1. Вимоги безпеки перед початком роботи

    1. Наповнювач газових балонів та оператор перед початком роботи повинні:

  • перевірити стан спецодягу;

  • перевірити стан обладнання системи заправки. Виявлені при огляді незнач­ні витоки газу або несправності обладнання слід негайно усунути самостійно, а у ви­падку коли це не можливо, припинити подачу газу на газозаправну колонку. Витоки виявляються за допомогою газоаналізаторів або способом омилювання. Значні вито­ки можуть бути виявлені по звуку.

Заправка автомобіля не виконується до повного усунення всіх виявлених недо­ліків. Усунення виявлених при огляді недоліків виконується з дотриманням вимог безпеки;

  • перевірити і прийняти інструмент, матеріали, ключі від приміщень, засоби захисту, робочу документацію та інструкції;

  • ознайомитися з усіма записами та розпорядженнями у змінному журналі за час, що минув з їхньої останньої зміни;

  • оформити прийняття зміни записом у змінному журналі власними підписа­ми та підписами працівників, що її здають;

  • доповісти старшому зміни про початок роботи та про всі несправності, ви­явлені під час прийняття зміни.

  1. Вимоги безпеки під час роботи

    1. Наповнювач зобов'язаний не рідше одного разу на зміну способом зовні­шнього огляду контролювати стан ізоляції і надійність закріплення трубопроводів, стан заправних шлангів (переконатися у відсутності тріщин, надрізів, потертих місць), перевіряти працездатність і плавність ходу запірної арматури, виявляти вито­ки газу, перевіряти комплектність обладнання і про результати перевірок робити за­писи в змінному журналі.

    2. Наповнювач зобов'язаний не рідше одного разу на зміну здійснювати пе­ревірку «на нуль» манометрів і про результати перевірок робити записи в змінному журналі.

    3. Після зупинки автомобіля біля газозаправної колонки, наповнювач зо­бов’язаний впевнитись, що водій вимкнув двигун, включив стоянкове ручне гальмо, витяг ключ із замка запалювання, вимкнув акумуляторну батарею і залишив кабіну.

    4. При заправці державних і приватних автомобілів і посудин ПАГЗ стисну­тим газом на АГНКС їх водії пред’являють посвідчення на право водіння автомобі­ля, працюючого на стисненому природному газі, а також документи про реєстрацію ГБА в ДАІ та проходження державного технічного огляду.

Заправка автомобіля не виконується, якщо у водія відсутні названі вище доку­менти або прострочені дати проходження державного технічного огляду.

  1. Перед заправкою автомобіля наповнювач зобов'язаний зробити зовнішній огляд газобалонного обладнання автомобіля.

  2. Заправка автомобіля не виконується при наявності видимих механічних пошкоджень (тріщин, корозії, зміни форми) газобалонної установки або несправнос­ті заправного вентиля.

  3. Заправка автомобіля не виконується при наявності водія або пасажирів в кабіні чи кузові автомобіля.

  4. Не дозволяється водію знаходитись в боксі, під час заправки автомобіля. Під час заправки водій знаходиться на відстані не менше 3-х метрів перед автомобі­лем, що заправляється.

  5. Заправка автомобіля стисненим газом не виконується при наявності вито­ків газу на газозаправній колонці або газобалонному обладнанні автомобіля.

  6. При виявленні витоків газу з газобалонної установки автомобіля під час заправки необхідно вжити заходи, вказані в ПЛАС.

  7. Заправка автомобіля не виконується під час грози.

  8. Не дозволяється проводити ремонт та обслуговування автомобілів та йо­го газового обладнання на території АГНКС.

  9. Паління і користування відкритим вогнем на території і в будівлях АГНКС не дозволяється! Місце для паління повинно бути обладнане за межами ви­бухонебезпечних зон.

  10. Якщо заправка балонів автомобіля або ПАГЗ виконується вперше (після установлення, переобладнання, опресовування та ін.) або тиск в балонах автомобіля нижче 0,05 МПа, то наповнення балонів виконується за окремою інструкцією і тіль­ки за наявності у водія акту про випробування паливної системи.

  11. Наповнення балонів автомобіля стисненим газом виконується тільки при вимкнутому двигуні, перекритому магістральному вентилі від балона до двигуна і відкритому вентилі максимального наповнення.

  12. Якщо під час заправки заправний шланг розгерметизувався, наповнювач негайно повинен перекрити вихідний вентиль газонаповнювальної колонки, а водій - наповнювальний вентиль на балоні автомобіля.

  13. Заправка автомобілів та ПАГЗ стиснутим газом на АГНКС може прово­дитись або автоматично (дистанційно) з пульту управління (операторної), або вруч­ну через запірні пристрої, котрі встановлені на газозаправній колонці.

При заправленні автомобілів в автоматичному режимі слід керуватись «Техно­логічним регламентом заправки автомобілів стисненим природним газом» для від­повідного типу АГНКС. При впровадженні на АГНКС автоматизованих систем за­правки нових типів керуватись при заправці автомобілів інструкцією підприємства- виготівника системи автоматичної заправки.

При ручному способі заправки автомобілів наповнювачу або водію під нагля­дом наповнювача необхідно:

  • переконатись, що запірні пристрої на підвідних газопроводах до газозапра­вної колонки відкриті;

  • переконатись, що запірні пристрої, які встановлені на газозаправній колонці - закриті, а на «свічці» - відкриті. (При наявності на колонці трьохходового крану, останній повинен бути встановлений в положення «скид»);

  • закрити запірний пристрій, котрий встановлений на «свічці» (при наявності трьохходового крану, останній встановлюється в положення «закрито») і перекона­тись за манометром, що встановлений на газозаправній колонці, що тиск газу дорів­нює нулю;

  • приєднати газозаправну головку шлангу газозаправної колонки до вентиля газобалонної установки автомобіля та відкрити його (вентиль) попередньо впевнив­шись, що вентиль подачі палива на двигун закритий;

  • перевірити по манометру колонки надлишковий тиск газу в газобалонному обладнанні автомобіля та відкрити запірні пристрої, котрі встановлені на газозапра­вній колонці (при наявності трьохходового крану, останній встановлюється в поло­ження «відкрито») та здійснити подачу газу на газозаправну колонку;

  • перекрити подачу газу на газозаправну колонку по закінченню заправки ав­томобіля (тиск газу на газозаправній колонці та в газобалонному обладнанні автомо­біля не більше 20 МПа);

  • закрити вентиль на газобалонному обладнанні автомобіля,

  • закрити запірні пристрої, що встановлені на газозаправній колонці;

  • відкрити вентиль на «свічку» (при наявності «трьохходового крану, останній повинен знаходитись в положенні «скид»);

  • переконатись за манометром, що тиск газу в заправному шлангу дорівнює нулю;

  • від’єднати заправну головку зі шлангом від вентиля газобалонної установки автомобіля.

При автоматичному або дистанційному способах заправки автомобілів необ­хідно:

  • перевірити положення запірної арматури, що встановлена на газозаправній колонці ( вентиль подачі газу на колонку - «закритий», а вентиль, що встановлений на «свічці» - «відкритий» (при наявності трьохходового крану, останній повинен знаходитись в положенні «скид»);

  • закрити вентиль, що встановлений на «свічці», перевести трьохходовий кран в положення «відкрито»;

  • впевнитись по манометру, який встановлений на газозаправній колонці, що тиск газу дорівнює нулю;

  • приєднати заправну головку шлангу газозаправної колонки до вентиля га­зобалонної установки автомобіля і відкрити вентиль газобалонної установки, попе­редньо впевнившись, що вентиль подачі палива на двигун закритий;

  • перевірити за відповідними світловими сигналами на пульті управління не­обхідне (для заправки) положення запірної арматури, котра встановлена на підвідних газопроводах до газозаправної колонки;

  • при відсутності приладу (лічильника) для визначення кількості газу, що надходить на заправку, перевірити наявність залишкового тиску в газобалонному обладнанні автомобіля (по манометру, який встановлено на пульті управління запра­вкою);

  • переконатись у відсутності сторонніх людей в заправному боксі;

  • здійснити заправку автомобіля шляхом відповідних переключень управлін­ня ключів або натиску кнопок, які розміщенні на пульті управління.

По закінченні заправки автомобіля:

  • шляхом відповідних переключень ключів управління або натиском кнопок, що розміщенні на пульті управління, встановити необхідне (для припинення заправ­ки) положення запірної арматури на підвідних газопроводах до газозаправної колон­ки;

  • закрити вентиль на газобалонному обладнанні автомобіля;

  • відкрити вентиль, який встановлений на «свічці», а при наявності трьоххо- дового крану, останній встановити в положення «скид»;

  • переконатись (по манометру) у відсутності тиску газу на газозаправній ко­лонці;

  • від’єднати заправну головку зі шлангом від вентиля газобалонної установки автомобіля.

    1. Наповнювач після остаточного завершення всіх операцій по заправці ав­томобіля дає дозвіл водію зайняти місце в кабіні автомобіля, заводити двигун і виїж­джати із заправної галереї.

    2. Водію не дозволяється заводити двигун і виїжджати із заправної галереї без дозволу наповнювача.

    3. Кількість газу, що закачується у газобалонну установку автомобіля, опе­ратор і наповнювач визначають за приладами (лічильниками), а при їх відсутності за «Методикою визначення об’єму газу, що заправляється в автомобілі на АГНКС», за­твердженою у встановленому порядку.

    4. Оператор АГНКС зобов'язаний вести журнал «Заправка автомобілів та ПАГЗ стиснутим газом», форма і зміст котрого визначаються адміністрацією підпри­ємства. На АГНКС, обладнаних автоматизованою системою обліку, замість ведення журналу щозмінно друкується звіт, який підписується начальником АГНКС і збері­гається у нього на протязі року.

  1. Вимоги безпеки після закінчення роботи

    1. Після закінчення зміни оператору та наповнювачу необхідно виконати наступні роботи:

  • оглянути арматуру і газопроводи, контрольно-вимірювальні прилади в ро­бочому стані для виявлення і усунення несправностей і витоків газу з одночасною очисткою обладнання від пилу та бруду;

  • оглянути з’єднувальні шланги для визначення наявності тріщин, надрізів, пошкоджень;

  • прибрати робоче місце.

Не дозволяється зберігати в заправному боксі сторонні предмети, матеріали та інструменти, не пов’язані з технологічним процесом заправки;

  • результати огляду записати у змінному журналі;

  • повідомити змінного майстра або начальника АГНКС про всі виявлені під час роботи зауваження і несправності обладнання.

  1. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

    1. Види аварійних ситуацій

Аварійні ситуації, що можуть виникнути на АГНКС під час заправки діляться на:

  • аварійні ситуації без займання;

  • аварійні ситуації з займанням.

До аварійних ситуацій без займання відносяться:

  • розгерметизація технологічного обладнання газозаправної колонки АГНКС, що супроводжується витіканням газу (виникнення тріщин, розгерметизація заправ­ної колонки, дефект заправного шлангу, тощо);

  • розгерметизація газобалонної установки автомобіля, що заправляється.

До аварійних ситуацій з займанням відносяться:

  • розгерметизація технологічного обладнання газозаправної колонки АГНКС, що супроводжується викидом і спалахуванням газу (розрив підвідного газопроводу, розрив заправного шлангу, тощо);

  • пожежа на заправній колонці;

  • пожежа в приміщенні операторної АГНКС.

  1. Дії, спрямовані на запобігання виникненню аварійних ситуацій

Для запобігання аварійним ситуаціям під час заправки газобалонних автомобі­лів необхідно дотримуватись наступних правил:

  • не стукати по апаратурі і газопроводу, що знаходяться під тиском;

  • при заправці автомобілів стисненим газом в заправній галереї АГНКС не повинно бути сторонніх осіб.

  • якщо двигун автомобіля під час запуску дає перебої (удари), його слід не­гайно заглушити і відкотити автомобіль від заправної колонки на відстань не менше 15 метрів.

  • не дозволяється переводити двигун автомобіля з одного виду палива на ін­ший на території АГНКС.

  1. Дії оператора та наповнювача в аварійних ситуаціях

При виникненні аварійної ситуації при заправленні:

оператор зобов’язаний :

  • оповістити персонал АГНКС про аварійну ситуацію;

  • викликати аварійну бригаду, при необхідності пожежну команду та швидку допомогу;

  • прийняти участь в евакуації людей та автотранспорту з території АГНКС, в наданні першої медичної допомоги постраждалим;

  • прийняти участь в гасінні пожежі.

наповнювач зобов’язаний :

в аварійній ситуації без займання:

  • закрити запірні пристрої подачі газу на колонку і відкрити вентиль (кран) на «свічку»;

  • закрити вентиль на газобалонному обладнанні автомобіля, що заправляєть­ся, та від’єднати заправний шланг;

в аварійній ситуацій з займанням:

  • прийняти участь в евакуації людей та автотранспорту з території АГНКС;

  • прийняти участь в наданні першої допомоги постраждалим;

  • прийняти участь в гасінні пожежі.

У разі нещасного випадку на виробництві оператор та наповнювач газових ба­лонів зобов'язані негайно надати постраждалому першу допомогу. Про нещасний випадок повідомити безпосереднього керівника. Зберегти до розслідування обстано­вку на робочому місці і стан обладнання такими, якими вони були на час випадку, якщо це не погрожує життю і здоров’ю працівників, а також не призведе до аварій та порушенню виробничого процесу.