1. Роботу виконуйте із застосуванням світлозахисних окулярів і рукавиць.

 2. Перед пуском установки подайте умовний сигнал та переконайтеся в безпеці інших працівників.

 3. Не доторкуйтесь до металевих частин електроустановок під час включення рубильника, вилки та натискування на пускові кнопки запалювання ламп.

 4. Своєчасно пересувайте опромінювач установки на нові позиції для дотримування заданої дози еритемного опромінювання тварин. При цьому керуйтеся інструкцією з експлуатаційної документації.

 5. З метою запобігання накопичення значної кількості озону та окислів азоту у повітрі приміщення створюйте повітрообмін як під час опромінювання, так і після його закінчення.

 6. Під час експлуатації установки для інфрачервоного опромінювання додатково дотримуйтесь наступних вимог безпеки:

 • перевіряйте наявність і надійність кріплення металевої захисної сітки на опромінювачі;

 • переконайтесь, що опромінювачі розташовані на висоті не менше як 0,5 м від підлоги (легкозаймистої підстілки);

 • дотримуйтеся встановленого режиму роботи установки.

 1. Працівнику не дозволяється:

 • вмикати (вимикати) рубильник, коли біля нього відсутній діелектричний килимок чи підставка;

 • під час роботи установки торкатися до арматури ламп, перевіряти стан кріплень, контактів тощо;

 • брати руками ртутно-кварцеву лампу за її скляну частину;

 • дивитися на працюючі ртутно-кварцові лампи навіть у захисних окулярах;

 • залишати без догляду працюючу установку.

 1. Перед випасанням та вигулом тварин спільно із зооветеринарними працівниками огляньте тварин та відокремте хворих, виснажених і слабких. При необхідності проведіть обрізання ратиць, ветеринарну обробку і санітарну стрижку тварин (обстригти вовну навколо очей, вимені і у паху задніх ніг).

 2. Ознайомтеся з маршрутом перегону тварин на пасовище і уточніть небезпечні ділянки дороги.

 3. Переганяти тварин через залізничну колію дозволяється тільки під час відкриття залізничного переїзду та у світлий час доби.

 4. Переганяйте тварин через автомобільні дороги та магістралі у місцях, де видимість рухомих транспортних засобів повинна бути не менша 1 км в обидві сторони від місця перегону.

 5. Перед початком перегону через залізничні і автомобільні дороги отари розділіть на групи такої чисельності, щоб була забезпечена безпека прогону тварин.

 6. Переганяйте отари по автомобільних дорогах тільки у світлий час доби з правого краю дороги.

 7. Під час наближення до отари тихо окликніть тварин, щоб не викликати в них стресового стану.

 8. Уважно спостерігайте за погодою. При наближенні грози переганяйте отару у заздалегідь установлене місце або у приміщення. У зимовий період при посиленні вітру, снігопаді, суттєвому зниженні температури овець підженіть до вівчарні і, при необхідності, заженіть у приміщення.

 9. Під час випасу тварин з використанням електроогорожі дотримуйтесь наступних вимог безпеки:

 • поблизу електропроводу повинні бути знаки безпеки "Обережно! Електрична напруга";

 • не підключайте електроогорожу до джерела постачання напругою більше як 6 В, а також в електричну мережу, яка призначена для освітлення;

 • підключайте електроогорожу до акумуляторних батарей тільки після перевірки справності електропульсатора та приєднання його до верхнього проводу;

 • не відкривайте кришку електропульсатора, якщо він знаходиться під напругою; - не доторкуйтесь до проводів електроогорожі, які знаходяться під напругою (особливо у сиру погоду і після дощу).

 1. Під час випасу овець і кіз використовуйте тільки таких собак, у яких вироблені загальні та спеціальні навички.

 2. Ловіть тварин швидким і точним рухом герлиги за задню ногу, щоб не розполохати інших тварин отари.

 3. Для профілактики захворювання тварин:

 • не допускайте у отару сторонніх людей і тварин (собак);

 • дотримуйтесь режиму отарного ізольованого утримання тварин;

 • своєчасно прибирайте трупи здохлих тварин і захороняйте їх у скотомогильнику;

 • терміново повідомте керівника робіт про кожен випадок захворювання, падежу і абортування тварин.

  1. Не заходьте і не допускайте тварин у зону, оброблену пестицидами. Межа зони визначається по встановлених заборонних знаках.

 1. Стрижка тварин

 1. Подайте умовний сигнал і переконайтесь в безпеці пуску стригального агрегату для усіх працюючих пункту.

 2. При вмиканні рубильника, вилки в електророзетку, натискуванні на кнопки пускового обладнання не доторкуйтесь до металевих частин електроустановок.

 3. Стригалі, точильники під час роботи повинні стояти на сухих, чистих дерев'яних щитах, решітках або на діелектричних гумових килимках. Не працюйте у вологому приміщенні, на сирій або земляній підлозі, а також без взуття.

 4. Включайте та виключайте стригальну машинку без навантаження. Не включайте стригальну машинку, яка лежить на столі або підвішена на гаку.

 5. Непрацюючу стригальну машинку підвішуйте стригальною парою уверх, пухочіс прибирайте зі столу і підвішуйте на спеціальний гачок.

 6. Не стрижіть тварин невідрегульованою машинкою, яка має гребінку з гострими колючими зубцями або з тупою різальною парою. Під час стрижки слідкуйте за лівим зубом гребінки для того, щоб не травмувати собі руку.

 7. Під час стрижки зубці гребінки злегка притискуйте до шкіри тварини.

 8. За один рух машинки простригайте якомога довшу смужку - це прискорить стрижку тварини та зменшить перестриг вовни.

 9. Баранів, цапів та кіз перед стрижкою (вичісуванням пуху) обов'язково фіксуйте. Досвідченим стригалям дозволяється не фіксувати.

 10. Перед включенням точильного апарата надіньте захисні окуляри. Абразивну пасту наносіть на диск щіткою з лівої сторони по обертанню диска, уникаючи її попадання на лице та у вічі. Не працюйте на точильному апараті в наступних випадках: при торцевому битті диска, при порушенні прямолінійності обертання диска, при правому обертанні диска, на режимах, які не відповідають положенню рукоятки (при положенні рукоятки "обробка диска" не проводьте заточування ножів, а при положенні рукоятки "заточування ножів" не проводьте обробку диска).

 11. Пресування вовни проводьте погоджуючи свої дії з іншими працівниками, дотримуючись вимог безпеки:

 • завантаження камери преса вовною, обв'язування дротом та упаковку паків проводьте тільки в рукавицях;

 • під час переміщення пресувальної плити або пресувальної камери не ставайте на раму преса, не спирайтесь на захисні кожухи, не відкривайте кришку завантажувального люка;

 • завантаження камери вовною, пакування паки і її виштовхування проводьте тільки при відключеному електродвигуні;

 • під час обв'язування паки дротом міцно утримуйте його кінці, які можуть спружинити і травмувати Вас або інших працівників;

 • при виключенні електродвигуна гідронасоса або раптовому припиненні подачі електроенергії важелі керування переведіть в нейтральне положення;

 • під час завантаження паків вовни в транспортні засоби не стійте під кран-балкою і паками вовни.

 1. Огляньте конвейєр (транспортер) руни, при необхідності відрегулюйте

натяг стрічки. Перед його пуском в роботу подайте умовний сигнал, переконайтесь в безпеці інших працівників. Під час роботи не торкайтеся і не спирайтеся на стрічку транспортера.

 1. Догляд за кіньми

  1. Дотримуйтесь встановлених режимів і розпорядку дня, що сприяє виробленню у коней спокійного і слухняного норову.

  2. Під час підходу до коня і вході в денник озвіться спокійним, владним голосом. Підходьте до коня спереду чи збоку. Не кричіть на коня, не дратуйте, не бийте, не осаджуйте різко назад. Грубе поводження може викликати у коня різкі захисні рухи, що може привести до травмування.

  3. Під час надівання вуздечки або недоуздка дотримуйтесь обережності, слідкуйте, щоб при застібанні пряжок вуздечки вудила не різали губи, а недоуздок не давив на лицеву частину голови.

  4. Прибирайте денники і станки, заміну підстилки проводьте при відсутності у них тварин.

  5. Працюючи з мітлою, лопатою або вилами, не допускайте удару ними по коню, бо це може викликати відповідний рух коня і травмувати Вас.

  6. Чистіть коня лише після прив'язування його до конов'язі чи до кільця в стіні, а норовистого коня - після прив'язування на розв'язках.

Під час чистки знаходьтесь збоку коня в напівоберта до нього й слідкуйте за його поведінкою. Не застосовуйте грубих способів чистки, що непокоїть тварин. Скребницю використовуйте лише під час очищення щітки.

 1. Годування і напування тварин здійснюйте лише з боку кормового проходу.

 2. Перед тим, як вивести коня з денника повністю відкрийте двері, попередньо закривши двері суміжних денників. Не знаходьтесь в цей час у дверях або біля них.

Виводити з приміщення жеребців, норовистих коней і молодняк необхідно вдвох у спеціальних вуздечках і на вивідних латцях довжиною не менше 2 м, а жеребців- плідників і пробників за допомогою латців довжиною не менше 5 м. Дозволяється виводити спокійних тварин одному працівнику із застосуванням чомбузів довжиною не менше 3 м.

 1. Під час проведення коней одного за одним відстань між ними повинна бути не менше 5 м. Не дозволяється зустрічне проведення коней в коридорах, дверях.

 2. Завівши коня в денник, поверніть його головою до дверей, після цього зніміть вуздечку чи недоуздок і надійно закрийте двері.

 3. Дотримуйтесь особливої обережності під час перших відвідувань кобили, що ожеребилася. Під час надання післяродової допомоги кобилі чи лошаті в деннику тримайте кобилу за недоуздок.

 4. До ручного парування допускаються лише оповоджені кобили. Під час парування на кобилу надіньте злучну шлею. Під час парування підсосної кобили лоша тримайте на виду у кобили.

 5. Не дозволяється:

 • одночасно виводити на прогулянку кобил і жеребців-плідників;

 • сідати на коня в конюшні, в'їжджати верхи в конюшню;

 • намотувати повідки на руку під час обслуговування коней;

 • їздити на сліпих, хворих і звільнених від роботи ветеринарним працівником тваринах;

 • допускати скупчення або зустрічне проведення тварин в коридорах, дверях або біля них;

 • спати чи відпочивати в денниках і станках, в яких знаходяться коні.

 1. Перед проїздкою коней перевірте правильність сідловки, міцність підпруг і путлищь.

Проїздку тварин проводьте лише на манежі або на вирівняному очищеному майданчику. Не допускається проїздка коней по зледенілій землі.

 1. Обїздку коней здійснюйте в місцях, віддалених від будівель, де немає поблизу будь-яких перешкод (канав, ярів, загороджень тощо).

 2. Під час об'їздки коня спочатку привчіть його до того, щоб він не боявся людини, проходив через розкол, ходив за поводом, звикав до чистки.

 3. їзда в сідлі допускається лише у взутті, що вільно входить в стремено. Не дозволяється вкладати ноги в путлища. Сідло для табунника повинно бути обладнане підпругами і сідельним троком, а в гірській місцевості -підперстями і підхвостниками, перед посадкою на коня підпруги в сідлі повинні бути перевірені і підтягнуті.

 4. На коней, які мають звичку тіснити коня, що йде поряд, надівайте вуздечку з наочними щитками.

 5. їзда на конях, які дуже тягнуть голову вперед чи назад, допускається лише з мартингалами.

 6. Під час руху поряд на загальній доріжці наїзники повинні суворо витримувати боковий інтервал не менше 1 м.

 7. Розчистку копит у коней проводьте в станку, підковування в просторому і світлому приміщенні, у дворі, але ні в якому разі не в денниках.

 8. Ножі, копитні кліщі зберігайте у відведеному для цього місці.

 9. Перед повалом коня огляньте місце, переконайтесь у відсутності нерівностей і сторонніх предметів. Повал здійснюйте за командою керівника повалу, чітко і вчасно виконуйте його вказівки.

 10. Не зав'язувати мотузку для повалу "мертвим" вузлом.

 11. Роботу з поваленим конем проводьте зі спини, тримаючи голову притиснутою до землі. По закінченні роботи спочатку звільніть від пут ноги і тільки після цього голову коня.

 12. Таврування коня проводьте у фіксаційних станках; щоб тварина не могла лягти, її слід зафіксувати за допомогою поперечних перекладин.

 13. При тавруванні гарячим способом довжина рукоятки тавра повинна бути не менше 50 см, ручку тавра під час роботи тримайте, використовуючи рукавиці.

 14. При тавруванні рідким азотом штани не заправляйте в чоботи, руки захищайте шкіряними рукавицями, які легко знімаються з рук.

 15. Випасання коней вночі, а також в несприятливих погодних умовах здійснюйте не менше ніж двома черговими конюхами.

 1. 7. Робота на гужовому транспорті

  1. Розміщуйте і закріплюйте вантаж так, щоб він не створював небезпеки перекидання, не створював незручності в керуванні тваринами, не закривав освітлення чи катафотів, номерних знаків, а також щоб давав можливість іншим учасникам руху бачити сигнали, що подає рукою їздовий.

  2. Перед початком завантаження прив'яжіть тварин або тримайте за вуздечку, під колеса підкладіть гальмові башмаки.

  3. Не перебувайте на возі, санях під час навантаження (розвантаження) вантажів механічними засобами, при цьому коней тримайте за вуздечку, стоячи збоку.

  4. Під час укладання вантажу на воза (сани) дотримуйтесь наступних правил: