3.1.5. Водій повинен дотримуватись наступних швидкостей руху:

- по пасажирських платформах - не вище 3 км/год;

- по території залізничної станції, вокзалу і на переїздах і ухилах - не вище 5 км/год;

- по території, що прилягає до залізничної станції, вокзалу і на переїздах - не вище 10 км/год.

3.1.6. У всіх випадках, коли є небезпека раптового зіткнення з людьми, водій повинен подати звуковий сигнал на відстані не ближче, ніж 5 метрів.

3.1.7. Під час проїзду по привокзальної площі і платформі, коли на них знаходяться пасажири, водій зобов'язаний сигналом попереджати їх про наближення транспортно-прибиральної машини і бути особливо уважним.

Вимкнення проблискового маячка під час роботи транспортно-прибиральної машини не дозволяється.

Попереджувальний звуковий сигнал водій повинен подавати перед початком руху транспортно-прибиральної машини і під час зміни напряму руху.

3.1.8. Рух транспортно-прибиральних машин по платформах повинен здійснюватися не ближче 1 м від краю платформи.

Під час прибирання платформ від снігу не наближати транспортно-прибиральну машину до краю платформ ближче, ніж на 0,5 м.

3.1.9. Водію не дозволяється:

- допускати до управління машиною, ремонту і пуску двигуна осіб, які не мають на це право;

- допускати знаходження в кабіні і кузові осіб, які не мають відношення до виконуваної роботи;

- перевозити людей на підніжках;

- відпочивати або спати в кабіні і кузові під час стоянки, коли працює двигун;

- залишати машину під вантажем, який піднятий або переміщується;

- залишати машину на залізничних коліях і переїздах, у проїздах загального користування і в пожежних проїздах;

- наступати і наїжджати на електричні проводи і кабелі;

- торкатись до обірваних проводів під напругою.

3.1.10. Перед тим, як заправляти систему охолодження двигуна антифризом необхідно візуально перевірити відсутність течі і, якщо вона виявлена, то усунути її.

Заправляти систему охолодження двигуна антифризом слід за допомогою спеціально призначеного для цієї мети посуду.

Переливати антифриз за допомогою шланга шляхом смоктання ротом не дозволяється.

Заливати антифриз слід з таким розрахунком, щоб під час роботи двигуна (під час нагрівання) антифриз не витікав із - за переповнення системи охолодження.

Необхідно запобігати попаданню нафтопродуктів у антифриз, тому що під час роботи двигуна вони приводять до вспінення антифризу.

Після роботи з антифризом (отримання, заправлення) необхідно ретельно вимити руки з милом.

3.2. Вимоги безпеки під час роботи на універсально-прибиральній машині.

3.2.1. Пасажирські платформи слід очищати тільки під час перерви між рухом поїздів. Не дозволяється поливати водою платформу, якщо на суміжній залізничній колії знаходиться електропоїзд з піднятим пантографом.

3.2.2. Під час руху універсально-прибиральної машини слід об'їжджати каміння, горби, вибоїни і інші перешкоди, в цей час навісні агрегати, механізми і пристрої повинні бути підняті, а верхній запобіжний кожух двигуна щільно закритий.

3.2.3. Під час роботи на території, що прилягає до залізничної станції, вокзалу і на пасажирських платформах водій не повинен різко і круто повертати універсально-прибиральну машину.

3.2.4. Висота валу снігу, що згрібається, не повинна перевищувати 0,5 м для запобігання буксування універсально-прибиральної машини і небезпеки її сковзання в бік.

3.2.5. Під час роботи універсально-прибиральної машини водій повинен слідкувати за тим, щоб під час поливання, миття або очищення від снігу, в робочій зоні не було сторонніх осіб. У випадку знаходження сторонніх в робочій зоні машини, водій повинен зупинити роботу машини.

3.2.6. Під час поворотів або заміні положення робочих органів водій зобов'язаний переконатись в повній безпеці цих операцій для пасажирів. Особливу обережність необхідно проявити під час роботи в умовах ожеледиці, туману або поганої видимості.

3.2.7. Під час стоянки причепа водій повинен підкласти під колеса упори.

3.2.8. Водій не повинен допускати проїзд людей на причіпних і навісних агрегатах, механізмах і пристроях.

3.2.9. Коли працює двигун, водію не дозволяється діставати які завгодно предмети із-під причіпних і навісних пристроїв універсально-прибиральної машини.

3.2.10. Запуск автомобільного двигуна необхідно здійснювати стартером. Під час запуску двигуна заводною рукояткою необхідно обхоплювати її всіма пальцями з одного боку, без зажиму рукоятки великим пальцем. Рух рукоятки проводити знизу вверх.

3.3. Вимоги безпеки під час роботи на снігонавантажувачі.

3.3.1. Під час проїзду по території залізничної станції, вокзалу водій повинен перевести на снігонавантажувачі стрілу і лопату в транспортне положення.

Для уникнення перевертання снігонавантажувача дорога не повинна мати поперечний ухил більше 15 градусів, під час проїзду крутих поворотів швидкість руху необхідно знизити до 5 км/год.

3.3.2. Починаючи рух снігонавантажувача необхідно подати звуковий сигнал.

3.3.3. Прибувши на місце виконання робіт, водій повинен опустити лопату до горизонту навантаження і підняти стрілу транспортера до необхідної висоти.

3.3.4. Перед початком навантажування снігу водій повинен переконатися, що в зоні роботи між снігонавантажувачем і автомобілем, на який навантажується сніг, немає людей.

3.3.5. Під час навантажування снігу водій зобов'язаний:

- включати механізм тільки коли опущена лопата;

- перед підійманням або опусканням лопати або транспортера необхідно переконатися, чи немає поблизу цих вузлів працівників, які приймають участь в прибиранні снігу або сторонніх предметів;

- постійно слідкувати за поступальною швидкістю транспортера і кількістю снігу, що навантажується.

3.3.6. Збільшувати швидкість подачі снігу водій може тільки у тому випадку, якщо снігонавантажувач легко переборює сніговий вал.

3.3.7. Перед очищенням лопати і транспортера снігонавантажувача від снігу слід дати снігонавантажувачу пропрацювати деякий час вхолосту, очищення лопат і транспортера снігонавантажувача від снігу за допомогою лопат, скребків та іншого ручного інструмента необхідно здійснювати тільки після повної зупинки механізму.

3.4. Вимоги безпеки під час роботи на авто- і електронавантажувачі.

3.4.1. Водій повинен виконувати вказівки стропальника під час підіймання і опускання вантажу. Сигнал "Стоп" слід виконувати у всіх випадках, ким би він не подавався.

3.4.2. Рух авто- і електронавантажувача з місця починається плавно на малих обертах двигуна. Під час руху вантаж повинен знаходитись на рівні 300 - 400 мм від землі або поверхні підлоги з відхиленою назад рамою вантажопідіймальника.

3.4.3. Не слід різко гальмувати під час руху. Переміщення авто- і електронавантажувача із вантажем дозволяється з нахилом не більше 7 градусів. Під час транспортування вантажу під ухил слід рухатися заднім ходом, на ухил -переднім. Під час рух не дозволяється піднімати і опускати вантаж.

3.4.4. Зубці вил слід установлювати на однаковій відстані від центру каретки вантажопідіймальника. Центр тяжіння вантажу повинен знаходитися по-можливості ближче до передніх стінок вил і до середини каретки вантажопідіймальника.

3.4.5. Дрібний штучний вантаж дозволяється підіймати, коли він укладений у спеціальну тару.

3.4.6. Не дозволяється знаходження людей під вантажем, який взятий на робочий пристрій вантажопідіймальника.

3.4.7. Перед підійманням і опусканням вантажу, автонавантажувач необхідно поставити на ручні гальма, а у електронавантажувача педаль гальма поставити на клямку.

3.4.8. Не дозволяється рух авто-електронавантажувача з нахиленою вперед рамою вантажопідіймальника.

3.4.9. Під час транспортування вантажу водій повинен виконувати наступні вимоги:

- підняти вантаж від опорної поверхні на висоту 200-300 мм;

- для запобігання зковзання вантажу із вил його раму необхідно встановлювати паралельно опорній поверхні або відхилити назад;

- починати рух на першій швидкості;

- повороти робити плавно;

- не допускати поперечних нахилів.

3.4.10. Під час руху авто- і електронавантажувача необхідно весь час спостерігати за верхніми перешкодами (проводи, арки і інші перешкоди).

3.4.11. Не дозволяється відривати примерзлий або затиснутий вантаж, проводити захоплення вантажу, коли відсутній під ним просвіт для вводу вил.

3.4.12. Вантаж після транспортування необхідно укладати на прокладки, які забезпечують вільний вихід захоплювальної вилки із-під вантажу.

3.4.13. Вантаж на захоплювальній вилці слід розміщувати таким чином, щоб перевертаючий момент, який виникає, був мінімальним. У цей час вантаж повинен бути притиснутий до вертикальної частини захоплювальної вилки.

3.4.14. Перед підійманням вантажу водій повинен виконати наступні вимоги:

- переконатися, що місце, звідки слід підняти або куди опустити вантаж, придатне для цього;

- установити вила по ширині симетрично відносно вертикальної рами і паралельно горизонтальній площині;

- під'їжджати до вантажу обережно, поки вила не підійдуть під вантаж (піддон), який підлягає підійманню;

- переконатися, що вантаж встановлений упритул до рами, рівномірно розподілений на вилах, не виходить за межі вил більш ніж 1/3 їх довжини, і закріплений, якщо необхідно, пов'язувальним дротом;

- переконатися, що верхня частина вантажу не виступає над кареткою більше ніж 1/3 її висоти;

- переконатися, що вантажі на піддоні зформовані в стійкий і щільний пакет, розміри якого не виходять за межі піддона більше ніж на 20 мм з кожного боку.

3.4.16. Під час роботи на авто- і електронавантажувачі не дозволяється:

- укладати вантаж вище захисного пристрою, який захищає робоче місце водія від падіння на нього вантажу через раму;

- підіймати вантаж, маса якого перевищує вантажопідіймальність, а також вантаж, центр тяжкості якого виходить за межі вил;

- зштовхувати вантаж із штабелів;

- підтягувати вантаж волоком;

- проводити підіймання і переміщення вантажу за допомогою тільки однієї вилки вилочного захоплювача;

- підіймати, опускати і перевозити людей на вилочному захоплювачі.

3.4.17. Водію електронавантажувача не дозволяється:

працювати на електронавантажувачі із знятим із панелі управління щитком і відкритою акумуляторною батареєю.

3.4.18. Під час відходу від авто- і електронавантажувача, водій повинен витягти ключ із замка включення електричного кола управління і встановити його на стояночні гальма.

3.4.19. Довгомірні вантажі допускається транспортувати тільки на відкритих територіях, які попередньо зв'язані таким чином, щоб виключалася можливість їх падіння.

3.4.20. Для запобігання перевертання авто- і електронавантажувача під час несприятливих умов (ожеледиця, мокра і слизька дорога) не дозволяється різке гальмування. У випадку втрати авто- і електронавантажувачем стійкого положення (коли задні колеса відриваються від опірної поверхні) вантаж необхідно негайно опустити.

3.5. Вимоги безпеки під час роботи на електрокарі і електротягачі.

3.5.1. Електрокари, електротягачі можуть експлуатуватися на пасажирських платформах і в інших місцях на території залізничної станції, вокзалу, де ухил не перевищує 15 градусів. Під час зупинки на ухилі вказані транспортні засоби повинні бути загальмовані ручними гальмами. Стоянка їх на ухилі більше 8 градусів не дозволяється.

3.5.2. Водій зобов'язаний слідкувати за правильним навантаженням, зв'язуванням вантажу на візку так, щоб була забезпечена стійкість його під час транспортування, а також за його збереженням в дорозі.

3.5.3. Під час перевезення вантажу, який може довільно зміщуватися по площадці електрокара водій повинен вимагати установлення запобіжних стійок і надійного кріплення вантажу. Без виконання цих вимог електрокаром користуватись не дозволяється.

3.5.4. Користуватися електричними гальмами дозволяється тільки в крайніх випадках під час небезпеки наїзду на людей, на інші транспортні засоби і інші перешкоди.

3.5.5. Водію дозволяється причіпляти не більше десяти багажних або контейнерних візків.

Вага причіпного візка разом з вантажем не повинна перевищувати вантажопідіймальність електрокара, електротягача.

3.5.6. Електрокар, електротягач повинен бути обладнаний надійним причіпним пристроєм із запором, який виключає випадкове розчеплення.

3.5.7. Під час роботи на електрокарі, електротягачі не дозволяється буксировка візків невстановленого зразку, затягування вантажів і пристроїв волоком, а також буксирування двома електрокарами, електротягачами.

3.5.8. У всіх випадках руху електрокара слід здійснювати вперед площадкою, на якій стоїть водій, за винятком випадків маневрування на невеликій

відстані до 10 м, коли необхідно подавати електрокар під навантаження або розвантажування в складах платформою вперед.

3.5.9. Коли необхідно переключення електрокара на зворотний хід, водій повинен зупинити його, повернутися обличчям за напрямком майбутнього руху, після чого дати зворотний хід.

3.5.10. Водію не дозволяється переключати під час руху електрокар на зворотний хід до повної зупинки його, крім випадків явної небезпеки.

3.5.11. Всі сипучі вантажі слід перевозити тільки в контейнерах або ящиках. Висота розміщення вантажу на платформі електрокара не повинна перевищувати стійки контролера, вантаж не повинен виступати за межі платформи.

3.5.12. Після закінчення роботи на електрокарі (електротягачі) необхідно вийняти акумуляторну вилку із розетки і заперти на замок.

3.5.13.Не дозволяється рух електрокар і електротягачів по платформі , під час посадки і висадки пасажирів із вагонів.

3.6. Вимоги безпеки під час технічного обслуговування транспортно-прибиральних машин.

3.6.1. Технічне обслуговування і ремонт транспортно-прибиральних машин слід проводити у відповідності до вимог інструкцій з їх експлуатації.

3.6.2. Для забезпечення безпеки під час ремонту і технічного обслуговування машини водій зобов'язаний: