включення світильника в розетку з напругою 127 і 220 В.

    1. Порядок перевірки справності устаткування, інструмента.

      1. Механізми, устаткування і технологічні процеси, які використовуються у виробництві та на які є вимоги по забезпеченню безпеки праці, повинні відповідати виданим у встановленому порядку сертифікатам, що засвідчують безпеку їх використання.

      2. При виявленні відхилень від умов сертифіката і порушеннях у пускових, попереджувальних, гальмових і очисних пристроях, системах блокування і сигналізації, вентиляції та освітлення робочий зобов'язаний довести про них до відома керівництва дільниці.

      3. Не рідше одного разу в шість місяців слюсар-електрик з ремонту шахтного обладнання, устаткування, машин та механізмів повинен перевіряти інструмент із повним розбиранням і необхідним ремонтом.

      4. Електроінструмент повинен підключатись тільки через рубильник або магнітний пускач гнучким гумовим шлангом, що повинен мати спеціальну жилу для заземлення корпуса електроінструмента. Не допускати перекручування, зламу кабеля або утворення на ньому петель. Не працювати не заземленим інструментом.

      5. Не допускається самовільно ремонтувати електроінструмент, а також підключати його до електромережі.

    2. Наявність і стан вихідних матеріалів (сировини, заготовок, напівфабрикатів) перевіряється шляхом їх огляду.

    3. Про всі помічені несправності устаткування, пристроїв, пристосувань, інструмента, захисних засобів, які виявлені при огляді, робочий повинен повідомити керівнику робіт (майстру, виконробу) і до усунення несправностей до роботи не приступати.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ

    1. Відомості щодо безпечної організації праці.

      1. В залежності від категорії умов праці (категорії приміщення) по ступені небезпеки ураження електричним струмом (додаток 1) повинні застосовуватись ручні електричні машини не нижче таких класів (додаток 2):

  1. класу І - в умовах (приміщеннях) без підвищеної небезпеки. При роботі з ручними електричними машинами класу І слід користуватися ЗІЗ, що використовуються при роботі з електроустановами (діелектричними рукавичками, галошами, килимами і т.п.);

  2. класів II і III - в умовах (приміщеннях) із підвищеною небезпекою і поза приміщеннями. При користуванні машинами класів II і III дозволяється працювати без застосування ЗІЗ, за виключенням підготовки і виконання будівельно- монтажних робіт, коли при роботі з електричними машинами класу II необхідно використовувати ЗІЗ;

  3. класу III - в дуже небезпечних умовах (приміщеннях), у тому числі в котлах, баках і т.п.

При підготовці і виконанні будівельно-монтажних робіт допускається користуватися ручними електричними машинами класу III тільки із застосуванням ЗІЗ, які використовуються при роботі з електроустановками.

  1. При неможливості забезпечити працюючих ручними електричними машинами та інструментом II і III класів у приміщеннях із підвищеною небезпекою, дуже небезпечних і поза приміщеннями, крім виконання будівельно-монтажних робіт, допускається застосування машин і інструмента класів І і II за умови, що машина або інструмент, і притому тільки один, одержує живлення від автономної двигун-генераторної установки, роздільного трансформатора або перетворювача з роздільними обмотками або при наявності пристрою захисного відключення.

  2. До роботи з електроінструментом і ручними електричними машинами класу І у приміщеннях із підвищеною небезпекою ураження електричним струмом і поза приміщеннями може допускатися персонал, що має групу з електробезпеки не нижче II.

Підключення допоміжного устаткування (трансформаторів, перетворювачів частоти, захисно-відключаючих пристроїв і т.п) до мережі і від'єднання його провадиться електротехнічним персоналом з групою по електробезпеці не нижче III.

  1. Штепсельні з'єднання (розетки, вилки) для підключення ручних електричних машин і переносних електричних світильників повинні мати недоступні для дотику струмоведучі частини (для ручних електричних машин класу І також додатковий заземлюючий контакт). Конструкція штепсельних вилок переносних електричних світильників напругою 12 В і ручних електричних машин класу III не повинна допускати включення в розетку на велику напругу. Конструкція штепсельних вилок машин на частоту понад 50 Гц не повинна допускати

включення в розетку на частоту 50 Гц.

  1. При виконанні робіт у приміщеннях і умовах з підвищеною небезпекою необхідно застосовувати переносні електричні світильники напругою не вище 42 В.

При роботах в дуже небезпечних приміщеннях і умовах необхідно використовувати переносні світильники напругою не вище 12 В.

В якості джерела живлення світильників напругою до 42 В повинні застосовуватись понижуючі трансформатори, машинні перетворювачі, генератори, акумуляторні батареї. Не слід використовувати для вказаних цілей

автотрансформатори.

  1. При користуванні ручними електричними машинами і переносними світильниками їх проводи або кабелі повинні по можливості підвішуватись. Безпосереднє зіткнення проводів і кабелів з металевими гарячими, вологими і масляними поверхнями або предметами не допускається. При виявленні будь- яких несправностей у роботі з ручними електричними машинами або переносними електричними світильниками робота повинна негайно припинятись.

  2. Підключення (відключення) допоміжного устаткування (понижуючі трансформатори, перетворювачі частоти струму, пристрої захисного відключення), а також усунення несправностей у них повинні проводитись електротехнічним персоналом підприємства.

  3. При припиненні подачі струму під час роботи ручною електричною машиною або перерві в роботі електрична машина повинна бути від'єднана від електромережі.

  4. Під час дощу і снігопаду робота ручними електричними машинами на відкритих площадках допускається лише у виключних випадках при наявності на робочому місці навісів і з обов'язковим застосуванням діелектричних рукавичок. Не обробляти електричними машинами обмерзлі І мокрі дерев'яні деталі.

  5. Особи, які користуються ручними електричними машинами не повинні: а) використовувати ручні електричні машини без захисного кожуха робочого органа;

б) передавати ручні електричні машини, навіть на нетривалий час, іншим особам; в) розбирати ручні електричні машини і робити самим будь-який ремонт (як самої ручної електричної машини, так і проводів, штепсельних з'єднань і т.п.);

  1. триматись за провід ручної електричної машини або торкатись обертового ріжучого інструмента і патрона;

  2. видаляти руками стружку або тирсу під час роботи до повної зупинки ручної електричної машини;

є) працювати з приставних драбин. Для виконання цих робіт повинні влаштовуватися міцні риштування або помости;

ж) вносити всередину барабанів, котлів, металевих резервуарів і т.п. переносні трансформатори і перетворювачі частоти;

и) залишати ручні електричні машини без нагляду і включеними в електромережу. 3.1.11. Свердлити отвори і пробивати борозни в стінах, панелях і перекриттях, у яких може бути розташована прихована електропроводка, а також виконувати інші роботи, при проведенні яких може бути пошкоджена ізоляція електричних проводів і установок, необхідно після їх відключення від джерел живлення.

  1. Роботи, при яких можуть бути пошкоджені приховано розташовані санітарно-технічні трубопроводи, слід виконувати після перекриття трубопроводів.

  2. Не слід експлуатувати ручну електричну машину при виникненні під час роботи навіть однієї з таких несправностей:

  1. пошкодження штепсельного з'єднання кабеля (шнура) або його захисної трубки;

  2. нечіткої роботи вимикача;

  3. пошкодження кришки щіткотримача;

  4. іскріння щіток у колекторі, що супроводжується появою кругового вогню на його поверхні;

  5. поява диму або запаху, характерного для ізоляції, яка горить; є) поява підвищеного шуму, стукоту, вібрації;

ж) поломки або появи тріщин у корпусній деталі, рукоятці, захисному огородженні.

  1. При будь-яких помічених відхиленнях у виробничому процесі роботу необхідно припинити і сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

  2. Вимоги пожежо-, вибухо- і електробезпеки.

    1. Виявивши загоряння або появу будь-яких ознак пожежі, слід негайно сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

    2. Роботи з ліквідації пожеж у підземних виробках повинні виконуватися відповідно до плану ліквідації аварій (ПЛА).

    3. До відбудовних і інших робіт дозволяється приступати лише після того, як пожежа буде повністю погашена, виробки провітрені та аналізами установлена відсутність у рудниковому повітрі токсичних газів.

    4. Про всі помічені несправності в електроустаткуванні і електроінструменті, що можуть викликати ураження електричним струмом, робочий зобов'язаний повідомити бригадиру, майстру або черговому слюсарю- електрику з ремонту шахтного обладнання, устаткування, машин та механізмів.

    5. Самовільно не включати і не виключати рубильники, крім аварійних випадків, а також для вивільнення постраждалих від струму, при пожежі і т.п.

    6. Не підключати електроінструмент безпосередньо до проводів мережі.

    7. Не робити виправлення електричних з'єднань електроустаткування під напругою.

    8. Виправляти патрон електричної лампи, заміняти перегорілі плавкі вставки, заміняти електролампи повинен слюсар-електрик при знятій напрузі; робочий виконувати ці роботи не повинен.

    9. Для уникнення ураження електричним струмом не слід торкатися проводів і вводів освітлювальної мережі навіть тоді, коли зовнішній огляд не виявив порушення ізоляції.

    10. Не торкатися руками, одягом або будь-якими предметами (навіть тими, що не проводять електричний струм) частин електричних машин, що зазвичай знаходяться під напругою, навіть у тому випадку, якщо вони відключені.

    11. Не виконувати ремонтні роботи поблизу неізольованих, відкритих струмоведучих частин електроустаткування, які знаходяться під напругою.

    12. Не можна користуватися ручним електроінструментом, знаходячись у нестійкому положенні.

    13. Не застосовувати несправні лампи або проводи, що мають порушену ізоляцію.

    14. Не підключати переносні світильники до оголених проводів або шин. Дозволяється включати переносні світильники тільки в штепсельні розетки за допомогою штепсельної вилки.

    15. Не застосовувати в якості переносних світильників звичайні електричні лампи, що живляться електричним струмом напругою 127 і 220 В.

Переносні світильники повинні живитись від електричної мережі напругою 12 В.

  1. При виникненні пожежі в гірничих виробках електроустаткування та електропроводка повинні бути негайно відключені від загальної електричної мережі.

При неможливості відключення за допомогою рубильника проводи слід обірвати або перерубати за допомогою предметів, що не проводят електричний струм (сокири, лопати із сухою дерев'яною ручкою і т.п.). У цьому випадку дозволяється гасити пожежу тільки вуглекислотними (порошковими) вогнегасниками або сухим піском. Водою або звичайними пінними вогнегасниками не гасити пожежу в місцях, де не можна відключити електроенергію.

  1. При всіх нещасних випадках або раптових захворюваннях, фактах порушення технологічного процесу, виявлених несправностях устаткування, пристосувань, інструментів, що створюють загрозу життю і здоров'ю робочих необхідно відразу припинити роботу і повідомити про це безпосереднього керівника робіт або представника технічного нагляду.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

    1. По закінченні роботи необхідно відключити ручну електричну машину і переносний світильник.

    2. По закінченні роботи робочий зобов'язаний упорядкувати робоче місце, зібрати і скласти у визначене місце інструмент або здати на склад.

    3. Ручні електричні машини повинні зберігатись в сухому приміщенні.

    4. Упорядкувати ручний інструмент і ЗІЗ.

    5. Відходи виробництва, сміття і використані матеріали повинні прибиратись в спеціально відведені місця і металеві ящики.

    6. Після закінчення роботи робочий повинен вимити обличчя і руки теплою водою з милом або прийняти теплий душ.

  2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

    1. Загазованість, задимленість понад гранично припустимі норми, а також виявлення осідань гірничих порід і пливунів у гірничих виробках свідчать про можливі аварійні ситуації.

    2. Для кожного об'єкта підземного будівництва розроблено ПЛА.

      1. Особи, які не ознайомлені з ПЛА, і не знають його в частині, що відноситься до місця їх роботи і шляхів пересування, до роботи не допускаються. Кожне ознайомлення з ПЛА і виходами проводиться під розписку до початку роботи.

      2. На кожному об'єкті підземного будівництва крім телефонного зв'язку повинна бути обладнана аварійна сигналізація (світлова, гучномовна, безпровідний радіозв'язок і інш.) з метою оперативного оповіщення працюючих про аварійні ситуації.

    3. При виникненні аварії робочий повинен припинити роботу і діяти відповідно до ПЛА при будівництві метрополітенів і підземних споруд:

  1. при пожежах:

  • виявивши джерело пожежі в гірничій виробці, робочий зобов'язаний оцінити обстановку і негайно повідомити про аварію (особисто або по засобах зв'язку) старшій особі в зміні (майстру, механіку, начальнику дільниці і т.п.) або керівництву організації, при можливості вжити заходів до усунення джерела пожежі в початковій стадії;

  • знаходячись на вихідному від джерела пожежі струміні повітря, робочий зобов'язаний включитися в саморятівник і виходити на поверхню по маршруту, передбаченому ПЛА;

  • знаходячись на свіжому струміні повітря, робочий отримавши повідомлення про аварію, зобов'язаний взяти саморятівник і виходити на поверхню по маршрутах, передбачених ПЛА;