виданими спецодягом, спецвзуттям, захисними засобами і не передавати їх у користування іншим особам.

  1. Спецодяг, який викоритовує електрослюсар-монтажник повинен бути обезпилений та випраний відповідно до Правил безпеки при будівництві метрополітенів і підземних споруд.

Сушка та обезпилювання спецодягу повинні проводитися після кожної робочої зміни, прання або хімчистка - в міру необхідності, але не рідше двох разів на місяць.

  1. Не перевозити в людських вагонах вибухових, легкозаймистих, їдких і інших матеріалів, небезпечних для оточуючих.

  2. Електрослюсар-монтажник зобов'язаний дотримуватися питного

режиму з урахуванням умов праці. Для підтримки раціонального водно-сольового балансу необхідно користуватися незначно підсоленою водою (5 г солі на 1 л води) або мінеральною водою, необхідно також користуватися сатураторною установкою. Бажано також вживати чай, фруктові відвари, хлібний квас, білково- вітамінний напій у спеціально відведених місцях. Не використовувати для пиття воду з підземних джерел, водопроводів, не призначених для цього.

  1. Перед кожним прийомом їжі мити руки з милом у спеціально призначених для цього місцях. Для виключення випадків отруєнь не застосовувати етильований бензин або метанол (інші легкозаймисті та отруйливі речовини) для миття рук, спецодягу, деталей.

  2. У випадку поганого самопочуття, нервового розладу, сильного збудження, виявлення високої температури тіла або інших ознак захворювання, що заважають електрослюсарю-монтажнику вести нормальну безпечну роботу, він зобов'язаний доповісти про це начальнику зміни і негайно звернутися до лікаря.

  3. У нетверезому стані електрослюсарі-монтажники в місця виконання робіт не допускаються.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ

    1. Порядок приймання зміни.

      1. Перед початком роботи електрослюсар-монтажник повинен: одержати ручний інструмент, перевірити його справність;

підготувати матеріали, інструменти, пристосування і розташувати їх на робочому місці в порядку застосування;

оглянути своє робоче місце, переконатися в справності помостів, настилів, огороджень і т.п.

Робочі місця і проходи до них повинні бути чистими, сміття і сторонні предмети прибрані.

    1. Тимчасове кріплення підземних виробок слід робити відповідно до ПВР. При зміні геологічних і гідрогеологічних умов ПВР повинен бути переглянутий.

  1. Підготовка робочого місця, ЗІЗ.

    1. Оглянути робоче місце, прибрати непотрібні предмети, що можуть заважати роботі, звільнити проходи.

    2. Переконатися, що робоче місце достатньо освітлене і світло не будет заважати в процесі роботи, засліплюючи очі. Ручний інструмент, пристосування, заготовки, деталі та інші необхідні для роботи матеріали розмістити в зручному і безпечному для користування порядку.

    3. Перед початком роботи електрослюсар-монтажник повинен одягти відповідні ЗІЗ.

    4. Перед початком роботи справність електроінструмента повинен перевіряти черговий слюсар-електрик з ремонту шахтного обладнання, устаткування, машин та механізмів, який має кваліфікаційну групу з електробезпеки не нижче III. При цьому особлива увага повинна бути звернена на: а) міцність кріплення всіх вузлів і деталей;

  1. цілісність гумових кабелів і заземлення;

  2. надійність механічних і електричних з'єднань;

  3. перевірку роботи перемикачів шляхом кількаразового їх вмикання і вимикання; д) наявність мастила.

  1. Порядок перевірки справності устаткування, інструмента.

    1. Машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, які

використовуються у виробництві, на які є вимоги по забезпеченню безпеки праці, життю і здоров'ю людей, повинні відповідати виданим у встановленому порядку сертифікатам, що засвідчують безпеку їх використання.

  1. Ручні інструменти (молотки, кувалди і т.п.) повинні бути правильно насаджені на рукоятки з сухого дерева грузлих порід (клен, дуб, граб, береза) і расклинені. Рукоятки повинні бути гладкими з овальним стовщенням на вільному кінці з боку захвату. Рукоятки для викруток, напилків, рашпілів повинні бути в 1,5 разу довши за металевий хвост інструмента і мати кільце, що попереджає рукоятку від розколювання.

Монтажні ломики повинні мати довжину 1-1,2 м з відгинами кінців у протилежні боки радіусом ЗО см. Один кінець ломика повинен бути відтягнутий на конус, а інший - під лапу. Бічна поверхня ломка повинна мати діагональну насічку, що перешкоджає вислизанню його з рук.

Ударні інструменти (зубила, борідки, просічки, шлямбури) повинні бути правильно заточені, не мати пошкоджень на робочих кінцях, а також тріщин, скосів, задирок на потиличній частині. Довжина рукояток, на які насаджають зубила, повинні бути не менше 150 мм.

Гайкові ключі повинні відповідати розмірам гайок і болтів.

З метою збільшення крутного моменту не нарощувати ключі іншими предметами.

  1. Ручні лебідки повинні бути з безпечними рукоятками, щільно насадженими на приводний валик.

Не вставляти металеві прокладки в отвір рукоятки з метою ущільнення і не надівати на рукоятки лебідок металеві трубки з метою їхнього подовження.

  1. Лебідки, які застосовуються для переміщення великовагових вантажів, повинні бути редукторними і міцно прикріплені болтами до дерев'яної або металевої рами, що надійно кріпиться до «якоря» або до нерухомих конструкцій, відповідно до ПВР.

  2. Зубчасті передачі лебідок повинні бути закриті кожухами.

  3. Монтажні блоки, які використовуються при підйомі вантажів, повинні бути випробувані і мати клеймо або бирку із зазначенням дати випробування і припустимого навантаження. Осі блоків повинні бути змащені.

Не застосовувати блоки з несправними роликами або зі спрацьованими втулками. 2.3.7. Всі вантажозахватні пристосування (траверси, стропи і т.п.) повинні бути інвентарними і задовольняти таким вимогам:

  1. відповідати масі і характеру вантажу, що піднімається;

  2. металоконструкції траверс, їх зварні з'єднання не повинні мати тріщин і деформацій. Траверси повинні мати бирки із зазначенням номера, вантажопідіймальності і дати випробування;

  3. вантажні гаки вантажозахватних засобів повинні мати запобіжні замикаючі устрої, які запобігають самочинне випадіння вантажу;

  4. канати стропів не повинні мати зламів, вузлів, кінці тросів повинні бути оклітньовані;

  5. канати траверс і стропів повинні мати клеймо або прикріплену бирку із зазначенням номера, вантажопідіймальності і дати випробування.

  1. Домкрати повинні задовольняти таким вимогам:

  1. ручні важільно-рейкові домкрати повинні мати пристрої, що виключають самочинне опускання вантажу при знятті зусилля з важіля або рукоятки і повинні мати стопори, які виключають хід гвинта або рейки при перебуванні штока в крайньому верхньому положенні;

  2. гідравлічні і пневматичні домкрати повинні мати щільні з'єднання, що виключають відплив рідини або повітря з робочих циліндрів при підйомі вантажу і, крім того, пристосування (зворотний клапан, що забезпечує повільне плавне опускання штоку або зупинку його у випадку ушкодження трубопроводів), які підводять або відводять рідину чи повітря. Манометри гідравлічних домкратів повинні бути справні і мати пломбу;

  3. опорна поверхня головок повинна мати форму, яка не допускає зісковзання з неї вантажу.

Не застосовувати технічно несправні домкрати.

  1. Перед роботою тельфера необхідно перевірити:

  1. стан і справність троса і гака;

  2. наявність мастила в редукторі та у підшипниках, стан мастильних пристосувань;

  3. справність дії всіх механізмів тельфера шляхом роботи на холостому ходу;

  4. приєднання і цілісність заземлюючого проводу;

  5. справність дії гальма.

  1. При використанні пневматичного інструмента необхідно перед початком роботи переконатися не тільки в справності самого інструмента, але і шланга та всіх деталей, за допомогою яких підводиться повітря.

  2. Приєднання шланга до повітряної магістралі повинно проводитись тільки в місцях, вказаних керівником робіт. До магістралі та інструмента шланг повинен приєднуватися за допомогою ніпелів, штуцерів і закріплюватися за допомогою хомутів, із справною різьбою, щоб запобігти несподіваному зриву шланга. Не закріплювати шланг дротом.

  3. Шланги пневматичного інструмента під час роботи повинні лежати вільно, без перегинів і натягу, не перетинати тросів, електрокабелів, електрозварювальних проводів і шлангів газозварників.

Не можна допускати холостої роботи інструмента.

      1. До виконання монтажних робіт необхідно встановити порядок обміну умовними сигналами між особою, яка керує монтажем, і машиністом (мотористом). Всі сигнали подаються тільки однією особою (бригадиром монтажної бригади, ланковим, такелажником-стропальником), крім сигналу «Стоп», що може бути поданий будь-яким робітником, який помітив явну небезпеку.

      2. Отвори в перекриттях, прорізи в стінах, у місцях виконання робіт повинні бути закриті суцільним настилом або мати огородження висотою не менше 1 м з бортовою дошкою шириною 15 см.

      3. Виявивши недоліки або несправності, які він сам не може усунути, електрослюсар-монтажник, не приступаючи до роботи, зобов'язаний повідомити про них керівнику робіт.

      4. При виявленні відхилень від умов сертифіката і порушень в пускових, попереджувальних, гальмових і очисних устроях, системах блокування і сигналізації, вентиляції та освітлення електрослюсар-монтажник зобов'язаний довести до відома керівництва дільниці.

    1. Про всі помічені несправності устаткування, пристроїв, пристосувань, інструмента, захисних засобів, виявлених при огляді, електрослюсар-монтажник повинен повідомити керівнику робіт (майстру, виконробу) і до усунення несправностей до роботи не приступати.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ

    1. Відомості щодо безпечної організації праці.

  1. До робіт по монтажу постійних установок повітрозабезпечення, водовідливу, водопостачання, опалення, санітарно-технічних вузлів і металоконструкцій дозволяється приступати під керівництвом і у присутності особи, відповідальної за безпечне виконання робіт.

  2. Під час роботи електрослюсар-монтажник зобов'язаний носити каску.

  3. Роботи поблизу електричних проводів слід виконувати тільки з дозволу осіб, відповідальних за електрогосподарство, під безпосереднім керівництвом представника технічного нагляду.

  4. В тунелях і підземних виробках проводити монтажні роботи в безпосередній близькості від кабелів і проводів, що знаходяться під напругою, дозволяється тільки після зняття з них напруги.

При неможливості зняття напруги роботи слід робити по наряду-допуску, затвердженому у встановленому порядку.

  1. При роботі з драбин не приставляти їх до кабелів і проводів навіть у тих випадках, коли з них знята напруга.

  2. При складанні окремих частин устаткування, конструкцій і при закріпленні їх вони повинні підтримуватися від перекидання за допомогою відтяжок, підвісок спеціально виділеними робітниками.

  3. Після того, як устаткування і конструкції будуть установлені на місце, вони повинні бути негайно прикріплені до підлоги, перекриттю, стіні і т.п., відповідно до установочних креслень. Тимчасове закріплення устаткування і конструкцій не допускається.

  4. При установці конструкцій, які закріплюються в стінах або стелях за допомогою цементних, алебастрових або гіпсових розчинів, видаляти утримуючі клини, підпори, розтяжки і т.п. можна лише після того, як розчин повністю затвердіє.

  5. При установці, монтажі і переміщенні устаткування, конструкцій і монтажних елементів повинні застосовуватися заходи, що попереджають перекидання або зсув їх під дією власної ваги або з інших причин.

  6. У зоні монтажу устаткування і конструкції повинні переміщатися до місць установки по заздалегідь підготовлених настилах. При цьому всі канави і прорізи в підлогах і перекриттях на шляху устаткування, що переміщається, повинні бути закриті надійними щитами.

  7. У процесі виконання складальних операцій суміщення отворів і перевірки їх збігу в деталях, що монтуються, повинні проводитися з використанням спеціального інструмента (конусних оправок, складальних пробок і ін.). Не перевіряти суміщення отворів у деталях, які монтуються, пальцями рук.

  8. При монтажі устаткування повинна бути виключена можливість самочинного або випадкового його включення.

  9. При використанні на монтажі переносних драбин не встановлювати їх на сходинках маршів сходових клітин, проти дверей, а також не притуляти їх до встановлюваного устаткування і конструкцій та трубопроводів.

  10. При пробиванні наскрізних отворів і прорізів у кам'яних і бетонних конструкціях небезпечна зона з обох боків отвору, яка пробивається, повинна бути огороджена знаками безпеки для запобігання травмування людей уламками. При вирубуванні борозен і ніш огородження робиться з того боку, де проводяться роботи. Робітники, які проводять пробивання, повинні мати захисні окуляри. Не проводити пробивання отворів з приставних драбин.

  11. При прокладці труб і повітропроводів всередині приміщення через прорізи в стінах робітники повинні розташовуватися з обох боків прорізу і переміщати труби по команді керівника робіт.

  12. Не знаходитися під устаткуванням і трубами, які встановлюються, до їх остаточного закріплення.

  13. У приміщеннях, де проводиться монтаж, не можна розпалювати паяльні лампи, користуватися відкритим вогнем, застосовувати в якості електроопалювальних приладів саморобні реостати, спіралі, опори і т.п., зберігати легкозаймисті матеріали.

  14. Секції повітроводів і труби, що монтуються, необхідно піднімати не менше ніж двома стропами. Знімати стропи з повітроводів і труб, що монтуються дозволяється тільки після міцного закріплення їх на місці установки.

  15. Монтаж підвісних трубопроводів і повітроводів повинні робити не менш ніж два робітники з міцних помостів, риштувань або настилів.

  16. Не притуляти до стін, устаткування, тимчасових опор і т.д. труби, трубні заготовки та інші довгомірні матеріали. Вони повинні укладатися горизонтально на підлозі або стелажах.

  17. Не кріпити помости, настили, троси, тяги і т.п. до устаткування, що монтується, або вже змонтованого.

  18. При установці вентиляторів, насосів та іншого устаткування на фундамент його положення слід уточнювати спеціальними пристосуваннями (рівень, висок і т.п.).

  19. Монтаж особливо крупних вентиляторів та іншого великогабаритного устаткування повинен виконуватись згідно ПВР, який передбачає безпечне розміщення людей, місце і порядок розвантаження і складання на місці установки.

  20. Навішувати радіатори, регістри слід удвох або втрьох, у залежності від ваги радіаторів, регістра.

  21. Збирати стояки опалення, водопровідні і водовідливні слід знизу нагору, користуючись рукавицями і захисними окулярами.