у випадку технічної необхідності, обумовленої розробником технічної документації.

Програма й методика випробувань повинні передбачати визначення деформативності, відхилів від площинності, пробне виготовлення виробів з арматурою й закладними деталями й визначення їх відповідності вимогам чинних стандартів на вироби в частині їх розмірів і якості поверхонь (виконується при приймальних випробуваннях).