При включенні контактної мережі перевірити справність електроосвітлення електровоза і сигнальних ламп, звукової сигналізації.

  1. Переконавшись у справності електровоза, машиніст зобов'язаний випробувати його на ходу, а також перевірити справність гальмового пристрою. Гальма при цьому повинні бути відрегульовані так, щоб повне гальмування відбувалося за два оберти маховика. У розгальмованому положенні зазор між гальмовою колодкою і бандажем колеса повинен бути 2-4 мм.

  2. Після огляду і перевірки стану електровоза машиніст повинен зробити відповідний запис у журналі прийому і здачі зміни.

При виявленні несправностей машиніст повинен доповісти про них механіку дільниці і до усунення несправностей до роботи не приступати.

  1. Рухомий склад (вагонетки, платформи, блоко- і тюбінговозки, «кози» для перевезення довгомірів) повинен бути справним, обладнані однотипними зчіпками, автозчепленням. При відсутності надійного зчеплення відкатка забороняється.

  2. Вагонетки та інші засоби рухомого складу повинні мати справні тягові пристрої (автозчеплення, зчіпку, серги), буфера, днища кузовів, запірний пристрій, колеса.

Не використовувати вагонетки при наявності несправностей, а також вагонетки з вигнутими назовні більш ніж на 50 мм стінками кузовів.

  1. На всіх вагонетках і платформах повинні бути з обох боків буфери, які виступають на довжину не менше 100 мм.

  2. Перекидні кузова вагонеток повинні бути обладнані спеціальними запорами-замками, що під час пересування повинні знаходитися в закритому стані.

  3. Безпосередньо перед початком роботи машиніст повинен: а) переконатися в справності відкаточних колій, стрілочних переведень, контактної мережі і її світлових покажчиків «тролей під напругою»;

  1. переконатися у відсутності кріпильного лісу, устаткування і породи на відкаточних коліях;

  2. перевірити наявність і справність знаків сигналізації на поєднанні тунелів, поворотах, ухилах;

  3. перевірити наявність огороджень, проходів.

  1. На кожному електровозі повинні бути: діелектричні рукавички; діелектричний килим; ізолююча штанга; домкрат або самостав, башмаки, комплект інструменту і калібровані електрозапобіжники.

На рукавичках і килимі повинне бути клеймо із зазначенням дати наступного випробування. Періодичність випробування діелектричних рукавичок - 1 раз у 6 місяців, діелектричного килима -1 раз в 2 роки.

Не застосовувати діелектричні рукавички і килим, в яких сплинув термін випробування.

  1. Підготовка робочого місця, ЗІЗ.

    1. Оглянути робоче місце, прибрати непотрібні предмети, що можуть заважати роботі, звільнити проходи.

    2. Переконатися, що робоче місце достатньо освітлене і світло не буде заважати в процесі роботи, засліплюючи очі. Ручний інструмент, пристосування, заготовки, деталі та інші, необхідні для роботи, матеріали розмістити в зручному і безпечному для користування порядку.

    3. Перед початком роботи машиніст електровоза повинен одягти відповідні ЗІЗ.

Перед початком роботи справність електроінструмента повинен перевіряти черговий слюсар-електрик, що має кваліфікаційну групу з електробезпеки не нижче III.

  1. Про всі помічені несправності устаткування, пристроїв, пристосувань, інструменту, захисних засобів, виявлених при огляді, машиніст електровоза повинен повідомити керівнику робіт (майстру, виконробу) і до усунення несправностей до роботи не приступати.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ

    1. Відомості щодо безпечної організації праці.

      1. Електровоз при відкатці повинен знаходитися в голові рухомого складу. Відкочувати за допомогою електровоза, що знаходиться у хвості рухомого складу, дозволяється тільки при маневрових операціях на відстань не більше 50 м, на ухилі, що не перевищує 0,005, із швидкістю руху не більше 4 км/год. У цьому випадку повинен бути виділений спеціальний сигналіст із свистком і сигнальним ліхтарем.

      2. Максимальна швидкість відкатки по горизонтальних виробках при електровозній тязі допускається не більше 10 км/годину.

Швидкість руху рухомого складу на кривих ділянках колії і на стрілках не повинна перевищувати 5 км/годину.

  1. На ділянках рейкової колії з ухилом, по якому вагонетки можуть рухатися самокатом (ухил більше 0,01), для гальмування в хвості рухомого складу повинен бути другий електровоз.

  2. Рухомий склад або окрема рухома одиниця, які доставлені на ухил більше 0,001, на якому можливий рух самокатом, повинен бути підгальмований спеціальними башмаками, що встановлюються під кожний окремо стоячий вагон або під кожний третій вагон у складі та огороджений стопорним пристроєм.

Всі гальмові пристосування рухомого складу повинні бути справними і піддаватися щомісячному огляду.

При гальмуванні не підкладати під колеса будь-які предмети.

  1. Машиніст електровоза повинен знати максимально можливу для даного електровоза вагу рухомого складу, а також кількість навантажених і порожніх одиниць рухомого складу, що можуть йти в тому або іншому напрямку в конкретних умовах.

Довжина гальмового шляху рухомого складу на максимальному ухилі (спуску) не повинна перевищувати 20 м під час перевезення людей і 40 м - під час перевезення вантажів.

  1. При відстані від приствольного двора до місця роботи більше 2 км працюючі повинні перевозитися в спеціально пристосованих пасажирських вагонах із глухими торцевими стінками та обладнаних сигналізацією, що зв'язує з машиністом електровоза.

  2. Не їздити в шахтних вагонетках, на електровозах і на іншому рухомому складі. Для супровідного персоналу проїзд дозволяється тільки на електровозах із спеціальними сидіннями.

  3. Не допускається:

  1. доставка у вагонетках з людьми вибухових, легкозаймистих, їдких і інших матеріалів;

  2. причеплення вантажних вагонеток до людських, за винятком 1-2 вантажних вагонеток для перевезення інструменту або запасних частин.

  1. Не робити маневри, не переміщати рухомі склади або окремі одиниці рухомого складу, що знаходиться на сусідній колії, електровозом із застосуванням брусів, дошок та інших пристосувань.

  2. Електровоз або рухомий склад необхідно зупинити, не доїжджаючи 5 м до місця виконання робіт або до вагонеток, навантажувальних машин, які стоять на коліях.

  3. Перед поновленням руху слід переконатися у відсутності на коліях у безпосередній близькості людей і подати сигнал.

  4. Машиніст електровоза зобов'язаний рушати з місця рухомим складом плавно переводячи ручку контролера з витримкою 3-5 сек.

  5. На перехрестях і закругленнях, де очікується поява людей або зустрічних рухомих складів, машиніст електровоза зобов'язаний зменшити швидкість до 3 км/годину, подавати сигнали і стежити за відповідною сигналізацією.

  6. При раптовому припиненні подачі електроенергії машиніст електровоза зобов'язаний негайно виключити електромотор, а електровоз загальмувати.

  7. Фари при всіх зупинках і на шляху слідування повинні бути включені.

  8. При тривалих стоянках електровоза необхідно опустити струмоз'ємник, загальмувати електровоз і підкласти під колеса башмаки. На ділянках, що мають ухили, башмаки необхідно підкладати під колеса і при короткочасних зупинках.

  9. Не відкочувати рухомий склад без зчіплювань (автозчеплень) і причіпних пристроїв для уникнення самочинного розчіплювання вагонеток.

  10. Електровози, вагонетки, та інші одиниці рухомого складу, що зійшли з рейок, потрібно ставити на рейки за допомогою спеціальних пристосувань (самоставів, башмаків, домкратів).

На похилій колії установка вагонеток, які зійшли з рейок, дозволяється тільки після вживання заходів проти скочування їх під ухил (установка під колеса гальмових башмаків).

  1. Машиністу електровоза самовільно не передавати керування електровозом іншій особі. При вимушеній відсутності машиніст зобов'язаний загальмувати електровоз і зняти ручку контролера.

  2. Для дрібного ремонту та огляду електровоза машиніст зобов'язаний користуватися обладнаною оглядовою ямою або спеціальним пристосуванням для підйому електровоза.

  3. Машиніст електровоза не повинен:

  1. під час руху стояти на електровозі, сходити з нього, звішувати ноги на його раму, висуватися за габарити електровоза, оглядати, змащувати, ремонтувати та управляти електровозом, йдучи поруч з ним;

  2. робити ремонт, не знімаючи напруги з електровоза і не опускаючи струмозйомники;

  3. гальмувати, переключаючи двигун на рух в зворотний бік;

  4. виконувати роботу, не доручену йому, залучати до себе у поміч робітників без дозволу начальника зміни.

  1. Правила безпечної поведінки під час перевезення вибухових матеріалів.

    1. Перевезення вибухових матеріалів (ВМ) електровозами повинно проводитись з дотриманням умов:

  1. вибухові речовини (ВР) і засоби підривання (ЗП) повинні перевозитися в окремих поїздах;

  2. ВМ І, III і IV груп повинні перевозитися в спеціальних закритих вагонетках із дерев'яним кузовом, оббитим зсередини повстю і мішковиною. Ящики з цими ВМ дозволяється вкладати по висоті тільки в один ряд. Інші ВМ дозволяється перевозити в звичайних вагонетках, не оббитих повстиною, але не навантажувати їх вище бортів;

  3. рухомий склад, який перевозить ВМ, повинен обов'язково супроводжуватись

вибуховиком;

  1. крім машиніста електровоза, вибуховика, роздавальника або робітників, пов'язаних із перевезенням ВМ, у поїзді нікого не повинно бути. При цьому всі перераховані особи, крім машиніста електровоза, повинні розміщуватися у вагонетці, причепленій на кінці поїзда та обладнаній для перевезення людей;

  2. швидкість руху електровоза під час перевезення ВМ повинна бути не більше 3 км/годину;

  1. ВМ дозволяється перевозити тільки з порожняком, причому вагонетки з ВМ повинні знаходитися в середині рухомого складу;

к) на передній частини електровоза і позаду рухомого складу повинні бути спеціальні світлові розпізнавальні знаки, з якими повинні бути ознайомлені всі робітники.

  1. Машиніст електровоза не повинен під час перевезення ВМ одночасно перевозити інші предмети та інструменти.

На шляху слідування електровоза повинні бути припинені всі роботи і будь-який інший рух.

Машиніст електровоза повинен бути проінструктований про правила перевезення ВМ.

  1. Вимоги безпеки при вантажно-розвантажувальних роботах і транспортуванні вантажу.

    1. Транспортувати довгомірні матеріали, тюбінги, блоки дозволяється тільки на спеціальних платформах і «козах» з запірними устроями і жорстким зчепленням.

    2. При формуванні рухомого складу з довгомірними матеріалами блоко- і тюбінговозки слід встановлювати в хвості рухомого складу.

Не ставити блоко- і тюбінговозки, а також інші рухомі одиниці з матеріалами, що можуть зміщуватися, поруч з електровозом.

  1. При завантаженні у вагонетки породи відстань від породи до верху бортів повинна бути не менше 10 см.

Не завантажувати вагонетки вище бортів, а також не перевозити у вагонетках вантажі, що виступають за габарити вагонеток, і довгомірні великовагові матеріали. Не допускається налипання породи на бандажі, реборди коліс.

  1. З метою захисту при роботах, пов'язаних із шкідливими і небезпечними виробничими факторами машиністу електровоза необхідно користуватися ЗІЗ (п.1.5 даної інструкції) відповідно до норм і видів виконуваних робіт.

  2. При будь-яких помічених відхиленнях у виробничому процесі роботу необхідно припинити і сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

  3. Вимоги по забезпеченню пожежо-, вибухо- і електробезпеки.

    1. Виявивши загоряння або появу будь-яких ознак пожежі, негайно сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

    2. Не зберігати в підземних виробках свіжі і відпрацьовані паливно-мастильні матеріали, балони з киснем, ацетиленом та іншими пальними газами в обсягах, що перевищують потреби, необхідні для виконання робіт, обумовлені ПВР.

    3. Роботи з ліквідації пожеж у підземних виробках повинні виконуватися відповідно до ПЛА.

    4. До відбудовних і інших робіт дозволяється приступати лише після того, як пожежа буде повністю погашена, виробки провітрені та аналізами установлена відсутність у рудниковому повітрі токсичних газів.

    5. До роботи з електроінструментом допускаються особи, що пройшли спеціальне навчання, здали встановлені іспити та мають II кваліфікаційну групу з електробезпеки, які знають практичні прийоми вивільнення від струму постраждалих осіб і надання їм першої допомоги.

    6. Електроінструмент повинен підключатися тільки через рубильник або магнітний пускач гнучким гумовим кабелем, що повинен мати спеціальну жилу для заземлення корпусу електроінструменту. Не допускати перекручування, зламу кабеля або утворення на ньому петель. Не працювати не заземленим інструментом.

    7. Не допускається самовільно ремонтувати електроінструмент, а також підключати електроінструмент до електромережі.

    8. Про всі помічені несправності в електроустаткуванні і електроінструменті, що можуть викликати ураження електричним струмом, машиніст електровоза зобов'язаний повідомити бригадиру, майстру або черговому слюсарю-електрику по ремонту шахтного обладнання, устаткування, машин і механізмів.

    9. Самовільно не включати і не виключати рубильники, крім аварійних випадків, а також для вивільнення постраждалих від струму, при пожежі і т.п.

    10. Не виправляти, не чистити, не регулювати електроінструмент під час його роботи.

    11. Не підключати електроінструмент безпосередньо до проводів мережі.

    12. Не робити виправлення електричних з'єднань електроустаткування під напругою.

    13. Ручним електричним інструментом працювати можна тільки в гумових діелектричних рукавичках і чоботах.

    14. Виправляти патрон електричної лампи, заміняти перегорілі плавкі вставки, заміняти електролампи повинен слюсар-електрик при знятій напрузі; машиніст електровоза виконувати ці роботи не повинен.

    15. Для уникнення ураження електричним струмом не торкатися проводів і введень освітлювальної мережі навіть тоді, коли зовнішній огляд не виявив порушення ізоляції.

    16. Не торкатися руками, одягом або якимись предметами (навіть тими, що не проводять електричний струм) частин електричних машин, що зазвичай знаходяться під напругою, навіть у тому випадку, якщо вони відключені.

    17. Не виконувати ремонтні роботи поблизу не ізольованих, відкритих струмоведучих частин електроустаткування, що знаходяться під напругою.

    18. Не користуватись ручним електроінструментом, знаходячись у нестійкому положенні.

    19. Не виконувати роботу ручним електроінструментом з приставлених драбин.

    20. Не застосовувати в якості переносних світильників звичайні електричні лампи, що живляться електричним струмом напругою 127 і 220 В.