3.3.12. Під час роботи транспортерів, запарників-змішувачів не допускайте їх перевантаження, а також попадання на них сторонніх предметів і інструменту.

3.3.13. Під час приготування робочого хімічного розчину 2–3%-ної аміачної води та під час завантаження соломи і вивантаження готового корму із камери термохімічної обробки включайте в роботу витяжну вентиляцію.

3.3.14. Слідкуйте за тим, щоб оброблений корм не розсипався на підлогу. Розсипаний корм терміново приберіть.

3.3.15. Регулярно оглядайте резервуари хімічного розчину і арматури (вентилі, клапани, водомірні труби) і візуально перевіряйте їх герметичність.

3.3.16. Пролиті на підлогу вода, мастило, паливо та інші продукти виводьте або посипайте нейтралізаторами чи поглинаючими речовинами (пісок, тирса тощо) з подальшим прибиранням.

3.3.17. Прибирання пролитих кислот, лугів, приготування дезінфекційних розчинів проводьте у фільтруючих протигазах з коробкою “В”.

3.3.18. Вантажно-розвантажувальні роботи виконуйте механізованим способом за допомогою вантажопідйомних машин і механізмів. Під час виконання роботи використовуйте вантажопідйомні машини, стропувальні і вантажозахоплювальні засоби, тару, що пройшли технічний огляд, відповідають виду робіт і справні на час початку їх експлуатації.

3.3.19. Вантаження чи розвантаження проводьте під ке­рівництвом старшого. Не стійте і не проходьте під піднятим вантажем і в місцях можливого падіння предметів.

3.3.20. Під час відкривання бортів кузова транспортного засобу (автомобіля, причепа) переконайтеся в безпечному розміщенні вантажу і людей.

3.3.21. Вантажно-розвантажувальні роботи, які виконують вручну, проводьте з дотриманням граничних норм підіймання і переміщення важких речей:

– при виконанні робіт жінками дозволяється піднімати і переміщувати вантажі при чергуванні з іншою роботою (до 2 разів за годину), маса яких не перевищує 10 кг, піднімати і переміщувати вантажі постійно протягом робочої зміни – 7 кг. Сумарна вага вантажу, який переміщується протягом кожної години робочої зміни, не повинна перевищувати: з робочої поверхні – 350 кг, з підлоги – 175 кг. У вагу вантажу, що переміщується, включається вага тари і упаковки. При переміщенні вантажу на візках або у контейнерах докладене зусилля не повинно перевищувати 10 кг. Рівнем робочої поверхні вважається робочий рівень конвеєра, стола, верстата тощо (згідно з ГОСТ 12.2.032-78 та ГОСТ 12.2.033-78).

3.3.22. Граничні норми підіймання та переміщення вантажів підлітками під час короткочасної та тривалої роботи:

підліткам віком 14 років:

при короткочасній роботі: юнакам – 5 кг; дівчатам – 2,5 кг;

при тривалій роботі: юнакам – 0 кг; дівчатам – 0 кг;

підліткам віком 15 років:

при короткочасній роботі: юнакам – 12 кг; дівчатам – 6 кг;

при тривалій роботі: юнакам – 8,4 кг; дівчатам – 4,2 кг;

підліткам віком 16 років:

при короткочасній роботі: юнакам – 14 кг; дівчатам – 7 кг;

при тривалій роботі: юнакам – 11,2 кг; дівчатам – 5,6 кг;

підліткам віком 17 років:

при короткочасній роботі: юнакам – 16 кг; дівчатам – 8 кг;

при тривалій роботі: юнакам – 12,6 кг; дівчатам – 6,3 кг.

Примітки:

1) Короткочасна робота – це 1–2 підняття та переміщення вантажу; тривала – більше ніж 2 підняття та переміщення протягом 1 год. робочого часу, зазначеного у п. 5 цих норм.

2) Календарний вік визначається як число повних років, що відраховуються від дати народження.

3) Докладене м’язове зусилля при утриманні або переміщенні вантажу з використанням засобів малої механізації не повинно перевищувати граничної норми ваги вантажу, його тривалість – не більше 3 хв., подальший відпочинок – не менше 2 хв.

Граничні норми сумарної ваги вантажу для підлітків у розрахунку на 1 год. робочого часу:

підліткам віком 14 років:

з рівня робочої поверхні: юнакам – 10 кг; дівчатам – 5 кг;

з підлоги: юнакам – 7 кг; дівчатам – 3,5 кг;

підліткам віком 15 років:

з рівня робочої поверхні: юнакам – 48 кг; дівчатам – 12 кг;

з підлоги: юнакам – 24 кг; дівчатам – 6 кг;

підліткам віком 16 років:

з рівня робочої поверхні: юнакам – 160 кг; дівчатам – 40 кг;

з підлоги: юнакам – 80 кг; дівчатам – 20 кг;

підліткам віком 17 років:

з рівня робочої поверхні: юнакам – 272 кг; дівчатам – 72 кг;

з підлоги: юнакам – 130 кг; дівчатам – 32 кг.

Примітки:

1) Сумарна вага вантажу дорівнює добутку ваги вантажу на кількість його підйомів (переміщень).

2) Висота підіймання не повинна перевищувати 1 м.

3) Відстань переміщення вантажу вручну не повинна перевищувати 5 м.

3.3.23. Граничні норми підіймання та переміщення вантажів для вантажників (чоловіків):

– якщо вага вантажу (кожного місця окремо) перевищує 50 кг, то підіймання вантажу на спину вантажника і знімання вантажу зі спини вантажника повинні проводитись за допомогою інших вантажників;

– якщо вага вантажу перевищує 50 кг, то перенесення вантажу одним вантажником допускається на відстань не більше 60 м;

– при відстані, яка перевищує 60 м, повинні установлюватися зміни (виставки) або повинні надаватися пристрої для переміщення вантажу.

3.3.24. Скляну тару з агресивними рідинами переміщуйте в надійних корзинах з двома ручками, використовуючи при цьому засоби захисту (окуляри, рукавиці, фартух, чоботи, протигаз).


3.4. Роздача кормів стаціонарними кормороздавачами


3.4.1. Під час роботи стаціонарних кормороздавачів не допускайте їх перевантаження та попадання на них разом з кормом сторонніх предметів.

3.4.2. Під час роботи не відволікайтесь сторонніми розмовами.

3.4.3. Під час роботи кормороздавачів переходити через них можна за наявності містка з поручнями.

3.4.4. При забиванні кормороздавача кормами очищення його проводьте при вимкненому електродвигуні і вивішеному плакаті: “Не вмикати! Працюють люди”, з застосуванням чистика з ручкою довжиною не менше 1 м.

3.4.5. Не пускайте тварин в приміщення під час роботи кормороздавача.

3.4.6. Не допускайте сторонніх осіб в зону роботи кормороздавача.

3.4.7. В разі попадання в транспортер вил, лопат та інших предметів і заклинювання його терміново зупиніть транспортер за допомогою комутаційного апарата, приберіть сторонні предмети.

3.4.8. Під час роздавання сипучих кормів стежте за герметичністю обладнання та ефективністю вентиляції, своєчасно повідомляйте керівника робіт про несправність загальної вентиляції виробничого приміщення.

3.4.9. Пневматичні установки для роздавання рідкого корму експлуатуйте тільки за наявності і справності манометрів на продувальній ємності і ресивері.

3.4.10. Завантажувальний люк пневмоустановки відкривайте тільки після припинення подачі стиснутого повітря і зниження тиску до атмосферного.

3.4.11. Не допускайте роботи кормороздавачів із знятими або пошкодженими засобами захисту (кожухами, заземленням, блокуючими пристроями тощо).


3.5. Роздача кормів мобільними кормороздавачами


3.5.1. Перед початком руху з місця і включенням робочих органів кормороздавача подайте попереджувальний сигнал і впевніться у відсутності сторонніх осіб.

3.5.2. Перевірте роботу гальмової системи кормороздавача.

3.5.3. Під час навантаження кормороздавача дотримуйтесь таких вимог безпеки:

– виконуйте вказівки тракториста-машиніста, що виконує вантаження кормороздавача;

– не допускайте попадання сторонніх предметів в кузов кормороздавача;

– не навантажуйте кормороздавач кормами зверху норм вантажопідйомності, встановлених заводом-виготовлювачем.

3.5.4. Перед навантаженням перевірте кормороздавач, щоб в ньому випадково не опинилися сторонні предмети. Не допускайте навантажування кормороздавача неподрібненим або замерзлим кормом.

3.5.5. Під час в’їзду в тваринницьке приміщення і при виїзді з нього впевніться, що брама повністю відкрита і зафіксована, на шляху руху агрегату не знаходяться люди, тварини і сторонні предмети.

3.5.6. Перед роботою кормороздавача в тваринницькому приміщенні з молокопроводом уважно перевірте можливість проїзду агрегату без пошкодження молокопроводу.

3.5.7. Під час роботи з електрифікованими кормороздавачами:

– негайно зупиніть кормороздавач у разі виникнення вогню або диму в електродвигуні, проводах пускорегулювальної або захисної апаратури, при сильній вібрації, появі напруги на обладнанні. Відключіть привід кормороздавача від електричної мережі і повідомте про це керівника робіт;

– при припиненні подачі електроенергії відключіть кормороздавач від електричної мережі;

– не ремонтуйте самостійно електрообладнання і електропроводку. При виявленні несправностей виключіть кормороздавач з мережі і викличте електрика;

– для бункерних кормороздавачів огляд внутрішньої поверхні бункера і нагляд за змішуванням проводьте тільки з драбини.


3.6. Роздача кормів наземними та підвісними вагонетками


3.6.1. Не перевантажуйте вагонетки під час завантаження їх кормом.

3.6.2. Не стійте спереду і збоку під час руху вагонетки.

3.6.3. Не їздіть на вагонетці і не ставайте на неї під час її руху.

3.6.4. Під час гальмування вагонетки не підкладайте під її колеса палиці, каміння та інші предмети, користуйтесь тільки спеціальними гальмовими пристроями.

3.6.5. Не розганяйте вагонетку, особливо на поворотах; пересувайте спокійно, без поштовхів зі швидкістю не більше 6 км/год. Намагайтеся, щоб рух вагонетки був плавний.

3.6.6. Розміщуйте вантаж у вагонетці рівномірно, по всьому кузові.

3.6.7. Не розвантажуйте корм із вагонетки на рейкових коліях і між ними, не захаращуйте проходи і проїзди, розвантаження проводьте тільки на спеціально відведених місцях. Під час вивантаження вагонетки з перекидним кузовом стійте тільки з торця вагонетки.

3.6.8. Якщо навантажена вагонетка зійшла з колії, спочатку звільніть її кузов від корму, потім з допомогою працівників, що працюють поруч, поставте вагонетку на колію.

3.6.9. Якщо у вагонетці виникли несправності (деталей, пристроїв тощо), припиніть роботу, викличте слюсаря для проведення ремонту. Не ремонтуйте самі з метою запобігання нещасному випадку.

3.6.10. Не допускайте до роботи з використанням вагонеток сторонніх осіб.

3.6.11. Систематично слідкуйте за справністю підвісок і кріплення їх до балок, за кріпленням рейок до підвісок. При виявленні порушень, кріплень і розходжень рейок в місцях стикування роботу припиніть до повного усунення несправностей і повідомте про це керівника робіт.

3.6.12. Не ремонтуйте і не регулюйте вагонетки, завантажені кормом.

3.6.13. Не транспортуйте на вагонетках інші вантажі (гній, сміття, інші матеріали і відходи).

3.6.14. Навантажену підвісну вагонетку, яка зіскочила з рейок, не піднімайте самі, покличте на допомогу будь-кого.

3.6.15. Під час руху підвісної вагонетки не розганяйте її і не дозволяйте нікому стояти спереду вагонетки по ходу її руху.

3.6.16. Котіть вагонетку тільки від себе, плавно, без поштовхів.

3.6.17. Не торкайтесь відкритих струмоведучих частин, які знаходяться під напругою.

3.6.18. Не чіпляйтесь за підвісну вагонетку і не дозволяйте чіплятися іншим за неї під час руху.

3.6.19. Під час розвантаження підвісної вагонетки стійте тільки біля її торця.

3.6.20. Не працюйте на монорейковому роздавачі кормів за допомогою вагонетки в нічний час при недостатньому освітленні.

3.6.21. Не проводьте самостійно жодних робіт по ремонтуванню вагонеток і шляхів монорейки, а також всіх електроустановок і їх заземлюючих пристроїв. Для проведення цих робіт викличте слюсаря і електромонтера.

3.6.22. Систематично один раз на добу проводьте дезинфекцію кузова вагонеток 10%-ним розчином вапна.


4. Вимоги безпеки після закінчення роботи


4.1. Після закінчення роботи на кормоприготувальних ма­шинах відключіть електроживлення систем подавання продуктів, перекрийте парову магістраль, подачу пального, хімічного розчину. Обладнання, що працює під тиском, перевірте за показаннями приладів на наявність залишкового тиску і забезпечте зниження його до атмосферного відкриттям клапана.

4.2. Після закінчення роботи дробарки-подрібнювача стеблових кормів виробіть масу, що знаходиться в бункері, рукоятку гідродроселя переведіть в середнє положення і виключіть привід обертання бункера.

4.3. Після повного зупинення двигунів очистіть машини і робоче місце від залишку продукту, приміщення – від залишків кормів і пилу. Мокру або слизьку підлогу посипте піском, тирсою або іншими матеріалами, які потім приберіть.

4.4. Повідомте змінника про особливості або недоліки в роботі обладнання.

4.5. Інструмент і пристрої, інвентар (проштовхувачі, чистики тощо) приберіть в шафу, здайте на зберігання або зміннику.

4.6. Зніміть спецодяг і засоби індивідуального захисту, очистіть, здайте на обслуговування або на зберігання. Прийміть душ.


5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях


5.1. У випадку аварійної ситуації (появі сторонніх шумів під час роботи обладнання, запаху горілого, диму, виявленні несправностей, іскрінні електрообладнання, появі електричної напруги на деталях, підвищеному нагріванні поверхні підшипників, редукторів, інших частин машин, порушенні цілісності захисних пристроїв, бункерів, ємностей, при забиванні вихідних отворів горловин тощо) зупиніть роботу машин і обладнання в порядку, передбаченому правилами їх експлуатації, в першу чергу, відключивши подачу електроенергії, пари, води, пального, хімічного розчину.

5.2. При наявності загрози здоров’ю і життю покиньте небезпечну зону, попередивши працівників, що знаходяться поблизу неї.

5.3. Не проводьте ремонт, не усувайте несправності в аварійній ситуації без зупинки машин і обладнання. Після аварійної зупинки і при повторному запуску машина повинна бути звільнена від продукту переробки.

5.4. При нещасних випадках в першу чергу усувається небезпечний фактор (перекрийте подачу пари, хімрозчину, відключіть електроенергію, зупиніть механізми, що рухаються, і т.п.), надайте потерпілому долікарську допомогу і від­правте його в медичний заклад. По можливості, зберігайте до розслідування на робочому місці обстановку і стан обладнання такими, якими вони були на момент випадку (якщо це не загрожує життю і здоров’ю оточуючих і не порушує безперервність технологічного процесу).